| Steregoi a întrebat:

La animale semnele îmbătrânirii nu sunt la fel de evidente ca îmbătrânirea la om. Sa fie motivul ca vina ii aparține omului datorita păcatului sau?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Fiecare organism imbatraneste in felul lui si e si logic ca oamenii chelesc mai mult in numar suntem specia dominanta a planetei e normal sa se albeasca parul la noi asta e un semn al imbatranirii.
diferenta este ca noi traim mult mai mult ca ei deoarece incetinim cat mai mult inevitabilul de aceea sunt atat de pronuntate semnele imbatriniri la noi. In natura o data ce un organism este slab dispare pe cand la noi nu

71 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai voi crestini traiti vesnic nu? esti obsedat de pacat dar pacatuiesti minunat

| Steregoi explică (pentru RAY):

Citesti degeaba Biblia.

| anonimg a răspuns:

Dacă am avea un stil de viață sănătos, nici la noi îmbătrânirea nu ar mai fi fost atât de evidentă.
Făgăduința din Isaia care spune că "cel ce va muri la 100 de ani va fi încă tânăr" se referă la noi oamenii care trăim încă în timpul acestui pământ păcătos.
Războaiele și ciuma nu a distrus omenirea cât a distrus-o bolile civilizației moderne: sida, cancerul, avc-ul, diabetul, stresul și altele. Astea nu doar că ne omoară, dar ne și maturizează și ne îmbătrânesc prematur.
Așa se întâmplă dacă ne place mai mult carnea decât salata; mai mult sucul decât apa; mai mult tehnologia decât mișcarea; mai mult banul decât o viață simplă, modestă.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Un stil de viata exclusiv vegetarian nu garanteaza cei 100 ani de viata in veacul acesta.

| anonimg a răspuns (pentru Steregoi):

Este făgăduința lui Dumnezeu, nu a mea. In stilul de viață sănătos se încadrează și încrederea în El, nu doar mâncarea și băutura, mișcarea și odihna.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

"Este făgăduința lui Dumnezeu, nu a mea. In stilul de viață sănătos se încadrează și încrederea în El, nu doar mâncarea și băutura, mișcarea și odihna." - Dumnezeu nu a promis nimanui ca va trai 100 de ani in acest veac si nu scrie nicaieri in Biblie asa ceva. Acel verset amintit de tine nu se implineste in acest veac. Sunt si fosti tortionari si atei care ajung sa traiasca 100 de ani sau chiar mai mult. In plus sunt multi care respecta conditiile descrise de tine si care nu apuca varsta de 30 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia este scrisa si tradusa de oameni imperfecti si este evident ca poate contine greseli. Totusi Biblia prin modul in care sunt descrise lucrurile si evenimentele in ea arata ca este inspirata de Dumnezeu creatorul universului material si al Pamantului. Biblia este o dovada a interventiei lui Dumnezeu in realitatea oamenilor de pe Pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Regizorii nu fac filme mai bune daca nu le fac precum la carte exact cum scrie in Biblie. Film mai bun decat cel descris in Biblie nu exista. N-ai sa scrii niciodata o carte mai buna decat Biblia. Biblia e cea mai buna carte ce s-a scris vreodata. As arunca tot internetul la gunoi pentru o Biblie.

| anonimg a răspuns (pentru Steregoi):

Unii mor la naștere, alții nici nașterea nu o mai apucă. Dar făgăduința aceea este pentru veacul acesta chiar dacă este profetizată și pentru veșnicie. Dar dacă ar fi numai pentru viața veșnică atunci nu s-ar mai vorbi de moarte.
"Nu vor mai fi in el (în Ierusalim) nici copii cu zile putine, nici batrani care sa nu-si implineasca zilele. Caci cine va muri la varsta de o suta de ani va fi inca tanar, si cel ce va muri in varsta de o suta de ani va fi blestemat ca pacatos."(Isaia.65:20)

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Ierusalimul acela antic a fost. Acum e Ierusalimul ceresc. Profetia se refera la perioada de dupa Armaghedon cand oamenii vor putea trai mai mult de 100 de ani cu conditia sa nu faca pacate in mod intentionat.

| Mădă0611 a răspuns:

Animalele nu prea apuca sa imbatraneasca. Un caine batran, adica de peste 10 ani, deja isi pierde vederea, incepe sa se miste greu. Un animal salbatic e mancat rapid cand nu se mai poate apara. Omul n-ar trebui sa traiasca atat, deci e batran aproape jumatate din viata, de asta se vad semnele imbatranirii.

