| Constantin1963 a întrebat:

Credeti ca "Lumina sfanta" care "vine" de Paste la mormantul lui Iisus este chiar atat de sfanta sau doar "lumina" de la o brigheta made in china?

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu are nici o legatura cu acea lumina.

| ioana1988 a răspuns:

Un nerod pune mai multe întrebări decât poate da răspunsuri un înţelept. Jonathan Swift

| usuk a răspuns:

Lumina aia "sfanta" nu e nimic mai mult decat o sarlatanie inventata de preotii de la acea vreme...fitilul lumanarilor ce intra in biserica aia, e dat cu fosfor alb care, in contact cu aerul arde..foarte simplu...de prostit lumea.

| milan9 a răspuns:

Lumina sfanta este confirmata nu doar de crestini ci si de musulmani sau evrei.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Bineînţeles, prezenţa harului lui Dumnezeu (care poate face posibilă orice minune) trebuie să fie însoţită şi de bunăvoinţa credincioşilor de a asculta şi urma învăţăturile Bisericii, iubirea şi empatia creştină...

| Lizzu a răspuns:

Cu siguranta e dintr-o sursa artificiala happy si nimic mai mult...

| iurii75 a răspuns:

Biserica de la mormânt e împărțită între câteva confesiuni care se ceartă la nesfârșit, deci e posibil să se aprindă de la scânteiele ce apar când se bat cap în cap rolling on the floor
2 tesaloniceni 2:9 Dar prezenţa celui nelegiuit este prin lucrarea lui Satan, cu toate faptele de putere, cu semne şi minuni mincinoase.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nicăieri în Biblie nu se spune că "Lumina sfântă" ar fi semnul de identificare a adevăraţilor creştini. Pe de altă parte, chiar Isus a spus că semnul de identificare a adevăraţilor săi continuatori avea să fie iubirea dintre ei. (Ioan 13:34, 35) Totuşi, deseori comportamentul celor din biserica în care se pretinde că ar apărea focul haric este departe de cel descris de Isus.

| Nicoleta a răspuns:

Nu cred ca ar fi vreo "lumina divina". Exista o substanta care poate fi pusa pe lumanari si ele se vor aprinde singure dupa un anumit intrval de timp, iar respectiva flacara nu te arde cand o atingi.
Uite un experiment:
https://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM

| Maxim96 a răspuns:

E Sfanta Lumina pogorata din cer de la Dumnezeu, Lumina Invierii, bucuria crestinilor.O taina mare, lumina harica din cer se pogoara ca fiecare credincios sa se imartaseasca de bucuria invierii Celui ce ne-a zidit.

| BlackSulphur a răspuns:

Normal ca nu-i de la bricheta. E de la chibrit!

| Mikhtarian a răspuns:

Eu prefer sa aleg varianta cu adevarat Sfanta.

| Dumniezău a răspuns:

E de la un chibrit made in Japan.

| ADN30 a răspuns:

In Hagai 2:12 se spune :,, Dacă un om poartă în poala veşmântului său carne sfântă şi dacă se atinge cu poala lui de pâine, de mâncare, de vin, de ulei sau de orice alt aliment, va deveni acesta sfânt?"»"
Şi preoţii au răspuns: „Nu!"
Nu o lumina asa zis sfanta sau un aliment etc. sfinteste un om!

| pirij a răspuns:

Bricheta