| Narfundo a întrebat:

Iti spun pe scurt ca te poti vindeca de orice boala prin sport, meditatie si dragoste.Nu ai nevoie de pastile!

Pastilele sunt luate de aia de batrani. care nu pot sa mai faca sport..nu au timp de meditatii...sau nu au suficienta minte"..si de dragoste nu mai vorbesc. Esti de acord cu farmaciile si toate prostiile acestea?

Răspuns Câştigător
| LegionarulRoman a răspuns:

Nu stiu ce zic prietenii tai.Multi medici fac medicina, si inghit orice galusca a profesorului, in loc sa se mai uite si in strainatate sa vada ca sunt micarti anti-vaccin. Cartea este srisa de un doctor.Dr. Christa Todea-Gross.

P.S: cartea are 423 de pagini,asa ca... nu cred ca o femeie care a avut probleme grave cu propriul sau copil caruia i-a administrat vaccinul si pe deasupra are ani de experienta ca medic de familie, ar avea motive sa abereze.

Cu privire la acest subiect, pana nu imi spui "Citesc cartea" sau "Cumpar cartea", citesti si i mi demonstrezi ca ai citit, inchid subiectul.

64 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Normal că sunt de acord. Vindecă tu diabetul cu sport și îți dau tot ce am. Vindecă cancerul cu sport, meditație și dragoste. Ieși tu când ai temperatură 39-40 de grade și îți vomiți stomacul să faci sport sau stai să meditezi. E absurd ce zici. Chiar mi-ar plăcea să te văd făcând genoflexiuni în timp ce ai frisoane, arzi și mori de durere. Ar fi așa de amuzant.

| Narfundo explică (pentru FucktheSystem):

De fapt amice chiar m-am luptat un an de zile cu diabetul si cu o problema de respiratiewinking. Toata vara singurel la 40 de grade cum zici am alergat pe plaja si am facut sport.Am meditat si am iubit.Acum 2 saptamani mi-am facut analizele si ghici ce? Doctorul a spus ca nu a mai vazut sange asa curat de multa vreme. Diabetul a disparut complet

| FucktheSystem a răspuns (pentru Narfundo):

Felicitări, totuși și eu am avut destule boli cu care nu mi-am permis să mă joc așa și le-am tratat cu medicamente și sunt sănătoasă. Poate voi care vă vindecați așa aveți subconștientul mai puternic, efectul Placebo, nu știu, dar nu toți își permit să se joace așa.

| Narfundo explică (pentru FucktheSystem):

Daca iti dau o bataie si apoi o bomboana sa o sugi, sa vezi ce fericita te fac. Efectul Placebo? Citesti prea multe chestii inutile. Vrei sa te insanatosesti?! Marsh afara si nu mai manca toate prostiile.{dulciuri in primul rand}

| FucktheSystem a răspuns (pentru Narfundo):

Tocmai am venit de la înot, alergare și saună și totuși asta niciodată nu m-a făcută sănătoasă. Nici faptul că am făcut sport de performanță ceva ani nu m-a prea ajutat.

| Narfundo explică (pentru FucktheSystem):

Mintea este mai puternica ca trupul.In cazul tau nu este asa. Uite ce zice legionarul mai sus. Daca vrei sa scapi de boli.Renunta la tehnologie,la pacatele lumesti,la ganduri negative, la masturbare, la stres, la mancare nesanatoasa, la oameni nesanatosi. Bucurate si cauta un mediu curat spiritual si bine facator pentru trupul tau bolnav.PA

| FucktheSystem a răspuns (pentru Narfundo):

E amuzant că cineva îmi spune să renunț la tehnologie pe net. Și mintea mea e mai puternică, crede-mă, îți trebuie ceva talent să poți să strângi cele mai groaznice lucruri la care te poți gândi și să te îmbolnăvești din cauza lor. Unii zic că și asta e o boală, cică se tratează cu mood pils. Oricum, ideea e că n-ai nicio șansă să scapi de stres și gânduri negative decât dacă te izolezi sau trăiești într-o bulă, cum nu am nicio casă printr-o pădure și nici o bilă de hamster nu prea se poate.

| shadovv a răspuns:

Corpul e un sistem fizic deci atata timp cat medicamentele functioneaza fizic in scopul vindecarii, sunt bune.

La ce fel de dragoste te referi cand spui ca ea te poate vindeca?

| Holocaust a răspuns:

Da.Sunt de acord cu toate "prostiile" astea.De ce nu continui tu sa ne povestesti cum ai rezistat pana acum fara sa iei nici macar o pastila, huh? Sunt sigura ca ar fi extrem de interesant.

| Narfundo explică (pentru Holocaust):

Cine esti tu ca sa iti spun eu tie viata mea?

| Holocaust a răspuns (pentru Narfundo):

Viitor student la medicina, sper.
Oricum, observ ca reply-ul tau e ceva gen:"Da, ai dreptate, dar o sa schimb subiectul deoarece nu vreau sa recunosc."Okay...

| OOOLEOOO a răspuns:

''ale naibi produse chimice, eu ma vindec cu marijuana''

| RAY a răspuns:

Toate bolile au radacina in creier, de aia incerc sa imi tai radacinile din ele sa scap de boli, mental fara efort fizic mori, indiferent de varsta, efortul fizic, legumele, fructele =100 de ani desigur fara tigari, bautura, droguri etc

| Mădă0611 a răspuns:

Nu de orice boala.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu sunt de acord, dar e o necesitate.

| Felys a răspuns:

Pana sa se descopere antibioticul se murea pe capate, era o epidemie de holera sau cine stie ce si scapa cine apuca, stai tu cu meditatia si rugaciunea ca daca da peste tine holera, sigur scapi, scapi de tot si de sport si de meditatie

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Felys):

Holera a disparut o data cu razboaile si imbunatatirea vietii.Nu antibioticele au vindecat-o.Pentru ciuma, lepra, holera nu s-a gasit tratamente.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Eu nu fac sport, dar nici pastile nu iau, indiferent de situatie.

| WR104 a răspuns:

Sportul, dragostea sau meditatia te mentin sanatos dar daca prin vr-un necaz dai de vr-o boala tot la medicamente apelezi pana la urma si oricum nu cred ca-i foarte recomandat sa alegi vara pe la vr-o plus 40 grade avand si tu tot 40 grade temperatura.
Numai bine!

| Miauti a răspuns:

Eu te cred!
Si eu pot sa vindec oameni de orice boala, daca imi sacrifica intre 1000-10000 de euro pe luna

| Zenit313 a răspuns:

Autosugestia este stimulata prin meditatie/rugaciune si are efecte benefice asupra organismului, chiar miraculoase dar depinde de caz si individ.

Daca esti asa increzator in tine, sa nu mai mergi la spital cand esti bolnav si prietena ta sa nu mai consume pastile anticonceptionale laughing

Am incredere in stiinta moderna 100%!

| Narfundo explică (pentru Zenit313):

Nu are legatura

| Zenit313 a răspuns (pentru Narfundo):

Argumenteaza te rog happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Http://www.librariaortodoxia.ro/......boala_3115 - o bomba in lumea medicinei

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pana la 6 ani,copilul este protejat de anticorpii mamei si este normal sa raceasca,sa se imbolnaveasca pentru ca sistemul lui imunitar sa produca anticorpi si sa fie intarit prin practica.
Odata cu dezvoltarea igienei si schimbarea modului de viata, sistemul imunitar nu mai intalneste microbi in primii ani de viata sau dealungul vietii si nu mai poate sa produca anticorpi, este slabit, sau nu stie cum sa se comporte in cazul unei epidemii.
Sistemul imunitar este ca un sportiv:
Daca nu se antreneaza si nu face practica, devine slab si nu mai poate proteja organismul.
Vaccinurile au rolu de a provoca sistemul imunitar sa produca noi anticorpi sau il invata cum sa se comporte cu virusi noi sau stari avansate ale unei boli.

