| doctorandus a întrebat:

Isus a fost nascut din femeie? Cine a fost mai mare conform lui Isus: el insusi sau Ioan Botezatorul? Prin urmare, cel mai mare dintre ei merita cinstea si inchinarea, nu cel mai mic dintre ei. Rog cititorii sa scrie doar raspunsuri bazate pe Biblie.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Crezul creștin este conform cu evangheliile sinoptice, dar se contrazice cu evanghelia după Ioan care explică clar, la începutul ei că „. La inceput era Cuvantul, ---Iisus--( si Cuvantul era cu Dumnezeu,) si Cuvantul --Iisus-- era Dumnezeu."
Nu este singurul exemplu de incoerență în Biblia creștinilor.

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus face parte din Dumnezeire.El este Fiul lui Dumnezeu. Matei 11:,, Adevărat vă spun că, dintre cei născuţi din femei, nu s-a sculat niciunul mai mare decât Ioan Botezătorul. Totuşi, cel mai mic în Împărăţia cerurilor este mai mare decât el.,,

Fapte 4:,, În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiţi."

| MMihai a răspuns:

Isus a fost nascut din femeie? ==În conformitate cu evanghelia după Ioan nu!
El era anterior genezei.
El era anterior zilei întâia a genezei!

| doctorandus explică (pentru MMihai):

Lasa asta, din ce era atunci nascut, daca nu din femeie? Dintr-un sacal? Dintr-o imprimanta 3D?

| MMihai a răspuns:

Vezi
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/

Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
10. El era in lume, si lumea a fost facuta prin El,

Iisus era de la început, deci anterior Genezei și anterior să fie făcuți oamenii.

| doctorandus explică (pentru MMihai):

Ti-am mai zis sa lasi asta. Eu te-am intrebat din ce s-a nascut, ca doar n-a avut fecioara Maria interfata pentru imprimanta 3D in vulva.

| doctorandus explică (pentru MMihai):

Tu stii ce e ala Crezul? Ai auzit vreodata Crezul? Ia fa-l copy/paste aici.

| doctorandus explică (pentru MMihai):

Bun, ai ajuns la concluzia ca Isus nu s-a nascut niciodata. Pai daca nu s-a nascut, nu e om, e o fantoma, iar tu speri sa fii mantuit prin moartea unei fantome. Asa se intampla cand aplici mecanic o placa invatata pe de rost.

| MMihai a răspuns (pentru doctorandus):

Http://www.crestinortodox.ro/rugaciuni/crezul-simbolul-credintei-72534.html
Crezul sau Simbolul credintei

Mareste imaginea.
Cred intru unul Dumnezeu, Tatal Atotiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute.

Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii. Lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut.

Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara, si S-a facut om.

Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat.

Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi.
Si S-a suit la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui Imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu fiul este inchinat si slavit, Carele a grait prin prooroci.
Intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.
Marturisesc un Botez, intru iertarea pacatelor.
Astept invierea mortilor.
Si viata veacului ce va sa fie. Amin

| MMihai a răspuns (pentru doctorandus):

La inceput era Cuvantul, ( si Cuvantul era cu Dumnezeu,) si Cuvantul era Dumnezeu.== nu era fantomă era Dumnezeu!

În conformitate cu biblia creștinilor.
( Eu cunosc creștinism, dar eu nu sunt creștin, tocmai că eu cunosc creștinism, și nu este pentru mine, religia respectivă.
Dacă tu ești creștin și lingi „ sfintele moaște ", este problema ta. )

| doctorandus explică (pentru MMihai):

Lol. Lol. Nici eu nu sunt crestin, dar ma intrebam de ce crestinii se inchina la Isus si nu la Ioan Botezatorul. Adica de ce sunt mantuiti prin jertfa lui Isus si nu a lui Ioan Botezatorul, care era mai mare ca Isus?

| MMihai a răspuns (pentru doctorandus):

Crezul creștin este conform cu evangheliile sinoptice, dar se contrazice cu evanghelia după Ioan care explică clar, la începutul ei că „. La inceput era Cuvantul, ---Iisus--( si Cuvantul era cu Dumnezeu,) si Cuvantul --Iisus-- era Dumnezeu."
Nu este singurul exemplu de incoerență în Biblia creștinilor.

| doctorandus explică:

Sa tragem linie: cel mai mic din imparatia cerurilor > Ioan Botezatorul > Isus. Deci Isus nu face parte din imparatia cerurilor.

| RAY a răspuns:

Eu spun ca ioan ca isus e tot dumnezeu in mitologia crestina

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Ioan Botezătorul, vărul Domnului Isus, a fost cel mai mare prooroc, adică întâiul sfânt al Lumii Vechi în ordinea de precedenţă.

Dintre sfinţii lumii noi, de departe primul loc, chiar şi înaintea îngerilor, îl ocupă Sf Fecioară Maria. Ea străluceşte, după cum spune Poetul "cum e Fecioara între sfinţi, ca luna între stele". Scris este: "de acum mă vor ferici toate neamurile" (Luca 1:48).

| roxaa15 a răspuns:

Si Ioan Botezatorul din ce a fost nascut? nu tot dintr-o femeie? sau care e scopul intrebari ca Iisus a fost nascut dintr-o femeie.Si app. Iisus se scrie cu 2 ii.
Iisus a fost intr-adevar intrupat din Fecioara Maria dar era din Duhul Sfant deci din Dumnezeu. Asa ca raspunde tu care era mai mare

| Dandanache a răspuns (pentru roxaa15):

Doar ortodocsii scriu cu doi ii. Catolicii si cultele protestante cu un singur i.

| danut a răspuns (pentru roxaa15):

"Si app. Iisus se scrie cu 2 ii"
Asta depinde de neamul din care te tragi: daca esti SLAVA sau GREACA se scrie cu 2 (doi) de i DAR daca esti LATINA se scrie cu 1(un) i. Asta asa pentru cunostiinta domniei tale. De unde vin cei doi de i la greci si slavi, din NEPUTINTA FIZICO-LINGVISTICA DE A FI AUZIT DOAR UN I in limbile acestor neamuri drept pentru care s-a mai adaugat un i ca sa se auda si in limba lor numele lui ISUS. In general neamul nostru a mostenit si scrierea chirilica pe langa religia ortodoxa, neaos SLAVA sau GRECEASCA.

| florinmarius20 a răspuns:

Nu exista mai mare sau mai mic decat in infern, acolo au grade.happy Dumnezeul meu care sper sa fie si al dvs. tuturor discuta de la egal la egal cu oricine.Deci Iisus Hristos s-a considerat egalul lui Ioan Botezatorul.
Un om bun se considera inferiorul celuilalt si e posibil ca amandoi sa fi gandit la fel.

| Thunderstruck a răspuns (pentru florinmarius20):

In biblie nu scrie nimic de nici un iad, asta e o metoda de manipulare a preotilor.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Am o veste rea pentru tine:In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Aici vroiam sa ajung.Tu crezi ca un zeu omnipotent n-are alta treaba decat sa te trimita pe tine in iad pentru ca nu crezi in el? Ia mai gandeste-te.

Răspuns utilizator avertizat