| Meme10Memu a întrebat:

Multi mor fara sa se fi bucurat de relatii intime. Dumnezeu e un Dumnezeu drept si iubitor. Cei care pretind ca cunosc Biblia spun gresit ca nu e nici o sansa pentru relatii intime dupa moarte. Unde scrie in Biblie ca dupa moarte omul poate fi readus la viata si ca va putea avea relatii intime?

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca am sansa sa prind alta viata pe pamant accept cu 1 conditie sa fiu multimilionar si sa am multe femei la magaruşul meu cel mare altfel raman in rai cu o nevasta dumnezeiasca. Poate in iad sant multe sexoase cu chef de sex

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cei din ISIS sunt convinsi ca in viata de apoi, Allah organizeaza un chef in cinstea lor, in care vor primi nu-stiu-cate virgine, pe care sa le sadomizeze dupa bunul plac.
Credinta poate avea multe forme, Biblia nu e vreo constitutie obligatorie, e doar una din variante.

| Meme10Memu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu vorbesc de destrabalare. Un sot si o sotie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu iti inteleg intrebarea.
Biblia nu cuprinde teoria reincarnarii, din cate stiu.
Iar imperecherea este un pacat, crezi ca in Rai s-ar petrece pacate?
Plus ca relatiile intime sunt o nevoie fizica, iar in "ceruri" se duce doar sufletul.

| Meme10Memu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e asa. Sunt doua feluri de inviere. Una in cer si alta pe pamant. Cand a spus ca nu se vor casatori s-a referit la primul fel de inviere la mireasa lui alcatuita din 144000 de oameni care vor fi inviati cu Iisus in cer mirele.

Relatiile intime in cadrul casatoriei nu e pacat. Scrie in Biblie.

| Celcestietot a răspuns:

Ți se contrazice puțin întrebarea... Păi scrie clar în Biblie că nu vor exista relații după reînviere.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Sunt doua feluri de invieri. Iisus a vorbit cu acea ocazie de primul fel de inviere in care vor fi sculati sau inviati cei 144000 mireasa lui constituita din 144000 de ingeri care pe pamant au fost oameni. Nu se vor casatori intre ei pentru ca sunt casatoriti cu Iisus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

În Apoc. 7:4 scrie destul de clar că cei 144000 sunt semințiile din fiii lui Israel; mai jos arătând încă o dată cine sunt aceștia: "o mare gloata pe care nu putea s-o numere nimeni"(de parcă Dumnezeu nu ar fi putut-o numărarolling eyes) VT revelând și ce spuneau neamurile despre Israel: poporul cel mare la număr, cel care nu putea fi numărat. Tot VT arată și de ce seminția lui Dan nu se regăsește în Apocalipsa 7 și ÎNTREGUL CONTEXT de la Apocalipsa 4 la 19 îți punctează destul de clar exact ceea ce-ți zice mură-n gură în Apocalipsa 7:4 - că cei 144000 sunt evreii salvați din Necazul cel Mare.

Mai nou s-a ajuns ca încrederea mai mare să o aibă pastorii în loc de Dumnezeu prin Cuvântul Său...
Citiți Biblia cum a făcut-o Daniel cu Scripturile și nu veți da greș, iar dacă o veți face Însuși Dumnezeu vă va lumina cum a făcut-o prin Gavril(/Gabriel).

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Crezi ce vrei tu. Biblia e o carte compusa si cu simboluri mai ales Apocalipsa.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar tu te refereai la altceva in intrebare si Iisus la altceva.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

E cea mai tare treaba. Iese din mormant si se apuca iarasi de treaba. rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu se mai apuca nimeni (:

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Ba da.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

In Biblie scrie ca nu se vor casatori si despre Iisus la fel.

| SG1995 a răspuns:

Well da, conform Bibliei în viața de apoi oamenii nu se vor mai căsători și nu vor mai face copii, de aici se deduce că nu vor mai face sex.

| Meme10Memu explică (pentru SG1995):

Nu cunosti Biblia.

| Irinel15123532 a răspuns:

Marcu 8:31 – Învăţătorule, Moise ne-a scris că dacă fratele cuiva moare fără să aibă copii şi-i rămâne astfel doar soţia, fratele acestuia trebuie să se căsătorească cu văduva şi să-i ridice un urmaş fratelui său.[ap] 20 Erau şapte fraţi. Primul şi-a luat o soţie, dar a murit fără să lase vreun urmaş. 21 Al doilea s-a căsătorit cu văduva, dar şi el a murit fără să lase vreun urmaş. Aşa s-a întâmplat şi cu al treilea. 22 Şi nici unul din cei şapte n-a lăsat vreun urmaş. Femeia a murit ultima dintre toţi. 23 La înviere, (când se vor scula,)[acum] soţia căruia dintre ei va fi ea? Căci toţi şapte au avut-o de soţie!

