NOname
| NOname a întrebat:

Mă gândeam la faza că la catolici chiar şi o călugăriţă excomunicată oficial rămâne tot călugăriţa în ochii celorlalte, căci ele nu cred în divorţ, deci nici în divorţ de presupusul Hristos, cu care se cred măritate (mi-am amintit amuzată şi de nişte discuţii mai aprinse pe tema poli şi monogamiei între un creştin şi un musulman de aici, de la noi, dar mă rog). Şi de aici inevitabil se naşte o întrebare. Cât timp călugăriţele sunt, chipurile, miresele Domnului, miresele lui Hristos, deci practic soţiile lui Dumnezeu, din moment ce intră în discuţie şi divorţul, iar călugării la fel, din prea mare dragoste pentru Hristos, îl aleg pe el, excluzând toate celelalte opţiuni, înseamnă că semi-zeul sau/şi zeul creştin, conform tot creştinilor, e nu doar poligam, ci şi cel puţin bisexual, adeptul căsătoriilor bilaterale, având milioane de soţii şi soţi, atunci este cu atât mai ridicolă încercarea majorităţii creştinilor de a interzice căsătoriile între persoane de acelaşi sex şi, în general, relaţiile şi căsătoriile ieşite din tiparul clasic. Dacă până şi zeul lor e ieşit din tipare, ca ce chestie impun ei acele restricţii? Iar dacă tot le impun, cei care le impun, n-ar fi mai fair-play să înceapă cu zeul său, dacă tot se cred mai presus? Zic şi eu.

48 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca gindesti asa, atunci hai sa vin cu o problema mai grava. In lume sunt 7 miliarde de oameni, din care se presupune ca aproximativ o treime ar fi crestini. Din acea treime, 2, 5 miliarde, cel putin jumatate practica rugaciunea, deci cel putin un miliard de oameni se roaga zilnic. Cea mai simpla rugaciune nu dureaza mai mult de doua secunde, dar si asa, trebuie sa recunosti ca o zi are doar 86400 de secunde, deci loc pentru doar vreo 40000 de rugaciuni, asta daca se fac doar rugaciuni foarte scurte, insa la o medie de 5 minute pe zi cit se roaga cei credinciosi, realizezi ca numarul scade simtitor. Dar chiar si asa, asta presupune ca in orice moment al zilei, 25 de oameni se roaga. Intrebarea e: cum ii asculta Iisus Hristos pe toti acestia? happy
Daca vezi in El un simplu om, atunci, da, te izbesti de probleme serioase in ce priveste relatiile umane. Daca insa este ceva mai mult, mult mai mult decat ne putem inchipui noi, atunci lucrurile ar putea capata un sens. E ca si in cazul atomului. Ca sa iti faci o imagine, oamenii de stiinta au apelat la acel nucleu inconjurat de electroni, insa atomul este mult mai mult decat atit, este o forma de energie mai intii. Asa e si cu Iisus. E reprezentarea lui Dumnezeu pentru noi oamenii. Insa El nu e doar atit, e mult mai mult decat atit. Si de aceea poate sa ii asculte pe toti cei ce se roaga Lui in acelasi moment, si poate sa fie cu mai multi intr-o relatie apropiata fara ca sa existe vreo problema.

| noktambul a răspuns:

Ai gandit tu ceva, dar ai plecat de la premise gresite. Calugaritele sunt "miresele lui Hristos" doar prin extensia simbolului legaturii lui Hristos cu biserica. Biserica este "mireasa lui Hristos" nu calugaritele : "Sa ne bucuram si sa ne veselim si sa-I dam slava! Caci a venit nunta Mielului; sotia Lui s-a pregatit si i s-a dat sa imbrace vestmant de in subtire, stralucitor si curat." (Apocalipsa 19.7-8) Biblia prezinta legatura lui Hristos cu biserica Sa folosind simbolul unui moment esential de viata, deosebit de intens si frumos. O casnicie poate esua, cu nevasta poti sa nu te mai intelegi. Dar va ramane vesnic momentul stralucitor al nuntii si imaginea in chip de mireasa a celei pe care ai curtat-o si pretuit-o.
Celibatul monahal la catolici este impus prin dogma teologica nu de catre Biblie. Biblia zice : "Barbati, iubiti-va nevestele asa cum a iubit si Hristos biserica si S-a dat pe sine pentru ea.( Versete 25-27). Dpdv teologic, preotii romano-catolici vor sa imite exemplul lui Hristos care a fost casatorit simbolic doar cu biserica si slujind exclusiv acesteia.
PS. Pornind de la exercitiul tau de logica : Daca lui Hristos i se mai spune si "mielul lui Dumnezeu", inseamna ca daca ne inchinam Lui ne inchinam, cumva, unui animal?!

| Kaℓi a răspuns:

Uite, asta e o dilema buna pentru Trump laughing

| NOname explică (pentru Kaℓi):

laughing Da, şi pentru cei ca el.

| Stell99 a răspuns (pentru NOname):

"Da, si cei ca el" laughing
Stii macar cine este Hilary Clinton?
De fapt o cheama Hillary Rodham Clinton.
Daca ai afla cine este de fapt Hilary Clinton mai mult ca sigur l-ai fi iubit pe Donald John Trump.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

''Un nebun aruncă o piatră în apă şi zece înţelepţi nu pot s-o scoată.''

A-ţi bate capul cu aberaţiile religiilor e o pierdere de timp. Înseamnă a fi în situaţia înţelepţilor din proverbul de mai sus.

| Drimmero a răspuns:

Si uite cum aflu inca ceva profund legat de religia pe care o sustin.
Tu chiar iti faci timp pentru toate chestiile de genul? Asta stiam si eu despre calugari ca nu se casatoresc niciodata si raman alaturi de Dumnezeu, dar mie unul mi se pare o aiurea sa-ti traiesti viata pustnic... ai nevoie candva de cineva, dar nici nu ii critic ca aleg sa-si traiasca viata departe de societate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

"ai nevoie candva de cineva" asta o zici pentru ca tu esti asa, dar uiti ca nu toti sunt ca tine. Nikola Tesla si Isaac Newton au fost ( sper ca stii de ei ) 2 oameni care nu au avut nevoie de companie in viata lor. Se spune ca au murit virgini. De fapt, de Tesla ( daca nu incurc) se indragostise sa zicem de un porumbel. Cu astea spuse, sunt oameni care chiar o duc mai bine singuri si se simt bine asa, cum sunt si multi care dau in depresie daca nu au zeci de oameni pe langa ei, 24/7

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei au auzit de drimmero? Daca nu te-as fi cunoscut,, puteam jura ca te-ai apucat de trollat. Ei 2 intra in clasicul tipar al genilor care dupa vorba lui Schopenhauer se incadreaza in categoria omului de geniu care isi traiesc viata alergand doar dupa cunoastere. Eu sunt ditamai omul comun,, alerg doar dupa fericire si ma bazez pe noroc, e si normal sa vreau asta, sa vreau sa-mi traiesc viata dupa bunul plac. Nici nu m-ar duce mintea sa fiu un geniu si nici n-as vrea sa-mi traiesc viata pustnic facand cercetari peste cercetari.
E la mintea cocosului, cine n-a auzit de Newton si de Tesla?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

"E la mintea cocosului, cine n-a auzit de Newton si de Tesla?" Sunt destui prosti, stai linistit. Cauta pe Youtube, sunt ratati care nu stiu ce e ala primul razboi mondial, daramite anii in care a fost. E plina lumea de prosti.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi-ar fi rusine daca nu as cunoaste istoria, mai ales razboaiele care m-au pasionat mereu,, si forta Germaniei mi-a placut mereu, e tara visurilor mele, simt ca pot iubi tara asta!
Stiu ca sunt o gramada de prostalai care nu sunt in stare sa treaca de prima intersectie a strazii...

| T0T a răspuns:

Una e să ai relații sexuale și alta e o relație de acel tip. De asemenea Dumnezeu nu este considerat în a avea sex. Atracția sexuală nu este implicată. Nu are treabă una cu alta.

| NOname explică (pentru T0T):

Neimportant. Ideea e că toţi aceşti oameni, indiferent de sex, se cred a fi în comuniune cu Dumnezeu şi, de regulă, când sunt abordaţi de cineva în ideea unei potenţiale relaţii amoroase, căsătorii, sunt dresaţi să răspundă, că sunt promişi Domnului, gen nu îl înşală sau aşa ceva.
Dar, mă rog, să zicem că ne referim strict la călugăriţe, deci "soţiile Domnului" (nu spune nimeni că orice căsătorie trebuie musai să fie şi consumată pe plan sexual; asexualii, de exemplu, n-au nicio treabă cu sexul, dar se pot căsători, dacă vor), cu ele cum rămâne? Că, oricum am lua-o, tot rezultă un zeu non-conformist, cel puţin poligam (mă rog, şi imaginar).

