| anonim_4396 a întrebat:

Iubim mult, suferim mult.Asta spune biblia.
Dumnezeu este însăși iubirea și pentru că mulți dintre noi am vrut să iubim pătimaș un om, un lucru, în afara poruncilor lui Dumnezeu…Marcu 12:30.....suferim.
Credeti ca salva de focuri dezlantuite de Dumnezeu în directia asta, arata un Dumnezeu gelos, sau un Dumnezeu posesiv?
Un parinte ar recurge la astfel de pedepse daca copilul l-ar neglija pentru Facebook? I-ar confisca smartphone-ul?
Da sau Nu?
Eu am suferit destul de mult de pe urma unei iubiri imposibile.Am iubit o fata cu toata inima, cu tot sufletul, cu tot cugetul si cu toata puterea mea, asa cum biblia spune cum sa iubesti, dar doar Creatorul, nu si creatia.
Binenînteles ca relatia noastra era imposibila pentru un Dumnezeu posibil.De ce? Fiindca am iubit mai mult decat trebuia conform bibliei.Nu?

53 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Dumnezeu cel inventat e un tiran, ca tiranii l-au inventat, daca nu faci ca el cica suferi, evident ca nu are nici o legatura.
Ptr ca scopu religiei era sa manipuleze! Adica sa te faca sa faci ca ea adica ca bogatii, conducatorii lumii pentru interesul lor de fapt. Si ca sa faci, invoca pe dumnezeu, e dictatura mascata de fapt, nu te-ai prins?
Te-ai prins, ca de aia ai intrebat aici, nu ti-a dat aia "dumnezeu eu bun, dar de fapt e rau ca ma conditioneaza", te-ai prins f bine.

Iubesc pe cine vreau eu, e democratie, religia e dictatura! Dovada e exact e ce scrie acolo si ce se spune.
Daca era dumnezeu bun chiar si in poveste, nu te conditiona "daca nu faci ca mineeee, ti-o iei".

Ai suferit ca asa a fost situatia, nu are nici o treaba cu biblia, si fa ce vrei tu! Mereu. Ca nu mereu suferi, daca ti s-a pus pata pe una, ce sa-ti fac, nu e de vina biblia pentru asta, dar nici tu nu esti de vina, e creieru ca i s-a pus pata pe aia.
Multi sufera din iubire, si credinciosi si ne.
Eu sunt ateu si uite ca n-am treaba, nu am iubit niciodata, a, ca mi-au placut fete multe da, dar atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu nu sunt adeptul unei religii, dar, la fel ca si tine, îmi pun bazele unei ideologii Marxiste sau nu. La o adica si ateismul este o credinta pana la urma, la fel ca oricare alta credinta religioasa. TU crezi în inexistenta lui Dumnezeu desi nu ai trecut în inexistenta lui Dumnezeu.Eu cred în existenta lui Dumnezeu desi nu am trecut în existenta lui Dumnezeu.

In situatia de fata ne raportam la doi dumnezei:
Femeia si Creatorul.Sa presupunem ca ar exista Creatorul, ceea ce nu e imposibil, Acesta ar împarti iubirea ta cu femeia ta? Daca da, în ce masura? Despre asta e vorba.

| Algo098 a răspuns:

Iubirea fața de Dz e la fel ca si iubirea fața de o persoana reala. Iubirea e o autoamagire, e o speranta la ceva bun, insa in multe din cazuri e o iluzie care nu se poate realiza niciodata. E rodul imaginatiei si a dorintei de mai bine. Daca persoana pe care o iubesti corespunde cu iluziile pe care ti le-ai facut, e perfect si totul merge conform planului, altfel nu bine. Cel care iubeste are mintea intunecata de iluzii si nu vede adevarata realitate, dar mai devreme sau mai tarziu se trezeste la realitate. Dz e un personaj inexistent inventat pentru amagirea naivilor, nu e ceva real sau bun la ceva. E pentru virusarea credulilor. Un om e ca un calculator. Poate fi oricat de performant. Daca bagi in el softuri de nimic si virusi, nu-l mai poti folosi. E util doar acelora care au facut virusii si care il pot controla. Asa e si omul credincios, virusat si numai bun de controlat de cei care au creat povestile fanteziste.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Acesta ar împarti iubirea ta cu femeia ta? Daca da, în ce masura?"
Un creator bun si inteligent, se bucura de bucuria ta si te lasa sa iti iubesti femeia. Un creator mai redus la minte, cu inteligenta putina e mai posesiv si vrea sa aiba doar el totul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu este însăși iubirea.
Greșit. De aici începi să faci un raționament greșit.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateismu nu e nici o credinta, nu e nimic cel putin la mine, e faza ca m-am prins ca religia e minciuna, stiu cine a facut-o si de ce a facut-o, deci sunt sigur, nu ca doar banui.
Tu inca nu vezi faptele, ca daca le-ai vedea, ai ajunge la concluzia mea, pentru ca realitatea e doar una, nu exista doua pareri diferite corecte, deja te-ai sesizat cu ceva, si daca mai stii si cine a facut-o, clar o sa vezi adevarul.