24 Isus le-a răspuns:

– Oare nu vă rătăciţi voi tocmai pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile şi nici puterea lui Dumnezeu? 25 Căci atunci când se vor scula din morţi, nici nu se vor mai însura, nici nu se vor mai mărita, ci vor fi ca îngerii din ceruri.''

Daca nu se vor marita si insura, nu pot intretine relatii sexuale, ingerii nu intretin relatii sexuale.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Sunt doua feluri de inviere: in cer ca ingerii si pe pamant ca oamenii. Iisus s-a referit la primul fel de inviere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Vreau sa dau o gura de oxigen la oamenii care tanjesc dupa un partener in aceasta viata dar nu-l gasesc."

Mmm..aici se explica frustrarea ta.Ciudat, ca nicaieri în biblie nu omite faptul ca nu ne vom mai întâlni cu partenerii nostri de viata sau ca nu vom mai întâlni alti parteneri acolo în ceruri.
Eu am mai zis, dar vad ca nu întelegi.Adam si Eva erau parteneri de viata si traiau vesnic, prin urmare erau îngeri materiali(ex.Isus, Ilie, Enoh)
Acestia se iubeau reciproc, dar nu într-un mod carnal(sexual).

Sexul nu e iubire, sexul e procreere, si punct.
La o adica, daca cineva mi-ar iubi(fara sex) sotia si eu pe a lui, s-ar aplica vorba lui Isus care zice: "În ceruri nu se vor marita, nici însura, ci vom fi ca îngerii în cer".
Cu alte cuvinte, nu m-ar deranja ca persoana iubita sa iubeasca si pe altcineva cu mine la un loc. (Vezi poligamia care nu e considerata un pacat în biblie)

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Când iubești, nu acorzi mai multă atenție persoanei iubite? Bazându-ne pe cuvintele tale, dacă iubește și pe altcineva, îi acordă aceeași atenție. Nu te deranjează happy?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

In cer n-ai nici o sansa pentru ca toate femeile si barbatii vor fi ale lui Iisus mireasa alcatuita din 144000 de barbati si femei. Asa ca in cer vei ramane singur.

Relatiile intime nu sunt doar pentru procreere. Uite aci: Proverbele 5:16-19:"16. Să nu se risipească izvoarele tale pe uliţă, nici pâraiele tale prin pieţe.
18. Binecuvântat să fie izvorul tău şi să te mângâi cu femeia ta din tinereţe.
19. Cerboaică preaiubită şi gazelă plină de farmec să-ţi fie ea; dragostea de ea să te îmbete totdeauna şi iubirea ei să te desfăteze." Aici nu vorbeste despre procreere. Oamenii care vor fi inviati pe pamant vor fi vesnic tineri cu conditia sa nu pacatuiasca.

Adam a fost facut din pamant, era om asa cum si Iisus cand s-a jerfit era om si nu inger materializat cum spui tu. Iisus a fost al doilea Adam adica om la fel ca Adam inainte sa pacatuiasca.

Romani 5:12:"De aceea, precum printr-un om a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea, aşa şi moartea a trecut la toţi oamenii, pentru că toţi au păcătuit în el." Aici spune clar ca Adam a fost OM si nu inger materializat bla bla.

Romani 5:17-19:"17. Căci, dacă prin greşeala unuia moartea a împărăţit printr-unul, cu mult mai mult cei ce primesc prisosinţa harului şi a darului dreptăţii vor împărăţi în viaţă prin Unul Iisus Hristos.
18. Aşadar, precum prin greşeala unuia a venit osânda pentru toţi oamenii, aşa şi prin îndreptarea adusă de Unul a venit, pentru toţi oamenii, îndreptarea care dă viaţă;
19. Căci precum prin neascultarea unui om s-au făcut păcătoşi cei mulţi, tot aşa prin ascultarea unuia se vor face drepţi cei mulţi."

