| ErrorFound a întrebat:

La ce se refera termenul"Iluminatii"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Illuminati (pluralul din latinescul illuminatus, "ilumináții") este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.
Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt, care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Illuminati
In ziua de azi multi cred ca Illuminati inca exista si controleaza lumea din umbra..Simboluri ale Illuminati reprezentand de fapt francmasoneria se gasesc in numeroase video-clipuri, filme, bacnota de 1 dolar, reclame etc.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

De ce se gasesc astfel de simboluri pretutindeni?

| Rainbowling a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bancnota de 1 Dollar sunt trecute elemente si simboluri masonice, altele decat ale illuminatilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rainbowling):

Daca observi in josul piramidei apare un numar roman..Numarul reprezinta anul 1776, anul infiintarii societatii Illuminati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Deoarece ei vor sa arate intr-un mod subtil sau nu ca ei controleaza lumea din umbra..Desigur acum se folosesc si numeroase mesaje subliminale in melodii. Daca vrei imagini, sau clipuri ca sa demonstrez ce spun te rog spune-mi.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Dap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Http://www.youtube.com/watch?v=gEzFHvQ5f98 (uite aici un documentar in 10 parti..aici este cuprins tot despre legatura dintre Illuminati si Industria muzicala)
Sunt o multime de documentare de acest tip si de filmulete daca ai "cheful" necesar sa le vezi chiar te rog!

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Wooooow!straight face Eminem...

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ma simt influentat de mulzica oricum. big grin

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

In partea doua (2 din 10) a fost o fraza care mi-a atras atentia "darul cunoasterii oferit de catre Satana". Deci, daca se presupune ca satana ne-a oferit cunoasterea, inseamna ca Dumnezeu ne-a oferit altceva.
Oare "cunoasterea" este chiar atat de rea in ochii bisericii si a crestinismului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ma eu nu sustin oricum tot ce scrie in documentarele alea dar in mare parte ele arata legatura intre Illuminati si industria muzicala poate cu cateva exagerari!
Oricum sa nu uitam indemnul Bisericii: "Crede si nu cerceta" Cunoasterea este rezultatul cercetarii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos!

25 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

In lumea moderna orce incearca sa ne manipuleze pentru beneficiile proprii prinde nume de ''illuminati''

| RAY a răspuns:

Oamenii de stiinta secolu 17 franta, acuma numai exista

| Rainbowling a răspuns (pentru RAY):

Cime te-a mintit?
Illluminati mai exista si astazi, chiar si ca ordin!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Poate mai exista doar societate pseudo-secreta, oricum sa face prea multa tetavura, iar datele despre aceasta organizatie sunt fie fictive, fie supozitii

| ErrorFound explică (pentru Rainbowling):

Si sunt doar un ordin religios sau chiar fac ce se presupune ca fac?

| Rainbowling a răspuns (pentru ErrorFound):

Sunt un ordin ANTI religios, este un ordin al elitelor, si este bine si chiar normal ca elitele sa conduca societatea, si nu prostimea.

| Exilee a răspuns:

Au disparut pe la sfarsitul secolului 18 ( undeva cam pe la 1786).Si vad ca ai cam primit explicatiile. Mai sunt nelamurir?

| dracu14 a răspuns:

O societate secreta care controleaza tot ce misca in lumea asta, se spune ca a fost fondata in sec.18 insa eu sunt de parere ca exista din antichitate si ca a luat contact cu o specie extraterestra
in fine, totul se leaga de noua ordine mondiala si de guvernul mondial
mai nou si daca cineva se impedica e vina lor(se exagereaza mult)

| DyNo a răspuns:

O organizatie secrete, formata pe 1 mai 1776 de catre Adam Weishaupt.
Daca vrei mai multe detalii de poti documenta. Alte informatii mai gasesti in cartea "Guvernarea din umbra", scrisa de Jim Marrs si in cartea "Istoria societatilor secrete", scrisa de Michael Streeter.

Răspuns utilizator avertizat
| fearlessss a răspuns:

Iluminatii sunt antihristi.un grup de,, oameni`` sau demoni care se cred superiori noua spunand ca ei au vazut raiul si care din cate se zice vor sa elimine rasa noastra considerand-o impure.Nu stiu daca e adevarat, dar am citit multe astfel de documente!

| Rainbowling a răspuns (pentru fearlessss):

Hahahaha!
Tu la varsta asta mai crezi in povestea lui Tom degetelu?
Evident ca sunt antihristi pentru ca Hristos este Dumnezeul veacului acesta, sau nu?
Sau nu stii cine e Dumnezeul veacului acesta?
Daca nu stii vezi in Biblie!

| ErrorFound explică (pentru fearlessss):

E logic ca nu e adevarat din moment ce oamenii sunt toti egali si demonii nu exista deci nu pot fi superiori.
Ca sa spui ca esti superior cuiva trebuie sa apartii unei ramuri a aceleiasi specii.
Exemplu:
Caii sunt superiori magarilor.

| benny34 a răspuns:

Okkkayyy, o intrebare mult prea complexa ca sa ti se poata raspunde intr-un mod in care sa nu negi de la prima vedere. Un lucru e cert, exista, in ciuda a unor comentarii pe aici. Provin din sec 17-18, nu mai stiu exact, aveau o mentalitate interesanta, credeau ca oameni trebuie sa se imparta in 2 categorii, oameni care sa conduca si oameni care sa fie condusi( pe scurt sclavi). Inca de atunci se pastreaaza aceasta mentalitate, curand o sa se ajunga la un apogeu cand or sa se unifice toate natiunile in "New World Order (NWO - o sa tot vezi asta)". Acum poate par absurd cand zic sclavie, o sa imi zici ca cine mai e sclav acum. Corect, mai nimeni nu mai e sclav dupa modul in care gandeste majoritatea, insa suntem supusi (avem dreptul de a alege asta daca vrem) unui tip de sclavie moderna, in care esti introdus in aceasta mentalitate inca de mic, acele desene "inocente"...In fine, cum ziceam, sunt mult prea multe de zis, un lucru e cert, daca nu ne trezim si daca nu reactionam impotriva o sa regretam, dar va fi prea tarziu. Daca esti interesant si ma bucur ca esti cauta niste articole/filmulete despre simbolismul din spatele lor, si o sa vezi dupa cat de inconjurat esti de ei.