Întrebare recomandată | EmaS a întrebat:

Intristarea lumii aduce moartea. Ce aduce dar intristarea care este dupa voia lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| ihodios a răspuns:

2Corinteni 7,10 Căci întristarea cea după Dumnezeu aduce pocăinţă spre mântuire, fără părere de rău; iar întristarea lumii aduce moarte. Deci:,, Lumea e cu lucrurile ei, in aceste sens trebuie inteles cuvantul, se refera la persoanele pe care nu le intereseaza deloc macar de Dumnezeu, de ideea de mantuire, viata curata, randuiala ortodoxa, ca sunt multi care fac fapte bune si merg cu ele in iad, ca si fecioarele cele nebune din evanghelie care nu dobandisera harul Sf. Duh. Intristarea aceasta suprema dupa Dumnezeu, e o bucurie cand cineva o dobandeste, trebuie inteleasca ca un dor de a petrece mereu cu Dumnezeu in minte si in faptele mantuirii, adica iubirea aproapelui demonstrata prin fapte. Sa nu va ganditi niciodata ca dupa moarte veti mosteni imparatia care nu a-ti trait-o inca de pe pamant,, a spus Parintele Arsenie Boca. Luca 17, 20 Şi fiind întrebat de farisei când va veni împărăţia lui Dumnezeu, le-a răspuns şi a zis: Împărăţia lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.
21.Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru. Normal ca daca omul se intristeaza dupa cele ale lumii de asa maniera incat pe Dumnezeu i-l da deoparta ca n-are timp de El, isi face singur raul departandu-se de la izvorul Vietii. Fratilor!, atentie din ce Biblie cititi, ca sunt in lume vreo 365 de mii de variante. Cate o mie pentru fiecare zi din an sad. Multe greseli au survenit, ba la traducere, ba la copiere, si mai cu seama coada necuratului care prin oamenii lui netrebnici a schimbat adevaratele sensuri ale celor prezentate sau explicate, ca sa nu se cunoasca Adevarul care este Viu, prin Hristos Domnul! Apocalipsa 1, 17. Şi când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Şi El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă,
18.Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, în vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului. Va doresc tuturor un an 2013 cu Pacea Domnului Iisus in suflete si toate cele bune spre mantuire.:X

52 răspunsuri:
| alexa1898 a răspuns (pentru RAY):

Bolile izvorate din tristete, suferinta, razboaiele si toate astea ni le facem singuri. Oamenii cu inima patata sau cei care nu pot infrunta suferinta care este, mai mult decat un sentiment, un test de curaj, aceia isi fac cel mai rau la tristete. Trebuie sa o simti si si sa nu o lasi sa te doborat de ea, gasind puterea de a deveni fericit. Eu nu neg faptul ca nu a adus boli si suferinta, din contra. Cu toate astea exista o veche vorba care zice "Orice rau este spre bine". Se aplica si in acest caz.

| RAY a răspuns (pentru alexa1898):

Ciuma s-a nascut din tristete? vrei sa spui ca virusi sunt cauzati de tristete?

| Aristodemos a răspuns:

Am si eu o intrebare, cum poti fii atat de sigura ca el exista? nu o spun cu rautate sunt chiar curios, cum poti fii atat de sigura de existenta lui?

| alexa1898 a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus asta. Ma refeream la depresie. Sunt multe boli psihice cauzate de tristete.

| minahrs a răspuns (pentru EmaS):

Corect intristarea dupa voia lui Dumnezeu aduce cainta, iar etapa urmatoare este mantuirea sufletului.

| minahrs a răspuns (pentru Zenit313):

Tu esti terorizat de Dumnezeu?

