| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Mihail am 25 ani, cand m-am apucat de pacat, adica cand am devenit gay credeam ca sa fii gay, sa ai bani si sa fii smecher este bine, dar de 2 ani m-am imbolnavit, cred psihic. Ma simt un baiat fara putere, mintal cat si fizic, fratilor eu am crescut fara parinti, parintii mei sunt morti de 14 ani. Eu cand eram mic am fumat pana la 21 ani si un prieten de familie ma invata pornografie, sunt un dezdrabalat de om, de atatea ori am promis ca nu mai fac si iar am facut. Fratilor, va rog ajutati-ma cu o vorba sau un sfat care ma poate duce catre adevarata pocainta a lui Dumnezeu pentru ca fara Dumnezeu este foarte greu in viata sa traiesti, (am nevoie de Dumnezeu dar nu ma pot lasa de pacat, nu cred in cruce, icoane, carti religioase. Vreau sa-l urmez pe Dumnezeu de acum si pana la sfarsitul zilelor mele. Imi doresc sa nu mor in pacat.

48 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"doctorandus" ti-a raspuns foartee bine, homosexualitatera NU ESTE o boala ci un viciu. Dumnezeu te vrea DAR trebuie sa scapi de acest pacat. Intr-adevar, singurii care te pot ajuta sunt neoprotestantii. Imbina acestre doua lucruri si vei avea parte de ceea ce iti doresti. Dumnezeu sa aiba mila de tine.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Cica daca dumnezeu i-a impietrit inima ca lui faraon nu se va schimba pana moare.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Fi mai explicit cu faraonul.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Iesirea 14:8:"Iar Domnul a învârtoşat inima lui Faraon, regele Egiptului, şi a slujitorilor lui, şi a alergat acesta după fiii lui Israel; dar fiii lui Israel ieşiseră sub mână înaltă."

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Exodul 14,8. Domnul a împietrit inima lui Faraon, împãratul Egiptului, si Faraon a urmãrit pe copiii lui Israel. Copiii lui Israel iesiserã gata de luptã.
Este normal ca Dumnezeu sa-i razbune pe evrei pentru cei 400 de ani de sclavie DAR si mai important este faptul ca Faraon a respins pe Dumnezeu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Faraon a respins pe dumnezeu din cauza lui dumnezeu care i-a impietrit inima.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nicidecum, Faraonul l-a sfidat pe Dumnezeu si a inrobit si mai mult poporul evreu, de aceia Dumnezeu i-a impietrit inima.
Exodul, 5, 1. Moise si Aaron s-au dus apoi la Faraon si i-au zis: "Asa vorbeste Domnul, Dumnezeul lui Israel: "Lasã pe poporul Meu sã plece, ca sã prãznuiascã în pustie un praznic în cinstea Mea."
2. Faraon a rãspuns: "Cine este Domnul, ca sã ascult de glasul Lui, si sã las pe Israel sã plece? Eu nu cunosc pe Domnul, si nu voi lãsa pe Israel sã plece."
3. Ei au zis: "Ni s-a arãtat Dumnezeul Evreilor. Dã-ne voie sã facem un drum de trei zile în pustie, ca sã aducem jertfe Domnului, pentru ca sã nu ne batã cu ciumã sau cu sabie."
4. Împãratul Egiptului le-a zis: "Moise si Aaron, pentru ce abateti poporul de la lucrul lui? Plecati la lucrãrile voastre."
5. Faraon a zis: "Iatã cã poporul acesta s-a înmultit acum în tarã, si mai voiti sã-l faceti sã-si înceteze lucrãrile?"
6. Si chiar în ziua aceea, Faraon a dat urmãtoarea poruncã isprãvniceilor norodului si logofetilor:
7. "Sã nu mai dati poporului paie ca mai înainte pentru facerea cãrãmizilor; ci sã se ducã singuri sã strângã paie;
8. totusi, sã le cereti acelasi numãr de cãrãmizi, pe care le fãceau mai înainte; sã nu le scãdeti nimic din ele, cãci sunt niste lenesi, de aceea strigã mereu: "Haidem sã aducem jertfe Dumnezeului nostru."
9. Sã se dea mult de lucru oamenilor acestora, ca sã aibã de lucru, si sã nu mai umble dupã nãluci."
10. Isprãvniceii poporului si logofetii au venit si au spus poporului: "Asa vorbeste Faraon: "Nu vã mai dau paie;
11. duceti-vã singuri de vã luati paie de unde veti gãsi; dar nu vi se scade nimic din lucrul vostru."
12. Poporul s-a rãspândit în toatã tara Egiptului, ca sã strângã miriste în loc de paie.
13. Isprãvniceii îi sileau, zicând: "Isprãviti-vã lucrul, zi de zi, ca si atunci când erau paie!"
14. Au bãtut chiar pe logofetii copiilor lui Israel, pusi peste ei de isprãvniceii lui Faraon. "Pentru ce", li se zicea, "n-ati isprãvit ieri si azi, ca mai înainte, numãrul de cãrãmizi, care vã fusese hotãrât?"
17. Faraon a rãspuns: "Sunteti niste lenesi si niste trântori! De aceea ziceti: "Haidem sã aducem jertfe Domnului!"
18. Acum, duceti-vã îndatã de lucrati; nu vi se vor da paie, si veti face acelasi numãr de cãrãmizi."

| doctorandus a răspuns:

Te duci la o secta de pocaiti si te invata ei ce sa crezi. Insa religia nu poate vindeca de homosexualitate (care nu e o boala). Iar pentru boli fizice si psihice mergi la medic.

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu n-auzi că omul a devenit gay? laughing

| ania a răspuns:

Așa e, fără Dumnezeu e foarte greu să trăiești.E foarte bine că vrei să=L urmezi până la sfîrșitul zilelor și să nu mori în păcat.Probabil pentru că ai crescut fără tată imaginea ta ca bărbat, masculinitatea ta a fost afectată si e unul din motivele pentru care unii aleg să fie homosexuali.Dorința oricărui copil de a avea o relație apropiată cu un bărbat, tatăl său dacă nu e împlinită, băiatul caută în continuare și poate ajunge mai tîrziu să o sexualizeze, să devină homosexual.Fiind un mod de viață contrar conștiinței, oricine îl pracică are parte de multă vinovăție. Dacă ai ocazia, ai putea merge la consiliere la Ellel Ministries, cu sediul la Oradea dar cu turnee și în alte orașe.Îți sugerez o rugăciune/Tatăl meu și Creatorul meu, îți mulțumesc că Tu mă iubești și mă cauți.Îți mulțumesc că Lai dat pe Fiul Tău Iisus Hristos să moară pentru toate păcate omenirii și pentru toate păcatele mele= mărturisește tot ce îți vine în minte pe lîngă homosexualitate= inclusiv pentru păcatele pornografiei și homosexualității.Te rog să curățești prin sângele lui Iisus Hristos mintea mea de toate minciunile lui satan, de toate imaginile pornografice și trupul meu de murdărirea sexuală pe care am comis=o.Te laud că puterea de curățare a sângelui Lui e mai mare decât orice păcat pe care l=am făcut. Te chem Hristos să fii Tu stăpânul vieții mele, vreau să ascult voia Ta. Mărturisesc adevărul Tău, că sunt bărbat pentru că Tu ai ales de la concepția mea ca eu să fiu bărbat, că Tu te bucuri de faputul că eu sunt bărbat și=ți mulțumesc că Tu m=ai iubit tot timpul și atunci când am tânjit după dragostea tatălui meu și vreau să primesc în fiecare zi dragostea Ta de Tată. Tu ești puterea mea de a nu mai crede niciodată minciunile celui rău cu privire la sexualitatea mea și de a face lucrurile pe care conștiința pe care Tu ai pus=o în mine îmi spune că sunt bune.
E important să cauți o comunitate care îl caută cu perseverență pe Dumnezeu, penticostală, baptistă etc, unde e accentuată rugăciunea, studierea Bibliei. E important să citești Bibliea, începe cu Noul Testament și cu Psalmii, care sunt rugăciuni extraordinare care ni se potrivesc de multe ori când nu ne găsim cuvintele. Dumnezeu face sărbătoare în rai ori de câte ori cineva care recunoște că e păcătos alege să se întoarcă la El.

| anonimg a răspuns:

Nimeni să nu creadă că este lipsit de speranță! Ea există atâta timp cât există și Dumnezeu. Cădem, dar ne ridicăm iarăși.
Am fost creați cu nevoia de Dumnezeu, și sufletul nostru nu are liniște până nu își vede împlinită această nevoie. De fapt, nici nu trebuie să dăm pace sufletului nostru până când nu ne vom bucura de dragostea lui Dumnezeu.
El pentru aceasta a murit: să ne aducă speranță și nădejde. Mulți se întreabă de ce nu vine Dumnezeu instant în viețile noastre atunci când simțim nevoia de El. El a lăsat ca speranța și nădejdea mântuirii să fie dusă oamenilor tot prin oameni. Putea să trimită îngeri la tine și la alții, sau putea să vina personal la fiecare dintre noi. De fapt, nici nu ar fi avut nevoie de vreo femeie să înmulțească oamenii pe fața pământului.
Dar ne-a lăsat nouă bucuria de acestor lucruri. După cum este scris: "Căci noi suntem împreună-lucrători cu Dumnezeu." (1Corinteni. 3:9)
Chiar și atunci când oamenii dau naștere la copii, ei sunt împreună lucrători cu Dumnezeu. Cu cât mai mult când cineva îți vorbește despre Dumnezeu.
Să știi dar și să înțelegi că orice dorință, orice atracție, și orice nevoie de/către Dumnezeu este de la Dumnezeu. Si este bine să o urmăm.
Nimeni nu este păcat. Nimeni la sfârșitul zilei nu poate spune că nu a păcătuit. Dar Dumnezeu spune: "Și sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţă de orice păcat." (1Ioan.1:7)
Tot El ne dă și biruința. De aceea, chiar dacă vom cădea iarăși, ne vom ridica. "Căci cel neprihănit de şapte ori cade, şi se ridică". (Proverbe.24:16) Da, chiar și cei neprihăniți cad în păcat. Dar trebuie să ne ridicăm de fiecare dată, și să nu rămânem acolo căzuți.
Cartea "Calea către Hristos" îți va fi de un folos inimaginabil. Citește-o, și nu în grabă.
https://ellenwhiteaudio.org/ro/calea-catre-hristos/

| Celcestietot a răspuns:

Prin voința și ajutorul lui Dumnezeu, așa ceva se poate dovedi, acest păcat sau aceste păcate. Citește Biblia, că este dovedită că fiind adevărată de către cercetători etc. Îți recomand să vorbești și cu un preot, că poate acest fapt te va motiva să te lași de păcat și te va întări și psihic. Baftăwinking!

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Care popa?

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vede el. Oricum tu îl îndemni să nu se schimbe, iar așa ceva nu este bine.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblia indeamna sa nu se schimbe sau sa faca ceea ce vrea. Am dat versetul din apocalipsa. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dacă ai devenit creștin sau nu, asta nu mai știu, dar s-a referit la cu totul altceva versetul.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Contextul din care ai luat versetul este despre sfarsitul timpului de har.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Helper07):

Lui faraon nu i-a impietrit dumnezeu inima ca apoi sa-l inece in mare?

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Atunci cand s-a dus dupa Israel ca sa-l recupereze nu i-a impietrit Dumnezeu inima.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Helper07):

Iesirea 14:17, 18:"17. Iată, Eu voi învârtoşa inima lui Faraon şi a tuturor Egiptenilor, ca să meargă pe urmele lor. Şi-Mi voi arăta slava Mea asupra lui Faraon şi asupra a toată oştirea lui, asupra carelor lui şi asupra călăreţilor lui.
18. Şi vor cunoaşte toţi Egiptenii că Eu sunt Domnul, când Îmi voi arăta slava Mea asupra lui Faraon, asupra carelor lui şi asupra călăreţilor lui".

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Bine, adevarul e ca nu am verificat dar asa credeam. Egiptenii erau niste oameni rai, Dumnezeu i-a pedepsit pentru cei aprox. 400 de robie a lui Israel.

| SG1995 a răspuns:

Cum adică ai devenit gay? laughing Ai zis gata cum femeile de acum... bărbați, sau? rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns:

Fa cum vrei tu.

Apocalipsa 22:11:"Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă."

| AliGab a răspuns:

Mda...fara cruce nu poti trai, fara icoane nu ai prieteni, fara carti religioase nu ai indrumare, insa cu toate acestea incearca sa repeti in mod progresiv (din ce in ce mai des, insa incepe incet ca sa poti face fata) urmatoarea rugaciune "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!" si o sa capeti si indreptare si indrumare si prieteni si, cel mai important, cruce (aici calea devine mai grea, dar cu Dumnezeu o vei depasi la un moment dat)

| Meme10Memu a răspuns (pentru AliGab):

Cica daca dumnezeu i-a impietrit inima nici un milion de rugaciuni nu-l vor scapa de aceste fapte.

| Helper07 a răspuns:

Si Dumnezeu isi doreste sa nu mori in pacat, mult mai mul decat crezi caci te iubeste enorm de mult si sa stii ca El te poate ajuta daca ii ceri ajutorul. Roaga-te si accepta-L ca mantuitor personal. Nu iti poti imagina probabil acum cat de bine este sa-L ai pe El drept prieten, parinte si imparat.

https://youtu.be/TjhM_LsCUjg

| Daniel323 a răspuns:

Cauta un preot gay sa te spovedeasca.Nu o sa fie prea greu de gasit.

| alex241 a răspuns (pentru Daniel323):

Cum să existe un preot gay?

| danut a răspuns (pentru alex241):

Exista, la catolici e plin de asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Exista la toti, numai ca unii se ascund mai bine. Sunt pline sectele, inclusiv a ta de homosexuali undercover. Nu-ti face iluzii...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Exista la toti, inclusiv a ta de homosexuali undercover."
Nu neg, peste tot sunt oameni posedati de demoni, dracu si-a bagat coada peste tot dar cel putin sunt constienti de pacatele lor si pot lupta pentru salvarea lor fata de ceilalti.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

