| Kalla a întrebat:

Intrebarea este mai mult pentru crestini ca nu cred ca o sa ii intereseze pe ceilalti.M-am uitat ieri la un documentar (mentionez ca nu din Romania) si spunea ca nasterea lui Iisusu Hristos nu e pe 25 Decembrie ci pe 17 Aprilie.Biblia spune ca cei trei magi au avut un traseu ce au facut pe jos si tipul care presenta documentarul a aratat o harta unde a desenat traseul magilor si este chiar foarte lung deci ei au ajuns la Iisus cu cateva luni dupa nasterea sfantului prunc mai exact pe 25 Decembrie.

Cum putem face sa raspandim data de 17 Aprilie printre crestini avand in vedere ca nu putem sa schimbam data craciunului?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Conform Evangheliei după Luca, Isus s-a născut probabil vara,[52][53] în orice caz între martie și noiembrie.[54]

Ideea că Isus s-ar fi născut pe 25 decembrie a fost scornită în secolul al IV-lea sub domnia lui Constantin cel Mare de biserica occidentală pentru a înlocui o sărbătoare păgână celebrată pe acea dată.[55]

http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus#25_decembrie

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Citește începutul de la Evanghelia după Ioan!

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.

Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.

Ioan 1 puțin modificat
1. La început era Cuvântul,... și Cuvântul era Dumnezeu.

1. La început ==la timpul zero, deci anterior Genezei!

Deci Iisus era Dumnezeu, anterior Genezei!
Deci înainte de Facerea Lumii!

Despre ce ai întrebat tu?

| morningstar a răspuns:

Noi nu sustinem ca Domnul Isus S-a nascut pe 25 decembrie si nu cred ca stabilirea datei Nasterii sale este importanta, pe cat faptul ca El S-a nascut si de asemenea, scopul venirii sale in lume. Ar fi zadarnic sa ne legam de date, mai degraba ar fi de folos sa vorbim oamenilor despre faptul ca Isus S-a nascut si pentru ei.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nici unde nu scrie despre data nasterii lui Isus, iar cand a murit a fost data de 14 nisan.Aceasta corespunde sfarsitului lui martie inceputul lui aprilie, si se stie ca a murit la varsta de 33 de ani si jumatate. Daca dam inainte ca sa aflam cand facea 34 in nici un caz nu ajungem in decembrie ci in jurul inceputui de octombrie.

| RAY a răspuns:

Sti de ce au spus asta?
ce sarbatoare e la evrei in aprilie daca asta nu sti e grav rau de tot, in aprilie e pastele eliberearea evreilor din egipt, isus a fost crucificat de paste care e in aprilie

Festivalul de opt zile al Paştelui evreiesc (Pesach) este sărbătorit primăvara devreme, din 15 până în 22 a lunii evreieşti Nissan (25 martie – 2 aprilie)

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea nu este o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei mai puţin contează!

Sărbătoarea instituie un timp sacru nu prin coincidenţa datei, ci prin dedicarea unei anumite zile în cinstea evenimentului respectiv. Este cazul mai multor sărbători, nu doar a Sfintelor Paşti sau a Naşterii Domnului!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

Da dc nul intrebi pe dumnezeu cand s-a nascut isus? aa nu poate sa-ti raspunda am uitat...

| sublime89 a răspuns:

Nici 17 aprilie nu e corect pentru ca povestea cu magii e doar un basm. Nu se stie data cand s-a nascut Isus. Iar 25 decembrie e preluat de la o sarbatoare "pagana" de pe vremea romanilor.

| Kalla explică (pentru sublime89):

Pagana e doar partea cu mos craciun si bradul! In documentar mai arata ca partea cu cadourile a fost inventata de magi cand au adus cadourile lui Iisus.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Dovezile biblice, care şi sunt cele mai aproape de acest subiect, indică la faptul că Isus s-a născut toamna, probabil în octombrie. Dacă te-ar interesa detaliile, ţ-i le pot oferi cu plăcere.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Da,vreau detaliile te rog.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Mikhtarian):

