| OctavianDanielMaria a întrebat:

Iisus a fost botezat in crestinism?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, Isus a fost evreu, nu crestin. De fapt, cred ca nici macar nu ar recunoaste teologia crestina ca fiind bazata pe invataturile sale.

| oglindasultanului a răspuns:

Exista iudaism pe vremea cand s-a construit cresinismul inspirat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
El e fondarorul crestinismului.
Tot El este cel care a ordonat sau instalat botezul pentru crestinism.
Crestin vine de la cristos.
Dar Jesus a fost botezat intr-un botez asemanator, se mai numeste botezul lui Ioan, dar nu a avut nicio semnificatie in cazul Lui, pentru ca botezul lui Ioan era spre iertarea pacatelor iar El nu avea niciun pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum adica a fost botezat la esenieni?
Stii tu ceva ce nu stiu eu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu pot, pentru ca nu au har de la Dumnezeu. Ei zic cã au dar nu au semnele care insotesc harul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat