| ЖAngelOfLoveЖ a întrebat:

La intrebarea asta o sa fie sigur discutie. De ce atunci cand eu, care cred in Dumnezeu si Il preaslavesc si Il prea iubesc, si Il prea maresc, iar atunci cand cineva ma intreaba nu stiu, de Satan si de chestiile legate de satanism, ma simt mai bine pe urma? Dar asta e doar o impresie. De ex, nu visez noaptea urat, insa nu mai am senzatia aceea ciudata de frica, cq atunci cand imi aduc aminte de Dumnezeu. Ce vrea sa fie asta? Nu vreau sa imi umpleti capul sa ma mut la satanism, nu ma voi muta. Voi incerca sa trec peste. Dar as vrea mai mult ajutor. Help! Funda cui ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| vicky14u a răspuns:

Stai calma, sfintii se rugau neincetat (chiar non-stop vreau să spun) si aveau niste razboaie spirituale ceva de nici n-ai visat. Dar tot ei erau si cei care faceau mari minuni!
Ceea ce au comun cei care traiesc in moarte spirituala prin mari pacate, este chiar nepasarea linistita, ignoranta,, dolce far niente", dar asta nu e pentru ei decat linistea dinaintea furtunii!
Deci nu te teme, cu cat vei avea mai mari neplaceri pe parcursul vietii tale cu atat vei fi in directia corecta pe campul de lupta a carui miza o reprezinte sufletul tau si vesnicia! happy happy

| Ankhulnb a răspuns (pentru vicky14u):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Citirea cu regularitate a Bibliei te poate ajuta.De folos iti poate fi situl www.jw.org

| usuk a răspuns:

"sa nu crezi niciodata in ceea ce nu vezi"
am vazut si eu ce raspuns ai declarat castigator..lame...crezi ca dumniezau iti intinde curse si capcane in "drumul" tau numai ca tu sa le poti trece? crezi ca arhitectul universului, cel mai puternic lucru cunoscut, etc, etc; ti-ar intinde tie "capcane".tie? crezi intr-o viata vesnica? ce sti tu despre aceasta?
lasa-ma un lucru sa-ti mai spun,[inainte desigur sa-mi cataloghezi raspunsul drept "nefolositor"]
satan NU exista...please, stop bullshiting around with this crap

ps:"cu cat vei avea mai mari neplaceri pe parcursul vietii tale cu atat vei fi in directia corecta pe campul de lupta a carui miza o reprezinte sufletul tau si vesnicia! happy happy "
asta e porcaria ce m-a deranjat cel mai mult>full of BULLSHIT

| SiminaMia a răspuns (pentru usuk):

Daca e sa ne luam dupa raspunsul tau, atunci si existenta lui Dumnezeu e improbabila. Din ce zici tu, El nu ar avea motiv sa aiba grija de oameni. Insa conform bibliei, El vegheaza asupra tuturor, fiind omniprezent si omniscient. Decaderea lui Lucifer este mentionata de biblie si recunoscuta de biserica, si conform teoriei conform careia orice are si un revers, tot asa si Dumnezeu trebuie sa aiba o ceva, cel putin in mentalitatea oamenilor, care sa fie opusul Lui.

| usuk a răspuns (pentru SiminaMia):

This is bullshit, and you know that
doar pentru ca in lume exista 1 pom ce da mere albe asta nu face ca sa existe unul care sa dea mere negre..acea "teorie" e nonsens
"Decaderea lui Lucifer este mentionata de biblie si recunoscuta de biserica" aualeu, scuteste-ma;
tot ce are legatura cu religia e IRELEVANT [pentru mine] [cel mai diplomatic mod de a spune i dont give a damn]

| SiminaMia a răspuns (pentru usuk):

Nici eu nu sunt o persoana religioasa, insa nu sunt ignoranta si nu rad ori ii iau la misto pe cei care sunt. Gandeste-te ca poate acea persoana care a pus initial intrebarea avea nevoie sa fie sustinuta moral, si nu astepta un raspuns care sa ii spuna ca nu are dreptate. So, daca orice are legatura cu religia e irelevant pentru tine atunci de ce ai mai raspuns la intrebare? Si faptul ca negi anumite lucruri, nu iti cere nimeni sa le crezi, da dovada de ignoranta din partea tawinking

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru SiminaMia):

Da, nu cunosti, pagina asta, e populata mai mult de atei si satanisti. Am invatat sa ignor astea, decat sa imi fac sufletul negru cu injuraturi, mai bine block, cand chiar nu mai rezisti. Daca se leaga foarte mult de tine.

| usuk a răspuns (pentru SiminaMia):

[verifica te rog definitia cuvantului "irelevant"]
am raspuns la intrebare dintr-un singur motiv si tu stii asta, am vazut ce raspuns a declarat castigator si mi-a venit sa-mi dau cu tastele in cap.lol.aa cu capu de tastep[suna mai bine]
"si faptul ca negi anumite lucruri[...] da dovada de ignoranta din partea ta"
ok, deci daca neg existenta lui satan, asta inseamna ca il ignor? sau daca il ignor, dau dovada de negare?

