| Steregoi a întrebat:

La animale semnele îmbătrânirii nu sunt la fel de evidente ca îmbătrânirea la om. Sa fie motivul ca vina ii aparține omului datorita păcatului sau?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Fiecare organism imbatraneste in felul lui si e si logic ca oamenii chelesc mai mult in numar suntem specia dominanta a planetei e normal sa se albeasca parul la noi asta e un semn al imbatranirii.
diferenta este ca noi traim mult mai mult ca ei deoarece incetinim cat mai mult inevitabilul de aceea sunt atat de pronuntate semnele imbatriniri la noi. In natura o data ce un organism este slab dispare pe cand la noi nu

71 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Animalele nu prea apuca sa imbatraneasca. Un caine batran, adica de peste 10 ani, deja isi pierde vederea, incepe sa se miste greu. Un animal salbatic e mancat rapid cand nu se mai poate apara. Omul n-ar trebui sa traiasca atat, deci e batran aproape jumatate din viata, de asta se vad semnele imbatranirii.

| Kron5tadt a răspuns:

Vrei o confirmare, sau o explicatie?

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca suntem pacatosi de aceea murim. De cand ne nastem ne gandim la prostii si facem prostii. Nu exista copil si om pe fata pamantului ca sa nu faca prostioare. Toți ne nastem cu tendințe păcătoase.

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Câinelui si pisicii si calului nu-i albește parul. Carnea de cal nu prea e comercializata si caii apuca sa îmbătrânească. La fel si câinii si pisicii apuca sa îmbătrânească. Nici maimuțelor nu le albește parul desi nu le împușcă nimeni si de aceea maimuțele apuca sa îmbătrânească. Acestor animale nu le cade parul.

| Steregoi explică (pentru Kron5tadt):

O explicație.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Steregoi):

Pisicile nu imi plac, deci nu le vad, dar cainilor le albeste parul, isi pierd vederea, le slabesc oasele, probabil au probleme si cu organele, dar cui ii pasa? Doar omul exista.

https://veterinar.com.ro/......r-seniori/

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Le albesc toate firele de par la câini?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Dandanache):

Nu i-a căzut parul. :))

Iată aici o maimuță bătrână fara par alb:

Https://www.google.ro/......ps?/search

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Nu scrie de nici o albire a parului la câini.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu intra in discutie daca animalele sunt pacatoase pentru ca ele nu au ratiune. Este posibil ca animalele mureau si inainte ca omul sa pacatuiasca. Comportamentul animalelor s-a schimbat dupa pacatul omului.

| EneCristian a răspuns:

Orice organism este construit pentru a muri si a imbatrani la un moment dat fiecare animal are propiul lui lucru( caini au parul alb in zona gurii sau blana mai deschisa orbesc li se deformeaza coloana) este modul evolutiei de a avansa nu are legatura cu nici un pacat nu nimic de genul motivul pentru care noi nu ne dam asa usor seama de semnele imbatranirii este fiindca animalele sunt specii diferite de noi si fiecare au semnul lor daca le cunosti vei stii fiecare animal are lucrul lui.

| Steregoi explică (pentru EneCristian):

Ce evolutie mai e si asta cand oamenii chelesc mai mult ca numar decat animalele si le albeste parul la toti oamenii batrani?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Steregoi):

Ai de capul meu. Tu ai vazut vreodata un caine? Dar unu batran? Eu am avut, si am vazut altii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu traiesc atat.

| anonimg a răspuns:

Dacă am avea un stil de viață sănătos, nici la noi îmbătrânirea nu ar mai fi fost atât de evidentă.
Făgăduința din Isaia care spune că "cel ce va muri la 100 de ani va fi încă tânăr" se referă la noi oamenii care trăim încă în timpul acestui pământ păcătos.
Războaiele și ciuma nu a distrus omenirea cât a distrus-o bolile civilizației moderne: sida, cancerul, avc-ul, diabetul, stresul și altele. Astea nu doar că ne omoară, dar ne și maturizează și ne îmbătrânesc prematur.
Așa se întâmplă dacă ne place mai mult carnea decât salata; mai mult sucul decât apa; mai mult tehnologia decât mișcarea; mai mult banul decât o viață simplă, modestă.

| RAY a răspuns:

Pai voi crestini traiti vesnic nu? esti obsedat de pacat dar pacatuiesti minunat

| Steregoi explică (pentru RAY):

Citesti degeaba Biblia.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Un stil de viata exclusiv vegetarian nu garanteaza cei 100 ani de viata in veacul acesta.

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Da, am avut si nu ii albise parul si nu chelise. Era un caine batran.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Cainii nu musca stapanul pentru ca stiu ca stapanul le da sa manance. Asta nu e ratiune ci doar instinct de supravietuire.

| anonimg a răspuns (pentru Steregoi):

Este făgăduința lui Dumnezeu, nu a mea. In stilul de viață sănătos se încadrează și încrederea în El, nu doar mâncarea și băutura, mișcarea și odihna.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Alea sunt doar reflexe.

| Steregoi explică (pentru Dandanache):

Oamenii chelesc mai mult ca numar/densitate decat animalele.

Răspuns utilizator avertizat