| Dorugar a întrebat:

Mai are vreun rost ca si crestini sa credem in Dumnezeu si sa ascultam de cele 10 porunci date de El?
Pun aceasta intrebareape motivul ca Noul Testament ne invata in:
- Romani 10, 4 Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGII,
- in plus de asta in Galateni 3:13 se spune ca: "Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, (lui Dumnezeu aia cu cele 10 porunci) făcându-Se blestem pentru noi!"
-In plus de asta in 2 Tesaloniceni 2; 7 "Căci taina FARADELEGII a şi început să lucreze;"!

In concluzie religia Noului Testament este cea a FARADELEGII!
Si intr-adevar asa este, pocaitii ne asigura ca si Hitler, (ca sa nu mai vorbim de curve si borfasi) ar fi ajuns in Rai daca s-ar fi cait sincer de faptele sale in ultimul minut dinaintea mortii sale!
Data fiind aceasta situatie, cum credeti ca vede Dumnezeu religia crestina, care ii desfinteaza Legea Veche inlocuind-o cu o Lege Noua (Noul Testament) care este data de Isus Christos cel care singur se autointituleaza Lucifer si Stapanul cheilor Iadului?
Chiar nu le este frica crestinilor de judecata si pedeapsa lui Dumnezeu pentru faptul ca acestia urmeaza o "ratacire" pusa la cale de sarlatanul si ucigasul cunoscut sub numele sau de mincinos drept falsul "apostol Pavel"?
Ce credeti, oare la momentul x, va va judeca Dumnezeu, sau falsul apostol Pavel ale carui minciuni diabolice le urmati in numele lui Isus Christos =Lucifer?

Răspuns Câştigător
| venusdoom a răspuns:

:)) nu esti crestin. Nici un crestin nu scrie Isus, ci Iisus...Am impresia ca orice subiect legat de Biblie, se bazeaza doar pe presupuneri, nu pe fapte concrete. Te intreb pe tine, crestinule, unde e dovada existentei lui Isus cum ii zici tu? Alta in afara de Biblie. Erau cronicari si pe vremea lui Iisus, din zonele in care el facea acele "minuni". Cum naiba nu s o gandit nimeni sa scrie despre ele?
Crede si nu cerceta...am impresia ca tot din sfanta voastra biblie vine.
Uita te la filmul asta http://www.youtube.com/watch?v=WbcNrgVA9Y8

37 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar explică (pentru DanionM):

1 Hristos nu este un nume ci un personaj UNS, iar Isus nu a fost uns decat poate pe gura dupa ce manca slanina!
2 Biruinta prin sangele mielului este biruinta prin religia mielului, adica cea mozaica, voi nu il urmati pe Miel, adica pe Isus, ci il urmati pe sarlatanul Pavel, adica pe Dracu care s-a intrupa in corpul rabinului Isus si se lauda ca el este stapanul cheilor Iadului!
3 Singurul personaj ceresc care a venit pe pamant conform Noului Testament este Christosul care se recunoaste in Apoc. 22.16 ca este Lucifer, iar explicatia venirii sale o da tatal ceresc in Apoc 12.12.
Iar faptul ca Diavolul care a fost azvarlit pe pamant ca sa-si faca biserica sa anuntata de Petru in 2 Petru 1. 19 si apoi este confirmat si de apostolul Luca care fgace urmatoarea afirmatie: 18. Şi le-a zis: Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer.

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

1. Seriozitatea si faptul de a fi serios sunt subiective si difera de la o perceptie la alta. Seriozitatea ta are o anume tenta de comedie.
2. Este o metoda gresita. E considerat nestiintific sa preiei citate, mai ales dintr o carte care foloseste mai mult limbaj mistic ce tinde spre poetic precum Biblia, in argumentari de genul. Si eu pot sa iau citat din Biblie "Dumnezeu nu exista".

| Dorugar explică (pentru shadovv):

1 Eu cand vorneam de seriozitate nu ma refeream la perceptiile altora ci la felul in care eu tratez problema religioasa!
2 Poi atunci este si mai gresit sa-ti randuiesti viata, caci asta fac crestinii, dupa o carte de poezii!
Din partea mea poti sa le iei, si in mod sigur ca acel verset isi va gasi sustinere in argumente bazate pe realitate, adica pe Adevar!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Deci sunt foarte curios de unde vine ideea asta tampita ca crestinii sunt atat de "biblici". Eu nici nu am o Biblie in casa.

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Nici n u e nevoie sa ai, e suficient sa te prosteasca popa ca sa devii credincios dupa Biblie!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Eu merg la Biserica de cand ma stiu si tot ce am auzit prin predici erau doar sfaturi etice. Deci unde e prostia?

Plus urasc modul in care tu faci "propaganda" asta: < Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, (lui Dumnezeu aia cu cele 10 porunci) făcându-Se blestem pentru noi! > Cine te a invatat sa pui in paranteze gandurile tale subiective atunci cand dai un citat? Ai tu consotinte teologice sau de istorie a religiilor pentru a interpreta Biblia? E ca si cum m as apuca eu acum sa interpretez Ghilgamesh, Moartea lui Baldr sau invocatii catre zeii vedici.

Aici blestemul legii se refera la pacatul primordial.