| mentholinks a întrebat:

Isus a spus ca Moise a scris despre el asa ca am cautat sa vad daca chiar asa e si n-am gasit decat un verset in care Moise spune ca Domnul va ridica un proroc din mijlocul copiilor lui Israel si de el sa asculte poporul. Dar Isus nu a fost proroc, nu a prorocit nimic si nimic din ce ar fi prorocit nu s-a intamplat. Asa ca evreii, in special carturarii care cunosteau Legea, au avut tot dreptul sa-l invinuiasca pe Isus. Asa ca de ce ii mai invinuia Isus pe carturari si spunea ca ei nu-l cred pe Moise si daca l-ar crede pe Moise l-ar crede si pe el? E tocmai invers, carturarii il credeau pe Moise si se asteptau la un proroc si cand colo vine cineva si spune ca este Fiul lui Dumnezeu. Mi se pare normal ca l-au invinuit si eu as fi facut la fel. Voi ce ati fi facut in situatia asta?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Isus cel istoric nu a pretins ca ar fi Dumnezeu. Fiul lui Dumnezeu insemna in iudaismul antic altceva decat a fi egal cu Dumnezeu.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce anume mai exact?

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Fiul lui Dumnezeu puteau fi mai multi: un mare preot, un rege sau un profet care conduceau poporul catre infaptuirea vointei lui Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns:

Lol, man, aia e proorocie? Hristosi mincinosi existau cu mult timp inainte de nasterea lui Isus Hristos. Nu au aparut abia in vremurile de dupa anul 1900.

E ca si cum as prooroci eu ca vor aparea camatari multi.

| doctorandus a răspuns:

@milan9, da, ala este Hristosul credintei, dar nu a fost Isus cel istoric. E o diferenta. Diferenta este intre teologie si istorie.

| milan9 a răspuns:

@doctorandus induce in eroare (mai mult sau mai putin intentionat) in privinta asumarii NATURII DIVINE de catre Mantuitorul Hristos.

Este plina Scriptura de versete precum acesta:
"Iisus le-a zis: `Adevarat, adevarat va spun ca, mai inainte ca sa se nasca Avraam, sun Eu`." (Ioan 8, 58)...

| mentholinks explică (pentru milan9):

Da, dar doar in Noul Testament. In Vechiul Testament care putem fi siguri ca nu a fost corupt nici vorba de asa ceva. De aceea nu l-au acceptat evreii, pentru ca Dumnezeu nicidecum nu le-a dat de inteles ca ar trebui sa vina Fiul Sau sau cineva de origine divina.

| Nilsson a răspuns:

Isus a prevestit in primul rand moartea si invierea Sa, tradarea lui Petru, raspandirea evangheliei in toata lumea, distrugerea tempului si a Ierusalimului si lucruri cu privire la timpurile din urma.

In plus de cele enumerate, termenul de proroc in acele vremuri avea un sens mai larg, se referea si la darul clarviziunii.
Femeia cannanita L-a recunoscut pe Isus ca fiind un proroc in momentul in care i-a spus ca avut cinci barbati, iar cand a fost in casa fariseului in Luca 7 acesta auzise despre El ca ar fi un proroc.

In Deuteronom 34:11 se spune despre Moise ca "Niciunul nu poate fi pus alaturi de el in ceea ce priveste semnele si minunile pe care a trimis Dumnezeu sa le faca".

Si iata ca in Deuteronom 18:18 Dumnezeu ii spune lui Moise: " Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui si el le va spune tot ce-i voi porunci Eu."
Niciunul dintre profetii Vechiului Testament de dupa Moise nu se poate compara cu Isus in ceea ce priveste minunile pe care le-a facut, nici macar Ilie sau Elisei.

Inchei cu un mic detaliu, caci cheia intelegerii Bibliei sta in micile detalii care pot trece neobservate:
"Prorocul acela l-a spus din indrazneala, sa n-ai teama de el." Deut. 18:22
Iar in Matei 7:28, 29 scrie: " Dupa ce a sfarsit Isus cuvintele acestea, noroadele au ramas uimite de invatatura Lui, caci El ii invata ca unul care avea putere, nu cum ii invatau carturarii lor."

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Nilsson):

Biblia a fost scrisa de oameni, personajele respective nu sunt istorice, doar legendare. Adica aievea, aiurea, fictive. Exact ca benzile desenate! A ne certa cu privire la existenta unor asemenenea glume este deja penibil!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nici Moise, nici Hristos nu au existat. Nu exista dovezi istoriografice. Restul sunt abureli pentru copii.

| doctorandus a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ba da, consensul istoricilor este ca Isus din Nazaret a existat in mod real. Opinia contrara este marginala si nu se poate preda de la Ivy Plus la universitatile de stat din SUA.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru doctorandus):

Doctoranus, la tine in cap aceasta parere este reala. Nu exista dovezi istorice. Ca iti place tie sa crezi asta este cu totul altceva. Legat de imaginatie!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru doctorandus):

Nea Ehrman al tau face critica pe text. Ghici ce text? Ala cu Noul Testament, adica o porcarie pe care deja istoricii au denuntat-o. Daca apari in New York Times asta nu te face istoric.
Daca citesti doar dintr-o sursa, iar nu-ti iese socoteala.
Si, chiar daca a existat un Iisus istoric, sunt vreo 5 variante.
Si, chiar daca a existat cel despre care vorbesti tu, a fost doar un om.
Si pierdem timpul vorbind de personaje fictive. Mai bine vorbim despre X-Men sau elfii lui Tolkien, nu crezi? Sunt mai bine scrise decat biblia.

| RaulAlmășan a răspuns:

Frate Domnul Iisus a spus mereu,, Cercetati Scripturile"
E o diferență mare intre a citi si a cerceta.
Nu poti rezuma Biblia într-un singur pasaj.
Ci toată, fiecare carte din Biblie se intersectează cu alta.
Si spui ca Domnul Iisus nu a proorocit nimic, sau ca nu s-ar fi întâmplat ceea ce a proorocit Domnul Iisus.
?
Mat.24.23-27. spune sfintilor care trec prin Necazul lui Iacov :’atunci daca va va spune cineva : ‘Iata, Hristosul este aici, sau acolo’sa nu-l credeti.Caci se vor scula Hristosi mincinosi si prooroci mincinosi; vor face semne mari si minuni, pana acolo incat sa insele, daca va fi cu putinta chiar si pe cei alesi. Iata ca v-am spus mai dinainte.Deci,daca va vor zice:’Iata-L in pustie’, sa nu va duceti acolo!’Iata-L in odaite ascunse ’, sa nu credeti.Caci,cum iese fulgerul de la rasarit si se vede pana la apus, asa va fi si venirea Fiului omului.
Domnul Iisus a proorocit, si putea citi gândurile oamenilor, stia cine vorbea cu el, chiar dacă era prima dată când îl întâlnea.
Biblia trebuie citita toată.
Nu o singură dată.