Ca uite nu realizezi de ce ai suferit! Crezi ca are leg cu dumnezeu desi n-are, pentru ca foarte multi se indragostesc tare si sufera fara legatura ca sunt f credinciosi sau nu.
Plus ca iti mai zic ceva, sa presupun povestea adevarata, chiar dumnezeu a vrut sa ne indragostim ca sa ne bage in capcana sa ne cuplam, sa facem copii, deci iata si aici logica care-ti arata adevar.
Adica ar fi fost dat tot de el sa se intample asta, si cum, tot el se supara? Nu merge.

Fi f atent la detalii, ca scoti aberatiile si logica corecta la iveala.
"Faceti copii", pai ca sa faceti copii trebuie sa ne indragostim ca sa casunam asa in prostie pe unu sau una, in felul asta nu umblam colo si colo, vrem sa ne cuplam cu acea persoana, sa facem familie stabila cu ea si sa facem copil, deci s-a dorit capcana asta.
E logica treaba?
Nu int pe nimeni ca mai si suferim, asta nu intereseaza, interesu era sa facem copii.
Deci chiar si asa daca el a dat asta, el e dictator rau, adica in interesu lui se intampla ceva ce la multi poate aduce suferinta.

Si de cine te indrag nu cont daca si ala te place sau nu, cont ca de cine te indrag emite calitati evolutioniste figura lui, si deci se declanseaza atractia, in rest aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Ok.
Acum raportandu-ne la aceasta, ne raportam si la viata cotidiana.
Un robot întotdeauna va functiona dupa anumite criterii bine stabilite de la început.
El niciodata nu va iubi decat ceea ce a fost creat ca sa iubeasca.
Noi nu suntem niste masinarii, avem sentimente, si gandim liber, nu programati.
Sentimentele acestea, din nefericire pentru tine, se pot împărți ca lumina si întunericul.
Diferenta dintre femeie si Creator este mare, la fel cum e mama în raport cu femeia ta.
Ori daca ai avea de ales între mama si sotia ta, eu zic ca alegerea cea mai corecta ar fi mama apoi sotia.
Mama ca sa nu te piarda, din iubire, poate sa atenteze la omorârea celei iubite de tine.Esti de acord cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Depinde cat de aproape sau departe privesti iubirea, altfel vorbind, gelozia nu ar avea legatura cu iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

"Crezi ca are leg cu dumnezeu desi n-are, pentru ca foarte multi se indragostesc tare si sufera fara legatura ca sunt f credinciosi sau nu."

Creatorul gelos se aplica la tot mapamondul credincios si noncredincios.Cred ca cu asta am fi în regula, asta daca am presupune un Creator.
In plus, eu mai mult am vazut necredinciosi norocosi cu o femeie iubita decat am vazut credinciosi binecuvantati cu una iubita.

