| chiftelutacrocanta a întrebat:

Exista oare persoane adulte care nu au aflat inca nimic despre Dumnezeu si despre religii? Oare o persoana care nu a aflat inca nimic despre Dumnezeu si despre religii se intreaba cine a creat univesul si fiintele fara sa fii auzit vreodata intrebarea asta de la cineva? Sta in instinctul uman sa te intrebi cine te-a creat si sa te intrebi daca exista vreun creator?

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Încă în vechime oamenii se închinau la diverse zeități. Mereu încercau sa comunice cu Creatorul. Și avem acest comportament pentru ca am fost creați cu necesități spirituale.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Asa am fost si creati sa ne ucidem intre noi si asta a facut omul de cand exista asta e semn ca e ceva normal nu? zeul tau asa l-a creat pe om sa ucida

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Omul si-a folosit în mod greșit liberul arbitru și a decis sa nu asculte de Dumnezeu. Primul om care a ucis a fost Cain și era în opoziţie cu Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Dumnezeu a trumis multi. oamenii pentru a ucide pe alti chiar el a omorat fara nr

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu nu a omorât din placere.În războaiele care le-a purtat si-a folosit puterea cu măsură și numai în ultima instanta. Nu acționează niciodată fără un motiv întemeiat. Ezechiel 18:23.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!" Dar omul acela n’a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n’ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Isaiah 14:21~
21Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor! Ca sa nu se mai scoale sa cucereasca pamîntul, si sa umple lumea cu cetati!"

Exodus 12:29-30~
29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.
30Faraon s’a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Dacă citești contextul la fiecare dovada dată, vezi ca înainte de a-i omora li s-a spus ce trebui sa facă, dar nu au ținut cont. Iar diferenta dintre un om si Dumnezeu, este ca El vede și inima și își da seama dacă un om se căiește sincer sau nu.Deci,nu omoară din placere.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Ce vina au avut copii aia ucisi?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Acei copii făceau parte din poporul Israel și cunoșteau bine faptul ca profetul erau un numit al lui Dumnezeu, un reprezentant de-al lui. De asemenea, cunoșteau legea și stiau ca trebuiau sa acorde onoare, dar ei în cunoștința de cauza si-au bătut joc.Niciodată Dumnezeu nu i-a pedepsit pe oameni, chiar și pe copii, fără ca mai înainte sa ii avertizeze și sa le ofere posibilitatea de a alege.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Deci copii aia de cateva luni ei cunoasteau prea bine cool

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Dar nu erau de câteva luni.Erau mari. Un bebeluș nu își poate bate joc de cineva.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Pai dumnezeu a omorat bebelusi nu pe cei mari deci bebelusi nu au avut de ales, apropo pe egipteni cine lea creat?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Tu vorbești despre Egipt, eu vorbeam de 2Regi2:23,24.Din nou,Dumnezeu i-a anunțat ca asa se va întâmpla dacă nu ii lasă pe israeliţi sa plece, iar ei, deși au văzut ce miracole a făcut Dumnezeu pana în acel moment și cat de puternic e, nu au vrut sa asculte. Au preferat sa le moara copii, decât sa asculte.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Eu te-am intrebat despre egipteni cine ia creat pe ei? acei bebelusi de cateva luni au vazut ce miracole a facut dumnezeu cool

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Si acei copii ce vina au avut ca parinti lor nu au ascultat de moise? daca maine in Romania parinti nu asculta de cineva merita copii omorati pentru asta?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Un părinte este responsabil pentru copilul lui. Dacă el decide ca nu lasă copilul sa îl cunoască pe Dumnezeu, El nu îl obliga. Apoi nu uita cel mai important argument, ca Dumnezeu cunoaște inima fiecăruia, și poate sa vadă dacă o persoana, chiar și un copil sau bebeluș este dispusa sa accepte normele sale sau nu.Niciodata judecata sa nu a fost nedreapta. De exemplu,când evreii au vrut sa distrugă Ierihonul,Dumnezeu a salvat-o pe Rut si familia ei,deși aceasta era o femeie imorală. I-a văzut inima și nu a permis sa fie distrusă.
Cat despre egipteni,au fost descendenţii lui Adam și Eva, dar au ales sa nu asculte de Dumnezeu. Apoi,bebelușii nu au văzut miracolele,dar părinții lor au văzut și au preferat ca copii lor sa moara,decât sa fie copii lor în siguranță. E ca și cum azi,un părinte,deși este atenționat de către un mecanic, ca mașina sa nu mai funcționează bine și ca poate avea un accident, dacă nu o repara, prefera sa ignore avertismentul și merge cu copii și are un accident, în care mor. E de vina mecanicul, ca le-a zis ce se va întâmpla dacă nu tin cont de avertisment?

