| pet555 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine ca nu inteleg. Tot aud ca neoprotestantii "hulesc" sfintii si pe Maica Domnului. Cum sa facem asa ceva? Eu sunt din cultul baptist, si nu hulim sfintii, ii respectam, iubim, le urmam exemplul. Maica Domnului e sfanta, e Mama Domnului, cum sa o hulim? Oare daca ma inchin doar Domnului, cum cere Biblia, hulesc pe ceilalti oameni?

Răspuns Câştigător
| CrissBarbu a răspuns:

Salutare!
Baptistii cred ca Petru a fost sfant sau ca Ioan a fost si ca au existat sfinti. Dar doar Isus este mijlocitor intre tine si Dumnezeu, nu Maria mama lui Isus, nu Petru, nu Ioan. Baptistii nu se roaga sfintilor pentru ca numai lui Dumnezeu ar trebui sa ne rugam. Sfintii au avut pacate, si doar lui Dumnezeu trebuie sa ne rugam : „Să nu ai alți dumnezei afară de Mine. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești."

31 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Pet555, sfintenia este o porunca. Noi toti avem obligatia sa traim o viata pusa deoparte pentru Dumnezeu. Acum, de ce cred unii ca cei care nu se inchina la om "hulesc" este evident. Nu poti fi crestin si sa nu cunosti ce te invata Sfanta Scriptura.

| pet555 explică (pentru martzian):

Da, sfintenia este o porunca. Noi trebuie sa cinstim sfintii urmandu-le exemplul de sfintenie, cum a spus apostolul Pavel, sa calcam pe urmele lui, fiindca si el calca pe urmele Domnului. Acesta este exemplul suprembig grinomnul Isus.

| martzian a răspuns (pentru pet555):

Corect. Dar ii "cinstim" pe cei sfinti si ne "inchinam" DOAR lui Dumnezeu. O zi faina!

| Dorugar a răspuns:

Baptistii nu au sfinti de genul Sfantu Petru sau Sfantu Ioan floanca áurita.
Baptistii il hulesc si blasfemiaza pe Crator prin faptul ca se inchina unei creatiuni in loc sa se inchine doar Creatorului. Si cand spui ca te inchini Domnului si recunosti ca are o mama, inseamna ca te inchini unei CREATURI ...greseala pentru care vei plati amarnic cand vei da nasul cu Dumnezeu la judecata de apoi!

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Maica Domnului este recunoscuta in Biblie ca mama Domnului. Domnul Isus este Dumnezeu. E absurd sa zici ca Dumnezeu ma pedepseste ca ma inchin Lui. El exista dintotdeauna, dar S-a intrupat prin Maica Domnului.

Răspuns utilizator avertizat
| pet555 explică (pentru remus1007):

Ti-as zice, dar fiindca tu oricum nu crezi, nu are rost. Am si senzatia ca o sa iei in ras.

Răspuns utilizator avertizat
| pet555 explică (pentru remus1007):

A, normal ca am voie sa cred chiar daca tu nu crezi. Dar nu are rost sa spun daca tot nu crezi. Si nu vreau nici sa iei in ras ce spun. Sa fii crestin nu inseamna sa fii fraier. Pur si simplu Dumnezeu este Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Răspuns utilizator avertizat
| pet555 explică (pentru remus1007):

Da, uite asa. Nici noi nu putem intelege exact.

Răspuns utilizator avertizat
| pet555 explică (pentru remus1007):

Da, asa e. Nu am zis ca tu ai zis. Vorbesti mai frumos ca multi atei. Eu cred si in unele lucruri pe care nu le inteleg.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru pet555):

Ce nu intelegi tu e ca de fapt crestinii au furat povestea spiridusului creata de evrei, si au facut una care sa serveasca alte scopuri. Tanti Maria aia nu apare decat in update-ul facut povestii de crestini, in povestea veche, a evreilor, nu exista.
Evident, atat prima poveste cat si a doua sunt bullshit-uri, dar are dreptate si Dorugar, le-ati luat povestea si ati adaptat-o nevoilor voastre.

| TheImpaler a răspuns (pentru Holiday):

Orice religie e supusa teoriei lui Darwin... evolueaza in functie de mediu...se adapteaza laughing

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Maica Domnului Rabin Isus din Nazareth este recunoscuta ca mama Rabinului Isus, dar asta nu face decat sa confirme ca este mama unei creaturi si nu mama Creatorului pentru ca Dumnezeu nu a fost creat de nimeni.
Faptul ca in biserica te inchini unei creaturi in loc sa te inchini Creatorului este cel mai mare PACAT si pentru acest pacat capital veti arde vesnic toti crestinii care nu inteleg acest lucru... taman in focurile Iadului.
Daca Isus ar fi existat intotdeauna nu ar fi fost nascut de mama lui, dar faptul ca a fost nascut inseamna ca NU a existata de loc pina in momentul nasterii sale

| Dorugar a răspuns (pentru remus1007):

Pai tu ca si mine nu avem nevoie de asa un Dumnezeu, dar uite cca 2 miliarde de oamenii au nevoie de Dumne´zeu si daca nu au unul al lor, atunci il slavesc pe Dracu numindu-l Dumnezeu

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Aiurea! Normal ca exista si inainte de Intruparea Sa.

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Ce ti se pare normal?
O poveste bazata pe fantezii?
Sau s-a intors cineva din ceruri si a dezvaluit"taina" colegilor sai de salon de la spitalul 9?

| Dorugar a răspuns (pentru CrissBarbu):

1 Daca Ioan si Petru ar fi fost sfinti, mi s-ar fi parut normal ca Evanghelia lui Petru si cea a lui Ioan(si nu doar "DUPA" Ioan) sa fie cuprinse in Biblie, dar cum ele nu sunt dar vedem in schimb evangheliile unor cioflingari ca Luca si Marcu care NU au fost apostolii lui Isus, inseamna ca nici ei (Ioan si Petru) nu sunt sfinti!
2 Cum sa fie un dulgher de religie mozaica mijlocitor intre un "goijm" de crestin si Dumnezeu? Crezi ca a innebunit si ca astfel si-a abandonat pe cei de aceeasi religie mozaica ca si el care-l urmau ca sa se dea de partea crestinilor?
3 Daca stii ca trebuie sa va rugati lui Dumnezeu, adica Creatorului, atunci de ce va rugati unei creaturi careia vad ca ii cunoasteti pina si mama?
Mi se pare de-a dreptul o culme a aiurelii sa constientizezi ca Creatorul iti cere sa nu te inchini unui alt Dumnezeu si voi va inchinati unei amarate de creaturi?
Cred ca aici e coada dracului la mijloc...zic asta pentru ca ori eu nu mai judec bine, ori voua vi s-au sticat conexiunile si astfel nu va dati seama ce vorbiti?

| CrissBarbu a răspuns (pentru Dorugar):

Salutare!
Baptistii cred ca Petru a fost sfant sau ca Ioan a fost si ca au existat sfinti. Dar doar Isus este mijlocitor intre tine si Dumnezeu, nu Maria mama lui Isus, nu Petru, nu Ioan. Baptistii nu se roaga sfintilor pentru ca numai lui Dumnezeu ar trebui sa ne rugam. Sfintii au avut pacate, si doar lui Dumnezeu trebuie sa ne rugam : „Să nu ai alți dumnezei afară de Mine. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești."

| gingergirl1 a răspuns:

Bun, si eu sunt baptista. Si asa e, nu suntem in masura sa "hulim", mai ales pe niste oameni care au trait dupa niste standarde impuse de Dumnezeu. Adevarul e ca NU le dam importanta, asta e toata treaba. Cel putin eu asta fac. E dureros sa vezi cum mii de oameni ca se inchina la niste icoane si la niste "sfinti", moaste SI ETC fara valoare si fara nici o putere! Si Il lasa intr-un colt pe Dumnezeul atotputernic.

| pet555 explică:

Inca ceva, daca nu raspundeti frumos va rog nu raspundeti.

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Utilizator suspendat! (^%#*&%@+*_&%)