| dragos38 a întrebat:

Mai avem nevoie de religii in mileniul III -(era tehnologizarii)adica daca exista acel ceva, oare nu se poate manifesta fara religii,

56 răspunsuri:
| nocturna a răspuns:

Am avut vreodata?

| sublime89 a răspuns:

Avem religii in continuare doar datorita faptului ca le-am avut atatea milenii, si acum e greu sa ne dezobisnuim de ele. Credem din inertie. Oricate dovezi vin impotriva lor, noi tot nu ne putem lasa de ele.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine te pune sa crezi

| sabin89 a răspuns:

Dupa o intrebare se pune semnul intrebarii, nu virgula. Si, ca sa ma refer la ce ai scris, daca ii spui era tehnologizarii, nu ii faci neaparat un compliment. Parerile sunt inca impartite. Unii spun ca tehnologia ne desteptateste, altii ca ne zapaceste. Trebuie sa vedem, sa lasam sa mai treaca ceva timp, sa ne lamurim cum e de fapt.raised eyebrows

| dragos38 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu ma pune nimeni sa cred in d-zeul biblic, dar cred ca exista ceva teoretic, caci practic nu stim, care a creat ceea ce vedem acum, acest univers.

| dragos38 explică (pentru sabin89):

Upssssssss,asa este soryyy

| dragos38 explică (pentru sabin89):

Mda,pe unii da i depaseste dar nu pe toti, de exemplu, anul trecut la antena 3 a fost invitat un student din Romania de la facultatea de Info, sau ceva de genul care a participat in America la un concurs de inventica si a luat premiul I pentru ca a inventat masina fara sofer, americanii, au de gand ''a spus el'' ca aceasta masina o vor pune in circulatie in anul 2018

| dragos38 explică (pentru sabin89):

Nu inteleg la ce te-ai referit cand ai zis ''nu-i faci neaparat un compliment''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu!
Nu avem!
Dar oameniilor le place sa arunce cu banii dupa popi-vorba lu' guta(sau a carui manelist)-fara numar, fara numar!
Adica pe langa nunta, botez, inmormantare omu' mai arunca bani si pe sarcatiste, spovedanii(si alte ''servicii'' oferite de preoti -si nu numai-servicii care se pare ca in ziua de azi costa banisisori frumosi.

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Da, asta cam asa este.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu inseamna ca cuntem superstitiosi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Ba da!
Dar exista si superstitii ridicole- cum ca daca iti trece o pisica neagra pe dinainte o sa patesti ceva rau-iti dai seama cand vine de capitolul RELIGIE cate mai avem...
Oricum fiecare crestem/ne dezvoltam cu o anumita personalitate(mentalitate, gandire..chiar si tabieturi si superstitii) deci e destul de greu sa renuntam la tot ce am acumulat de-a lungul anilor...
In cazul unor prea multa CREDULITATE si NAIVITATE

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Sincer si eu, cand eram mai mic, tot asa procedam cand vedeam o pisica neagra, scuipam si faceam 3 pasi inapoi/mi-a trecut,cu catva ani in urma am avut o pisica neagra de fapt am salvat-o, era mica plina de purici,umblau pe ea ca pe bulevard/am tinut-o catva ani/insa se pare ca soarta i fu potrivinica,caci a disparut, sunt sigur ca a inhatat-o, un caine, si ce am constatat inca mai sunt persoane care inca cred ca pisicile negre aduc ghinion, si prefera sa nu le tina/bine inteles aceasta superstitie tot de la biserica vine/am citit un articol in care se zice ca papa Gregory al IX a proclamat pisicile negre ca fiind un semn al diavolului/deci iata cei care ar trebui sa ne invete sa traim in armonie caci ei sunt mai aproape de d-zeu, ne influenteaza negativ, indemnand oamenii sa extermine animalele/

| mODIN a răspuns:

Nu,dar oamenii nu vor sa recunoasca adevarul...

| dragos38 explică (pentru mODIN):

Hm,pai de ce? ei nu vad ca majoritatea razboaielor s-au purtat din cauza religiilor, unii care au spus cum sta treaba cu pamantul au fost terminati/deci majoritatea dupa cum spui tu, prefera sa o duca in continuare asa?

| mODIN a răspuns (pentru dragos38):

Majoritatea lumii e prea retardata sa gandeasca pentru ei. Sa-i explici unui crestin de ce nu crezi in Dumnezeu e ca si cum ai incerca sa-i explici unui copil de 4 ani ca nu exista Zana Maseluta.Doar ca copii cresc, iar crestinii raman neschimbati.

| dragos38 explică (pentru mODIN):

