| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus i-a lasat special lui Petru TESTAMENTUL sau, oare cum se explica faptul ca in Noul Testament nu gasim Evanghelia lui Petru, despre a carei existenta pomeneste si Apostolul Pavel.
Pai ce fel de Biblie este aia in care lipseste exact TESTAMENTUL lui Isus din Nazareth?
Nu cumva o fi Biblia falsului Christos numit si Antichristul sau Lucifer?
Ce fel de oameni trebuie sa fie credinciosii care il cred pe FALSUL Christos ca fiind Dumnezeu, si il slavesc in bisericile lor pe Potrivnicul lui Dumnezeu pe care l-au asezat mai presus de Dumnezeu? despre care spune si Biblia in 2 Tesalonioceni 2:4?
Credeti ca Dumnezeu nu ii va pedepsi aceasta ratacire a mintii cauzata de credinta lor a proasta?

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Asa-zisa "evanghlie" a lui Petru nu este autentica, nu a fost scrisa de Petru. Contextul confirma acest lucru...

| Moisie explică (pentru milan9):

Hahahahah, ce tare, adica Apostolul Pavel recunoaste ca Petru a avut o evanghelie a lui, si vine userul TPU milan09, sa il combata, si sa-l faca mincinos!
Asta este asa de tare incat iti vine sa crezi ca suntem in filmul cu Razboiul Stelelelor!
Ce stii tu mlane despre contextul de atunci, ca vad ca esti atat de habarnist incat nu intelegi ca Isus si Petru au trait intr-o lume in care NU exista Religia Crestina, si nici crestini, carora sa li se adreseze, deci toata legatura intre acele povesti biblice si crestinism sunt facute prin MINCIUNA ordinara, pai daca nu accepti acest context adevarat si logic si atat de evident, ce competente ai tu sa zici ca Apostolul Pavel vorbea despre FALSURI?
Tu glumesti...sau ai scapat de la glumeti?

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Pavel nu a afirmat niciodata ca Petru ar fi scris vreo Evanghelie. Faci presupuneri dar nu au valoare si nici relevanta...

| Moisie explică (pentru milan9):

Ma dar tu in materie de cunoastere a Bibliei, esti apa de ploaie!
Pai cum se poate sa nu stii ca apostolul Pavel face referire la existenta Evangheliei lui Petru?
Pai ce fel de preot esti tu?
Unu sarbesc?
Vezi ca te reclam la episcop ca nu cunosti Biblia, mai este episcop Raici?
Pai ia cauta tu in Galateni 2:7 sa vezi daca este pomenita evanghelia lui Petru sau nu?
Rusinica! Mare rusine ca un ateu convins ca mine sa cunoasca mai bine Biblia ca tine!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Galateni 2,7 nu se refera la "Evanghelie" ca sriere, ca lucrare scrisa! "Evanghelie" inseamna "veste buna", predicarea cuvantului prin apostoli, iar acest lucru l-au facut toti, inclusiv Petru... Dar nu se mentioneaza nicaieri despre vreun "text" -mostenire de la Petru. Nicaieri.

Galateni2, 7: "Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur"

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

In calitate de persoana "taiata imprejur" stii foarte bine ca evreii aveau "Torah orala"- Traditia orala - de importanta similara celei scrise, asta unu la mana.

Doi la mana, cunosti foarte bine inclinatia speciala a literatilor evrei spre folosirea uneori exagerata a VALORILOR METAFORICE a cuvintelor. Acesta e si motivul pentru numirile simbolice de "evanghelie" (veste buna) pentru cele patru texte autentice, respectiv "Evanghelia" lui Matei, a lui Marcu, a lui Luca si cea a lui Ioan.
Trei la mana, nu sunt preot. Fiecare credincios are datoria sa-si cunoasca bine credinta.

| Moisie explică (pentru milan9):

La cata "logica" si "memorie" ai tu, fara sa mai vorbim de cultura, se pare ca nici atat nu stii ca si Isus era "taiat imprejur ca doar era un RABIN al reliogiei mozaice care avea legatura cu crestinismul, cam atat cat ai tu cu inteligenta si ratiunea.
2 Evreii nu aveau Torah orala tot asa cum voi crestinii NU aveti Biblia anala!
3 Sa inteleg ca dupa "logica" ta, Legea lui Dumnezeu nu mai conteaza, ca e "veche" motiv pentru care trebuia sa fie inlocuita de vorba proasta a unor cioflingari care se lauda singuri ca au primit Puetere si Stapanire peste draci, asa cum vedem in Luca 9:1!
Bravo! Ai o logica foarte corecta... daca e vazuta din punctul de vedere a "dumnezeului" numit Lucifer.

| Moisie explică (pentru milan9):

Ma da amarnic le mai minti! Se vede ca il ai ca Dumnezeu pe Tatal Minciunii!
Adica evanghelia lui Petru cel care a primit mostenirea testamentara a lui Isus, zici tu ca este cacao, in timp ce "evangheliile" unor cioflingari care nu au avut niciun contact cu Isus, este aur!
Esti sigur ca nu ai luat lectii de logica de la Tatal Tau, pe nume Lucifer?
Cat despre Mostenirea lasata de Isus pe care tu o contestezi precum ca nu ar exista, iat-o:
Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit eşti Simone, fiul lui Iona, că nu trup şi sânge ţi-au descoperit ţie aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.
Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri.