| anonim_4396 a întrebat:

Intrebari pentru cei care se considera atei:
1.De ce ciocniti oua rosii (sau altfel colorate) de Pasti,mancati cozonac,pasca,friptura de miel (curcan,etc), in sarbatoarea crestinitatii?
2.De ce Biblia este cea mai citita carte din lume, desi crestinii nu au reprezentat si nu reprezint cea ma numeroasa populatie?
Sper sa primesc raspunsuri la nivelul de rationament si cunostinte de care va considerati capabili.

26 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Pentru ca suntem atei, nu idioti.

| Inferno a răspuns:

Stimate metania, citez din raspunsurile tale anterioare:
Metania: "Piei SATANO! Cum poate mintea ta cea intunecata si gura ta cea spurcata sa spuna asa ceva despre Iisus? Tu esti un borfas ordinar si un scelerat"

"Afurisit sa fi in vecii vecilor si sufletul tau spurcat sa arda in focul iadului, pentru neterbnicia de a huli pe Fiul Domnlui. Te blestem in Sfanta zi de Vineri sa ti se usuce mana cu care scrii asemenea afurisenii despre Iisus."

"Frati crestini sau de alte confesiuni, inchideti gura spurcata a acestui detractor bezmetic, care prin mintea lui bolnava cauta sa ne abata de la dreapta noastra credinta.Afurisiti-l si nu mai raspundeti decat in acest fel spurcatelor lui aprecieri. El nu poate fi adus pe calea mantuirii. El este vandut Satanei."

"Frati crestini si din alte confesiuni, inchideti gura spurcata a acestui scelerat, care cauta sa ne intineze prin cele mai marsave aprecieri, dreapta noastra credinta.Nu-i mai raspundeti decat afurisindu-l. El nu poate fi adus pe calea cea dreapta. El este fiul Satanei."

"Vezi mai secatura (cioflingar), ca adevaratii credinciosi au iceput sa te asemene satanei (ceeace si esti)!, ignorandu-te. Dumnezeu te va pedepsi.Fi sigur. Astept sa te asiguri si tu de pedeapsa Divina."

etc, etc, etc.

Asemenea atitudine este intolerabila draga metania, intolerabila. Ea tradeaza o mentalitate primitiva, una de fanatic religios.

Mai ai ceva de comentat?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Nu.Acelea au fost la inceputul-inceputului si au avut drept scop sa testez "piata". Exista vreo legetura intre cele spuse atunci si restul? Tu folosesti aceleasi calificative suburbane, si in trecut si acum.
Ti-am raspuns nu pentru tine, ci pentru punerea in cunostinta de cauza a celorlalti.
PS:Ma bucr insa ca m-ai citit de la inceputuri. Spune si asta ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Si totusi de ce ne faci pe toti stimabili daca nu ai respect pentru nimeni

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul metania este ca nu testai nicio "piata" prin acele raspunsuri, intrucat tu esti doar un tanar surprins in plina evolutie, care-si schimba gandirea de la un moment la altul. Din fericire astazi esti mai matur decat erai atunci si poti constientiza cat de penibile erau iesirile tale.
Daca ai fi si mai matur nu ai mai fugi de dialog ca dracu de tamaie, ai intelege probabil cand se rade si cand nu.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu inteleg ce legatura are mancarea cu sarbatoarea crestina...

| CinevaNou a răspuns (pentru Narcis2007):

Mancarea asta are copyright, nu trebuie mancata de altii.

| mODIN a răspuns:

1.Pot manca cozonac si oua fierte tot anul, dar de Pasti le gasesti peste tot. In schimb nu ma duc sa iau lumina si nu ma impartasesc.
2.E la diferenta destul de mica fata de Coran.Si asta pentru ca sunt un pic mai multi crestini decat musulmani. Daca islamul era un pic mai raspandit ca crestinismul, Coranul ar fi fost cea mai raspandita carte.

| Mădă0611 a răspuns:

1. Eu n-am ciocanit oua, nici n-am de gand, cozonac mananc oricand vreau, pasca n-am mancat vreodata, friptura de miel parca am gustat-o in tinerete si de atunci bleah, am mancat tort si cornulete, dar tort mananc cand vreau, si cornulete la fel.

2. De unde stii ca e cea mai citita? "Studiul" se refera la prezent sau de cand exista biblia? laughing

Multe cunostinte iti trebuie ca sa raspunzi la asa ceva. Tu de ce vopsesti oua in sarbatoarea crestinatatii daca ideea cu ouale apartine altor credinte, pagane?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

" Eu n-am ciocanit oua,"

Suna un prieten.
Te poate ajuta. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am prins daca e vreo smecherie, si daca e sa fie de la un cuvant anume; el scrisese ciocaniti, asa ca am copiat cuvantul ca mi s-a parut naspa. devil

| Holiday a răspuns:

La intrebarea 1: Din acelasi motiv din care mancam si kebab. In plus nu toti crestinii mananca miel, unora pur si simplu nu le place gustul, inseamna ca nu mai sunt crestini? Tu daca ai fi intr-o tara necrestina si ai nimeri in timpul unei sarbatori cand se mananca de exemplu placinta cu orez sa zicem, n-ai manca doar pentru ca esti crestin?!?
Pt intrebarea 2: Crestinii reprezinta undeva putin sub 30% din populatie, dar in acelasi timp sunt religia cu cel mai mare numar de adepti. Oricare din celelalte religii reprezinta mai putin de 30%, asa ca e logic sa fie mai citita biblia decat alte carti religioase.Plus de asta, beneficiaza de o promovare agresiva.

| M25M a răspuns:

1. De ce mancati de Craciun carne de porc :
7 Să nu mâncaţi porcul, care are unghia despicată şi copita despărţită, dar nu rumegă: să-l priviţi ca necurat.

8 Să nu mâncaţi din carnea lor şi să nu vă atingeţi de trupurile lor moarte: să le priviţi ca necurate. "

2.Istorie, gandeste-te cum a fost impus crestinismul in tarile colonizate de europeni. Vezi America de Nord este exemplu sugestiv.

| Alphawolf a răspuns:

Ateii nu stiu ce-i aia abstinenta. Ar fi absurd ca ei sa refuze "distractia" sau o mancare buna doar din motiv ca alte persoane sarbatoresc ceva in care ei nu cred. Pentru atei conteaza "burta", spiritual sunt goi.

Poate ca Biblia a fost promovata cel mai mult, sau poate pentru ca ea contine cel mai multe si mai bune stimulente in a castiga teren fata de altele.

| Moisie a răspuns (pentru Alphawolf):

Mai goli decat cei care cred totul asa a proasta fara sa stie nimic?
Asta doar pe taramul inchipuirilor religioase in care minciuna crima si sarlatania este numita "spiritualitate"!

| Moisie a răspuns:

Cum de ce?
Bineinteles ca sa le mancam!
Mancatul si coloratul oualor, la fel ca si sarbatoarea pastelui, NU sunt la origine obiceiuri sau sarbatori crestine, ci au fost FURATE de crestini, tot asa cum au FURAT si Biblia altei religii si se lauda cu nerusinare ca este scriptura lor!
2 Biblia este cea mai citita carte pentru ca religia crestina are cei mai multi cumparatori, iar alte religii mari cum ar fi Budismul, Hinduismul sau Animimismul nu au o scriptura a lor, si nici nu sunt atat de marsavi si murdari la caracter incat sa fure o scriptura de la o alta religie si sa se laude ca este scriptura lor, asa cum au FURAT crestinii scriptura religiei mozaice si sunt atat de murdari si lipsiti de caracter incat se lauda ca este scriptura lor!

Si daca ti-am raspuns la 2 intrebari macar raspunde si tu la una:
Din ce cauza nici Isus si nici Dumnezeu nu recomanda niciodata nimanui sa citeasca Biblia?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Prima intrebare din lista ta nu are sens: "de ce folosesti algebra" e a musulmanilor? De ce folosesti fizica ce a fost fundamentata in lumea crestina?

A iti raspunde singur si a pune alta intrebare, arata ca intr-adevar, nu cauti nu numai un raspuns, dar esti prea inchis in cutia ta!

Ca sa iti explic de ce, e a treia intrebare: Isus nu trebuia sa zica sa citeasca Biblia, dar o folosea ca ultima autoritate cand citeste si citeaza pozitii Biblice.

Probabil esti doar un pusti frustrat pe crestini!

Mergi inainte, sunt alte lucruri in viata ce le poti face: educa pe altii lucruri ce le stii, dar fa-o la un nivel logic si prietenos. Iti par ca evreii ce pare ca ii promovezi in loc au o scriptura mai buna? Macar crestinii rationalizeaza Vechiul Testament...

| anonim_4396 explică (pentru Moisie):

1In ce a constat furtul, explicit, nu enunturi?
2.In ce consta "marsavia"(concret) a crestinismului?
3.Ce intelegi tu prin "scripturi" atunci cand afirmi:"Budismul, Hinduismul sau Animimismul nu au o scriptura a lor, si nici nu sunt atat de marsavi si murdari la caracter incat sa fure o scriptura de la o alta religie si sa se laude ca este scriptura lor"?;
3.Care este originea colorarii oulelor in ROSU si daca au o baza ateista (daca spui:"
Bineinteles ca sa le mancam!"
Deocamdata atat.Restul dupa ce te "afirmi"

| Moisie a răspuns (pentru KhludCiprian):

Fals! Eu nu folosesc algebra musulmanilor ci algebra arabilor de pe vremea cand nu erau musulmani, si pe care si ei au luat-o de la indieni. Fizica de care zici nu a fost fundamentata de crestini ci de filozofii Greciei Antice. Iar fizica moderna s-a dezvoltat nu datorita cresinismului ci datorita Iluminismului aparut din cauza slabirii crestinismului.
2 Lipsa de logica!, Evident ca Isus trebuia sa ceara oamenilor sa citeasca Biblia, pentru ca ceea ce a spus el trebuia sa ajunga in Biblie si astfel la urechile oamenilor, si el avea scopul de a-i lumnina. Si exact pentru imprastierea invaturilor sale i-a trimis pe Apostoli sa predice cuvantul lui!
Si ce sa vezi, in Biblie nicio Evanghelie nu este a apostolilor lui Isus, ci doar a unor cioflingari, si daca vrei alte amanunte le vei gasi in intrebarile si postarile mele de azi!
3 Solutia ta aia cu mersulde unul singur in viata, are valoare de rahat...bineinteles turcesc!
Omul este o fiinta sociala si numai ca societate unita poate progresa, si progresul nu vine prin credinta a proasta si nici prin orienatarea tinerilor impotriva stiintei, si exact asta incerc sa ameliorez/schimb cand imi postez "frustrarile mele" cauzate ca fac si eu parte dintr-o societate retrograda plina de tineri PROSTITI cu buna stiinta si criminala inconstienta!
Si diferenta intre mine si tine este ca eu nu merg inainte ca magarul cel nesimzit ci incerc sa trag dupa mine si sa scot din rahat cat mai multi tineri prostiti in scoli si in familiile lor idioate din cauza ca si ele au fost prostite la randul lor!
Si da, ai dreptate, na simt foarte frustrat sa stiu ca fac parte din ultima si cea mai inapoiata, imorala si retardata societate din Europa, si asta ma frustreaza pentru ca am constiinta si nu sunt un porc nesimtit caruia nu-i pasa decat de grauntele sale

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

"Fals! Eu nu folosesc algebra musulmanilor ci algebra arabilor de pe vremea cand nu erau musulmani, si pe care si ei au luat-o de la indieni. "

Algebra fundamentata a fost la 100 de ani dupa Mahomed:
"Earlier traditions discussed above had a direct influence on Muhammad ibn Mūsā al-Khwārizmī (c. 780–850). He later wrote The Compendious Book on Calculation by Completion and Balancing, which established algebra as a mathematical discipline that is independent of geometry and arithmetic.[8]"

Sa te "citez" pe tine:
"sunt un porc nesimtit caruia nu-i pasa decat de grauntele sale "

Oricum, imi pare ca tu raspunzi la ceva ce ti-am dat doar cu atac la crestini, musulmani, numai nu ti-ai corecta pozitia! Mergi asa!

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Furtul Biblie religiei mozaice de catre crestini consta din insusirea nerusinata a acestor scripturi si prezentarea lor ca fiind Biblia inspirata lor de catre Dumnezeu, cu toate ca ei nu au un Dumnezeu pentru ca religia lor nu vine de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani care s-au strans la o masa sa puna cale cea mai mare excrocherie din istoria umanitatii.
Marsavia crestinilor consta din FURTUL scripturii religiei mozaice si interpretarea ei in mod mincinos, dar mai ales in aceea ca au schimbat legea lui Dumnezeu care are Autoritate Divina cu legea noua a unor cioflingari fara nicio autoritate. Originea oualor colorate la fel ca si a pastelui vine de la sarbatoarea evreiasca Pesac, la care se cerea sacrificarea unui miel in cinstea Dumnezeului care i-a eliberat din robie, si la masa de Pesac numita Seder se consumau si oua rosii, de acolo vine obiceiul Pastelor si al vopsirii oualor.

| anonim_4396 explică (pentru Moisie):

Daca citeai macar si numai Istoria religiilor a lui Eliade, si tot nu gandeai asa de primitiv. Dialogul nu poate avea loc decat intre doi indivizi care au cat de cat cunostinte si mod de gandire apropiat, Intre noi insa s-a interpus un intreg univers, asa ca ramai cu parerile tale.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca ai dreptate, doi care cred totul a proasta fara sa stie sau sa inteleaga nimic se inteleg foarte bine intre ei, problema apare acolo unde apare cineva si stie dar si intelege, si asta este greu de dus pentru ca STIE si nu CREDE!

| KhludCiprian a răspuns:

1. deoarece sunt gustoase. Mai ales pasca, cozonacul, friptura de miel

2. pentru ca si musulmanii citesc Biblia. Ei considera ca Isus e profet ca si Mahomed pbuh (peace be upon him) cum zic ei happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Metanie? explica prostilor ca nu am furat nimic, iar Iisus Hristos a avut 12 apostoli, dintre care unul indeosebi apostol al neamurilor. daca cei din neamul lui l-au rastignit, noi neamurile celelalte l-am primit ca mantuitor.nu am furat, nu am talharit pe nimeni.iar apostolii au propovaduit evanghelia in toate colturile pamantului, fara sa se laude ca ar fi a lor si multuminduse doar ca toti sa primeasca vestea cea buna.

| Calininio a răspuns:

1. Tu de ce sarbatoresti anul nou, focul lui Sumedru, Halloween (dacă o faci)? De când poate o religie să "aibă exclusivitate" pe o sărbătoare? 2. Dimpotrivă, Creștinii chiar reprezintă cea mai numeroasa populație. Din nefericire.