| Inferno a întrebat:

Invit fiecare credincios,care afirma ca exista dovezi in favoarea existentei divinitatii lui, sa prezinte doar una singura. Nu vreau mai multe,vreau doar una. Cum stiu ca faceti adesea afirmati adevarate sunt convins ca aveti sute,chiar mii de dovezi,dar eu nu sunt o fire lacoma,asa ca ma multumesc doar cu una, de preferat si banala, din numarul impresionant de dovezi pe care,imi permit sa afirm, ca le detineti. Cu toate ca lipseste semnul intrebarii aceasta este o intrebare fiind echivalenta cu : Ce dovezi aveti ca Dumnezeu exista?,asa ca va rog sa o lasati acolo unde merita sa fie, la categoria Religie.

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

O sa-ti spun un caz real.

Acum 40 de ani, un barbat din Arabia Saudita isi dorea nespus de mult un copil, iar sotia lui nu-si putea permite. Ei bine, el s-a dus cu masina unui taximetrist sau nu mai stiu cu ce, pana in Vatican pentru a se ruga fecioarei Maria. Ajungand acolo, a promis ca, daca sotia lui va avea un copil, el va dona Bisericii 2 miliarde ( nu mai stiu ce, dolari, euro... in fine). Ei bine, dupa ce s-a dus la sotia lui, afland ca e insarcinata, a decis sa se duca cu acelasi sofer la Vatican sa-i plateasca suma promisa. Soferul, afland de asta, l-a rapit, alaturi de alti 2 camatari. I-au bagat cutitul in gat, dupa care murise. Ei bine, omul acela a marturisit ca, pe cand era mort, isi vedea trupul in afara corpului si pe fecioara maria, care, Dansa facuse o minune de venise politia pentru a controla masina. Trupul barbatului, fiind mort( dar nu in totalitate), a fost dus la spital unde avea sanse minime de trait pentru ca se afla deja intre viata si moarte. Si Maica Domnului facuse o minune pentru ca i-a dat din nou viata.
Inca mai traieste acest om, si daca vrei pot sa ma interesez de adresa lui.
SI acest lucru chiar a fost adevarat.

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru un necredincios, oricate dovezi as aduce, nu sunt suficiente.Credinta necesita nu doar consimtamantul mintii, ci si al vointei.Desi multi necrestini isi pun intrebari intelectuale sincere, am descoperit ca inca si mai multi par sa se impotriveasca crestinismului la nivelul vointei lor.Cu alte cuvinte, problema nu e ca nu ar avea dovezi suficiente ca sa creada, ci mai degraba, nu vor sa creada.Insa pentru cel credincios, este suficient sa priveasca la creatia lui Dumnezeu si sa exclame:Mare este Dumnezeu! ,, Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.
2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:
6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.,,

| cristi202 a răspuns:

Faptul ca eu exist. E prima dovada din viata mea.
Parintii mei nu au putut avea copii. Si medicii nu aveau nici o solutie la asta. Au mers odata la o manastire aproape de locul unde locuiau, Timisoara, la Radna (chiar linga Lipova, jud Arad), unde era hramul Sfintei Fecioare Maria. Acolo multi din cei ce se rugau pentru anumite probleme primeau raspuns, incit dupa un timp, in fata manastirii s-a deschis o mica capela cu icoana Maicii Domnului sculptata, iar in jur, cine primea raspuns la rugaciunea lui putea pune o tablita de marmura cu citeva cuvintede multumire si data cind au fost ajutati. Cind eram copil erau doar citeva, devenind adolescent, aveam sa vad ca se inmultisera foarte mult, incit abia mai era loc de placute in capela. Din nefericire, acum capela nu mai este deschisa, am fost acum citiva ani, si nu am mai vazut toate acele raspunsuri de multumire. Dar, sa revin. Ai mei au mers acolo, si s-au rugat sa poata avea un copil. Dupa ce s-au rugat, o maicuta de la manastire le-a zis ca Dumnezeu le va asculta rugaciunea, pina ce nu va trece un an. Asta a fost pe 15 august 1968. Pe 13 iunie 1969 se nastea sora mea, ca eu sa urmez la un an si trei luni! Deci, Fecioara Maria le-a raspuns!

| Inferno explică:

Nici-un raspuns.
1. Emas-nesatisfacator.
2. 220V-ateu
3.raymusic22tm-ateu
4.Gaia-ateu.
5.casablanca40 -ateu.
6. Inferno14cHolericAproach-nu a raspuns la intrebare.
7.doctorandus-a adus in discutie divinitatea panteista...
8.baubaulica-a recunoscut chiar el ca nu detine nici-o dovada.
10.Alphawolf - tot ateu.
11.Sakura2019-atee.
12martzian- a recunoscut ca nu exista dovezi.
13MentalDisorderAgain-un nesimtit sinistru.

| Inferno explică (pentru CryChristiAN):

Macar ai incercat cat de cat.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Inferno):

Deci vrei sa ma interesez sa-ti dau adresa? Spune te rog.

| Inferno explică (pentru CryChristiAN):

Nu, lasa.

| RAY a răspuns (pentru CryChristiAN):

Eu imi amintesc de un faraon care s-a rugat lui seth ce crezi dupa 5000 de ani trupul lui o fost gasit intact in conditi fb, incredibil slava lui seth chiar exista, numai crede in vorbe si in fapte, dovezi

| CryChristiAN a răspuns (pentru Inferno):

O sa-ti spun un caz real.

Acum 40 de ani, un barbat din Arabia Saudita isi dorea nespus de mult un copil, iar sotia lui nu-si putea permite. Ei bine, el s-a dus cu masina unui taximetrist sau nu mai stiu cu ce, pana in Vatican pentru a se ruga fecioarei Maria. Ajungand acolo, a promis ca, daca sotia lui va avea un copil, el va dona Bisericii 2 miliarde ( nu mai stiu ce, dolari, euro... in fine). Ei bine, dupa ce s-a dus la sotia lui, afland ca e insarcinata, a decis sa se duca cu acelasi sofer la Vatican sa-i plateasca suma promisa. Soferul, afland de asta, l-a rapit, alaturi de alti 2 camatari. I-au bagat cutitul in gat, dupa care murise. Ei bine, omul acela a marturisit ca, pe cand era mort, isi vedea trupul in afara corpului si pe fecioara maria, care, Dansa facuse o minune de venise politia pentru a controla masina. Trupul barbatului, fiind mort( dar nu in totalitate), a fost dus la spital unde avea sanse minime de trait pentru ca se afla deja intre viata si moarte. Si Maica Domnului facuse o minune pentru ca i-a dat din nou viata.
Inca mai traieste acest om, si daca vrei pot sa ma interesez de adresa lui.
SI acest lucru chiar a fost adevarat.

| costis a răspuns:

Vad ca ai facut o lista cu 13 calificative. Care ar fi concluzia? Ca nu sunt dovezi. Bun, si? Nu avem dreptul sa credem si sa traim cum vrem? Tu ca ateu nu esti impiedicat de nimic sa mergi pe la cercuri, grupari ateiste, prin biblioteci sa citesti ce vrei, pe la cercuri de baieti studiosi, poate chiar cercetatori, in orice domeniu ai vrea. Si nu isi bate nimeni joc de tine daca faci asta.

| doctorandus a răspuns:

Spinoza: Dumnezeu e natura.
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

| Inferno explică (pentru doctorandus):

Spinoza era panteist.

| 220V a răspuns:

Toti or sa vina cu biblia, asa cum eu o sa vin cu o carte de benzi desenate ca sa demonstrez existenta lui spiderman

| TheAndrew1987 a răspuns (pentru 220V):

Spiderman exista pentru ca, cartea de desenat zice ca Spiderman exista! tongue

| 220V a răspuns (pentru TheAndrew1987):

Ai dreptate, imi pare rau ca m-am indoit de existenta marelui spiderman

| RAY a răspuns:

Repet,daca ar exista dovezi nu ar exista ateii, atatea religii, numa in crestinism sunt 3500 de secte care il reprezinta cu adevarat?

in lumea cate o fi cine stie,dumnezeu poate fi folosit in scopuri multe, daca te poti folosi nu ezita, nu ma refer ca exista ca ceva, si ca e un fel de simbol al sperantei
pocaiti se ajuta intre ei fara religie ar face asta?

si eu is de acord ca religia tine in lesa multi oamenii care fara ea ar ucide, fura etc
are si frica partile ei bune

trebuie sa luam tot cei mai bun si sa aruncam tot cei mai, doar asa vom evolua

| HowdidIgethere a răspuns (pentru RAY):

"trebuie sa luam tot cei mai bun si sa aruncam tot cei mai, doar asa vom evolua " - ai halit un cuvintel

| Never4ever a răspuns (pentru RAY):

,,Repet,daca ar exista dovezi nu ar exista ateii, atatea religii, numa in crestinism sunt 3500 de secte care il reprezinta cu adevarat?"