De la piesa lui Pepe, "Numai iubirea", vei înțelege ca actul sexual e plecat demult în vacanta, si chiar conceperea unui copil care aduce dupa el o responsabilitate.
Porunca "faceti copii" dupa cum va taie capul e nebiblica.Copiii sunt o odrasla care creste într-o gradina vie, nu uscata.Sunt unii fanatici care fac la copii si îi tin pe uscaturi, acolo e nebunia curata, si Dumnezeul biblic cere sa fim întelepti si sa ne pregatim dinainte materialele înainte de a finaliza o constructie.Nici sa nu ispitim pe Dumnezeu prin "Ne va purta Dumnezeu de grija". Altfel zis, daca ar fi sarit Iisus de pe strasina Templului, ar fi murit fara a fi macar salvat Dumnezeu, fiindca a ispitit pe Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si robotul are un bios care ii permite sa accepte anumite softuri sa faca anumite actiuni. Asa are si omul un bios care care il face sa iubeasca sexul opus ca sa se inmulteasca (e rezultatul evolutiei), deci omul e programat, nu e asa de liber cum pare.
E buna si alegerea mamei in locul sotiei, pentru ca mama are o iubire adevarata, demonstrata si inclusa in "biosul" ei, fiind vorba de iubirea fata de copil, care vine tot din legile evolutiei. Mama daca "atenteaza la omorârea celei iubite de tine" o poate face rational sau irational. Daca are morive intemeiate sa faca asta, face un lucru bun, dar daca nu vede nici ea bine lucrurile, iti poate face prin asta un lucru rau si in sensul invers celui dat de evolutie. Mama ar trebui sa te sprijine sa iti gasesti o pereche ca sa te inmultesti si sa duci bagajul genetic mai departe, asta e sensul evolutiei. Iubirea inseamna sa iti faci o imagine buna despre persoana pe care o iubesti si sa iti faci sperante de mai bine. Acea imagine poate fi insa una falsa si o data instalata iubirea, mintea iti este intunecata si incetezi in a mai fi obiectiv, intri intr-un cerc vicios, dobandesti un fel de inertie la schimbare si continui sa ai o parere buna si sa iti faci planuri si iluzii chiar daca e evident ca nu e cazul. Si pe lucrul asta se bazeaza smecherii care scriu cartile fanteziste cand iti sugereaza nonstop ideea de iubire, pentru a-ti intuneca mintea si pentru a te face sa nu tii cont de realitate. Gelozia e legata de dorinta de a nu pierde persoana iubita, e generata de neincredere atat in propria persoana, cat si in persoana iubita. Gelozia poate duce la actiuni distructive si agresive. Gelozia isi are originea tot in evolutie si are rolul de a maximiza transmiterea genelor unui anumit individ mai departe. "Creatorul" nu are de ce sa fie gelos, pentru ca genele lui se transmit automat, insa poate avea o anumita preferinta pentru partenerul ales. "Creatorul" din poveste nu ar avea deloc de ce sa fie gelos, din moment ce toti indivizii sunt creatia lui.
Se zice corect ca iubirea este oarba din cauza ca e doar o iluzie. Daca iubesti o persoana nepotrivita, iluzia e perfecta si vei sfarsi prin a fi inselat. De aceea in cartile fanteziste esti indemnat sa-l iubesti pe personajul fictiv Dz, ca sa iti faci iluzii false si sa dobandesti acea orbire care sa iti intunece mintea si sa-ti ascunda realitatea.

| Mosotti a răspuns (pentru Algo098):

Exact! Natura a programat omul cum a vrut, asta tot explic eu peste tot cand e subiectul. Omu e tot un robot dar mult mai avansat, atata tot, nimic nu facem liberi!
De la faptul ca mancam ce ne place, nu alegem noi ce sa ne placa, si pana la legea atractiei cand nu alegem noi ce sa ne placa, ci alegem din ce ne place.
Si ma mir cum de multi nu se prind.

| Algo098 a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte corect. Asa este. Nici nu se putea altfel. Daca individul nu se reproduce, dispare specia, deci iubirea e in sensul evolutiei, inscrisa in codul genetic. Daca individul nu e gelos, sunt sanse ca genele lui sa fie inlocuite de cele ale altui individ si specia lui dispare. In consecinta, iubirea si gelozia sunt necesare pentru perpetuarea speciei si sunt incluse in codul genetic happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

"Daca individul nu se reproduce, dispare specia, deci iubirea e in sensul evolutiei, inscrisa in codul genetic."

Sunt de acord cu tine ca acest cod genetic scris cu iubire în iubirewinking e strans legat de evolutie, dar cu ura cum ramane? Nu este si ea tot spre a completa evolutia speciei umane prin acest cod Bios?

Dar nu ma refeream la asta cat mai mult ma refeream la iubirea în sine care îl priveste doar pe individ, si nu ca pe un scop maret creat în ansamblu de iubire evo.
În plus, iubirea mea față de o fata ca ex. Adelina, nu completeaza, nici nu descompleteaza evolutia în sine, dar nici nu o agraveaza daca o urasc big grin totusi nu se va întampla asta.

În plus, te poti reproduce si fara iubire, deci nu are legatura instinctul carnal cu iubirea, decat pentru cei care se complac în ideea de "a face dragoste" cand ei fac sex.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