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Daca te intristezi ca ai pacatuit, te caiesti si parasesti pacatul, inseamna ca aceea intristare duce la pocainta.

| EmaS explică (pentru Aristodemos):

Pentru ca eu am avut o intalnire reala cu Mantuitorul.

| Zenit313 a răspuns (pentru minahrs):

Nu terorizat de Dumnezeu, pentru ca nu sunt sigur ca exista.
Sunt terorizat de Fan Cluburile lui rolling on the floor

| Aristodemos a răspuns (pentru EmaS):

Bine. doar atat am sa va mai intreb, cum sa petrecut prin vis?, sau in realitatea palpabila?

| minahrs a răspuns (pentru Zenit313):

Pai si atunci de ce spui ca Dumnezeu a adus teroare?

| EmaS explică:

O buna gospodina stie sa isi imparta bine timpul si poate sa se destinda intr-un mod armonios ajutand pe altii. Si in realitate, nu numai pe TPU! Si mai stiu sa ii tin pe cei dragi langa mine, spre deosebire de altele! Mai iti faci multe conturi?
Ziua si contul?

| Zenit313 a răspuns (pentru EmaS):

"Cine vorbeste cu Dumnezeu este credincios; daca Dumnezeu iti vorbeste,suferi de psihoza"

Prin rugaciune, sau in urma multor rugaciuni apare Efectul Placeboo unde subconstientul este proiectat in constient happy
Indiferent de religie, loc, timp au existat credinciosi care si-au intalnit zeitatile laughing
Deci, nu este nimic special sa vorbesti cu Mos Craciun si te rog citeste despre Efectul Placebo happy

| Zenit313 a răspuns (pentru minahrs):

Ma refer la notiunea de Dumnezeu care a starnit ura,crime,genocide,razboaie! crying
Este doar o inventie,un fals pentru care au platit cu viata si inca platesc sute de milioane de oameni sad
Daca nu exista aceasta notiune,lumea gandea liber,fara frica si acum eram in alt stadiu mult mai evoluat,poate colonizam noi planete, rezolvam problema mortalitatii, stabilit legatura cu alte civilizatii extraterestre IPOTETICE, eram o singura natiune, pace si armonie cu adevarat.etc. happy

| ihodios a răspuns:

9 Ianuarie 2013 19:02
Giovanni99 a răspuns:
Sotul tau se ocupa de treburile casei cat esti tu ocupata pe TPU?
Miercuri 09.01.13
Ceasul tau este in urma cu 9 secunde. Ora Exacta este afisata mai sus. E IN AVANS ORA PE TPU CU 15 MINUTE
CREDEAM CA NU IMI MERGE MIE BINE CEASUL DE LA CALCULATOR.

| ihodios a răspuns (pentru RAY):

A dat si legi ce trebuie respectate ca stia ca omul e pacatos si face boacane, rabdand necazurile isi aminteste ca nu-i de capul lui si ca e mai bine sa faca cele de folos spre sfintirea lui. Pacea Domnului Iisus cu noi/

| ihodios a răspuns (pentru RAY):

A dat si legi ce trebuie respectate ca stia ca omul e pacatos si face boacane, rabdand necazurile isi aminteste ca nu-i de capul lui si ca e mai bine sa faca cele de folos spre sfintirea lui. Pacea Domnului Iisus cu noi!

| EmaS explică (pentru Aristodemos):

Intalnirea cu Domnul Isus mi-a schimbat viata cu 180 de grade. El mi-a iertat pacatele, m-a transformat, mi-a dat un sens si o directie.

| Aristodemos a răspuns (pentru EmaS):

Fara suparare! dar cred ca ceea ce credeti voi e doar o iluzie pentru a va scuza de niste realitati suparatorii pentu constinta dumneavoastra!

| RAY a răspuns (pentru ihodios):

Tu de unde ai mai aparut?

| KnowEverything a răspuns:

Ce intrebari puneti O.o... Sunteti teologi sau ceva? de ce nu spuneti lucrurilor pe nume si umblati cu fel si fel de figuri de stil?

| Andr3y007 a răspuns:

Nu am inteles nimic laughing