Vaccinurile salveaza milioane de vieti in fiecare zi.
La un numar atat de mare, este imposibil sa nu existe cazuri asemanatoare prezentate in aceasta carte.

Exista un risc de 20% atunci cand ne vaccinam.

Acum depinde contra ce si de ce, cand, unde, de cate ori si cu ce ne vaccinam.
Putem discuta si despre teoria conspiratiei care a ridicat intrebari provocatoare in legatura cu existenta mercurului si al metalelor grese in vaccinuri, ca au rolul de a ne provoca sau agrava boli pentru a scadea numarul populatiei si profitul firmelor farmaceutice happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Esti medic? Nu stiam. A fost o invitatia la a citi aceasta carte,chiar daca "costa bani". Nu vaccinurile salveaza,ci conditiile de viata.TBC,variola,holera,ciuma, lepra, tetanos, difteria, poliomelita aproape au disparut odata cu sfarsirea razboaielor si imbunatatirea traiului.Stiai ca virusul SIDA, a fost transmis prin vaccinul anti-polio la om?

De asemena poti cauta cartea : "Vaccinurile. Eroarea secolului 20" scrisa de un medic facez.

P.S:nu este nici o conspiratie; este normal ca farmaciile,spitalele sa promoveze vaccinurile (asta daca nu vor sa fie dati afara). Restul ce ai scris acolo zic si medicii din spitale care au interese, insa daca ai posibilitatea sa dai niste bani, sa comanzi cartea, si sa citesti, ai sa vezi atunci teoria conspiratiei!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......-boala.pdf

Aprope orice carte gasesti in PDF. :))

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu sunt medic, dar am multi prieteni care sunt studenti la facultatea de medicina si vorbesc foarte mult cu ei in legatura cu acest gen de probleme happy
Virusul SIDA este un virus creat in laborator.
Exista vaccin pentru vindecarea cancerului, dar a fost interzis si sunt mult prea multe movite ca sa le insir.
Conditiile de viata PREVIN BOLILE, pentru ca traim in medii din ce in ce mai sterile!
Intr-un mediu curat, sistemul imunitar nu este solicitat si se "atrofiaza" din cauza lipsei de antrenament si practica.
Aici intervine rolul vaccinurilor happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Pai mediul nu este curat. Spre exemplu, bolile copilariei.

Iti spun, CITESTE CARTEA. Ti-am dat si PDF. Viata noastra si aceai copii cu autism de la TV sau aia care mor de SDS ar fi evitate daca n-ar fi vaccinurile.

P.S; trageti cartea la imprimanta, sau o cumperi (ma gandesc ca totusi nu te plangi ca ai fi sarac).

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Vaccinurile impotriva bolilor copilariei, nu te protejeaza, ci doar amana varsta la care o sa le faci, cand o sa fie mai grave.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Offf..am prea multe argumente si dovezi cu care te pot contrazice.
De ce sa citesc cartea daca tu imi "citezi" greseli din ea?!
In fine..fiecare cu parerea lui pana la urma daca nu ajungem la un rezultat happy

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Majoritatea sunt proteste impotriva anumitor tipuri de vaccin, si ar murii lumea pe capete daca ar fi toate interzise.
Am specificat ca este un numar foarte mare de oameni care se vaccineaza si este imposibil sa nu existe cazuri negative, cum este cazul acestui copil de doctor.
Poate i-a administrat vaccinul gresit, sau cand nu trebuie, sau cantitatea nepotrivita..si a scris aceasta carte ca sa scape de pedeapsa... orice este posibil laughing
Am mai specificat ca exista un risc de 20% la vaccinare.

