| navarre a întrebat:

Legea nr.489/2006-Capitolul 2 Art.9:In Romania nu exista religie de stat, STATUL ESTE NEUTRU FATA DE ORICE CREDINTA RELIGIOASA!
Oare pe cine vor sa fraiereasca?
http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/c2627a465d4e45
http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/7275b95b8ba636
http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/bc59df1b18d072
Statul aloca peste 100 milioane de euro anual bisericii, cu toate ca legea interzice acest lucru!
Acesti bani sunt dati din bugetul statului, intr-o tara in care mor copii prin spitale(in lipsa utilajelor necesare, medicii cer spaga), sunt sate care inca nu au curent electric, unii batranii pensionari mor de foame sau din lipsa banilor pentru medicamente! etc, etc.

24 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Bre navarre stai ca nu este in regula ceva la tine.
Ardentii fani ai "separatiei" manifesta subversiv ura fata de religie. Inteleg sa nu te intereseze religia (desi o consider capitala prostie), dar sa te manifesti impotriva religiei este un lucru inegalabil de i,,,t. Luati-l ca exemplu pe ratatul de Richard Dawkins, cetatean englez, scrie carti, prezinta conferinte pentru a-si exprima convingerile anti-religioase. Dar nu i-a trecut prin cap sa critice establishmentul britanic.
Handi,,,,, ii care sustin ca religia trebuie restransa la sfera privata se fac ca nu inteleg ca si respingerea lor asupra religiei trebuie manifestata tot exclusiv in sfera privata. Ce s-ar intampla in caz contrar? Ar aparea acei id,,, i in sfera publica criticand religia, fara ca institutiile religioase sa se poata apara, deoarece astfel ar intra in sfera publica… unde le este interzis. Aceasta ar fi profund antidemocratic.
Trebuie, totusi, in mod obiectiv, sa analizam conceptul separatiei statului si a religiei. Doar pentru ca ideea este proeminenta in America, nu inseamna ca este prevalenta la nivelul celorlalte tari. Astfel, covarsitoarea majoritate a statelor democratice acorda un loc privilegiat Bisericilor in relatie cu statul. In Germania, organizatiile religioase constituie parteneri ai statului in domeniul social. Statul asigura invatamantul religios obligatoriu pana in liceu si chiar finanteaza institutii de invatamant cu specific religios.De asemenea, Biserica colecteaza taxe de la cetateni, fara a plati impozit pentru sumele acumulate. In Bavaria este obligatorie prezenta crucilor in salile de clasa! In Berlin chiar s-a decis introducerea invatamantului religios specific pentru comunitatile musulmane!
Olandaaaaa! "Tara sexului si a marijuanei" finanteaza scolile constituite de organizatiile protestante, catolice, musulmane sau evreiesti. Olanda nu considera o separatie a bisericii de stat, ci filosofia statului este ca sustine o societate pluralista, care, dpdv istoric, consta in mai multe grupuri religioase. Regina Olandei este insa obligatoriu membra a Bisericii Protestante a Olandei.
Austria are, de asemenea, o constitutie foarte permisiva: grupurile religioase au privilegiul de a exercita manifestari publice de venerare, prozelitism si lupta impotriva discriminarilor pe motive de religie. Austria acorda recunoastere si finantare celor mai multe grupuri religioase ca numar (12)
Finlanda este una dintre cele mai ireligioase tari din lume. Totusi, ea acorda dreptul de studiere a religiei chiar si studentilor care se declara de nicio religie: astfel, acestia studiaza ceva de genul "perspective seculare asupra lumii".
In Romania pina inainte de 1989 Statul sprijinea Sf Biserica si repara lacasele de cult Ia vezi ce monument are Marul de aur si de ce? De ce inainte de 89 Sf Biserici erau bine merci si lumea nu se lega de ele? De ce inainte de 1989 tara avea spitale si scoli si nu aveam analfabeti? Tara este tot aia care o stim, de ce tara este acum trintita jos si plina de analfabeti si muritori de foame?
Poate trebuia sa faci referire la "Muntii nostri aur poarta noi am ajuns milogi la poarta europei "
De ce bre navarre acum 40 de ani bunicii tai faceau avioane de lupta si acum nici elastic pentru izmene nu mai facem.

| Urzi23 a răspuns:

Legea nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor nu difera cu aproape nimic de legea comunista a cultelor din Romania: statul este neutru si trateaza in mod nediscriminatoriu cultele religioase recunoscute. Statul asigura, in parteneriat cu cultele, invatamantul religios in scolile de stat. Statul asigura finantare proportionala cu aderenta cultelor, stabilita prin recensamant si cu nevoile reale (functionarea unitatilor de cult, reparatii si constructii noi). Statul protejeaza simbolurile si institutiile religioase (de defaimare, invrajbire si ofensa publica), libertatea de exprimare, constiinta si religie. Legea este perfect rezonabila si chiar mai liberala decat a multor state europene, dupa cum am aratat in primul post.

Ii provoc pe sustinatorii separatiei statului si a bisericii in Romania sa prezinte un singur stat dupa al carui model si-au inspirat convingerile!

Minoritarii la minte si la numar, care se autointituleaza atei si liber-cugetatori (adica lipsiti de cuget), care se simt ofensati de aceasta realitate istorica a relatiei statului roman cu Biserica Ortodoxa Romana, sa isi aminteasca ca Romania este unul dintre statele cele mai laudate din perspectiva democratica a tratamentului minoritatilor sale.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Esti praf

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Inca mai astept

Tu vad ca esti pe de laturi cu drumul arunci si tu o chestie la plesneal si cind trebuie sa gindesti te dai ranit rolling on the floor

Ii provoc pe sustinatorii separatiei statului si a bisericii in Romania sa prezinte un singur stat dupa al carui model si-au inspirat convingerile!

Din moment ce tu impreuna cu ateii acoliti va dati pierduti ca magarul in ceata rolling on the floor eu ce pot sa fac va incadrez automat la "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac"

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Navarre explică (pentru Urzi23):

Degeaba spui:Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac,daca nu lingi niste oase, apoi sa lingi mana popii, ca sa fie ritualul complet

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Poate ai chiorit mai pun o data raspunsul pe care il astept Pe tine daca nu te duce mintea nu posta.

Inca mai astept

Tu vad ca esti pe de laturi cu drumul arunci si tu o chestie la plesneal si cind trebuie sa gindesti te dai ranit

Ii provoc pe sustinatorii separatiei statului si a bisericii in Romania sa prezinte un singur stat dupa al carui model si-au inspirat convingerile!

Din moment ce tu impreuna cu ateii acoliti va dati pierduti ca magarul in ceata eu ce pot sa fac va incadrez automat la "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac"

Răspuns utilizator avertizat
| Savy a răspuns:

Te inseli! Statul aloca in jur de 400 mil euro anual. N-ai vrea sa stii unde se duc banii din cutia milei? Si eu. Cu toate astea, vazand ce masini conduc preotii, am o vaga idee.

Răspuns utilizator avertizat
| Savy a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

Pentru ca asa vrea "Domnul"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dau banii pentru voturii asa e la noi democratie pe naiba