| T0T a răspuns (pentru NOname):

Nu știu dacă a fi promis Domnului are legătură neapărat cu a fi promis amoros cuiva și de aceea nici eu nu prea înțeleg obiceiul. Dacă luăm obiceiul de bun se cam deduce oarecum ceva de genul dar nu ar avea treabă. Biserica e înfăptuită pe multe tradiții care nu au neapărat vreo logică. Nu știu ce afirmă călugărițele, însă dacă spun asta mi se pare puțin deplasat.

| relian a răspuns:

Zeul ala este zeu,iar noi suntem muritori,deci este alta lume,alt personaj, apoi stii cum se spune sefu e sef, tu nu faci ce face sefu, unde mai pui c a el este creatoru, se poate juca cu toti, face ce doreste.E ca si cum am descoperi o alta planeta si vii si vrei ca aia sa faca ce facem si noi laughing

| minrest a răspuns:

Nu calugarii si calugaritele sunt casatoriti cu Hristos, ci biserica. Sigur, comitand sofismul ''omului de paie'' nu este greu sa ai intodeauna dreptate, atribuind adversarului pozitii slabe pe care sa le combati usor. Ce e aia ''majoritatea crestinilor''? Nu inseamna nimic, crestinii nu sunt un partid ca sa ia decizii prin majoritate de voturi. ''Majoritatea'' homofobilor nu sunt crestini, ci atei.

| NOname explică (pentru minrest):

Da, sigur, ateii fac proteste peste proteste, strâng milioane de semnături, pentru că nişte oameni se iubesc nu conform dorinţelor acestora, şi ateii sunt cei care se folosesc de poveşti stupide, pentru a încălca unor oameni nişte drepturi. Te-ai gândit mult?

Cât despre sofism, şi dacă apare vreunul, nu e meritul meu, ci fix al celor la care se referă. Călugăriţele sunt cele care se declară miresele Domnului şi aduc divorţul în discuţie, nu a fost invenţia mea. Până şi dex-ul a preluat această idee.
"CĂLÚGĂRIȚĂ s. (BIS.) maică, monahă, monahie, mireasa Domnului, mireasa lui Dumnezeu."
http://dexonline.ro/definitie/calugarita

| minrest a răspuns (pentru NOname):

Da, foarte multi homofobi sunt nazisti, ca atare atei. Denumirea ''crestin''acopera o gama foarte larga de filozofii, atitudini, organizatii, care nu cad toate de acord in nici o privinta, si in nici un caz in privinta discriminarii gay-lor. Definitia din Dex arata doar ce sens e indeobste atribuit unui cuvant, nu este dictionar enciclopedic, ci explicativ, dar explica sensul si etimologia cuvantului, nu notiunea. Sa nu imi spui ca nu stiai asta. Ce spun organizatiile din care fac parte calugari, aka bisericile, este ca biserica este mireasa Domnului, ca ar fi miresele domnului calugaritele este o metafora.

| NOname explică (pentru minrest):

Da, mereu când nu puteţi să o scoateţi la capăt, o băgaţi pe asta cu "metafora". Nu mai bine recunoaşteţi că toată povestea voastră e un mare bullshit?

| Nilsson a răspuns:

Nu am gasit nicio referinta biblica cu privire la calugarie, aceste stereotipuri, ca doar acesta simbolizeaza casatoria cu Iisus sunt niste inventii. In scriptura se spune clar ca Hristos este mirele iar Biserica (adica cei ce Il urmeaza) este mireasa, iar asta nu are absolut nicio conotatie sexuala, simbolizeaza unirea divinitatii cu umanitatea.
Iar in ceea ce priveste homosexualiatea, aici e o mare capcana. Miza nu reprezinta drepturile minoritatilor sexuale, ei oricum sunt liberi sa se sodomizeze cat vor in casele lor, ci in joc este pervertirea conceptiei societatii asupra binelui si a raului, si anume sa numeasca devierile psihice drept ceva normal sau chiar cool, si in final sa ingroape religia cu toate valorile ei morale. Si mai e o miza, aceea sa poata adopta copii legal ca sa ii creasca si pe ei in mentalitatea aceasta nebuna si sa le distruga vietile.
Poti sa nu fii de acord cu opinia mea, dar trebuie sa reflectam obiectiv asupra realitatilor si sa nu ne lasam condusi de prejudecati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca e o metafora...
Calugaritele nu se gandesc la sex si copii cu Iisus Hristos... metafora
E ca si cum ai spune,, casatorit cu profesia/cariera''.

| dragos38 a răspuns:

Buna,eu cred ca omul interpreteaza gresit biblia, sau este interpretata de fiecare dupa cum vrea muschiul sau, in legatura cu Isus Hristos o categorie de oameni spun ca de fapt nu a existat nici un I.H. insa totusi in urma cercetarilor se pare ca a existat un Isus Hristos,dar ca om, cum a fost si Confucius, Budha, Mahomed, care dupa parerea mea au incercat sa mai imblanzeasca rautatea omului, dar se pare ca omul nu a dat importanta acestor persoane mai luminate putin la minte fata de altii, acum daca exista o forta divina habar n-am, unii spun ca da, altii ca nu, s-ar putea sa existe ceva, dar in nici un caz asa cum ne imaginam noi, sau cum il descrie biblia ''un mos cu plete albe care sta pe tron, imbatranit cu anii'' care in fine a creat lumea aceasta in 6 zile si a 7 s-a odihnit, O fi din cauza oboselii? e clar ca este vorba de un zeu al iudeiior.Asa cum spunea un rege viking Ragnar, care a incetat sa mai creada in zeii lor,Thor,Odin sau Valhalla raiul vikingilor,El a spus ca zeii sunt o creatie proprie a omului pentru a primi niste raspunsuri la intrebari carora le era frica sa-si raspunda singuri,desi a trecut mii de ani de atunci si acum mai exista oameni care spun ca toate nenorocirile vin ba de la zeul biblic, ba de la aghiuta, nici odata de la ei, daca se imbata unul si i-si omoara nevasta in bataie zice ca dracu la pus sa beea, deci ala e de vina nu el, daca a fost seceta catva ani la rand si nu a mai plouat popii au spus ca ne bate dumnezeu pentru pacatele noastre(iesind cu icoanele facatoare de minuni) doar. doar de or ploua si minune, nu a plouat, offff, offff mai, mai. laughing

| BogdantheDreamer a răspuns:

"presupusul Hristos" nu meriti un raspuns demn la intrebare. Intrebarea este foarte idioata! Singurul ei scop este de a pune intr-o lumina proasta crestinismul.Ridicol.

| MeForeverAlone a răspuns:

Mamă câtă dreptate ai...
Mi-aș dori să audă și taică-miu treaba asta. E conducătorul bisericii laughing

| TanteMarianne a răspuns:

Stai ca eu nu m-am prins.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Greşeşti! Nu se referă neapărat la o aşa numită căsătorie între om şi Iisus! Adevăratul înţeles este acel ca cei care aleg această cale să pună frâu la orice fel de porniri sau dorinţe, urmând ca apoi să îşi îndrepte paşii spre o cale simplă dar corectă. E simplu să aruncăm cu vorbe sau să judecăm, însă uităm de multe ori, cu voinţă sau fără, că am fost lăsaţi pe acest pământ să fim purtători de grijă a tot ceea ce ne înconjoară şi chiar pentru oameni!

| Jimtheghost a răspuns:

"Bisexualitatea este o orientare sexuală caracterizată prin atracție estetică și sexuală pentru ambele sexe (femei și bărbați), care implică sau întreținerea de raporturi sexuale cu acestea." Deci putem spune clar ca atractia sexuala nu are absolut nici o legatura cu expresia folosita de calugari/calugarite cum ca ar fi "casatoriti cu Dumnezeu". Expresia pur si simplu se refera la faptul ca ii dedici lui toata viata ta si nu te abati de la calea lui. Cat despre faptul ca majoritatea crestinilor refuza legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex demonstreaza ca suntem inca in Evul Mediu. Dar asta e.