Cartea nu o sa o citesc, pentru ca suferinta pierderii unui copil iti poate afecta rationamentul si, aceasta carte, nu este acreditata de medicii care au un prestigiu si colegiile doctorale.
Este ciudat sa spui ca la facultate inveti minciuni sau greselistraight face

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Am inchis subiectul.Si am luat funda.Asta-i adevarul. Daca in acest caz ai fost inchis la minte, si refuzi (aberand tot felul de prostii) macar din respect sa-ti faci timp sa citesti o carte care este tot mai populara...ramai tu la mentalitatea ta, ca stai bine.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu ma intereseaza cine primeste funda sau nu,chiar daca am funde sau nu este egal cu ZERO.
Eu vorbesc pentru ca imi place si este interesant.
Si funda lui Mental chiar nu demonstraza ca ai dreptate,este doar un om la fel ca si noi care este de acord cu tine rolling on the floor
Tu nu ai fost bolnav si nu stii cum este sa depinzi de un medicament,daca erai,nu mai spuneai asemenea prostii.
Cand o sa fii bolnav,atunci sa iti dai cu parerea daca vaccinurile functioneaza,eu unul trebuia sa fiu mort daca nu existau vaccinurile, in fine, nu despre mine este vorba'.
Eu am spus ce am avut de spus, chiar am repetat, dar cine sa inteleaga...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Si altii sunt de acord cu mine, nu-ti fa atat griji.Nu am facut nici un vaccin (in afara de cel de la nastere, Romania fiind singura tara din lume unde se face vaccin direct la nastere), am facut cateva din bolile copilariei, m-am jucat prin praf si nu am facut tetanos, nici gripa porcina, iar cand raceam foloseam alt tratament decat clasicul Nurofen sau amoxicilina.In momentul actual sunt sanatos tun.

P.S :faza aia cu 20 % pot prezenta reactii adverse este adevarata, insa reactii adverse si boli grave si foarte grave, restul populatiei care "a scapat" se poate alege cu o intoxicatie serioasa cu mercur, SIDA, devin sensibili la lactate, sau devin alergici.In Europa se prevede ca 2 din 3 copii vor fi alergici, in viitori ani.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

In cazul asta,am primit funda,deorece am adus dovezi ale unui medic, nu al unui ciuri-buri. Iar toata cartea acestui medic s-a inpirat din cartile de specialitate straina, franceze, germane, mai ales amerciane.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu ma intereseaza cine este de acord sau nu cu tine si nici cu mine dar eu unul nu vorbesc pentru funda laughing
Milioane de oameni sunt salvati zilnic datorita vaccinurilor..si peste noapte se trezeste un c**** de medic sa spuna ca nu este adevarat!
Repet, nu este o carte acreditata, este luata in ras de doctori, tu nu realizezi importanta lor, dar sper sa nu te aflii niciodata in situatia ca sa depinzi de ele pentru a traii..atunci o sa fiu curios ce o sa faci cu cartea aia.

Repet ca un robot degeaba...nu mai raspund aici!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

