| viotedy a întrebat:

La care Paste se aprinde Lumina la Mormantul Sfant? si de ce?

Răspuns Câştigător
| LegionarulRoman a răspuns:

Romano-catolicii dupa despartirea de dreapta -credinta au cazut in erezie si au provocat dezbinare.Asa ca biserica lor nu mai este binecuvantata(chair daca papa e cel mai smecher om de pe pamant).

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Încă de la începutul creştinismului, data cinstirii Paştelui Creştin (nu vorbim de cel iudaic!) s-a propus a se calcula după un anumit algoritm!

Niciodată nu a corespuns cu cel iudaic! Acesta era şi scopul, să nu corespundă, să nu se suprapună! NU EXISTĂ TERMENUL DE PAŞTE BIBLIC! Cel despre care se spune asta este de fapt cel al evreilor!

Sărbătoarea nu este o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei mai puţin contează! Sărbătoarea instituie un timp sacru nu prin coincidenţa datei, ci prin sacralitatea Bisericii, a sacramentelor încredinţate acesteia, a tainelor sfinte, a lucrării harului, a rugăciunii. Este cazul foarte multor sărbători, nu doar a Sfintelor Paşti!

| relian a răspuns (pentru milan9):

Serios nu exista paste biblic? Se vede cit ai mai citit biblia.Du-te frate si citeste biblia si dupa vino si spune balarii.Auzi la tine nu exista paste biblic.De unde ai mai scos si perla asta? Sau cautati voi astia ortodocsi sxa faceti voi alte reguli? Pai nu-i de mirare ca de fapt voi credinciosi nu agreati vechiul testament si acceptati doar noul testament, si cautati sa indepartati pe Dzeu din religia voastra si salsustineti doar pe Isus.Ca de fapt crestinismul asta si este noultestament si nimic altceva.Dar daca esti curios si vrei sastii exact cum sta treaba citeste biblia ta daca ai una si EXODUL acolo la pctl 12 si vezi ce spune."sa pastrati lucrul acesta ca pe o rinduialapentru voi si pentru fii vostri in veac" "cind veti intra in tara pe care domnul v-o va da asa cum a promis, sa tineti acest obicei.Asa ca mai bine mai pune mina pe biblia aia darnu doar pe NT si vezi ce scrie pe acolo.Eu nu-s credioncios dar am citit biblia asa ca idee sa vaz ce balarii puteau unia sa scrie.Deci pastele asta nu are nici o legatura cu Isus al vostru.Pastele era sarbatoare de cind isus nici nu exista, nici nu se nascuse.Dar voi bineinteles ca ati facut, sau cei care au scos secta asta crestinismul in asa fel incit sa puneti in anumite sarbatori pe zeii vostri in cazul de fata pe Isus.Dar Dzeu va vede si o sa ba pedepseasca strati linistit.Adica cu alte cuvinte dupa credinta voastra veti ajunge direct in iad unde o sa va gidile Gindele pe la gitul ala al vostru. daca e pe asa de ce nu separati Nt de VT si gata aveti deja alta religie, scoateti voi o poveste ceva gasisti voi ce ca la prostii va duce mintea aia.Deci pastele wsa stii si tu este biblic nu este scos de tine acum.

| LegionarulRoman a răspuns:

La Pastele Ortodox.De ce? Doar nu ai vrea sa se aprinda la ereticii papistasi. Dumnezeu arata el insusi cu ce e de acord si cu ce nu.

| C0nstantin a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Dumnezeu nu arata nimic :)) preotii folosesc lumanari imbibate in fosfor pentru "trucul" lor care are scop de a prosti oameni ca si tine si ii face sa creada ca e un miracol.
http://www.descopera.ro/......nselatorie
Pune mana si citeste sa vezi marele miracol :))

| LegionarulRoman a răspuns (pentru C0nstantin):

Nu s-a dovedit absolut nimic.Lumanari aduse de acasa se aprind singure. De asemenea locul a fost si pazit, si nu s-a demonstrat de loc ca preotii ar face acel truc.In ceea ce priveste "Ierusalimul sub islamisti", e absolut normal ca lumina sa nu apara, deorece s-ar aprinde la pagani.Ea se aprinde numai la cei care repecta Cuvantul.In cocluzie, dovada ta nu reprezinta nimic.Nu s-a arata nimic, nu au surpins nici un preot facand acel lucru.

| suntserios a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Dar de ce nu la cel Catolic? de ce se face discriminare?

| suntserios a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Si daca ar fi o minune care s ar intampla, crezi ca ar tine cont de istorie?
ce zice flacara aia cand apare din senin? hmm hai sa ma aprind doar pentru ortodoxi ca istoria e de partea lor.

dar din raspunsurile tale vad ca ai un creier spalat si ai orice lipsa de respect pentru credinta celor diferiti de tine.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru C0nstantin):

Prietene au fost multe speculatii de genul, cum ca e facatorie dar nimic nu s-a dovedit, nu sunt dovezi palpabile.Din contra.Sunt dovezi multe ca este un MIRACOL.Slava lui Dumnezeu!

