| anonim_4396 a întrebat:

Ipotetic vorbind, calugarii si maicutele vor face aceleasi lucruri in rai pe care le fac si pe pamant? Eu nu cred ca raiul daca exista e doar o stare orgasmica de exaltare in care stai si nu faci nimic.

9 răspunsuri:
| LotusRadioactiv a răspuns:

Vei fi pura energie acolo. Actiunile sunt trupesti, iar starile de spirit sufletesti. Imagineaza-ti cel mai frumos sentiment pe care l-ai simtit vreodata la putetea a 10-a. Cam aceasta ar fi un reper de intelegere a omului la nivelul undelor cerebrale.
Iti sugerez sa cauti notinile cuvintelor pe care le-ai utilizat :"stare orgasmica de exaltare". Realizezi ca tu ai descris ad literam un asa-zis "rai trupesc".

| anonim_4396 explică (pentru LotusRadioactiv):

Adica nu o sa fac nimic in rai?

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic din punct de vedere material.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai o problema foarte mare.cu raiul.cu credinta si crestinismul in general.probabil esti de o varsta cu fiul stranepoatei mele care e ateu.eh.asta e.o sa cresti fii pe pace.si o sa afli ce si cum.pe pamant.si dupa ce mori, probabil si in ceruri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu-s ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista rai sau iad.Aceste lucruri au fost inventate de o minte obosita si plictisita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ignoranţa dă naştere certitudinii mult mai des decât cunoaşterea: cei care ştiu puţine, nu cei care ştiu multe, sunt aceia care susţin cu atât de multă convingere că cutare sau cutare problemă nu va fi niciodată rezolvată de ştiinţă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta sigur ai copiat-o de undeva dar n-are nicio legatura cu intrebarea pe care am pus-o eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cucara? nu esti ateu? pacat? macar erai ceva.da asa nici om nu te poti numi calcand in picioare ceva ce altii considera sfant.