| mentholinks a întrebat:

"Lemnarul întinde sfoara, face o trăsătură cu creionul, făţuieşte lemnul cu o rindea şi-i însemnează mărimea cu compasul; face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca să locuiască într-o casă. Îşi taie cedri, goruni şi stejari, pe care şi-i alege dintre copacii din pădure. Sădeşte brazi, şi ploaia îi face să crească. Copacii aceştia slujesc omului pentru ars, el îi ia şi se încălzeşte cu ei. Îi pune pe foc, ca să coacă pâine, şi tot din ei face şi un dumnezeu căruia i se închină, îşi face din ei un idol şi îngenunchează înaintea lui! O parte din lemnul acesta o arde în foc, cu o parte fierbe carnea, pregăteşte o friptură şi se satură; se şi încălzeşte şi zice: „Ha! ha! M-am încălzit, simt focul!" Cu ce mai rămâne însă face un dumnezeu, idolul lui. Îngenunchează înaintea lui, i se închină, îl cheamă şi strigă: „Mântuieşte-mă, căci tu eşti dumnezeul meu!" Ei nu pricep şi nu înţeleg, căci li s-au lipit ochii, ca să nu vadă, şi inima, ca să nu înţeleagă." Cine se regaseste?

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Profetul vedea in timp ce urma sa se întâmple după moartea Domnului Isus. Si in case, si la porți, si la răscruce de drumuri, si mai nou in mașini, " crucea si chipul Domnului Isus " se întâlnește la tot pasul. Acesta este un idol chiar si daca nu recunosc catolicii si ortodocși, insinuând ca doar își amintesc de Isus vazant crucea si chipul de om. Dar daca Isus locuiește in trupul omului care este Templul Duhului Sfânt, cum mai ai nevoie sa vezi ceva ca sa îți amintești?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Să nu vă faceţi idoli, să nu vă ridicaţi nici chip cioplit, nici stâlp de aducere aminte;..."

Sunt alții care interpretează aceste versete și le asociază cu bradul de crăciun, căruia nici nu-i slujești nici nu i te închini.
Prostia se vinde ieftin.