My friend, Mosotti, m-am prins de mult timp de iubirea și ura programata mentionata de tine, dar alegerea e a ta, nu a vecinului, nu a unui Creator.Deci, chiar prin faptul ca tu spui "un robot mai avansat" denota ca nu suntem chiar o simpla masinarie, avem sentimente, si chiar unele complexe pentru un robot din ziua de azi.
Da, sexul este o programare, nu sexul în sine, ci atractia sexuala.
Iubirea nu este programare, ci alegerea pe care o faci, o simti, si o gandesti.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Codul genetic e complex si cuprinde de toate. Cand avem in fata o specie mai evoluata, lucrurile sunt mai complexe, dar au aceeasi origine primitiva si servesc aceluiasi scop. Iubirea e o autoamagire, o iluzie, un anumit mod de a vedea anumite lucruri, nu se bazeaza prea mult pe ratiune si de aceea poate fi inselatoare.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubirea e un fel de capcana gata pregatita sa intri in ea si cum apare un factor declansator, ai cazut in ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Iubirea este o iluzie, o amagire? Cand? Dupa sau înainte de a fi iubit sau a iubi?
Daca iubirea este o amagire, atunci sexul e cea mai mare amagire, fiindca prin el oamenii se omoara, se dispretuiesc, se murdaresc, se consuma, si? NIMIC, nici nu se iubesc, nici nu sunt primitori de oaspeti(copii), nici nu fac legamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Iubirea nu este o capcana LoL, sau tu vezi toate femeile o capcana? Pai în cazul asta si tu esti o capcana pentru ele, pentru unele laughing Cand esti gaura neagra(frumos) atragi fete pe care le iubesti, cand esti gaura alba(urat) respingi fete pe care nu te iubesc.Aici poate fi ceva genetic, dar nu si în cazul cand ambii parteneri sunt frumosi, atunci iubirea își face loc de aceasta "capcana"(urâțenia).
Dar se întâmpla cateodata cand si fat frumos de-ai fi, ti-o ia cineva(iubirea) de la brat, fie soarta sau cum o numesc eu Dumnezeu, fie un om rau, fie din greseala ta.Acestea sunt capcanele iubirii mele.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubirea e o amagire si o capcana pentru ca nu tine cont de ratiune. E o reactie automata la anumiti stimuli sau factori declansatori. Ca sa apara iubirea, sunt necesari o serie de pasi care se fac in mod irational. Frumusetea fizica sau cea spirituala, obisnuinta pot declansa separat sau impreuna iubirea. Nu te indragostesti la comanda, de aceea e o capcana, pentru ca iti pierzi controlul. Iubirea poate fi unilaterala cand numai unul il iubeste pe celalalt sau bilaterala cand se iubesc reciproc. In mod normal, in timp iubirea dispare, dar poate fi intretinuta. Iubirea e un fel de osesie, idee fixa, dorinta, iluzie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Ma amuza cum încerci sa compari sexul cu iubirea si le bagi în aceeasi bioprogramare genetica robotizata prin faptul ca le consideri înselatoare.
EU îmi sustin ideea pana la capat
, si anume voi zice ca iubirea are si ratiune si un pic mister, si timp, si frumusete, si alegere, si....nu se pierde, decat daca n-ai iubit doar partea frumusetea exterioara a unei femei dar nu si interiorul, amintirile etc.
Daca a vedea frumosul din urat nu înseamna ratiune, si a face legatura cu iubirea aceasta, nu e logic, atunci ati pierde controlul e firesc, ca sexul, doar ca tine de o alegere diferita.
A face sex este pentru ati face nevoile tale egoiste în schimbul unei alte nevoi la fel de egoiste sau chiar mai mult prin faptul ca se cer coco în schimbul unei partide de sex.
"Dragostea este un sentiment complex, manifestat prin afecțiune puternică. Definirea sa este un demers dificil, cauzat de complexitatea manifestării sale, dar și de diversitatea legăturilor afective cuprinse de acest termen."
În biologie sau psihologie termenul „iubire" nu este clar definit, tocmai datorită complexității acestui sentiment emoțional.
Biblia descrie dragostea ca fiind îndelung răbdătoare, plină de bunătate, nu este invidioasă, nu se laudă, nu se mândrește, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduiește totul, suferă totul, dragostea nu va pieri niciodată (Corinteni 13:4-8).

