| mentholinks a întrebat:

Isus spunea ca tatal l-a trimis. Asta insemna ca n-a venit sa moara pentru noi din proprie initiativa?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,,

| Raniia a răspuns:

El este darul lui Dumnezeu pentru omenire.

| ania a răspuns:

Venirea lui Iisus pe pământ e o cooperare între persoanele Treimii. Iisus a spus și că L-a trimis Tatăl dar si că- Tatăl mă iubește pentru că îmi dau viața ca iarăși s-o iau.Nimeni nu Mi-o ia cu forța ci o dau Eu de la Mine.Am putere s-o dau și am putere s-o iau iarăși.( Ioan 10- 17, 18)

| Mădă0611 a răspuns:

Biblia, colectie de basme si legende. laughing Vorba lui O_o, putea sa pocneasca din degete, dar asa lumea n-ar mai fi atinsa la corazon de suferinta fiului lui dumnezeu pentru pacatele noastre pe care eu, cel putin, nu le savarsisem inca, si astea noi, nu sunt asa grave.

| HueyFreeman a răspuns:

Bingo. Si la cat de omnipotent e doamne doamne a trebuit sa-si trimita propriul fiu sa moara in loc sa pocneasca din degete.

| Zenit313 a răspuns:

Daca Iisus este Dumnezeu,inseamna ca si-a lasat insarcinata propia mama,care era casatorita?
De cand are Dumnezeu acces liber in casnicia oamenilor?
Daca Iisus este fiul lui,atunci de ce este mai special decat noi?!
Iisus ii spune TATA.
Si da, Dumnezeu care poate sa faca orice, in loc sa ne ierte pur si simplu, si-a sacrificat propiul fiu, ce poate sa fie mai sadic si scarbos?!
Sunt foare multe confuzii scarboase si imorale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi hotararile sinoadelor ecumenice, cu privire la sfanta treime cea de o fiinta si nedespartita.te vei lamuri ce si cum e cu planul de salvare a omenirii.da, trebuie sa te ajute si capul.

| Maomau a răspuns:

Tatal nu l-a trimis sa moara sacrificat ca o vita, ci l-a trimis sa vesteasca Imparatia Sa!

| ManStrong a răspuns:

Si daca ar fi murit ar fi facaut-o degeaba.Omenirea tot pe drumul ei merge. Dumnezeu zice in Ezechiel cap 33; Ca nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca de la calea lui cea rea.Deci am putea spune ca Dumnezeu vrea ca oamenii sa se civilizeze, nu sa moara un dumnezeu pentru ei.Cu asta nu se rezolva nimic.

| kira30 a răspuns:

SFANTA TREIME este compusa din 3 persoane cu egala autoritate si acelasi scop.
Dumnezeu
Iisus
Duhul Sfant

Citate de ale lui Iisus:
«Eu şi Tatăl una suntem»
„Iisus i-a zis: «Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, L-aţi fi cunoscut şi pe Tatăl Meu. Şi de acum încolo Îl cunoaşteţi şi L-aţi văzut». Filip I-a zis: «Doamne, arată-ni-L pe Tatăl şi ne este de-ajuns». Iisus i-a răspuns: «De atâta timp sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl. Cum dar zici tu să vi-L arăt pe Tatăl?»" (Ioan 14:6-9).

| 010123 a răspuns:

Ei sunt una si aceeasi persoana. El nu putea veni, asa ca L-a faurit pe Iisus.Astfel ca din proprie initiativa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 010123):

"Ei sunt una si aceeasi persoana. El nu putea veni, asa ca L-a faurit pe Iisus"... nu observi nimic "ciudat" in ce ai zis acum?