IGNORÁ, ignorez, vb. I. Tranz. 1. A nu ști, a nu cunoaște ceva. 2. A neglija în mod voit ceva sau pe cineva, a nu lua în seamă, a trece cu vederea, a face abstracție de... – Din fr. ignorer, lat. ignorare.

NEGÁ, neg, vb. I. Tranz. A contesta existența, necesitatea, obligativitatea unui lucru, a unui fenomen etc.; a nu recunoaște, a nu admite un fapt; a tăgădui. – Din lat. negare.

mi se pare mie, sau in ceea ce ai spus tu, ceva pur si simplu nu se leaga

| SiminaMia a răspuns (pentru usuk):

Intocmai cum ai spus, sau mai bine ai citat din dom, a ignora = a neglija in mod voit, ceea ce tu faci tongue Deci daca ti se pare ca ceva nu se leaga in raspunsul meu ar trebui sa il mai citesti odatawinking.

| usuk a răspuns (pentru SiminaMia):

Nu are nici un rost sa mai citesc ceea ce ai scris, its bullshit
[poate ca ai vrut sa faci sa se inteleaga ceva, dar CLAR nu ai reusit]

| Mădă0611 a răspuns:

Cand te intreaba despre satan & co. tu dai raspunsuri impotriva, nu? asa ca simti ca meriti o prajiturica pentru fapte bune (l-ai aparat pe dumnezeu), de aceea te simti bine, dar cand te gandesti la dumnezeu, iti amintesti cum esti si stii ca nu mai meriti prajiturica.

| milan9 a răspuns:

Este necesarsă-ţi cunoşti credinţa foarte bine. Ea îţi va oferi toate răspunsurile...

La polul opus, un studiu oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Sciptura susţine fix gruparea lor.

Cel care doreşte să treacă peste dificultăţile de înţelegerea le textului, poate uşor să ceară sfatul unui preot. Să citească Biblia (cartea sau on-line) iar ulterior să întreabe fie un preot, fie un profesor de religie, asupra versetelor care par a ridica ceva probleme de înţelegere…
Numai bine!

| milan9 a răspuns:

Este foarte importantă şi necesară citirea zilnică a cuvântului Scripturii.

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
şi
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| Lizzu a răspuns:

"insa nu mai am senzatia aceea ciudata de frica, cq atunci cand imi aduc aminte de Dumnezeu."
--in conceptia voastra dzeu pedepseste si stati cu frica in san sa nu faceti aia sa nu faceti ailalta... va ganditi ce e bine si placut lui si ce nu, dar ce-nseamna asta?

-gandeste-te mai bine si analizeaza, vei vedea penibilitatea...
Omul e liber, nu trebuie sa-ti stea nimeni in spate sa -ti spuna ce si cand sa faci.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cunostinta adevarului despre Dumnezeu si scopul sau schimba vieti, poate este momentul sa aprofundezi lucrurile.Cauta adevarul si ce ne invata in realitate Biblia, si o sa primesti mari binecuvantarii.

| AlexeHellsing a răspuns:

Acestea reprezintă ispita pe care diavolul o trimite oamenilor, pentru a se simți mai bine în oastea lui. Trebuie să învingi ispita prin veșnică rugăciune și totul va fi mult mai bine și în lumina lui Dumnezeu.

| vicky14u a răspuns:

Tu de inselare si de santaj ai auzit pana acum? De faptul ca demonii ar fi in stare sa ploua si cu bani in casa ta numai sa te indearteze de Cel pe care vor astfel sa se razbune?
Ori in cazul tau nu trebuie sa ploua cu bani ci doar sa/si retraga coada din visele tale... happy happy

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru vicky14u):

Da, mersi, cred ca asta e doar faptul ca aceia incearca sa ma faca de partea lor, pentru ca parintii mei nu cred in El si eu sunt singura credincioasa din casa (nu familie).

| soimisos a răspuns:

Esti cumva de religie mozaica astfel ca sa-ti permiti sa zici ca il iubesti pe Dumnezeu Creatorul?
Sai nu stii ca Dumnezeu Creatorul a lasat oamenilor o singura religie pe care i-a transmis-o lui Moise, si anume religia Mozaica al carei nume vine chiar de la acest Moise?
Nu ti se pare ca tu te inscrii in categoria celor de care se pomeneste in Biblie la 2 Tesaloniceni 2: 4 verset in care se spune ca Diavolul s-a asezat in bisericile lui Dumnezeu si se lasa slavit ca Dumnezeu?
Nu cumva tu il iubesti pe acest "dumnezeu" din biserici?
Problemele de care zici sunt din cauza ca "dumnezeul" la care tu te inchini este exact acela din 2 Tesaloniceni 2: 4, adica Diavolul!
Nu este nevoie sa te muti la satanisti pentru ca daca esti crestina, este ca si cum ai fi satanista din start!
Sau nu stii ca biserica crestina a comis mai multe crime decat a comis chiar Satana?

| iuliaa9974 a răspuns (pentru soimisos):

Ce poveste interesanta!