In strainatate astfel de subiecte se iau foarte in serios. Daca tu esti ca restul gloatei ignorante, n-ai decat!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Extrem de sugestiva este chiar afirmatia dlui dr Chirila, care face urmatoarele remarci, in introducerea cartii mai sus citate:
1. desi Romania are cea mai vaccinata populatie(dintre statele europene) impotriva tuberculozei, are si cea mai mare cifra de bolnavi de TBC!(Ciudat, nu?). Pe cand, tarile nordice, care nu si-au vaccinat niciodata cetatenii impotriva TBC, au ZERO (0) cazuri!
2. Din cele 6 milioane de femei americane infectate anual cu human papiloma virus, doar 0.16% au si cancer de col uterin. Iar din cele 3700 de femei americane care decedeaza din cauza cancerului de col uterin, 70% sunt infectate cu acest virus. Aceste statistici arata clar, ca nu virusul determina cancerul, ci ca boala canceroasa constituie o stare care favorizeaza infectia cu virusul respectiv! Ca urmare vaccinarea impotriva HPV chiar ca nu are niciun sens!
( E vorba de celebrul virus impotriva caruia s-a lansat anul trecut o campanie de vaccinare extrem de agresiva in Romania).
Aceste afirmatii, sustinute de statistici(date obiective, deci, si nu simple afirmatii!) ar trebui sa fie suficiente ca sa ne puna in garda cu privire la cel putin aceste doua vaccinuri(anti tuberculoza si anti cancer de col uterin asa zis " determinat de HPV").
Ii invit pe toti cei care se considera obiectivi si deschisi spre a afla noutati medicale si nu numai medicale strict, de specialitate,(caci este informatie care ne priveste pe toti, medici sau nu, ca si indivizi care ne expunem o data sau de mai multe ori in viata unuia sau mai multor vaccinuri), sa citeasca aceasta carte. Dupa ce o vor citi, sunt liberi sa traga singuri concluziile, caci informatia pe care o furnizeaza doamna doctor Christa Todea Gross este pur obiectiva si mai ales completa si nu asa cum am fost obisnuiti de atatia ani, de cei care ne arata numai fagasul stramt si periculos al "obligativitatii" vaccinarii. Sunt prezentate indicatiile vaccinarii, evolutia unui copil vaccinat, dar si a unui copil nevaccinat care face boala impotriva careia vrem sa il vaccinam, cu explicatii evolutive ale procesului imunitar in cele doua situatii. Ce vreau sa subliniez? Faptul ca nu este doar "informatie contra vaccinarii" asa cum mi-a replicat un pediatru caruia i-am oferit-o, ci informatie OBIECTIVA, de pe ambele "baricade"!
Ii indemn pe toti care vor citi cartea si o vor considera demna de luat in considerare sa o cumpere si sa o ofere unui medic pediatru, unui medic de familie, unui medic neonatolog, unui medic infectionist (cei direct implicati in campaniile de vaccinare si cei care recomanda diverse vaccinari), oricarui medic si oricarui parinte!
Este de datoria noastra, a tuturor crestinilor, sa o sprijinim si in acest mod (imprastiind cartea si informatia din carte si altora) pe doamna doctor, care si-a asumat mari riscuri furnizandu-ne aceste date. Dumneaei este o deschizatoare de drumuri, caci la noi, pina acum, nu s-a publicat decat informatie care prezinta avantaje ale vaccinarii( cu o singura exceptie, cartea dr Louis de Brouwer " Vaccinarea, eroarea medicala a secolului"), desi in ultimii 100 de ani s-au publicat zeci de mii de studii care atesta fara niciun dubiu, ca vaccinurile ataca sistemul imunitar al omului, ca-l pot distruge lent si ireversibil, determinand unele din cele mai grave boli cronice, nevindecabile si chiar moarte subita la sugar. ( A propos, stiati ca suntem singura tara care isi vaccineaza nou nascutii? Si nu cu un singur vaccin, ci cu DOUA- anti TBC si anti hepatita B!).
Doamna doctor si-a asumat o mare jertfa pentru noi (riscul unor procese poate sau unor atacuri "profesionale" si cine stie ce altceva, caci interesele financiare ale celor care promoveaza si vand vaccinurile sunt foarte mari, dupa cum puteti intui si singuri), sa nu o lasam sa fie in van!
Cititi, cumparati, descarcati cartea, faceti cunoscuta si altora informatia! Fiti informati spre binele vostru si informati-i si pe ceilalti!

| Narfundo explică (pentru LegionarulRoman):

Ti-as mai da funda de 2 ori.Acum am citit ce ai scris mai sus.Bravo!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Narfundo):

Mersi. happy."Si se vor ridica nebunii,iar pe cel care nu a innebunit,il vor face nebun." Sugestiv,nu? Chemosh este unul din acei sctanti care odata ce vad ca nu au dreptate, te fac mandru, nebu etc.iar Zenit este o vitima a societatii bolnave in care traim.

P.S: toate bolile pamantului pot fi tratate doar cu plantele lasate de Domnul( vezi canceul, care poate chiar disparea daca se trateaza cu anumite retete, ceea ce nu se poate vorbi despre chimioterapie-practica "normala"-care aduce mai mult rau decat bine ).

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Nu stiu ce zic prietenii tai.Multi medici fac medicina, si inghit orice galusca a profesorului, in loc sa se mai uite si in strainatate sa vada ca sunt micarti anti-vaccin. Cartea este srisa de un doctor.Dr. Christa Todea-Gross.

