| saymoon a întrebat:

Ma simt cumva ciudat, mi-am inceput viata sexula si nu stiu...
Eram o tipa tare religioasa si intre timp m-am mai schimbat, dar mi-a ramas parca cate ceva din Biblie si Biserica.
Am facut pasul asta cu prietenul meu, il iubesc si sentimentul ii reciproc, am 19 ani...dar parca ceva imi zice ca nu-i bine ce-am facut.
Nu am de gand sa ma casatoresc cu el, sunt a 12 a, vreau sa plec la facultate. Nu vreau sa ma casatoresc nici acum, nici in urmatorii 5-10 ani.
Ma simt tare ciudat, credeam ca sunt pregatita pentru pasul asta, nu am facut-o cu oricine dar nu e sotul meu, stiu.
Mi-e teama de pedeapsa, ce am facut eu se cheama desfranare...sexul pana la casatorie si totusi...
Nu mai stiu, simt ca nu mai gandesc rational sad.
Am gresit intr-atat cat sa nu fiu iertata?

46 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Mi-e teama de pedeapsa, ce am facut eu se cheama desfranare..."
Ce ai facut tu se numeste act sexual si atat. Ce face credinta din voi.

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nicaieri ca ar fi pacat ce ai facut tu.

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Oare?
stii tu sigur?

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Daca tu stii vreun verset care afirma contrariul, da cartea, capitolul si versetul, ca Biblia luata la calup nu se pune. Un mare istoric, profesor universitar de Vechiul Testament la un colegiu universitar catolic a scris urmatoarea carte din care reiese clar ce spune si ce nu spune Biblia despre sexualitate: http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu_%C8%99i_sexul

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, iti dau numai unul sigur, cum ai cerut: cartea capitol verset. desi ti-as putea da 100 pe modelul asta. citeste evrei 13:4, cat despre link, ma lasa rece, nu ai vazut ce o postat kalla aci, mai sus? ca cica un preot i-a spus ca este ok sa-ti incepi viata sexuala la 18 ani, chiar daca nu esti casatorit.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Evrei 13:4 este un verset contra adulterului. Dupa cum spune prof. dr. Coogan, un barbat poate comite adulter conform Bibliei doar daca face sex cu sotia/logodnica altui barbat. In niciun alt caz nu poate fi vorba de adulter, nici macar daca barbatul respectiv este casatorit cu una sau mai multe femei, altele decat cea cu care face sex.

Eu nu am zis ca ea ar avea conform Bibliei dreptul sa comita adulter, ci doar ca sexul inainte de casatorie nu constituie adulter, cu exceptia mentionata mai sus.

N-ai demonstrat ca Biblia ar interzice sexul dinainte de casatorie. Te mai astept cu versete si maine si poimaine.

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Acolo aparea si termenul fornicatie...
sau, depinde de traducerea care o folosesti. despre asta ce parere ai?

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Te asigur ca prof. dr. Coogan a citit Biblia in greaca si ebraica, n-a avut nevoie de traducere pentru a intelege ce scrie acolo. Iar conform cu ABC Radio National, el este unul dintre cei mai mari biblisti americani.

Problema este: in Biblie nu scrie nicaieri ca sexul inainte de casatorie ar fi pacat sau interzis.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Mai e o problema principiala: casatoria in forma actuala a fost inventata la putin timp dupa Evul Mediu de Biserica Catolica. Singurul mod in care un barbat putea comite adulter conform Bibliei era sa faca sex cu sotia sau logodnica unui alt barbat. Daca facea sex cu o virgina sau o nevirgina nu se punea drept adulter, cu conditia ca ea sa nu fie casatorita sau logodita. Pe urma, Biblia nu interzice cea mai veche profesiune din lume, si daca n-o interzice rezulta ca la evrei a folosi prostituate era ceva permis. Nu foarte onorabil si nu un mod inteligent de a-ti cheltui banii, dar era permis.