Este adevarat ceea ce ai spus din toate punctele de vedere.Ai dreptate! Daca ar exista dovezii nu ar exista atatea religii, atatea credinte, atatea legende...

| martzian a răspuns:

Inca o data, nu scrie nicaieri ca Dumnezeu simte nevoia sa fie dovedit de om. Convingerea e a fiecaruia, relatia cu Dumnezeu la fel. Este dreptul tau si alegerea ta sa spui NU si sa-ti vezi de drum. Tot ce putem face este sa iti spunem cum am ajuns noi la acea concluzie si sa ne rugam pentru tine. Daca imi aduc bine aminte, am facut-o deja. Daca vrei o dovada a existentei lui Dumnezeu, o ai la indemana pe cea mai buna: uita-te in oglinda!

PS: Trebuie sa marturisesc faptul ca imi scapa motivatiile unora dintre voi... Frizam ridicolul dupa un anumit punct, nu crezi?

| Alphawolf a răspuns:

Daca ar exista macar o singura dovada care sa ateste existenta unei fiinte supreme cred ca si eu as fi printre credinciosii religiosi. In cel mai bun caz putem vorbi de argumente, dar aici apare o problema, argumentele creatiei au la baza golurile cunoasterii si incapacitatea omului de a intelege realitatea, subiectivism(aici nu sunt scutiti nici ateii).

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

Ce legatura are ateii cu creatia?

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Legatura ateiilor cu creatia sunt argumentele aduse de ei impotriva ei. Nu toate argumentele ateilor sunt bune, nu toate sunt realiste. Omul nu conoaste totul, nici nu are capacitatea de a cuprinde totul cu ratiunea lui, sa ia in considerare si sa analizeze corect toate aspectele, ceea ce nu este exclus sa-i creeze surprize oricarei ratiuni oricat de inteligente ar fi.

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca tu crezi ca ai creier din lut e treaba ta

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Ce spun eu si ce intelegi tu! Unde m-am referit eu la Dumnezeul biblic? Creatia poate fi(desi ma indoiesc, totusi, trebuie sa recunosc ca ma pot insela)dincolo de valorile oricarei religii.

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

Poti dovedi ca exista dumnezeu? eu n-am ce argumente sa aduc afirm eu ceva? parerea mea nu exista dumnezeii, creatori, univrsul a evoluat de la simplitate spre complexitate, dovezi sunt multe, acum ca te indoiesti de toate e fb asa vei cunoaste tot mai multe, idea unui creator inseamna inchiderea minti nu deschiderea ei, faci chimie? de hidrogen ce spui?

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt de acord cu tine, nici eu nu cred intr-o fiinta suprema, dar nu exclud de tot ca ma pot insela. Cunoasterea nu a ajuns la apogeu, mai sunt foarte multe intrebari la care nu avem raspunsuri. Raspunsurile ar putea fi surprize pentru unii dintre noi. Nu cred in creatie, cu atat mai putin in cele sustinute de religii(chiar le exlud), dar nu este o imposibilitate sa gresesc.

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

Da sunt de acord mai e mult de descoperit, sincer eu nu cred ca poate exista, logic e imposibil, din nimic sa apara zeii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovezi cu adevarat bune nu o sa primesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am ma nici una decat cuvantul lui.dar asta e intre mine si Dumnezeu.ce treaba ai tu?

| Ben00 a răspuns:

Pentru a alunga plictisul, turcul, mananca rahat...

| Inferno explică (pentru Ben00):

Daca nu ai dovezi ca exista, atunci tine-ti gura si nu mai afirma ca ai.

| Ben00 a răspuns (pentru Inferno):

Esti genul care iese la iarba verde cu laptopul, pentru a posta teorii, idei sau intrebari imbecile. Nu te-ai plictisit? Pe bune acum...

| casablanca40 a răspuns:

Nu poti nega faptul ca fiecare civilizatie are o religie proprie pe care si-a dezvoltat-o separat de restul lumii. Orice argument in favoare unui zeu se aplica si celorlalti, prin urmare toti zeii exista sau niciunul. Putem spune ca omul a simtit prezenta unei entitati superioare si a reprezentat-o sub forma unei religii proprie pe care a impus-o si celorlati iar aceasta enitate ar trebui sa fie cea panteista sau mai bine zis natura.

| Never4ever a răspuns:

In toate raspunsurile care au fost date mai jos nu exista nici o dovada.De ce? Pentru ca nu exista.Si eu as vrea sa vad o explicatie plauzibila ca,, DUMNEZEU" exista dar din catevad nu are nimeni...