Chestea este ca si eu sunt un crestin ortodox, dar totusi nu sunt asa de bisericos, acum cateva zile eu, un ateist sau liber cugetator/nu l-am intrebat ce este si un profesor de religie, din vb in vb am ajuns la chestea de ce exista moarte profesorul de religie o tinea (e si normal)cu adam si eva iar eu si cu celalalta persona il contraziceam/la un moment dat l-am intrebat, ok. daca noi ne tragem din Adam si Eva cum iti explici existenta a 4 rase diferite /a recunoscut ca nu stie/pana la urma am cazut cu totii de acord ca exista ceva chiar daca, nu o sa aflam ce sau cum arata?

| Peaches a răspuns:

Circula pe net o conversatie intre bebelusii inca nenascuti, forte fain facuta. Se intrebau ce va fi dupa nastere si unul dintre ei spunea ca o vor cunoaste pe Mama. La care celalat zicea: "Care Mama? Nu exista Mama. Si nu s-a mai intors nimeni dintre cei nascuti ca sa povesteasca. Iar pe Mama nu o vad deci nu exista."

| dragos38 explică (pentru Peaches):

Da,adica ceva de genul, cei care au murit nu s-au mai intors sa ne spuna l-am vazut pe d-zeu? daca am inteles eu bine asta ai vrut sa zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mileniul trei? era tehnologizarii? da mileniul doi a cui a fost? ca acum santem in plin avant al informatizarii si in plina explozie a digitalizarii si a calatoriiloe cosmice? a minimalizarii si maririi capacitatilor de stocare pe cipuri minuscule, a roboticii si altele.ia mai analizeste?

| Vladutz1986 a răspuns:

Dupa parerea mea nu avem nevoie de nici o religie dar, religiile in mileniul ||| s-au lipit perfect de conducerea unor state si sug sangele omului de rand ca un parazit si totul din cauza ca biserica aduce multe voturi. Deci problema nu este daca mai avem nevoie sau nu de religie ci ce face ea cu oamenii religiosi!

| Peaches a răspuns (pentru dragos38):

Da, la asta m-am referit. happy

| Swan39 a răspuns:

Normal că nu avem nevoie, dar cum a spus şi sublime89, oamenii s-au obişnuit cu asta şi se pare că le este teamă de schimbare deşi dispariţia religiilor nu ar aduce decât lucruri bune. Şi nu ajută nici faptul că li se bagă copiilor în cap aceste idei religioase încă de mici, pentru că na, religia e o unealtă folositoare societăţii, pentru a controla oamenii.

| danut a răspuns:

Este o vorba: ..toti o apa si-un pamant. poate in timp (daca mai este) vom reusi sa "descifram" si CE SCRIE in ADN-ul nostru si atunci..sa vezi minuni peste minuni. Inca nu ati inteles ca "informatia" despre Dumnezeu nu o capatam prin cunoastere ci ea se afla deja "scrisa" in ADN-ul fiecaruia dintre noi? Exemplu sunt cei asazisi atei care sunt "atrasi" ca mustele de aceasta rubrica. Daca numarati asazisi atei de pe aici veti constata ca sunt mai "multi" ca cei ce se considera religiosi.
Vreti sau nu, religia ESTE in fiecare dintre noi. Drept exercitiu (dovada) vor fi "raspunsurile" date la acest mesaj. Succes.

| dragos38 explică (pentru Peaches):

Hello,da din pacate nici unul nu s-a mai intors sa ne zica, daca mai este ceva dincolo sau nu/desi, circula (teoria reincarnarii)dar nici eu nu cred in reincarnare, tocmai aici este supriza, ca nu stim ce este dincolo/daca este sa ne luam dupa chimie, ea zice ca nimic nu piere totul se transforma, la fel si astronomia energia nu poate fi distrusa nici creata ci doar transformata la fel si materia care ii proprie energiei/intr-un film de actiune un actor zicea despre d-zeu ca ''are un simt al umorului cam ciudat''

| dragos38 explică (pentru danut):

Dupa parea mea religia nu a luat nastere datorita A.D.N. ci datorita gandirii superstitioase/a.d.n contine cu totul alte informatii/

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Pai in mileniul 3, nu mai suntem in mileniul 2,

| casian_6565 a răspuns:

Religiile vor dainui pana la sfarsitul lumii dar pana la urma va ramane una singura cu toate ca acum e mai greu sa crezi in Dumnezeu mai exista oameni sfinti dar foarte rar cum a fost parintele Arsenie Boca f multe minuni sper ca te am ajutat cat de cat

| dragos38 explică (pentru casian_6565):

Sf.lumi va fi peste 4 miliarde de ani cand soarele va transforma pamantul intr-o minge de foc, ce minuni a facut arsenie boca?

| casian_6565 a răspuns (pentru dragos38):

Pai a fost inchis intr o inchisore si mama lui a murit si a fost prezent la inmormantare mamaei lui a stiut cand va muri si acum nu a fost facut sfant oficial dar oamenii cred in el si merg la mormantul lui si acolo sunt multe flori care nu se ofilesc niciodata poate gasesti si pe net daca ti-am starnit curiozitatea.