| Cristi156 a întrebat:

Intrebari pentru atei. Ep.2/57 Ce dovezi astepti pentru existenta lui Dumnezeu? Lumea din jurul nostru este intr-un balans perfect, pentru a sustine viata. Luna este la o distanta perfecta fata de pamant, iar pamantul la o distanta perfecta fata de soare. Oare nu ar trebui sa ne dea de gandit?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

"balansul perfect"? Iată, poate aici:

- Pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi (care însă tind spre zero ca posibilitate de realizare).

-,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;

-,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.

-,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista!

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu stiu de ce raspund la intrebare, deoarece nu corespund cerintelor. Nu astept nici-un fel de dovezi, pentru ca nu exista, iar sa astepti ceva ce nu exista este tot atat de stupid ca a crede in ceva ce nu exista.
Dumnezeu cand a creat Luna a uitat sa o si statorniceasca in locul cuvenit, gratie acestui lucru se indeparteaza de Pamant cu 3, 8 cm in fiecare an. Asa ca daca Luna se afla la distanta perfecta fata de Terra anul acesta, la anul cand va fi mai departe cu aproximativ 3, 8 cm tot la distanta perfecta sa va afla? Si daca da, atunci peste trei ani, peste patru, cinci si in fine peste 40 de ani tot la distanta perfecta se va afla? Pe semne ca avem definitii diferite ale perfectului. S-ar parea ca acel balans perfect isi pierde echilibrul, si atunci cum este oare el perfect?
Pamantul este la o distanta perfecta fata de Soare, intr-adevar, numai ca perfecta pentru noi, iar nu pentru specia diferita cu pielea de culoarea abanosului care ar fi dominat lumea daca Terra ar fi fost mai aproapte si nu pentru creaturile adaptate la frig ce ar fi inlocuit umanitatea daca Terra ar fi fost putin mai departe.

| Cristi156 explică (pentru Inferno):

Chiar daca se departeaza luna sunt sigur ca Dumnezeu ne-a pregatit ceva bun.

| Inferno a răspuns (pentru Cristi156):

De dragul tau asa sa fie, insa asta nu consfinteste cu nimic teza balansului perfect.

| trolololo a răspuns:

Sa știi ca luna se depărtează de pământ. In câteva sute de milioane de ani, adios viata. Deci unde este balansul perfect de care vorbești?

| milan9 a răspuns (pentru trolololo):

"balansul perfect"? Iată, poate aici:

- Pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi (care însă tind spre zero ca posibilitate de realizare).

-,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;

-,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.

-,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista!

NOname
| NOname a răspuns:

Troll?

| RAY a răspuns:

Daca pamantul era la o distanta perfecta nu era atata uscat ingetat sau fierbinte, viata s-a adaptat planetei

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Te duci sa imi cumperi popcorn? am facut dus si n-as mai iesi, pe afara e praf, jeg puppy dog eyes

Tu crezi ca Pamantul a fost pus aici pentru oameni? De fapt viata a aparut unde a gasit conditii propice.
Axa planetei noastre e inclinata la 23, 5 grade (N), stii de ce? Pentru ca a fost lovita de ceva. Unde vezi perfectiune? Luna s-a format din bucatile aruncat in spatiu in urma coliziunii a doua planete, de unde a rezultat planeta noastra. Luna era mai aproape de noi, acum se departeaza, de aceea timpul trece mai greu, pentru ca Pamantul se roteste mai incet, perfectiunea intruchipata.
Fara atmosfera pe care o avem, Pamantul putea sa stea mult si bine "la o distanta perfecta fata de Soare", nu traia nimic.
Da, da de gandit, cum se adapteaza organismele conditiilor impuse de mediu, cum toate se echilibreaza singure, toate isi vad de treaba lor oricate dificultati ar intalni.

| Cristi156 explică (pentru Mădă0611):

Cum iti explici faptul ca, pamantul e ferit de meteoriti si asteroizi si nu patim nimic?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cristi156):

N-a fost ferit din totdeauna, si n-o sa fie ferit pentru totdeauna. Si Marte e ferita, nu? planetele mai mari iau tot. In atata timp si fiind lovite de atatea ori, orbitele s-au modificat.

| dragos9234 a răspuns (pentru Cristi156):

"Cum iti explici faptul ca, pamantul e ferit de meteoriti si asteroizi si nu patim nimic?"
Si chestiile alea numite stele cazatoare ce sunt, dragule?