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Da-mi un singur verset din vt unde se afirma ca egipteni au fost creati de dumnezeu? dumnezeu a avut un singur popor atat, toate legamentele le-a facut cu evrei atat

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Geneza9:1,8-11.,Geneza 10:32.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Si a binecuvantat Dumnezeu pe Noe si pe fiii lui si le-a zis: "Nasteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l stapaniti!

referire la evrei

11. Si porumbelul s-a intors la el, spre seara, si iata avea in ciocul sau o ramura verde de maslin. Atunci a cunoscut Noe ca s-a scurs apa de pe fata pamantului.

potopul

Acestea sunt neamurile, care se trag din fiii lui Noe, dupa familii si dupa natii, si dintr-insii s-au raspandit popoarele pe pamant dupa potop.

nu se spune si ce popoare, versetul banuiesc ca e tradus prost in realitate e popoarele care se trag din poporul evreu adica pe unde sau raspandit evrei

| RAY a răspuns (pentru danay72):

"Domnul Dumnezeu te-a ales ca sa fii un popor al Lui dintre toate popoarele de pe fata pamantului" ( Deuteronom 7, 6 ).

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Tu ai întrebat cine i-a creat pe egipteni, nu cine era poporul ales dintre toate popoarele, ca sa vina Mesia.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

In versetul ala nu scrie ca dumnezeu ia creat pe egipteni

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Ești simpatic. Egiptenii sunt tot oameni, deci clar se referă și la ei, dar tu ști asta deja.

| RAY a răspuns:

Omul crede intr-o speranta nu ca chiar cauta el explicati pur simplu el cauta o speranta pentru ziua de maine si se roaga sa-i ofere ceea ce nu are,omul a inventat zeii de fapt se vedea ca acei zeii erau sperante,in Grecia antica era un zeu pentru fiecare lucru de exemplu zeul ploi,dragostei etc
omul cersea ajutor divin care intra in impas,pentru omul obisnuit fara multa carte asta functioneaza bine, nu ca multi au habar de biblie sau de dumnezeu dar omul sarac are nevoie de o speranta, se vede in Romania o tara saraca plina cu oamenii needucati, saraci care traiesc din sperante, cu cat nivelul de trai creste cu atat lumea devine mai non religioasa

| Violleta2022 a răspuns:

Pe globul pamantesc suntem 7 miliarde de oameni, din care doar 2 miliarde suntem crestine, crezand in Dumnezeu, restul sunt islamisti (musulmani), budisti, iudaisti, religiosi africani, religiosi chinezi samd....si 1 miliard sunt ateisti (care nu cred in nici o religie, dumnezue sau alt zeu).
Deci, fiind doar 2 miliarde de crestini in toata lumea din cele 7, iti poti imagina ca cele 5 milioane nu cred in Dumnezeu si in crearea universului.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_popula%C8%9Biilor_dup%C4%83_religie

| drutzix a răspuns:

Da, exista triburi care nu stiu nimic despre lumea moderna.
Instinctul uman este sa gaseasca o explicatie pentru tot ce vede.
In lipsa informatiei omul va veni cu tot felul de explicatii tampite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt și mai bine că nu au auzit că facă auzeau probabil deveneau la fel de spălate pe creier ca și creștinii.

| 6684464 a răspuns:

Avand in vederea multitudinea de zei, da, cred ca da.

| Sportacus28 a răspuns:

Da, instinctul uman este decisiv in aflarea adevarului si a lumii inconjuratoare. Insasi esenta vietii este, pe langa mantuire, descoperirea de lucruri noi