P.S: cartea are 423 de pagini,asa ca... nu cred ca o femeie care a avut probleme grave cu propriul sau copil caruia i-a administrat vaccinul si pe deasupra are ani de experienta ca medic de familie, ar avea motive sa abereze.

Cu privire la acest subiect, pana nu imi spui "Citesc cartea" sau "Cumpar cartea", citesti si i mi demonstrezi ca ai citit, inchid subiectul.

| Ichnat a răspuns:

Dap... dar nu prea merg daca nu crezi in ele happy Aceste tratamente sunt pentru cei mai spirituali happy

| lolium a răspuns:

Sunt partial de acord cu tine. daca ai o boala serioasa, nici dracu' nu te mai scapa fara tratament corespunzator. De aia s-au inventat medicii. In alte situatii, totul depinde de vointa ta, de dorinta de a continua, sau de faimoasa autosugestie. Exemplul cu batranii e unul destul de bun; in cazul lor, cu cat e mai mare numarul pastilelor, cu atat au mai multa siguranta. Nu-si mai irosesc timpul sa se gandeasca la ce-i doare cu adevarat, fiindca le-a scazut oarecum pofta de viata. Pastile nu prea iau, nici atunci cand teoretic as avea nevoie.

| C0nstantin a răspuns:

Sa ma anunti cand o sa scapi de vreo hepatita, pneumonie sau vreo problema renala prin sport/meditatie sau dragoste.

| chazz a răspuns:

Foarte bine zis mane! happy

| adrianamara a răspuns:

In mare parte ai dreptate desi uneori mai avem nevoie si de farmacii!

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

In unele boli trebuie luate si meicamente

| uNNN1k0lL a răspuns:

Salut! Depinde sunt unele medicamnete care sunt chiar un remediu bun, iar unele care nuprea sunt şi de la unele medicamente poţi face alergie. Orcum nu sunt leacuri băbeşti pentru toate bolile, sau chiar dacă sunt unele sunt de durată, unele cateodată inutile, iar altele sunt in regulă!
Salut!

| ChemoshRDB a răspuns:

Da, deoarece sunt multe medicamente foarte necesare, de exemplu vindeca tu cancerul cu meditatie.
Am citit undeva cum ca daca am fi la un nivel mental mult mai ridicat am fi capabili de aproape orice, dar cum inca nu suntem ne sunt necesare medicamentele pentru a ne trata boliile. Intr-adevar, nu sunt mereu necesare.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ChemoshRDB):

Http://www.crestinortodox.ro/......69777.html

Sfantul Nectarie Taumaturgul-videcator de cancer
Daca nu crezi mergi intr-o excursie pe insula Eghina din Grecia.

| ChemoshRDB a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ok...a crapat Sfantul Nectarie Taumaturgul, acum ce facem? ...Nu toti avem asemenea daruri.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ChemoshRDB):

Pai,nu ai pentru ca nu te-ai mantuit. Dar ca sa stii, Sfantul face in continuare minuni, deoarece Dumnezeu l-a binecuvantat cu acest dar si dupa moarte. Daca nu crezi, verifica.

| ChemoshRDB a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Mai, cred in Dumnezeu, dar nu cred in sfinti. Cred in divinitate si in creatorul lumii. Da nu il vad ca pe un barbos cu o armata de Batranei cu aura in jurul capului. Si in cazul in care imi vei spune ca sunt necredincioasa sau mai stiu eu cum iti spun de la bun inceput, nu sunt ateu, cred in divinitate, nu mi-e frica de Dumnezeu, il iubesc, nu-l consider stapanul meu, il consider tatal meu, si ai impresia ca daca m-as duce sa ma spovedesc, sa bag capul sub sutana, sa mi se toarne un litru de apa in cap si sa ma lalaie "prea sfantul parinte", care da cu imprumut bani crestiniilor cu returnare cu dobanda, sau vinde iertarea, voi fi mantuita? Nu pot spune ca toti preotii sunt la fel, mai sunt unii care chiar cred, si si-au dedicat viata lui Dumnezeu, am cel mai mare respect fata de acesti oameni.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ChemoshRDB):