Casatoria se incheia in mod traditional prin consimtamantul reciproc de a face sex. Futaiul si mutarea ambilor in aceeasi locuinta erau casatoreala. Nu avea nimeni nevoie de dezlegare sau aprobare de la popi. Casatoria in biserica avand binecuvantarea popii este o inventie catolica. Cei care au scris Biblia n-au cunoscut vreo casatorie pe tipic modern si nici n-aveau de unde s-o cunoasca. Luther considera ca deoarece casatoria este o treaba lumeasca, ea nu este de competenta bisericii. In viziune protestanta, biserica se ocupa cu sufletu', nu cu cine iei de nevasta.

Nu scrie nicaieri in Biblie ca "ce-a unit popa/rabinul, omul sa nu desparta", deoarece Isus, saracul, n-avea de unde sti ce va trece prin mintea Papei si a cardinalilor in secolul al XVI-lea.

Surse:

Acquiring a Spouse

Mishnah Kiddusin 1:1 specifies that a woman is acquired (i.e., to be a wife) in three ways: through money, a contract, and sexual intercourse. Ordinarily, all three of these conditions are satisfied, although only one is necessary to effect a binding marriage.

Because marriage under Jewish law is essentially a private contractual agreement between a man and a woman, it does not require the presence of a rabbi or any other religious official. It is common, however, for rabbis to officiate, partly in imitation of the Christian practice and partly because the presence of a religious or civil official is required under United States civil law.

http://www.jewfaq.org/marriage.htm

There appeared to be many marriages taking place without witness or ceremony in the 1500's. The Council of Trent was so disturbed by this, that they decreed in 1563 that marriages should be celebrated in the presence of a priest and at least two witnesses. Marriage took on a new role of saving men and women from being sinful, and of procreation. Love wasn't a necessary ingredient for marriage during this era.

http://marriage.about.com/cs/generalhistory/a/marriagehistory.htm

Jews are traditionally married underneath a special canopy known as a chupa, which symbolises the home that the couple will share. The ceremony used to take place outdoors in a field or grounds.

http://www.bbc.co.uk/religion/religions/judaism/rites/weddings_1.shtml

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru doctorandus):

Esti sigur ca Biblia nu vorbeste despre sexul inainte de casatorie?
Ce mai zici de aceste versete?
„Trebuie să ocoliţi cu desăvârşire orice formă de imoralitate sexuală. Niciun alt păcat nu afectează trupul ca acesta. Când păcătuiţi astfel, păcatul e îndreptat chiar împotriva trupului vostru." (1 Corinteni 6:18,

efeseni5:5 "5 Pentru că ştiţi şi recunoaşteţi voi înşivă că niciun fornicator, niciun om necurat, niciun om lacom — adică un idolatru — nu are moştenire în regatul lui Cristos şi al lui Dumnezeu.
"
Pentru Dumnezeu, fornicatia sau relatia cu o persoana necasatorita este la fel de gresita ca si idolatria
Biblia spune clar că „Dumnezeu îi va judeca pe fornicatori" (Evrei 13:4).

1 Tes. 4:3–8: „Căci iată care este voinţa lui Dumnezeu:... să vă abţineţi de la fornicaţie, ca fiecare dintre voi să ştie cum să-şi stăpânească vasul în sfinţenie şi onoare, nu în pofte sexuale lacome, asemenea naţiunilor care nu-l cunosc pe Dumnezeu, ca nimeni să nu ajungă până acolo încât să-i facă rău fratelui său şi să-i încalce drepturile în această privinţă, pentru că Iehova este cel care pedepseşte pentru toate aceste lucruri, aşa cum v-am mai spus şi v-am şi depus o mărturie temeinică. Căci Dumnezeu nu ne-a chemat la necurăţie, ci la sfinţenie. Astfel, cine nesocoteşte aceste lucruri nesocoteşte nu un om, ci pe Dumnezeu, care pune spiritul său sfânt în voi". (Cuvântul grecesc pornéia, tradus prin „fornicaţie", se referă la relaţiile sexuale dintre persoane necăsătorite, precum şi la relaţiile extraconjugale ale unor persoane căsătorite.

| doctorandus a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Porneia insemna prostitutie in greaca veche (Moulton si Milligan, 1914-1929). Biblia nu condamna contactele sexuale ale tinerilor logoditi, conform cu Witte, John (2005). Sex, Marriage, and Family in John Calvin's Geneva: Courtship, engagement, and marriage. ISBN 9780802848031.

