| calitateSuperioara0000 a întrebat:

Ma gandeam, cum Dumnezeu e Atotstiutor, stia ce pacatosi vom fi noi... atunci El ne-a creat ca sa mergem in iad? nu putea sa ne faca de la inceput perfecti, credinciosi, asa cum vrea El? deci...nu cred ca ne-a creat ca sa ne trimita in iad

Răspuns Câştigător
| YoSiAtat a răspuns:

Cand Lucifer sau Satan a picat s-a format iadul. Forta binelui este egala cu forta raului. Cand cineva se naste sa faca rau, se va naste si cineva care va face bine. Si tot asa, universul si creatia trebuie sa fie in echilibru. D-zeu poate ne vrea la El, Satan ne vrea la el si tot asa, influenta binelui si raului asupra omului il fac sa aleaga, sa isi aleaga calea fie ea buna sau rea.
Totul tine de echilibru.

| calitateSuperioara0000 explică (pentru YoSiAtat):

Mersi,m-ai luminat cat de cat laughing

| YoSiAtat a răspuns (pentru calitateSuperioara0000):

winking cu placere
Daca mai ai si alte intrebari, nelamuriri iti voi raspunde cu placerewinking

| FucktheSystem a răspuns (pentru YoSiAtat):

Poi Dumnezeu find atotștiutor și atotputernic ar putea să oprească asta, să facă iadul să dispară și toți oamenii buni.
... Păcat că nu există.

| YoSiAtat a răspuns (pentru FucktheSystem):

Atat D-zeu cat si Satan sunt eterni, deci nemuritori; Puterile lor fiind egale(dar de sens opus). Nici D-zeu nici Satan nu pot sa distruga una din parti. Cand D-zeu a creat 2 oamenti perfecti ( Adam si Eva) Satan a facut-o pe Eva sa pacatuiasca, Eva l-a facut pe Adam sa pacatuiasca si tot asa. Deci ambi ( Satan si D-zeu) au puteri egale doar de sem schimbat( nu se pot distruge).
Si dc ar vrea D-zeu sa distruga Iadul?
Ca sa nu mai poata sa fie incercati oamenii si toti sa ajunga in rai, si asa cum Lucifer la tradat pe D-zeu asa sa faca si oamenii slabi(fara credinta)?
As dori sa dai un raspuns!

| FucktheSystem a răspuns (pentru YoSiAtat):

Poi nu Dumnezeu l-a creat pe Lucifer? El fiind atotștiutor se presupune că ar fi știut deja că Lucifer o să se considere mai bun decât el. Dar Dumnezeu când a văzut că Lucifer se crede mai bun ca el l-a făcut la feld e bun și i-a dat posibilitatea să creeze iadul ca să chinuie oamenii?
Deci rezultă că Dumnezeu vrea să vadă oameni în chinuir și de fapt e un tiran.

14 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

1.25 A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
Incredibil, domne, mamiferele la urma! Parca era savant contemporan Dumnezeu. Incredibil, chiar intai cele salbatice, apoi cele domestice! Incredibil!
E o chestie simpla…daca L-ai scoate pe Dumnezeu din ecuatie, "evolutia" nu ar functiona. Eu nu sunt de acord cu cei care zic ca Dumnezeu doar a proiectat lumea incat sa se dezvolte singure (mama, ce inginer de geniu!). Dumnezeu nu avea cui sa se laude uite ce lume perfecta am proiectat eu! De altfel, in felul asta, ar fi anulat libertatea, in detrimentul determinismului, Dumnezeu a creat lumea astfel incat aceasta sa fie la maximum de libera si de capabila de a deveni fericita. Daca ar fi facut-o in orice alt mod decat cel in care zice ca a facut-o, atunci nu mai atingea obiectivul asta.
Dumnezeu a condus creatia sa dupa cum descrie in Biblie ca a facut-o.
1.27 Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
1.28 Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
Incredibil, omul a "evoluat" ultimul! Cum adica "dupa asemanarea noastra"? Si care "Noastra"? Incredibil, dar Dumnezeu a inventat chiar si pluralul excelentei! Dupa care s-au luat monarhii. Dupa asemanare adica liber, bun, inteligent, frumos…in potential. Cei care sunt neliberi, rai, pr,,,, si atei nu si-au exploatat potentialul de a semana cu Dumnezeu.
Desigur, Dumnezeu nu uita sa il sfatuiasca pe om cum sa dobandeasca fericirea (lumeasca, deoarece fericirea spirituala este sa fie in relatie cu Dumnezeu): fericirea lumeasca este sa cresti, sa supui pamantul, sa stapanesti asupra resurselor pamantului. Aici incape cam orice activitate umana de la industrie, pana la admirarea naturii. Deci acolo trebuie omul sa isi caute fericirea, nu in discoteca si in baruri.

| RXN a răspuns:

Crestinii explica faptul asta prin oferirea de catre divinitate a liberului arbitru,adica i s-a permis omului sa-si creeze singur soarta,sa gandeasca ceea ce vrea,sa faca ceea ce vrea si implicit sa decida singur de partea cui se afla.

Personal, cred ca atostiinta si omnipotenta divinitatii in raport cu modul in care arata lumea actuala si cu normele din biblie e o alta aberatie.E o contradictie uriasa, una din multele existente in 'sfanta carte' si demonstreaza inca o data veridicitatea ei.

Răspuns utilizator avertizat
| FlorinnD a răspuns:

Nimeni nu se naste cu un viitor exact.adica Dumnezeu e Alfa si Omega, Atotstiutorul dar...vezi tu el iti da sansa sa alegi.el stie poate ca esti rau dar iti da ocazii in viata pentru a te schimba, depinde de tine!
Cum sa-ti zic eu.e ca si cum te-ai duce la pescuit.chiar daca nu prinzi nimic te duci de dragul sportului(daca pescuitul poate fi numit sport).ai sanse minime sa prinzi ceva si totusi prinzi.Nu esti placut surprins ca ai prins ceva?
Cam asa si cu Dumnezeu.el te incearca, poate tragi la momeala lui happy

| calitateSuperioara0000 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

| KinoAndreea a răspuns:

Credinta crede in DUMNEZEU si chestia cu biblia...iar stiinta si astealalte pe bazeaza pe altceva.nu crede ca de la Dumnezeu a inceut totul.

| T3qUyLa a răspuns:

Nu ne putea face pe toti la fel,a trebuit sa ne faca diferiti,altii mai rai,altii mai buni,pentru a exista o "concurenta" intre oameni, asa cum le-a facut si pe animale altele mai rele, altele mai bune.

| calitateSuperioara0000 explică (pentru T3qUyLa):

Deci tot ca sa ne trimita in iad?! (pe unii)

| raresbrd a răspuns:

Pai ca sa iti raspund va trebui sa scriu mult pai la inceput D-zeu a facut cerurile si pamantul apoi a facut luna stele apele etc citeste geneza si ai sa te convingi ca D-zeu a creat lumea in 6 zile si in a 7 a s-a odihnit deci prin urmare nu a avut cand sa creeze iadul.2 la mana daca nu team convins dupa ce la izgonit pe satan din rai el nu s-a dus in iad ci a stat intre cer si pamant si scrie ca el este dumnezeul acestei lumi, 3 la mana iadul nu exista noi suntem facuti din pamant si in pamant vom merge 4 la mana haul de foc de care se vorbeste in popor cine intretine acel foc sufletul nu exista pentru ca este doar suflarea noastra, nemurirea sufletelor este doar o doctrina nu exista nici o dovada biblica in acest sens ar mai fi mult de discutat dar cam astea ar fi ideile principale sper ca tiai cam facut o idee