Inseamna ca nu crezi in Dumnezeu si in fiul sau Iisus Hristos,care venind pe pamant nea-a lasat Taina Botezului,Mirungerii,Spovedaniei,Impartasaniei,Cununiei, Preotiei, Maslului. Daca nu crezi in asta, mai bine te faci ateu, sa te duci la spiritisti.

| ChemoshRDB a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ok. daca imi dai o explicatie logica impartasaniei macar retrag tot ce am spus.
Si raspunde-mi la unele intrebari:
1-De ce ne-am spune pacatele unui "parinte" si ne-am ruga la chipuri cioplite?
2-De ce unui preot, ii spunem "prea sfant" sau il numim "parinte", cand nu el ne-a dat viata?
3-De ce preotii se autointitula trimisii Domnului, cand ei sunt niste oameni simplii, care nu vad ca se contrazic pe ei insusi atunci cand citesc din biblie?

Ps: O sa ma informez despre spiritisti.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ChemoshRDB):

Http://ebookbrowse.com/......d231747210

Uite aici o carte care in care apare dialogul pe tot ce te intereseaza.

Partea a doua, de la pagina 251 pana la pagina 307 (125-156 in format PDF). Maresti de 2-3 ori si spor la citit. Dialogul se poarta intre 2 persoane abilitate in astfel de discutii.

Spiritisti -pagina 62(pagina 31 in fomat PDF).

| ChemoshRDB a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ok...multumesc, oricum ma gandesc sa cumpar "Cartea Spiritelor".
Dar tu nu mi-ai raspuns la intrebariile anterioare.
Nu ai un raspuns anume?
Sau esti constient ca nu ai cum dovedi ca toate aceste prostii iti dau iertarea sau te aproprie de Dumnezeu?
Nu tot ce zboara se mananca.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ChemoshRDB):

Bati in retragere? Ti-am dat de citit o carte daca esti in stare. Daca nu esti mai bine taci.In carte se poarta discutii intre calugarul ortodox Cleopa Ilie si un sectar care nu crede in Sfintele Taine. Este o discutie dintre 2 experti(sectarul fiind expert in secta lui). Daca nu-ti plac discutiile unor oameni avizati, inseamna ca mandria ta este destul de mare, pentru a ignora tot.

| ChemoshRDB a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sincer, nu am intalnit un om mai ingamfat si mai plin de sine ca tine. Din punctul meu de vedere esti doar un alt incult care are impresia ca stie multe.
Esti de cel mai JOSNIC grad de incultura.
Cel care bate in retragere esti tu, amice, pentru ca in loc sa explici prin stiina si puteriile tale ai preferat sa-mi dai o carte. Intr-adevar, utila, dar, prin asta ai aratat ca nu esti nici macar in stare sa-mi raspunzi la niste intrebari simple, pe care le-am formulat extrem de simplu, si erau la mintea cocosului. In plus ma mai trezesc cu tine incercand sa-mi explici cum dau inapoi.
Mai are rost sa discutam acest subiect? Deja esti o cauza pierduta.
Bun prieten, tocmai ti-ai pierdut propriul joc!

| Narfundo explică (pentru ChemoshRDB):

Rusine sa iti fie mai prietene.Lasal pe legionar in pace ca stie ce zice.Du-te tu si baga droguri " in tine ca tare o sa te mai vindeci.PA

| ChemoshRDB a răspuns (pentru Narfundo):

Amice, nu o sa-mi fie rusine atata timp cat am dreptate. Daca nu iti convine da-te cu fundul de pamant. Decat sa ma transform intr-un om care-si paraseste punctul de vedere si are decat un orizont mental care se inchide rapid intr-un punct, mai bine imi bag ceva in vena(chit ca nu voi face asta).Pa

| ghandi2013 a răspuns:

Mai putin ateii.