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Câinelui si pisicii si calului nu-i albește parul. Carnea de cal nu prea e comercializata si caii apuca sa îmbătrânească. La fel si câinii si pisicii apuca sa îmbătrânească. Nici maimuțelor nu le albește parul desi nu le împușcă nimeni si de aceea maimuțele apuca sa îmbătrânească. Acestor animale nu le cade parul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Steregoi):

Pisicile nu imi plac, deci nu le vad, dar cainilor le albeste parul, isi pierd vederea, le slabesc oasele, probabil au probleme si cu organele, dar cui ii pasa? Doar omul exista.

https://veterinar.com.ro/......r-seniori/

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Le albesc toate firele de par la câini?

| Steregoi explică (pentru Dandanache):

Nu i-a căzut parul. :))

Iată aici o maimuță bătrână fara par alb:

Https://www.google.ro/......ps?/search

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Nu scrie de nici o albire a parului la câini.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Steregoi):

Ai de capul meu. Tu ai vazut vreodata un caine? Dar unu batran? Eu am avut, si am vazut altii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu traiesc atat.

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Da, am avut si nu ii albise parul si nu chelise. Era un caine batran.

| Steregoi explică (pentru Dandanache):

Oamenii chelesc mai mult ca numar/densitate decat animalele.

| Dandanache a răspuns (pentru Steregoi):

Si cainii sufera de jigodie. Iti dai seama ce pacate ancestrale au?

| Steregoi explică (pentru Dandanache):

Comportamentul agresiv al animalelor se datoreaza pacatului omului. Omul se face raspunzator pentru ceea ce se intampla pe Pamant. Suferinta animalelor se datoreaza pacatului omului.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Unele animale sunt mai neagresive sau neagresive pentru ca sunt mai indiferente la prostiile si pacatele omului.

| Dandanache a răspuns (pentru Steregoi):

Jigodia e o boala specifica cainilor, nu are nicio legatura cu comportamentul agresiv al animalelor. Sa fie motivul ca vina ii apartine si cainelui?

| Steregoi explică (pentru Dandanache):

"Suferinta animalelor se datoreaza pacatului omului." Animalele nu pacatuiesc pentru ca ele nu se afla sub o lege morala data de Dumnezeu. Se pare ca animalele mureau si inainte ca Adam sa pacatuiasca. Viata animalelor este probabil un proces natural care poate fi descris ca un ciclu al vietii. Insa inainte de pacatul lui Adam este posibil ca Dumnezeu droga animalele cu un fel de morfina ca sa nu simta durere cand mureau. Adam, am putea spune, a fost supus unei operatii dureroase insa Dumnezeu a anulat suferinta prin anestezie generala sub forma de adormire profunda. Dupa ce i-a extras coasta Dumnezeu i-a facut coasta la loc. Aceasta procedura chirurgicala a avut valoare mai cu seama morala si de stabilire a unei ierarhii pentru ca femeia sa fie intotdeauna inferioara barbatului intrucat materialul ei biologic a fost luat din barbat si nu invers. Am vorbit despre aceasta operatie intrucat Dumnezeu era familiarizat cu anesteziile provocate animalelor cu ocazia mortii lor. Totusi desi animalele mureau ele nu mureau de vreo boala sau de imbatranire accentuata si chinuitoare si dureroasa. Inainte de pacatul lui Adam si Eva nu exista durere. Adam stia ce era moartea intrucat putea vedea animale moarte prin gradina Edenului si deci Dumnezeu cand i-a dat porunca Adam putea sa deduca ce insemna moartea. Daca Adam n-ar fi vazut moartea cu ochii ar fi fost ca si cum Dumnezeu l-ar fi avertizat pe Adam cu ceva despre care Adam nu stia daca e bun sau rau sau nu stia ce inseamna ori Adam stia ce inseamna moartea cand vedea cate un animal mort.

| Dandanache a răspuns (pentru Steregoi):

Atunci stim deja raspunsul la intrebare. Oamenii si animalele au afectiuni specifice (de exemplu, calvitie pentru primii) din cauza pacatului primordial. Bine ca ne-am lamurit.

