| larybublegumm a întrebat:

Intrebarea mea poate ca suna ca si o blasfemie dar totusi daca ma poate lamuri cineva sa o faca:
- sinuciderea=pacat capital=iar
iad=focul vesnic=durere
intrebarea mea e cum simtim durerea in iad, cum vedem iadul, cum auzim sunetele din iad? din moment ce corpul nostru [nervii, ochii, urechile] sunt igropate si putrezesc. Asta inseamna ca dupa moarte ne recapatam corpul? pentru... a simti iadul

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Prietene, pe tine când te-a părăsit cineva foarte drag, când l-ai pierdut pentru totdeauna, ce ai simţit?
Au început să te doară ochii, să te mănânce urechile, sa te gâdile tălpile? Durerea amice nu e neapărat legat de fizic.

| AnnaSophiaRobb a răspuns (pentru Arthur):

Foarte inteligent raspunsul, intr-adevar, durerea e mai dureroasa in suflet, si vreau sa ma refer la un utilizator care a scris de moartea clinica, asta este cu totul altceva

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns (pentru Mizantropul):

Tu nu intelegi ca nu ai nevoie de creier pentru a culege informatiile.sufletul omului este rational.adica gandeste si nu are nevoie de creier.

Răspuns utilizator avertizat
28 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Fiecare om primeste un alt trup,in Rai primesti un trup de slava iar un Iad un trup care va arde vesnic, fara sa se termine. si de asta in iad nu vei simti decat durere, durere vesnica!

| chelstone a răspuns (pentru Esperança):

''Fiecare om primeste un alt trup,in Rai primesti un trup de slava iar un Iad un trup care va arde vesnic, fara sa se termine. si de asta in iad nu vei simti decat durere, durere vesnica! ''
Poate uiti dar raiul si iadul parca erau lumi imateriale, de ce vorbesti de foc si corpuri intr-o lume imateriala?!

| Esperança a răspuns (pentru chelstone):

Atata timp cat nu crezi in Dumnezeu si nu il cunosti nu ai cum sa intelegi lucrurile legate de vesnicie! Eu nu pot discuta cu tine despre asta ca as tine-o pana la anul si tot degeaba!

| chelstone a răspuns (pentru Esperança):

Sa cred?! Ce importanta are credinta?! Nu o sa intelegi sau sa cunosti pe cineva prin credinta, pentru a intelege esenta unei entitati credinta este inutila, pentru ca aceasta este subiectiva, si niciodata credinta ta, a mea sau a oricarui altcuiva nu va defini o alta entitate, credinta nu denota cunoastere, la cunoastere se ajunge prin judecati obiective, sustinute de logica si realitate, cunoasterea este un rezultat precis dar la care nu o sa ajungi niciodata prin credinte, pentru ca, prin natura lor, credintele nu releva obiectivism si adevar, ba mai mult ele arata opinii ale tale despre o anumita entitate, nu poti sa cunosti pe cineva prin propriile tale credinte.

| Esperança a răspuns (pentru chelstone):

Asta este doar parerea ta. si te rog sa nu-mi mai raspunzi ca nu ma intereseaza raspunsurile tale. merci!

| chelstone a răspuns (pentru Esperança):

Credinta nu certifica niciodata un adevar!

| Allrc24 a răspuns:

Cand va veni Judecata Universala cand Dumnezeu va judeca toata creatia(om,ingeri, demoni), sufletul omului va reintra in trupul lui, va invia.cu acel trup va merge in rai la slava si fericirea vesnica sau in iad la rusinea si chinul vesnic.

| Arthur a răspuns:

Întradevăr Mizantropule, mare e grădina. Poate mă lămureşti şi pe mine ce activează acei nervi dacă te doare sufletul pentru moartea unui apropiat şi ce se mai activează când ai probleme cu conştiinţa.
Si hai să nu vorbim de moarte, să zicem că te păraseşte prietena, cam ce segment fizic începe să te deranjeze ( înafară de acea prelungire ).
Situaţia este mult mai complexă deoarece corpul uman deţine simultan trei învelişuri : cel material, corpul - cel electric ( asupra căruia acţionează bioterapeuţii şi acupunctura ) şi cel nemuritor şi anume spiritul uman.
Indiferent care dintre ele are probleme creează starea de disconfort, durere sau nelinişte, tristeţe, disperare etc.

| Rapunzell a răspuns:

Se spune asa: cel mai mare chin de pe pamant va fi cel mai mic chin din iad, si cea mai mare bucurie de pe pamant va fi cea mai mica bucurie in Rai. Asta ca sa putem realizat cat de mare va fi bucuria in Rai si cat de groaznic va fi iadul.

p.s. A se intelege ca bucuria si chinul vor fi sufletesti.

| Tania a răspuns:

Pai daca exista iad,este posibil sa fie o suferinta sufleteasca foarte mare.
Cica persoanele care se sinucid,traiesc aceiasi stare de disperare, tristete, si ce altceva le-a facut sa se sinucida la infinit.

| VladimirPutin a răspuns:

Iadul și raiul sunt doar povești

| kabaleon a răspuns:

Intai de toate trebuie sa acceptam ca sunt lucruri pe care nu le cunoastem despre noi. Budistii, hindusii, taoistii si alte religii, imbratiseaza ideea ca omul este alcatuit din mai multe corpuri, asemenea unei papusi rusesti matroska (corp fizic, corp vital, corp astral, corp mental, corp cauzal - fiecare supunandu-se la un numar de legi). In lumea fizica, corpul se supune la 48 de legi (numar reflectat simbolic in numarul cromozomilor+1 cromozom comun). La moartea unei persoane, in functie de viata pe care a dus-o, ea poate merge in lumile superioare (daca a dus o viata corecta), unde numarul de legi la care trebuie sa se supuna scade, ori in lumile infernale (daca a dus o viata incorecta), unde numarul de legi creste. Asadar, daca cineva ajunge in Iad, cu cat se scufunda mai mult in lumile infernale (descrise foarte bine in Divina Comedie a lui Dante), cu atat suferinta este mai mare. Ca sa exemplificam: daca ne taiam la un deget in lumea fizica, durerea este destul de mare, dar suportabila. Daca ne taiem la deget in infradimensiuni, durerea se va inmulti cu cat coboram mai jos si astfel, in prima infradimensiune, durerea simtita se va dubla, si tot asa pana la ultima din cele 9 dimensiuni despre care se spune ca exista. Daca vrei sa-ti faci o idee despre ce anume se gaseste in Iad, citeste Divina Comedie a lui Dante. El povesteste acolo cum ca a facut o calatorie in Iad, si asterne pe foaie tot ce a vazut. Criticii au considerat ca aceasta opera este doar o fabulatie, insa au fost guri care au sustinut ca Dante a intreprins cu adevarat aceasta calatorie. Cand murim, corpul fizic moare, putrezeste si dispare in mare masura, insa ramanem cu celelalte corpuri (dealtfel greu de dovedit) care au pastrate capacitatile si simturile corpului fizic, si astfel putem vedea, simti, mirosi totul in jur. Daca ne luam dupa ce spune Dante ca se intampla in Iad, ar fi mai bine totusi, ca odata ajunsi in Iad, sa ne dorim sa fim muti, surzi, chiori; sa ne lipseasca toate simturile. Numai asa nu am vedea ororile care au loc acolo. PS: Sinuciderea nu e pacatul capital, ci desfraul. Pace!

| comansorin a răspuns:

E o intrebare pe care nu trebuie sa o pui, o sa afli dupa ce mori! sigur nu vei da vina pe nimeni ca te-a mintit!

| heLLbound a răspuns:

Sinuciderea = pacat capital = iad - corect
iad = focul vesnic = durere? = gresit
iad = locuinta mortilor
Iadul este un loc simbolic, fara foc, fum si asa mai departe.
Check the bible

| adisuper a răspuns:

Durerea nu este doar pentru corp

| AnnaSophiaRobb a răspuns:

Inca nimeni nu s-a intors din iad sau din rai sa ne relateze ce se petrece acollo, insa din cite stiu eu, daca esti om bun, trupul ramine in pamint, insa sufletul se ridica la cel, si treieste acolo vesnic, insa in iad totul este viceversa, sufletul dispare, si ramine doar trupul sa se zbuciume in chinurile groaznice pe care le vom suferi pentru ispasirea pacatelor

| Esperança a răspuns (pentru AnnaSophiaRobb):

Esti tu sigur ca nu s-a intors nimeni de acolo? eu cunosc personal pe cineva care a fost in moarte clinica si a trecut pe acolowinking iadul,ca iadul,dar Raiul nu poate fi descris in cuvinte, mi-a zis ca el nu a mai vrut sa revina in trup,voia sa ramana acolo, in Rai, dar Dumnezeu a avut alt plan cu el si inca are.

| CristinaCrisy a răspuns:

Nu o sa fi cu tot cu trup doar sufletul pentru ca doar el simte durerea doar el sufera, pe corp se vad doar urmarile... dar daca nu ucizi sau te gandesti sa te ucizi sau daca nu injuri(sau daca injuri te spovedesti) o sa ajungi in rai:X:X cel mai frumos loc, dar daca nu, o sa traiesti un infern de ani, intr-un infern o sa arzi in flacari si o sa urlii de durere...mai bine nu pacatuii si o sa iti fie binee.si nu iti recaperi corpul(ce ziceai uh.)

| Amabilul a răspuns:

Nu e blasfemie...corpul pamantesc nu are nicio legatura cu corpul de pe lumea cealalta,acolo se duce doar sufletul nu si corpul,bine inteles ca sufletul arata la fel ca si corpul care l-ai avut pe pamant dar nu este carne si oase,doar o entitate,dar nimeni nu stie sa spuna exact pentru ca nimeni nu s-a intors de acolo sa povesteasca cum a fost, nu-ti fa griji de pe acum, o sa afli la momentul potrivit desi nu-ti doresc sa afli cum sunt chinurile iadului asa ca ai grija ce faci.

| OLumeDeVise a răspuns:

Doamne da-le minte! Si noi de unde sa stim? eu personal nu am experimentat!

| larybublegumm explică:

In legatura cu sufletul simte tot e cam asa cand mergi la operatie si iti da o anestezie iti anesteziaza sufletu? normal ca nu ci corpul deci corpul simte tot. iar la faza ca durerea nu e doar fizica. cei care cica au vazut iadul fiind in moarte clinica au vazut asa numiti oameni care urlau, zbierau si sa chinuiau de durere in flacari.aceasi intrebare cu ce mai simti flacarile?

| miradoniz a răspuns (pentru larybublegumm):

Pleci de la presupunerea ca este vorba de flăcări materiale...

| RINA2 a răspuns:

Hai sa iti spun ceva : de ce casele bantuite sunt doar acelea in care majoritataea au fost sinucideri. Daca sinuciderea ar aduce lipsa durerii atunci asta nu s-ar mai intampla,nu? Deci automat daca aici nu iti gasesti linistea nici dincolo nu se va intampla lucrul asta. Durerea va fi mult mai mare caci nici nu mai ai cum sa repari,insa aici ai cum : doctori preoti,teraptii, transe, meditatii.etc.

| LolzA a răspuns:

Da cam asear veni