| LostInPark a răspuns:

happy Nu cred ca-i ceva sexual intre preoti si divinitati.Prefera enoriasii sau colegi/colege de breasla. Unii umbla cu candy si turta dulce in buzunare, altii se castreaza.
Bunica n-a venit niciodata de la biserica uimita dupa ce l-a prins pe preot masturbandu-se la o icoana cu Hesus.Sau n-a vrut sa zica, nu stiu.
Deci, daca esti barbat hetero sa te rogi doar la Parascheva si daca esti fomeie hetero sa ai icoana cu muschii lu' Sf Ioan?!?hee hee
Iti "imprumut" ideea asta cand o sa am timp. happy

| Făgăraş a răspuns:

Pentru a evita astfel de intelegeri deplasate ale notiunii de mireasa lui Hristos, este necesar sa explicam ce reprezinta acest lucru!
Oamenii care isi inchina viata exclusiv lui Dumnezeu, sunt calugarii si calugaritele! Nunta lor cu Dumnezeu, cu Hristos, este o unire profunda, tainica, a omului cu Dumnezeu. Nu este o unire de genul casatoriei, care include divortul si gelozia. Calugarii isi dedica viata lui Dumnezeu, au o unire mai profunda cu Dumnezeu....asta nu inseamna ca aceasta unire este imposibila mirenilor, celor ce se casatoresc.
Cine vrea sa se documenteze, recomand TAINA IUBIRII
de Paul Evdokimov!

Si sa nu uit: casatoria si calugaria nu se exclud una pe cealalta si nu sunt in contradictorii! Parerea mea, este ca multi aeg calugaria din cauza unor probleme psihice ( frustrari, deceptii dragoste, etc ). In cartea Taina Iubirii de Paul Evdokimov, se arata complementaritatea dintre casatorie si calugarie!

| Ecaterina2016 a răspuns:

Ce spui tu este foarte logic si subscriu, te asigur ca un impatimit al ortodoxismului ar citii ce ai scris tu fix ca o curca ce se uita in lemne, dupa care... ar spune ca este anormal si pedepsit de Dumnezeu, si imoral.Problema nu este monogamia, poligamia, sau bisexualitatea oricui. Reala problema este ca relatiile interumane se desfasoara de obicei prin subjugarea celuilalt si prin frica...iar oamenii nu iteleg ca un om, nu il detine pe celalalt, indiferent de natura relatiilor lor.

| Stell99 a răspuns:

Eu sunt ateu si am o problema cu barbatii gay care se saruta sau promoveaza in public boala genetica de care sufera.
Atata timp cat nu promoveaza in public boala genetica de care sufera si nu se saruta sau intretin realtatii intime in public, nu am nici o problema cu ce fac ei in intimitatea lor.

"Presupusul Hristos"
Eu nu cred in "Dumnezeu" cred in stiinta!
Deci stiinta este adevarul! laughing
Ce gluma buna...

| Drimmero a răspuns (pentru Stell99):

Homosexualii sunt impinsi de la spate si sustinuti, de fapt,, ei nu au vina mare ca sunt promovati,, mai degraba agentiile care ii promoveaza sunt de vina pentru nelinistea si hatereala pe care o incaseaza lgbt-ul.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Fără "agenţiile care îi promovează" tu şi până acum ai fi super-mega homofob fără vreo idee care de fapt e treaba cu sexualitatea şi drepturile de om. Acum măcar te controlezi cât de cât, ceea ce e un progres. Te felicit.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Am fost eu vreodata un om violent? Sunt constient ca oamenii vor niste drepturi, n-a fost nimic homofob in comentariul de mai sus,, am zis doar ca ei sunt incurajati de agentii sa faca asta, in realitate pentru asta sunt hateriti,, pentru persistenta aia, nu pentru faptul ca au alte orientari sexuale.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Până nu demult lăsai pe unde apucai comentariile pline de ignoranţă şi ură. Ziceam că faptul că nişte oameni au mai discutat cu tine pe tema asta, ţi-au explicat una-alta, te-a mai cizelat.
Dacă nu s-ar dezbate tabuurile, probabil n-am fi departe de epoca de piatră.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Asta prin prisma faptului ca am decis sa fiu un om mai bun si las ura in alta parte. Ura nu face bine,, dar la cata ura provoaca fotbalul, dand un exemplu, deja ar trebui sa ma gandesc serios cata sanatate mananca.
Romania e o tara a tabuuurilor, orice discutie e deja tabuu/

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Stell99):

Homosexualitatea este o boala genetica? Arata-mi te rog indexul ala de boli in care este trecut asta!
Wikipedia le stie pe toate.Nu o spun eu
https://ro.wikipedia.org/wiki/Homosexualitate

| Stell99 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Wikipedia este locul unde dezinformarea este la ea acasa.
Deci te rog! Nu mai crede tot ce scrie pe acolo.
Oricine poate sa modifice dupa bunul plac porcaria aia.
Dar asta nu inseamna ca tot ce scrie acolo este eronat.

"Înțelegerea științifică indică faptul că orientarea sexuală nu este o alegere, ci mai degrabă un proces complex în care sunt implicați factori de natură biologică"

Stii ce e ala factor de natura biologica?
De fapt..Homosexualii nu sunt bolnavi.
Sunt niste erori genetice.

http://www.descopera.ro/......xualitatii
Nu conteaza ca anumite grupuri de oameni neeaga acesta dovada.
Adevarul nu se schimba.

| GlowingShadow a răspuns:

Pe mine ma mira cum biserica (bisericile) vrea (vor) sa monopolizeze familia ca inventia lor, conceptul de familie "traditionala", cand astfel de legaturi sociale existau cu mult inaintea oricarei religii. Nu biserica (fie ea crestina sau nu) a inventat familia, nici legaturile sociale dintre oameni. Pana la urma nu inteleg ce au ei cu toate astea, in afara de faptul ca au decis ca orientarile sexuale diferite fata de cea majoritara sa fie considerate pacat. Pe ce se bazau? Nu stie nimeni. Pacatul e inventia bisericilor, nu familia. Pana la urma relatiile iesite din tipare nu fac rau nimanui. E vorba de dragoste intre doi oameni, ca sunt ei/ele de acelasi sex, n-ar trebui sa aiba importanta. Sa urasti dragostea dintre doi oameni (mai ales ca biserica) e cea mai mare ipocrizie posibila.

| NOname explică (pentru GlowingShadow):

Exact. Mă întreb, când oare umanitatea va evolua suficient de mult, cât să scape de tot non-sensul ăsta religios...şi de non-sens în general?

| almaz a răspuns:

Mai întâi de toate, trebuie să analizezi cine este de fapt un călugăr și ce rol execută acesta în cadrul bisericii (Casa Domnului). Ei sunt cei care adoptă un stil de viață sfânt, retras de lumea înconjurătoare, o recunoaștere profundă față de religia sa, sunt oamenii care se roagă și zi și noapte pentru binele nostru. Nu au dreptul să aibă săție, nu pentru că sunt "căsătoriți cu Dumnezeu" vorba ta, ci pentru că trebuie să aibă pe prim plan toată viața religia și rugăciunele sale (astfel nu intervine rolul femeile). Ce fel de "bisexual"? Domne ferește cât de limitați sunteți că vă vin așa gânduri în cap, să știți că absolut tot ce vi se pare ciudat, are de fapt o explicație, Dumnezeu l-a creat pe Adam și pe Eva, și nu a creat Eva și Eva sau Adam și Adam. Natura oamenilor sătănoși la cap se cuplează cu sensul opus, pentru a prelungi, pentru a da naștere noilor generații...și bine face Trump, trebuie de luptat și mai dur cu geyii și lizbii, și tot felul de bisexuali. Cel mai mare păcat...

| HikariAi a răspuns:

Nu pot spune sigur daca exista Dumnezeu sau nu, dar totusi chestia asta cu religia e "creepy" din punctul meu de vedere.

| Ralf1971 a răspuns:

Da, tu ai mare dreptate, dar la noi este vorba de sensul generic al familiei.
Familia este conceputa dintre un barbat si o femeie, pentru a procrea si a ne inmulti.
Instinctul barbatului este sa penetreze vaginul femei si sa ejaculeze sperma, care este necesara pentru fecundarea ovulului femei.
Femeia vrea sa devina mama din instinct si simte nevoia sa fie penetrata.

| NOname explică (pentru Ralf1971):

Îţi garantez că te înşeli. laughing

| Ralf1971 a răspuns (pentru NOname):

De ce ma insel, barbatul este lasat de D-nezeu sa penetreze femeia si sa-i dea samanta, pentru ca femeia sa fie fecundata, ca sa nasca copii.

| NOname explică (pentru Ralf1971):

Părerea ta. Realitatea e alta.

| CelebruAnonimus a răspuns:

Ele sunt mirese spirituale, nu trupești! Nici nu se compară una cu alta.