Episcopul episcopalian John Shelby Spong in The Living Commandments sustine ca Noul Testament nu se opune sexului premarital.

In orice caz, intelesul cuvantului porneia este controversat printre traducatorii Bibliei, asa ca nu se poate baza ca ar condamna sexul premarital. Traducerile contemporane in limba engleza il traduc fie ca imoralitate sexuala, fie ca imoralitate, ceea ce se reduce la afirmatia tautologica dar vida "imoralitate sexuala este ceea ce este imoral sexual".

In orice caz ar fi absurd sa afirmam ca autorii din secolele I si al II-lea e.n. ar fi invocat puterea unui ritual inventat abia in secolul al XVI-lea e.n. si ca pana in secolul al XVI-lea aproape toti crestinii ar fi procreat copii din curvie deoarece casatoriile lor nu fusesera incheiate de preoti. Daca vrei sa impingem lucrurile pana la concluzii radicale, futaiul era unul din mijloacele prin care se incheia casatoria la evrei, deci partenerii care au avut contacte sexuale sunt casatoriti unul cu altul conform practicii iudaice, desi nu sunt casatoriti civil sau religios.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru doctorandus):

În Biblie, „fornicaţia" (în greacă, pornéia) se referă la relaţiile sexuale imorale ce au loc în afara căsătoriei încheiate în conformitate cu normele biblice. Ea include adulterul, prostituţia, relaţiile sexuale între persoane necăsătorite, sexul oral şi anal, precum şi manipularea sexuală a organelor genitale ale altei persoane decât partenerul conjugal. Ea include şi acte de acest fel între persoane de acelaşi sex, precum şi bestialitatea
Si daca porneia inseamna prostitutie, a te culca cu cineva cu care nu esti casatorit nu inseamna cu alte cuvinte a te prostitua?
Ba chiar asa, chiar daca acest cuvint e folosit de obicei la fetele care fac strada
Si nu imi cita mie ce spune un anume episcop pentru ca este=zero.Multi dintr-e ei abuzeaza copii si fete si mai au si tupeul sa indemne lumea la imjoralitate.Ar trebui sa le fie rusine si lor dar si tie ca l-ai dat ca exemplu
Evrei13:4 spune clar Căsătoria să fie onorabilă la toţi şi patul conjugal să fie nepângărit, pentru că Dumnezeu îi va judeca pe fornicatori şi pe cei adulteri
Asta inseamna ca inainte sa te casatoresti cu o femeie nu trebuie sa ai alte relatii sau sa ai relatii intime cu ea.

| doctorandus a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Sexul oral ar fi imoral? Unde pana mea scrie acest lucru in Biblie? Sau te-ai facut falsificator de Biblii? Zi-mi ce carte, capitol, verset mentioneaza explicit sau descrie sexul oral. In felul asta nu mai e nevoie ca necredinciosii sa-si bata joc de Biblie, ca va bateti singuri joc de ea si puneti in gura ei toate aberatiile si frustrarile voastre.

| Mădă0611 a răspuns:

Naspa senzatie, banuiesc, dar dumnezeu e bun si iarta, nu? Altii sunt iertati pentru ca au omorat, sexul nu e chiar crima.

| milan9 a răspuns:

Iertare stii ca exista intotdeauna pentru cainta sincera si pentru indreptarea vietii pe o cale corecta... Dar mai e si problema cealalta, familia.
Pacatele facute in perioada aceasta vor afecta direct si indirect echilibrul si linistea acelei familii pe care toti ne-o dorim fericita, echilibrata, implinita...
De aceea trebuie sa te intrebi foarte serios ce doresti de la viata si sa fii dispusa sa faci suficiente eforturi pentru perioada definitorie ce ne ofera implinirea persoanla: familia, familia crestina construita pe principii morale solide.
Suntem in perioada postului si cel mai potrivit este sa ceri sfatul unui duhovnic si sa primesti lucrarea harului divin prin taina spovedaniei.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Suntem in perioada postului si cel mai potrivit este sa ceri sfatul unui duhovnic si sa primesti lucrarea harului divin prin taina spovedaniei.
Ca ai facut sex cu persoana pe care o iubesti sa te spovedesti? Fix bazaconii sfinte.

| milan9 a răspuns:

Hristos Mântuitorul a lăsat Biserica şi s-a identificat cu ea, iar in Biserică El i-a lăsat pe preoţi.
Preoţii au primit responsabilitatea continuării lucrării lui Hristos în lume. Transmiterea harului este singurul lucru pe care familia sau învăţătorul de lege nu îl poate face!
Harul preotului nu este meritul său (fiecare om are păcate) ci este meritul lui Hristos care s-a identificat cu Biserica Sa!

Hristos Domnul i-a lăsat pe apostoli, pe episcopi şi preoţi să continue în acelaşi chip lucrarea Sa în lume, inclusiv aceea de transmitere a harului Duhului Sfânt:

Fapte 8, 17 : "Atunci îşi puneau mâinile peste ei, şi ei luau Duhul Sfânt."
Fapte 8, 18 : "Şi Simon văzând că prin punerea mâinilor apostolilor se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani".
Fapte 8, 19 : "Zicând: Daţi-mi şi mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt."
Fapte 8, 20 : "Iar Petru a zis către el: Banii tăi să fie cu tine spre pierzare! Căci ai socotit că darul lui Dumnezeu se agoniseşte cu bani."

| milan9 a răspuns:

Confirmările prin care Fiul lui Dumnezeu îi trimite pe apostoli în lume, inclusiv cu această misiune, de a transmite harul lui Dumnezeu...
Astfel, iertărea prin harul lui Dumnezeu face obiectul unei lucrări cu totul speciale:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (iniţial doar pe apostoli, ulterior –pe episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

Transmiterea harului este prezentată în Noul Testament ca un lucru fizic, cât se poate de concret, nicidecum autosugestionare sau limbaj metaforic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Foarte bine :-) sper sa inteleaga si ei ca numai prin spovedanie ne vor fi iertate pacatele, post si rugaciune

| sublime89 a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic. Ai facut ceva absolut normal pe care aproape orice om de pe planeta asta il face. Asa ca nu e nimic de "iertat".

| M25M a răspuns:

Era o postare pe aici, in care se sustinea ca Budda este in Iad fiindca nu a stiut "ca crestinismul" e religia corecta. Avand in considerare aspectul asta dati seama unde vei ajunge tu...

| Exilee a răspuns (pentru M25M):

Fir-ar sa fie. Acea postare este falsa. Cum sa stie Budda de Domnul Iisus Hristos cand acesta S-a nascut cu vreo 4 secole dupa moartea acestuia? Nu stiu ce sa zic, eu sunt sceptic in orice caz.

| saymoon explică (pentru M25M):

Sa fim seriosi( desi nu pe aici era intrebarea mea), toate religiile din lume sunt considerate de "purtatorii" lor ca fiind "religia adevarata", altfel n-ar mai tine-o, sau nu ar mai crede in nimic, eventual.
Nu se stie, nu are cum se cunoste o asemenea informatie de oameni, de oamenii vii. Astea sunt tampenii, interpretari a celor care castiga o paine dintr-o publicare"de senzatie".

| M25M a răspuns (pentru saymoon):

Eram ironic. Nu cred ca ai sa ajungi intr-un taram imaginar sa suferi o eternitate ca ai facut sex cu persoana pe care o iubesti.

| Kalla a răspuns:

Nu e pacat, chiar de loc.Preotul mi-a zis ca cel mai bun moment pentru inceperea vietii sexuale la fete este cand implineste 18 ani si la fel spun si doctorii.

