| kant007 a întrebat:

M-am indragostit de o musulmana dar religia lor nu permite casatoria cu un crestin
cum sa procedez?

21 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Te pisi pe ea de religie si o iei de nevasta. O sa o renege familia, asta e.

| doctorandus a răspuns:

E o fraza scurta pe care daca o rostesti in public lumea te crede musulman. Nici macar nu e nevoie sa practici in mod real aceasta religie.

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa nu te trezesti cu un avion in casa, atunci lasa-le femeia in pace.
Vorbind la modul serios, voi trebuie sa va cunoasteti caracterele si sa vedeti daca va intelegeti; iar lucrul acesta necesita mult timp. Ea a crescut intr-o cultura total diferita de a ta. Tu privesti lucrurile intr-un fel, iar ea in altul. De exemplu, tu poti sune ca daca nu va intelegeti va puteti desparti si gata; dar la ea casatoria e sacra. In ochii ei, o femeie lasata de barbat este o mare umilinta pentru ea.
Asadar, esti gata pentru o relatie vesnica, coste aceasta oricat ar costa? Daca nu, atunci nu forta lucrurile si nu te avanta pe un teren necunoscut.

| Mădă0611 a răspuns:

Sa astepti sa iti treaca, e o prostie sa devii musulman pentru nu stiu ce.

| Holiday a răspuns:

In Romania te poti casatori civil cu o persoana de orice religie.
Deci logic si normal, mergeti la starea civila, depuneti o cerere, va da o ora si data, veniti cu doi martori, puteti sa-i luati si de pe strada la nimereala, nu conteaza, doar sa fie majori si sa aiba buletinul la ei, si v-ati casatorit.
Daca familiile voastre nu accepta asta din cauza diferentei de religie, nu inseamna ca voi nu va puteti casatori.
Casatoria religioasa oricum nu are nici o importanta, si cu ea si fara tot voi sunteti.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Te convertesti la islam.

| LTAA a răspuns:

Ori tu, ori ea se converteste.

| vocea a răspuns:

Pai trebuie sa treaca unul la religia celuilalt daca vrei sa fiti religios impreuna daca nu puteti sa traiti asa iubirea este prea frumoasa sa fie oprita

| Mussette a răspuns:

Te rogi si tu la Alah sau Mahomed. happy

| KhludCiprian a răspuns:

Nu vreau sa zic nimic rau, dar musulmanii permit doar ca fata sa fie crestina si ea sa se converteasca.

Vestea buna, ca si ortodocsii accepta casatoria, doar ca musulmana sa se converteasca la ortodoxie.

Din pacate tot ce pot sa iti zic, e ca daca nu aveti intelegere in acest domeniu, e bine sa mergeti pe drumurile voastre.

O solutie simpla e sa deveniti amandoi atei ("teren neutru") si gata, nu mai aveti de ce sa va certati!
winking

| ElenaRomann a răspuns:

Nu te juca cu asa ceva. Nu iti poti vinde sufletul pentru o persoana care poate nu-ti raspunde cu aceeasi iubire. Ea este indoctrinata in islamul ei si va cauta sa te converteasca si pe tine. Daca te-ar iubi nu ar putea renunta ea poate la fanatismul religiei ei care injoseste femeia? Nu e nomal ca barbatul sa-si sustina cu demnitate religia in fata femeii? Daca pana si in aceasta religie falsa inventata de un oarecare criminal si violator de copii (pe nume Mahomed) o persoana isi da seama de importanta sufletului, oare de ce ai renunta la mantuire tocmai tu care esti in religia revelata?
Pentru ea tu probabil ai fi in stare sa te contrazici cu si tai, dar ea oare ar face acelasi lucru pentru tine? Daca nu face parte din vreo familie de teroristi nu ar avea motive sa se teama, nu?

| BlackSulphur a răspuns (pentru ElenaRomann):

"Daca te-ar iubi ar renunta ea"

Cantitatea de ipocrizie din aceasta fraza depaseste orice limita.

| mODIN a răspuns (pentru ElenaRomann):

De parca crestinismul trateaza femeia ca pe un egal cu barbatul.

| Holiday a răspuns (pentru ElenaRomann):

"Daca te-ar iubi ar renunta ea la fanatismul religiei ei care injoseste femeia. Gaina canta in casa sau cocosul?"

Pe cand la crestini femeia e considerata o gaina proasta cum tot tu bine concluzionezi. laughing

| ElenaRomann a răspuns (pentru Holiday):

Poate asa tratezi tu femeile dar eu nu ma simt considerata astfel.

| Holiday a răspuns (pentru ElenaRomann):

"Poate asa tratezi tu femeile..."

Prostia cu gaina si cocosul tu ai zis-o, nu eu, iar zicand-o, vrei, nu vrei, te-ai facut gaina.

| ElenaRomann a răspuns:

Nu iti poti compromite mantuirea sufletului pentru nimeni in aceasta lume. Ea cu siguranta este indoctrinata in islamul ei si va cauta sa te converteasca si pe tine.

| Holiday a răspuns (pentru ElenaRomann):

"Nu e nomal ca barbatul sa-si sustina cu demnitate religia in fata femeii?"

Asta se aplica si in cazul in care barbatul e musulman si femeia, sa zicem, crestina?

| ElenaRomann a răspuns (pentru Holiday):

Nu, dar atunci acel barbat oricum este suficient de indoctrinat incat ca puna sficienta presiune pe ea, sa nu vrea sa cedeze.
Un barbat musulman fanatic este un pericol si mai mare, pentru ca el mai are de partea lui si forta, persuasiva cum o fi, dar tot forta e...

| Holiday a răspuns (pentru ElenaRomann):

"Un barbat musulman fanatic este un pericol si mai mare,"

Ai impresia ca o femeie crestina fanatica, cum esti tu de exemplu, e un pericol mai mic?!?
Cum naiba puteti vedea fanatismul peste tot, numai la voi in ograda nu, cand el e la fel de evident?

| ElenaRomann a răspuns:

Daca pana si in aceasta religie falsa inventata de un oarecare criminal si violator de copii (pe nume Mahomed) o persoana isi da seama de importanta sufletului, oare de ce ai renunta la mantuire tocmai tu care esti in religia revelata?
Pentru ea tu probabil ai fi in stare sa te contrazici cu ai tai, dar ea oare ar face acelasi lucru pentru tine? Daca nu face parte din vreo familie de teroristi nu ar avea motive sa se teama, nu?