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa nu pierd vremea, am sa spun direct ca iubirea e o aberatie a mintii, o prostie si cine iubeste e luat de prost si chiar este prost, pentru ca in majoritatea cazurilor iubirea nu ii va fi rasplatita. Biblia e scrisa cu interesul sa prosteasca si automat ca iubirea are un loc de frunte in biblie. Iar legatura cu sexul e evidenta, ca nu prea se iubesc persoane de acelasi sex, cu exceptia minoritatii homosexuale unde iubirea e si acolo legata tot de sex, deci separarea iubirii de sex e slaba. Configuratia creierului inscrisa in codul genetic favorizeaza iubirea si evident ca poate avea loc si o iubire mai putin legata de sex, dar scopul acestei configuratii e legat in primul rand de sex, chiar daca omul nu e constient de lucrul asta si i se pare ca e foarte "spiritual".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Atractia sexuala si iubirea nu au nimic în comum, frațică.
Atractia sexuala e nefireasca, robotizata prin impulsuri sexuale 50% sau mai mult, conditionate si necontrolate de tine.
Atractia afectiva e fireasca, nerobotizata prin impulsuri controlabile 100% de tine.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca n-au nimic in comun, cum iti explici ca nu te-ai indragostit de o femeie de 90 ani sau de un prieten?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai e si iubirea din obisnuinta, asa cum isi iubeste caniele stapanul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Si ma rog, de ce nu m-as îndragosti de un prieten sau de o femeie mai în varsta?
Sa zicem ca femeia mai în varsta e frumoasa, sau cel putin asa o vad eu, în afara ca e frumoasa la exterior, mai e si frumoasa pe interior, deci care ar fi propabilitatea sa ma îndragostesc de una mai în varsta si frumoasa în lòc de alta mai urata si tinerica? Sunt destule sanse daca iubirea nu e perceputa împreuna cu sexul.

Sa zicem ca baiatul ar purta o peruca de femeie, ar avea un glas mai feminizat si un corp mai adus la realitate, si avand pe deasupra o îmbracaminte de dama.
Iar fata sa zicem ca ar fi cheala, cu un glas barbatesc smd.Care ar fi probabilitatea ca baiatul sa fie ales de alt baiat în schimbul acestei dame aduse spre barbat? Sunt destule sanse daca iubirea nu e perceputa împreuna cu sexul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Sa stii ca urâțenia si bătrânețea sunt un obstacol, o capcana cum o numesti tu, în lupta dupa cucerire.Deci nu se pot compara, dar sexul cu iubirea, da.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca o cauti frumoasa e tot legat de sex, daca e vorba de un prieten esti homo, daca e dragoste din obisnuinta, e asemenea aceleia dintre un catelus si stapanul lui. In toate cazurile iubirea inseamna sa renunti la ratiune si sa iti pui propria persoana pe un loc secund, deci inseamna o vulnerabilitate. Cand iubesti pe cineva care merita, care a facut sau face ceva pentru tine, e ok, dar cand iubesti pe cineva care nu iti merita iubirea, atunci e prostie. Indiferent daca o legi de sex sau nu, tot are legatura cu evolutia, nu e de la un spiridus. Iubirea e legata de memorie, memorie care ajuta individul sa supravietuiasaca. Asa si catelusul isi iubeste stapanul, pentru ca s-a obisnuit cu el si stie ca asta e viata lui cea mai buna, insa nu te poti baza pe asta prea mult. Catelusul in afara de iubirea capatata prin obisnuinta, mai are in programul lui si alte comportamente benefice speciei lui si nu stii cand te prinde de gat. In consecinta, tot ratiunea e mai eficienta, ca iubirea e inselatoare.

| Mosotti a răspuns (pentru Algo098):

Degeaba spui ca multi nu vor sa inteleaga. Gelozia vine din frica de a nu pierde partenerul reproductiv, deci n-are treaba cu nici un dumnezeu, sau si daca are, inseamna ca el a vrut asa, deci tot nu are treaba, a suferit memo tot ca asa a vrut dumnezeu cumva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e alegerea ta! Faci ce simti, atat, si ce simti nu hotarasti tu. Eu nu vb de un robot din ziua de azi, eu am zis ca omu e tot un robit ultrasofisticat, robot biologic, alta generatie de roboti, nu mai asocia robot cu ce exista acum. Sentimentele, gandirea si tot, sunt din cauza complexitatii, a fost programat genetic sa simta aia si ailalta, si simte! Cand om ajunge la nivelul ala, vom putea si noi sa facem omul de la zero, proiect, caracteristici si tot, ca si cum facem acum un robot de cacao.

Iubirea vine sau nu vine, nu e alegerea ta! Ce naiba ma? Alegi tu de cine te indragostesti? Intreaba pe toti sa vezi ce zic aici. Nu depinde de noi, ni se pune sau nu pata, ca si la tine fuse la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

"Daca o cauti frumoasa e tot legat de sex"
Mi-a dat cu error, îmi pare rau.

"Daca e vorba de un prieten esti homo"
Mi-a dat cu homofobie, rasism, si incapacitate de a întelege iubirea oamenilor, a homosexualilor.

"Daca e dragoste din obisnuinta, e asemenea aceleia dintre un catelus si stapanul lui."
Mi-a dat iar cu error, asta sa nu mai zic ca niciodata nu as compara omul cu animalul, mila cu iubirea, dragostea cu imitarea dragostei.