Salut. Există mai multe dovezi în acest sens.
1. Prima ţine de ceea ce este consemnat despre naşterea lui Isus în Luca 2:8-14: „În ţinutul acela erau nişte păstori care stăteau afară în cîmp şi vegheau noaptea împrejurul turmei lor. Şi iată, un înger al DOMNULUI a stat deodată lîngă ei şi slava DOMNULUI a strălucit împrejurul lor. Ei s-au înfricoşat foarte tare. Dar îngerul le-a zis: «Nu vă temeţi, căci iată, vă aduc o veste bună, care va fi o mare bucurie pentru tot poporul: căci astăzi, în cetatea [Betleem a] lui David, vi S-a născut un Mîntuitor, care este Hristos, Domnul. Şi acesta este semnul pentru voi: veţi găsi un prunc înfăşat în scutece şi culcat într-o iesle.» Şi deodată, împreună cu îngerul, s-a unit o mulţime de oaste cerească, lăudînd pe Dumnezeu şi zicînd: «Slavă lui Dumnezeu în locurile preaînalte şi pace pe pămînt între oamenii plăcuţi Lui!»"
Dacă i-am citi azi această relatare israelianului de rând şi l-am întreba în ce perioadă a anului s-a putut petrece acest lucru, el ne-ar răspunde, probabil, astfel: „La o dată oarecare din perioada aprilie—octombrie". De ce? Răspunsul este simplu: În Israel, perioada noiembrie—martie este un sezon rece şi ploios, iar 25 decembrie este, cu certitudine, o zi de iarnă. Atunci păstorii nu ar trăi sub cerul liber, supraveghindu-şi noaptea turmele pe câmp.

2. Al doilea argument ţine de unul dintre motivele pentru care Isus a ajuns să se nască în Betleem. Deşi sarcina ei era într-un stadiu avansat, Maria, mama lui Isus, a trebuit să călătorească de la locuinţa ei din Nazaret până la Betleem pentru a satisface condiţiile cerute de recensământul decretat de împăratul roman Caesar Augustus (Luca 2:1–7). Evreii, care urau stăpânirea romană şi fiscalitatea apăsătoare impusă de aceasta, erau pe punctul de a se răscula. La ce bun să-i provoace Roma pe evrei în mod inutil, pretinzându-le multora să călătorească pentru a fi înregistraţi, şi încă într-un anotimp ploios şi rece? Nu este mult mai logic să credem că lucrul acesta a fost decretat pentru un anotimp care era potrivit pentru călătorii, de exemplu primăvara sau toamna?

3. Anumite date despre viaţa şi activitatea lui Isus ne conduc la luna octombrie. De exemplu, Luca 3:23 menţionează că Isus avea "cam treizeci de ani când şi-a început lucrarea". Iar o analiză atentă a Evangheliilor, în special cea după Ioan, ne ajută să înţelegem că după botez Isus şi-a desfăşurat activitatea timp de trei ani şi jumate, apoi a fost omorât în ajunul Paştelui evreiesc. Astfel Isus avea în jur de treizeci şi trei de ani şi jumate când a murit. Dacă ar mai fi trăit jumate de an ar fi împlinit treizeci şi patru. Având în vedere că Paştele evreiesc se sărbătorea de obicei în luna aprilie, iar Isus avea atunci treizeci şi trei de ani şi jumate, ar fi împlinit treizeci şi patru peste şase luni adică în jurul lunei octombrie.

Sper că-ţi vor fi de folos aceste informaţii. Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

crocodile dundee, nu stia cand s-a nascut.a intrebat pe cel mai batran om din sat, in ce an s-a nascut si acesta i-a spus ca s-a nascut ..vara.da asta nu l-a impiedicat sa termine filmarile si pe mine sa vad filmul de altfel destul de bun.ambele.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Nu prea are sens dar merge laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Al99 a răspuns:

Gandul transcende timpul si spațiul.
Putem sarbatori invierea
Domnului oricand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Al99):

E vorba de nastere!

| droid96 a răspuns:

Biblia nu mentioneaza data nasterii lui Isus. Iar Craciunul a fost introdus mult dupa Isus, in data de 25 decembrie pentru a inlocui o sarbatoare pagana (Sarbatoare inchinata Zeului Soarelui mi se pare).
Totusi, relatarea biblica mentioneaza faptul ca, in ziua in care s-a nascut Isus, se aflau pasori si oi pe camp. Si sa fim seriosi, ce om intreg la cap iese cu oile la pascut cand omatu e de-un metru-mda, nu existau tractoare sa-l mature. Am citit si eu ceva pe marginea acestui subiect, si era destul de credibil, ca exemplul mentionat anterior. Din cate am inteles eu, Isus s-a nascut cam pana la sfarsitul toamnei.
Acum am eu o intrebare pentru voi... De ce va intereseaza data nasterii lui Isus, cand voi, in ziua de Craciun sarbatoriti si o incercare a Diavolului de-al omori pe Isus? Ma refer, desigur, la acea stea din varful bradului si a celor 3 magi care au urmat o stea ca sa ajunga la Isus. Steaua a fost un semn de la Diavol. Cititi pasajul din Evanghelie si veti vedea.

| droid96 a răspuns (pentru droid96):

Si bineinteles, Biserica, care cica il reprezinta pe Dumnezeu pe Pamant se "omoara" sa le spuna adevarut enoriasilor.