Si ca sa raspund la intrebare:La Pastele Ortodox iar minunea are loc la Ierusalim.La Sf.Mormant.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru suntserios):

Nuestiserios deloc sau nu te duce capul deloc. Iisus a zis "Nu am venit sa aduc pacea,ci sabia" ceea ce se talmaceste "am venit sa despart adevarul de minciuna",si dea semenea "multi hristosi mincinosi se vor arata" (liderii sectelor, papa).Cei care au facut adaugiri la Sfanta Scriptura, care au negat autoritatea Sfintelor Sinoade, care s-au facut pe sine imparati(papa), care au semanat dezbinare nu pot fi placuti lui Dumnezeu.De aceea acesta arata prin miracole adevarata credinta.

| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si tu la fel... de ce la Pastele Ortodox? pentru ca tu esti ortodox? de ce discriminarea asta? crezi ca minunea face si ea discriminari sau esti tu prea ignoirant cu restul lumii si credinta lor incat sa te crezi cel mai important si ca minunea se face doar pentru tine.

| suntserios a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sper ca esti doar un troll pe site ul asta, daca nu imi pare rau pentru creierul tau spalat. nu mai esti in stare sa gandesti si dai doar citate.

| Hombre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Atât de indoctrinat esti incat si apa esti in stare s-o tălmăcesti că nu e apă. Numai tampenii spui.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru suntserios):

Daca tu nu ai nici o treaba cu cautarea sau cerceterea crestinsimului, atunci nu ne mai aburi. Iisus a zis clar ca doreste ca toti crestinii sa stea in aceeasi credinta.Insa romano-catolicii din mandrie, s-au despartit si au adus adaugiri inacceptabile (filioque), dupa care din acestia s-au desprins sectele care nu au absolut nici o continuitatea apostolica sau vreo dovada ca detin Adevarul.Astfel Dumnezeu ne arata prin minuni care este dreapta-credinta, cea care respecta ceea ce a propovaduit Iisus si Sfintii Apostoli, si pe deasupra avem si continuitatea apostolica( si romano-catolicii aveau pana nu au primit anatema de la Sfantul Sinod pentru grave erezii-Sfantul Sinod fiind comisia suprema unde se adunau episcopii si cei mai mari sfinti ai vremurilor).
Toleranta are 2 taisuri:toleram, respectam, n-avem nici o discriminare cu nimeni, insa cand acestia aduc vorba le aducem aminte ca au cazut in erezie si s-au despartit de Unica si Apostoleasca Biserica in 1054, facand schisma in crestinism.Da, minunile fac "discriminari", cum ar zice "aparatorii drepturilor" omului.Sa se duca cei de la ONU si sa aprinda ei lumina la romano-catolici, ca "sa nu se mai faca discriminari.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Hombre):

Hombre,de bagi ca musca in *****. Daca esti paralel cu aceasta discutie de ce te bagi? M-am cumva in discutiile tale? Daca nu crezi in sfinti si autoritatea cuvantului acestora(care au talmacit aceste versete) nu are nici un rost sa mai discutii.De cand te-am vazut la aceasta sectiune numai prostii debitezi.Se vede ca religia este o pasiune pentru tine, altfel ai disparea imediat de aici.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru suntserios):

Din cunostinetele tale de istorie ar trebui sa fi auzit de cruciade,Inchizitie,arderi pe rug,pedofilii, incest, sau femei papa(toate demonstrate in biserica romano-catolica, insa recunoscute abia foare tarziu sau ascunse-vezi cazuri de pedofilie si incest). Romano-catolicii au venit pe Muntele Athos(cu manastiri ortodoxe) si au omorat aproape toti calugarii, si apoi au jefuit Constantinopolul ortodox.Probabil ca acestia nu taceau (zicand totate ereziile bisericii romane), iar acestia (odata cu cruciadele) au dat si un "micut: raid prin Grecia si Constantinopol.Proabil asta vrut sa ne transmita Iisus:"omorati-va intre voi fara mila".Ce pretentii mai poate emite Biserica Romana? Gura mica, si mai usor cu "toleranta ", caci Dumnezeu s-ar putea sa fie destul de "netolernat"(cum ar zice unele secte, si mai ales romano-catolicii) dandu-le Lumina de Paste doar la ortodocsi.

Apropo, cum ar zice Cedry2k: "Daca eram islamist imi m-ai comenta-i credinta stiind ca iti ei un cutit in gat?".Si apropo de islamisti, ei de ce nu s-au divizat, ba mai mult, sunt extrem de uniti peste tot pe planeta(un raspuns poate fi ca nu s-au schismat si nu s-au impartit in care mai de care secte mai obscure)?

Si inca o intrebare: de ce sunt pe planeta atatea religii si secte care sunt extrem de agresive(atat verbal cat si fizic), sau care daca nu faci parte din biserica lor nu te mai saluta nici pe strada(cazul sectelor ipocrite neoprotestante).

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Intre M-am si cumva trebuia sa stea un "bagat". Scuza-ti eroarea.

| AndraAc08 a răspuns (pentru suntserios):

Lumina vine de la Dumnezeu in urma rugaciunilor Patriarhului ortodox, e o minune, daca era o miniciuna ar fi dovedit ceilalti preoti de alte religii care sunt de fata in fiecare an.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru suntserios):

Romano-catolicii dupa despartirea de dreapta -credinta au cazut in erezie si au provocat dezbinare.Asa ca biserica lor nu mai este binecuvantata(chair daca papa e cel mai smecher om de pe pamant).

| ManStrong a răspuns:

Lumina nu se aprinde niciodata.
Insa la pastele ortodox care este cel mai fals biblic preotimea din Ierusa; lim face un artificiu de foc chimic.Eu locuiesc aici la 8 Km de Ierusalim si cunosc smecheria.