| trolololo a răspuns (pentru Cristi156):

Meteoriți cad sute zilnic. Doar ca nu se vorbește de ei sunt foarte mici si ard in atmosfera, sau dacă sunt mari când in zone izolate si nu ii vede nimeni. Unu a căzut de curând in Rusia. Prin anii 1900 altul a căzut in Tunguska. Acum 100.000 ani a mai căzut unul mare. La începutul pământului era bombardat non stop de meteoriți mari. Acum 65 milioane de ani, viata a fost aproape decimata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos9234):

Sunt stele cazatoare si cad pe Pamant. smug Make a wish!

| Polonic1 a răspuns (pentru Cristi156):

Iarna asta a cazut un meteorit in Rusia.Deci nu suntem feriti.

| sublime89 a răspuns:

Nu, pentru ca universul e mare si undeva tot trebuia sa se indeplineasca conditiile astea "perfecte". E pura intamplare, lege a probabilitatilor. Si precis mai sunt astfel de planete. Dar daca nu cunosti stiinta si astronomie e usor sa cazi in capcana asta, cum ca d-zeu a aranjat totul perfect pentru noi. Sa zicem ca asa e. Atunci de ce a creat trilioane de alte lumi imperfecte? Nu ti se pare ca e fara sens? Atata risipa de spatiu. Coincidentele nu sunt o dovada pentru existenta vreunui zeu. Sa gasim dovezi la povestile bibliei, mai ales cu geneza, si atunci voi crede. Dar sa fim seriosi, sunt basme.

| Lizzu a răspuns:

Intrebi ateii si dai funda la un credinciosbatting eyelashes

Buna asta.

| dragos9234 a răspuns:

Lol.
Ti-as da niste exlpicatii pentru ceea ce ai insirat tu acolo dar mi-e lene.
Dar.
Mintea mea ingusta nu poate intelege nici o dovada a existentei unui zeu incomprehensibil.
Nu pot percepe infinitatea in adevaratul ei inteles.

| suffarstar a răspuns:

"Sunt două moduri în care viaţa poate fi trăită: ca şi cum nimic nu ar fi o minune sau ca şi cum totul este o minune. Dar ceea ce sunt sigur este că Dumnezeu există." - Albert Einstein.
Este imposibil ca din nimic sa apara energie, orice efect are cauze, existenta universului este un efect, cauzele, spun ei,(sti tu cine sunt ei) sunt explozii care explozii au aparut din concentrarea abundenta de masa /energie intr-un punct de singularitate.
Cauzele existentei acelor mase care erau concentrate? Adica cum au aparut?
Te lupti cu morile de vant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce doar existenta zeului crestin? De ce nu mai multi zei? De ce favorizezi o singura varianta si ignori restul posibilitatilor?

Ep. 2/57 Cum ai ajuns la concluzia ca din miliardele de posibilitati, argumentele de mai sus dovedesc fix existenta zeului tau?

Nu vad legatura intre argumentele respective si zeul tau. Ti-ai bazat argumentul pe favoritism si ignoranta la fel care multi alti crestini.

* apropo, argumentele tale NU dovedesc existenta unor zei. Mai incearca.

Se pare ca am avut dreptate, seria ta de intrebari este una exagerat de slaba. Hai cu ceva mai bun.

| BlackSulphur a răspuns:

Ep. 2/57

Se pare ca subiectul nostru da dovada de prostie si ignoranta extrema din comentariile sale... Serios, cum este ferit de meteoriti? Cum este intr-un balans? Pai ce, tu daca ajungi singur in desert, modifici tu desertul? Nu! Incerci sa te adaptezi!

| BlackSulphur a răspuns:

Cand apare Ep.3/57?

| AwaZoh98 a răspuns:

Ep.2/57?
Chiar as vrea sa vad toate episoadele! smug laughing

Sunt curioasa daca aceasta serie de intrebari ii va determina pe atei sa creada in Dumnezeu.hee hee
Slabe sanse...

| Essencest11 a răspuns:

Astept o dovada solida! Exista si lucruri perfecte dar exista si foarte multe imperfecte.

| MadaSweet18 a răspuns:

Luna se indeparteaza de pamant in fiecare an daca totul era creat de dumnezeu de ce nu a facut totul perfect? ia scapat asta? l-a luat somnu cumva si a uitat calculele? Pamantul este perfect pentru noi ca asa ne-am obisnuit.