| DarknessAngel a întrebat:

Oare de ce exista asa multe religii? Si pentru ce?
Ca sa fie cat mai multe discriminari? Si legi impotriva unor religii pe cand celelalte sunt in totalitate legale. A deveni ateu a ajuns cea mai buna alegere facuta vreodata. happy

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sunt asa multe religii pentru ca diavolii nu vor sa ne mantuim. Asa cum zicea un ateu mai de mult, cu atatea religii pe pamantu asta, sunt sanse foarte mici sa te nasti in religia corecta. Asa vor si diavolii, sa fie cat mai putini oameni care cred in Dumnezeu si cat mai multi care se inchina la idoli. A fi ateu ti se pare tie ca e ca mai buna alegere, dar de fapt e la fel de proasta ca si cand ai fi ales sa crezi intr-un gras sau intr-un sarpe cu multe maini pentru ca atat timp cat nu crezi in Dumnezeu nu te poti mantui.

| MortemAeternum a răspuns (pentru William):

Genial laughing, esti comic, ar trebui sa scrii o carte serioasa, dar de fapt va fi comdeie, ai talent.
Acum serios, te-ai gandit sa faci niste clipuri pe youtube? ai avea mare succesc cu astfel de argumente.

| DarknessAngel explică (pentru MortemAeternum):

Jur ca esti mai genial ca el. laughing Frumos comentariu.

| ghiolbitza a răspuns:

La nivel mondial sunt recunoscute 3 mari religii islamul, iudaismul si crestinismul. Hindu si budhismul sunt clasificate drept stil de viata, nu religie in sine. Celelalte (penticostalii, adventistii, lutheranii, etc.) nu reprezinta religii in sine, ci se catalogheaza drept denominatiuni crestine. Eu nu am auzit de nici o lege care sa interzica o religie sau manifestare religioasa. Chiar din cauza ca nu exista o asemenea lege, s-au dezvoltat tot felul de culte si noi secte religioase. Nu te obliga nimeni sa crezi sau nu in Dumnezeu, Allah sau Yeshua, nici nu te obliga nimeni sa iti manifesti credinta sau necredinta. Totul e la alegerea ta. Daca alegi sa crezi, automat alegi binele si raul care vin odata cu credinta respectiva (Rai si Iad, sau cum s-or numi la musulmani si evrei). Daca alegi sa nu crezi, atunci nu trebuie sa iti faci probleme referitor la ce o sa fie dupa ce mori. Ateismul e o doctrina in sine pe care multi o practica dar foarte putini o si inteleg. Tu decizi, alegerea iti apartine. It is as simple as that.

| Garnet a răspuns:

Sunt asa de multe religii pentru ca oamenii nu stiu cum sa faca pe altii sa asculte de eirolling on the floor) plus ca religia e cea mai usoara cale de manipulare!

| DarknessAngel explică (pentru Garnet):

Foarte adevarat. happy