N-au nici o legatura demonii cu treaba asta. De fapt nu au treaba cu nimic, pentru ca nu exista, dar asta e alta discutie.
Sa se salveze de la ce?! De la niste inventii religioase numite pacate?! Pff...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Demoni sunt destui si din fericire inca nu i-ai vazut in actiune. Cand ii vei vedea (nu iti doresc) vei face pe tine de frica. Sa vezi ditamai locotenent de politie, inarmat, fugind de manca pamantul cand s-au dezantuit fortele necuratului, inca nu ai vazut, norocul tau.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Uite, ma ofer, du-ma sa vad astea de care bati tu campii. Vin neinarmat. Bine, daca nu consideri creierul o arma.
Pe pariu ca-i bine, sanatos, cel putin fizic, ca mintal nu pare daca viseaza demoni, locotenentu` ala al tau?
Asta inseamna ca ori nu exista demonii aia, ori sunt pasnici.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Astea de care bat eu campii s-au intamplat acum 48 de ani chiar sub apartamentul unde stateam iar eu chiar daca ai veni neanarmat sau in pielea goala tot nu te-as introduce intr-un mediu dracesc. Ceea ce spun eu nu a fost DOAR un eveniment unic sau individual ci cu multi spectatori si s-a repetat de multe ori, politia (militia) refuzand sa mai participe la asemenea evenimente. Fenomenele au avut o intindere de peste o luna de zile.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Tu ai vazut?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Holiday):

Locotenentu credea ca exista demoni si cand a inceput sa adie vantul a fugit. rolling on the floor

Multora, care cred ca exista demoni, le e urat sa doarma singuri in intuneric.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Puteai vedea si auzii sticlaria si geamurile sparte ca in casa nici daca erai platit cu aur nu intra nimeni, de altfel era militia acolo (pana au zburat bolovanii) ca apoi au zburat si ei.
Eu stateam la 2 si evenimentele erau la 1 (etaj). Toata scara era pe interval la vizionat, nu a fost un eveniment izolat ci cu mult public si multi martori.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Un filmulet ceva ai sa-mi trimiti cu acel eveniment?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mai greu cu fimuletele prin anul 1970, inca nu existau nici calculatoare darmite filmulete. Imi pare rau.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Si de atunci nimic n-ai mai vazut?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce vroiai sa vad, geamuri sparte, oameni tipand sau agitatie pe scara ca eu la asa ceva nu ma duc, ce sa vad, demoni in plina manifestare? Nu ma zbuciuma curiozitatea in asa hal incat sa-mi pierd sufletul pentru necuratu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Deci nu ai vazut.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu multumesc lui Dumnezeu, ma ferit de asa ceva intr-un contact dierect (NU M-AS DUCE NICIODATA). Dar au fost destui vecini "curiosi" care dupa "vizionare" au sfrsit-o rau, ba chiar cu efecte ireversibile.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Te-as ruga sa descrii sumar ce ai auzit si ce spuneau ca au vazut vecinii.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Simplu, ce a spus militianul, statea la masa din mijlocul camerei care nu era prea mare, geamurile duble (nu exista termopane inchise. Din spre geamuri au inceput sa zboare diverse pietre de diferite dimensiuni. Parca erau aruncate di afara geamurilor DAR geamul din exterior era inchis si nu se spargea. Al doilea geam se spargea si bolovanul zbura prin casa lovind ce nimerea, daca era din sticla obiectul se spagea sau lovea pe cineva, in spoeta militianul care intocmea un proces verbal, Nu era vorba de o pietricica ci de mai multi bolovani la diferite intervale. La evenimentrul din '60 care s-a intamplat in cartier, fenomenul a durat cateeva luni si pietrele se scoteau din casa cu galeata. Din cate stiu casa a fost abandonata multi ani apoi demolata. NU stiu daca s-a mai construit ceva acolo. In speta mas emenea evenimente se intampla celor care il invoca pe diavol. Tipa care statea pe scara cu mine se ocupa cu ghicitul in mod frecvent, acum este la azil fara sa mai fie constienta de ea.

| Kandia15 a răspuns:

Sfatul meu e sa te duci la Dumnezeu in rugaciune si sa ii spui ce ne-ai zis noua aici. Deschide-ti inima si fii sincer cu El.
Nu cred ca a fost o alegere prea buna sa postezi aici, e plin de oameni care te pot lua la misto.
Ai grija de tine! :*

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Singur îți va fi foarte greu, sfatul meu este să găsești grupuri de rugăciune, pe Facebook sau în orașul tău, ajută foarte mult.