| kamykaze88 a întrebat:

Ce dor mi-a fost sa pun intrebari. Isus a spus "Faceti ce fac eu" si popa spune "Faceti ce zic eu". Popa nu e "exemplul" lui Isus pe pamant? Nu ar trebui sa urmeze in exactitate exemplul lui Isus?

16 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

In vreo 70% din cazuri, popa e un sarlatan, in cautare de prosti pe care sa ii manipuleze, si bani destui-tot de la prosti-suficienti cat sa isi ia o masina de cel putin 20. 000 de euro.Preotii,din cauza ca in Romania, de vreo 300 si ceva de ani, au capatat o libertate de control si indoctrinare asa gretoasa, au devenit un element de care nu mai putem scapa.Chiar daca Iisus n-a existat, cel mai probabil, e o blasfemie sociala sa compari un sarlatan, cu un personaj, care, prin gandirea si sfaturile, sale, a creat practic structura-sablon a omului perfect moral. Dar, intr-adevar, preotii sunt departe de ceea ce ar trebui sa semnifice, mai ales cei din functii inalte.

| morningstar a răspuns:

Cred ca toti oamenii, nu doar preotii ar trebui sa Ii urmeze exemplul.

| ir3al a răspuns:

Uite, mie mi se pare o prostie cu popi astia, te duci sa ii pupi mana, picioarele si ei bat oameni ati vazut si voi la televizor, adica fac o scoala nu mai stiu ce slujbe si sunt sfinti? Cer bani ca sa faca slujbe, ati vazut reportajele la tv filmate cu camera ascunsa, si intr-adevar sunt si preoti care au har, dar foarte putini
Doamne fereste!

| RomulusMilea a răspuns:

Salut, Întrebarea ta conţine greşeli grave de gramatică. Verbul "a face" se scrie "faceţi" (împreună) la persoana a II-a plural (voi, sau dumneavoastră). De ce îl scrii cu cratimă? Te rog să nu mai faci această greşeală. Mulţumesc.

| JustMeNck a răspuns:

Cu siguranta...

| roxanad a răspuns:

Hm... ar trebui sa-l urmeze, insa din pacate putini preoti din ziua de azi mai urmeaza ( intr-un mod cat de cat bun ) exemplul lui Isus. Adevarul e ca daca te iei dupa oameni nu prea ajungi bine.

| justme94 a răspuns:

Dupa pentagrama pe care o ai la profil, pot sa deduc ca esti impotriva religiei. nu o sa inteleg niciodata oamenii de genul acesta. nu crezi, nu comenta. Preotul este doar un indrumator, nu oglinda lui Dumnezeu.

| kamykaze88 explică (pentru justme94):

Daca ai stii ce semnifica pentagrama ai intelege mai multe.

| justme94 a răspuns (pentru kamykaze88):

Stiu ce inseamna, nu te ingrijorahappy

| kamykaze88 explică (pentru justme94):

Explica te rog lumineaza-mi calea

| JoeyRush a răspuns:

1. e Iisus happy
2. religia e un concept prin care se expluateaza bani de la asa zisi "credinciosi", de aceea sunt ateu
3. daca popa ar urma exemplul lui Iisus, asta ar insemna sa se crucifice pentru "eliberarea noastra"

| RomulusMilea a răspuns (pentru JoeyRush):

"Expluatează" sau mai bine "exploatează"?

"Aşa zişi" sau mai bine "Aşa-zişii"?

Nu prea e bine.

| kamykaze88 explică (pentru RomulusMilea):

Ce dor mi-a fost sa pun intrebari. Isus a spus "Faceti ce fac eu" si popa spune "Faceti ce zic eu". Popa nu e "exemplul" lui Isus pe pamant? Nu ar trebui sa urmeze in exactitate exemplul lui Isus? Uite e corect acum... vrei sa o sterg si sa o repostez?

| RomulusMilea a răspuns (pentru kamykaze88):

Da, cred că ar fi bine să faci aşa!

| R3fr3n a răspuns:

Nu stiu daca voi spune bine, dar din cate stiu eu, Iisus se scrie unu(daca scrii Isus inseamna magar...) dar in fine nu sunt chiar exacte aceste propozitii si nu are trebui sa il copii pe D-zeu

| kamykaze88 explică (pentru R3fr3n):

Atunci de ce a dat exemplu sa faci tot de capul tau?