Răspuns utilizator avertizat
| EneCristian a răspuns:

Orice organism este construit pentru a muri si a imbatrani la un moment dat fiecare animal are propiul lui lucru( caini au parul alb in zona gurii sau blana mai deschisa orbesc li se deformeaza coloana) este modul evolutiei de a avansa nu are legatura cu nici un pacat nu nimic de genul motivul pentru care noi nu ne dam asa usor seama de semnele imbatranirii este fiindca animalele sunt specii diferite de noi si fiecare au semnul lor daca le cunosti vei stii fiecare animal are lucrul lui.

| Steregoi explică (pentru EneCristian):

Ce evolutie mai e si asta cand oamenii chelesc mai mult ca numar decat animalele si le albeste parul la toti oamenii batrani?

| Steregoi explică (pentru EneCristian):

Vrei sa spui ca animalele nu apuca sa imbatraneasca prea mult. Este o explicatie buna. Animalele nu au integrate in ele dorinta de a trai vesnic. Tu vii si spui ca animalele nu sunt lasate desi si ele nu vor sa moara. Am avut un caine ce a fost lasat sa traiasca pana a imbatranit mult dar nu i-a albit parul si nu a chelit. La fel si un cal ce avea 20 si ceva ani caruia nu i-a albit coama ( nici un fir de par ) si nu a chelit pe anumite parti ale corpului si a fost lasat sa traiasca pana a imbatranit si a murit. Tu vii si spui ca nu li s-a acordat asistenta sanitara ca sa imbatraneasca mai mult.

| EneCristian a răspuns (pentru Steregoi):

Oke dar cainele care a trait mult si a imbatranit avea coloana deformata era orb avea parul alb( sau deschis) in jurul gurii calul respectiv avea dinti multi mai tociti era mai slab nu mai avea putere ligamentele si oasele au devenit fragile ceea ce vreau sa iti explic este ca fiecare animal are felul lui de a arata batranetea. Motivul pentru care la noi este atat de usor de vazut ( par alb chelie) este ca noi nu trebuie sa o ascundem( creaturi sociabile nu ne ucidem batranii) pe cand in natura daca un animal isi arata slabiciunea moare fiind principala victima a unui atac. In concluzie semnele imbatranirii sunt mai evidente la noi decat la alta specie fiindca nu a fost nevoie sa ascundem faptul ca suntem batrani. Nu poti compara natura cu omul noi am evoluat prin inteligenta noastra ridicata de aceea suntem complet diferiti de alte specii.

| Steregoi explică (pentru EneCristian):

Mi se pare in acelasi timp amuzanta descrierea facuta de tine anume ca daca unui cal ii apare cateva fire de par alb e taiat si dat la caini de catre omul stapan. laughing Daca unui caine i se deschide la culoare blana neagra e ucis de cainii din jurul casei sau stapanul ii da otrava sau il abandoneaza fiind greu de tratat cu ce boli mai are prin el in ideea ca-i curma suferinta insa daca tine la el il trateaza si ii prelungeste agonia.

| EneCristian a răspuns (pentru Steregoi):

Atunci ai inteles gresit nu ma refeream la un om avand grija de un animal ma referam la natura in sine animalele nu pot sa isi arata atat de usor semnele batranetii intre ele( intr-o haita de caini cel mai batran caine va muri deseori de foame sau ucis de pradatori) De ce amesteci lucrurile? Nu am spus niciodata ca un cal este taiat de stapan am specificat ca in natura va fi ucis de pradatori mult mai usor daca arata semne de batranete. In loc sa interpretezi pentru tine ce ar fi sa analizezi ce zic?

| Steregoi explică (pentru EneCristian):

Am inteles ce ai spus insa am vrut sa te aduc catre un caz mai nefavorabil argumentului tau. Un argument care e valabil si intr-un caz nefavorabil atunci ramane general valabil. De aceea m-am concentrat mai mult pe animale domestice.

| EneCristian a răspuns (pentru Steregoi):

Insa tot argumentul meu este valabil. Orice animal domestic are origini salbatice drept urmare evolutia lor este in legatura cu natura lor nu cum schimbam noi. De ce te axezi pe semnele de batranete la noi? Nu dovedesti nimic asa vorbim de specii diferite.

| EneCristian a răspuns (pentru Steregoi):

Fiecare organism imbatraneste in felul lui si e si logic ca oamenii chelesc mai mult in numar suntem specia dominanta a planetei e normal sa se albeasca parul la noi asta e un semn al imbatranirii.
diferenta este ca noi traim mult mai mult ca ei deoarece incetinim cat mai mult inevitabilul de aceea sunt atat de pronuntate semnele imbatriniri la noi. In natura o data ce un organism este slab dispare pe cand la noi nu

| Kron5tadt a răspuns:

Vrei o confirmare, sau o explicatie?