Simte-te bine ca ai facut acest pas.Desfanarea e atunci cand te culci cu toti pentru pentru ca vrei sau pentru bani.Sau atunci cand inseli. Faptul ca ai asteptat sa fii majora si sa ai o relatie pentru acest pas te face o fata exceptionala si cu capul pe umeri.

| saymoon explică (pentru Kalla):

Jur, am mai umblat eu pe la manastiri si biserici, dar nu am auzit in viata mea de vreun preot sa zica ceva de genul. Mereu am crezut ca sexul/dragostea/alte versiuni, in afara casatoriei e considerata desfrau.
Nu, nu stiam ca asa indeamna un preot...probabil e subiectiva treaba asta sau ma stiu eu...

| Kalla a răspuns (pentru saymoon):

Preotul care mi-a spus asta crede si in BIg-Bang si Evolutie numai ca el crede ca Dumnezeu controleaza si dezlantuieste toate acestea.

| Exilee a răspuns (pentru saymoon):

Inteleg sentimentul pe care-l simti. SI eu sunt intr-o situatie similara...

Nu vreau sa te sperii/ sa fac propaganda/saindoctrinez prin replici da fanatism sau mai stiu eu ce, dar viziteaza si acest blog :)

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/desfranare/

| saymoon explică (pentru Exilee):

Multumesc, desi presimt ca nu ma va face sa ma simt mai bine. happy

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Si pana la 18 ani nimic Kalla?

| Kalla a răspuns (pentru Hombre):

Ma mai gandesc.

| doctorandus a răspuns (pentru Kalla):

Strabunicul meu era preot si s-a casatorit cu o fata de 12 ani. Pe vremea aia, daca erau necasatorite la 18 ani erau considerate fete batrane.

| fllu07 a răspuns (pentru Kalla):

Sigur era preot? sau era ceva facatura? ceva sarlatan imbracat in roba neagra.

| NOname a răspuns (pentru fllu07):

"Sigur era preot? sau era ceva facatura? ceva sarlatan imbracat in roba neagra."

Păi nu e aceasta definiţia (nescrisă) a preotului?

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Se poate. oricum BOR tot mai foloseste tertipul asta cand un preot face cate o gogomanie, de atrage atentia presei (gen, o betie strasnica, sau joaca la pacanele, sau cazul ala din aeroport, cu preotul ala de injura de sleau de toti sfintii, si toti oamenii amintiti cu numele in biblie) spunand ca nu este prot ci, altcineva sa imbracat in sfanta haina preoteasca, ca sa denigreze "sfanta biserica" laughing

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

(Pt NOname) se poate. oricum BOR tot mai foloseste tertipul asta cand un preot face cate o gogomanie, de atrage atentia presei (gen, o betie strasnica, sau joaca la pacanele, sau cazul ala din aeroport, cu preotul ala de injura de sleau de toti sfintii, si toti oamenii amintiti cu numele in biblie) spunand ca nu este prot ci, altcineva sa imbracat in sfanta haina preoteasca, ca sa denigreze "sfanta biserica" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc sentimentul asta :-( mergi si vorbeste cu un preot.incearca sa te spovedesti si o sa fie bine.roaga-te la Dumnezeu sa te ierte pentru ceea ce ai facut.toti gresim :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu te ierti te iarta si Dumnezeu.
Sentimentul de vinovatie indus de biserica este o povara.
Scapa de el.Nu este usor, dar nici imposibil.
La mine a fost nevoie de ani de zile.
Dumnezeu este una iar biserica si oranduirile ei este altceva.
Un gest facut din iubire nu poate fi ceva grav. Apoi mai este si natural.

| Delmoniko a răspuns:

Sex is good. Sex is the right way. Come to the dark side. He have cookies happy

| Polonic1 a răspuns:

O sa arzi in iad.

| saymoon explică (pentru Polonic1):

Bunicul meu zicea ca focul e prea bland pentru iad.Deci... :p

| Delmoniko a răspuns (pentru Polonic1):

Decat daca i-a placut, nu fi rau happy

| sempreinvolo30 a răspuns:

„Căsătoria să fie onorabilă", Pavel a adăugat următorul avertisment: „Patul conjugal să fie nepângărit, pentru că Dumnezeu îi va judeca pe fornicatori şi pe cei adulteri" (Evrei 13:4). Pavel a folosit expresia „patul conjugal" cu referire la relaţiile sexuale. Aceste relaţii sunt ‘nepângărite’, sau curate din punct de vedere moral, dacă au loc numai în cadrul căsniciei. De aceea, creştinii dau ascultare următoarelor cuvinte inspirate: „Bucură-te cu soţia tinereţii tale!" (Proverbele 5:18).
17 Cei ce întreţin relaţii sexuale cu altcineva decât partenerul conjugal manifestă dispreţ faţă de legile morale ale lui Dumnezeu. Este adevărat că mulţi oameni din ziua de azi consideră adulterul un comportament normal. Însă, indiferent ce cred alţi oameni despre adulter, creştinii nu trebuie să se lase influenţaţi de acest punct de vedere. Ei ştiu că, în cele din urmă, nu omul, ci „Dumnezeu îi va judeca pe fornicatori şi pe cei adulteri" (Evrei 10:31; 12:29)

| doctorandus a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Patul conjugal inseamna dormitorul unui cuplu casatorit. Cei necasatoriti nu pot avea pat conjugal, chiar daca fac sex impreuna.

| ADN30 a răspuns:

„Cine practică fornicaţia păcătuieşte împotriva propriului corp" (1 Cor. 6:18). „Oricine comite adulter cu o femeie... îşi pierde sufletul" (Prov. 6:32). (În ce priveşte homosexualitatea, vezi Romani 1:24–27.) (Relaţiile sexuale nelegitime s-ar putea să pară plăcute pentru moment. Dar ele provoacă boli respingătoare, sarcini nedorite, avorturi, gelozie, mustrări de conştiinţă, tulburări afective şi, desigur, aduc dezaprobarea lui Dumnezeu, Cel de care depinde viitorul nostru.)

| ADN30 a răspuns:

1 Tes. 4:3–8: „Căci iată care este voinţa lui Dumnezeu:... să vă abţineţi de la fornicaţie, ca fiecare dintre voi să ştie cum să-şi stăpânească vasul în sfinţenie şi onoare, nu în pofte sexuale lacome, asemenea naţiunilor care nu-l cunosc pe Dumnezeu, ca nimeni să nu ajungă până acolo încât să-i facă rău fratelui său şi să-i încalce drepturile în această privinţă, pentru că Iehova este cel care pedepseşte pentru toate aceste lucruri, aşa cum v-am mai spus şi v-am şi depus o mărturie temeinică. Căci Dumnezeu nu ne-a chemat la necurăţie, ci la sfinţenie. Astfel, cine nesocoteşte aceste lucruri nesocoteşte nu un om, ci pe Dumnezeu, care pune spiritul său sfânt în voi". (Cuvântul grecesc pornéia, tradus prin „fornicaţie", se referă la relaţiile sexuale dintre persoane necăsătorite, precum şi la relaţiile extraconjugale ale unor persoane căsătorite.)
Ef. 5:5: „Niciun fornicator, niciun om necurat, niciun om lacom — adică un idolatru — nu are moştenire în regatul lui Cristos şi al lui Dumnezeu". (Aceasta nu înseamnă că, dacă cineva a fost în trecut fornicator, nu se poate bucura de binecuvântările Regatului lui Dumnezeu; dar, pentru a obţine aprobarea lui Dumnezeu, trebuie să renunţe la acel mod de viaţă. Vezi 1 Corinteni 6:9–11.)