Asa se intampla daca nu citesti toata Biblia. Lasa cartea aia de nimic numita Urantia. Citeste toata Biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Te-ai îndragostit vreodata de o fata sa vezi cum se simte iubirea? happy

Cateodata trebuie sa punem întrebari pentru a raspunde la altele.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este ceva special.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si tocmai pentru ca este special pentru tine, dar pentru persoana pe care o iubesti nu poate fi numaidecat.Si, ai prefera sa o pierzi în urma unei alegeri de genul acesta? Eu zic ca nu, si ai lasa loc si pentru altcineva sa o iubeasca, precum o iubesti tu(nu sex), daca nu ai fi egoist.
Pana la urma ce e iubirea? Sex? Atingeri? Vorbe? Sau simțăminte?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu as lasa loc pentru altcineva, nu am nevoie de ''gandbang'' laughing

Iubirea este totul, ea vine pe etape si fiecare etapa este speciala happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi, poate te înrolezi la ISIS, ai grijă.
"Unde scrie in Biblie ca dupa moarte omul poate fi readus la viata si ca va putea avea relatii intime?" Nu scrie, doar prima parte.

În Împărăția lui Dumnezeu ne vom găsi plăcerea în ceilalți așa cum și-a găsit-o Dumnezeu Tatăl în Fiul: Matei 3:17.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Specificul celei de a doua invieri. Proverbele 2:21:"Căci cei drepţi vor locui pământul şi cei fără de prihană vor sălăşlui pe el". Pamantul ca planeta nu va fi distrus. Isaia 45:18:"Că aşa zice Domnul, Care a făcut cerurile, Dumnezeu, Care a întocmit pământul, l-a făcut şi l-a întărit; şi nu în deşert l-a făcut, ci ca să fie locuit: "Eu sunt Domnul şi nu este altul!" Ioan 5:28, 19:"28. Nu vă miraţi de aceasta; căci vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui,
29. Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii." Apocalipsa 20:5:"Iar ceilalţi morţi nu înviază până ce nu se vor sfârşi miile de ani." Apocalipsa 20:7-9:"7. Şi către sfârşitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui,
8. Şi va ieşi să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog şi pe Magog, şi să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării.
9. Şi s-au suit pe faţa pământului, şi au înconjurat tabăra sfinţilor şi cetatea cea iubită. Dar s-a pogorât foc din cer şi i-a mistuit."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cred că ai greșit user-ul.

Și nu văd de ce te-ai simți nevoit să menționezi: "Pamantul ca planeta nu va fi distrus.", oricum nu contează că va fi făcut altul, iar Pământul ăsta a fost locuit deja și va fi locuit chiar de Domnul Isus 1000 de ani... De locuit oricum va fi locuit, nu văd de ce te-ai simți nevoit să spui că nu va fi distrus, nu prea are sens și nici relevant nu este.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza ce indrugi tu acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu îndrug eu ci îți spune Dumnezeu prin Cuvântul Său.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te pune cu mintea lui, DanyTheNovice, e pierdut pe undeva prin spatiu.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Cum sa fiu pierdut pe undeva prin spatiu? Nu spuneai ca suntem in creierul lui dumnezeu? Adica creierul lui dumnezeu e pierdut pentru ca are un neuron pierdut in spatiu? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Alcoolul omoara neuronii, si universul e plin de el.
Tocmai a murit un neuron(Meme10Memu) dupa o ghiotură buna luata de Dumnezeu.

"Din El prin El si pentru El."

Mai punem ca si un Sfant pierde neuroni de legatura.Sau Domnul Iisus nu a pierdut niciunul?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ce prostii vorbesti.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Facerea 2:8:"Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, şi a pus acolo pe OMUL pe care-l zidise." Deci inainte sa pacatuiasca Adam era OM in gradina in Eden. Apoi: Facerea 2:9:"Şi a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuţi la vedere şi cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieţii şi pomul cunoştinţei binelui şi răului." Aici se refera la POMI si ROADE doua substantive DIFERITE ca inteles. Ce note aveai la limba si literatura romana? Cred ca 4-5. Apoi: Facerea 2:16, 17:"A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă şi a zis: "Din toţi pomii din rai poţi să mănânci,
17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!" Mancat din roadele pomilor. Asadar este cat se poate de clar ca porunca nu se referea la interzicerea relatiilor intime ci la interzicerea mancatului roadelor din pomul cunostintei binelui si raului.

Pe langa acestea vin si te intreb: de ce le-a mai dat corp cu organe daca nu aveau voie sa le foloseasca, in contextul in care le-a zis sa se inmulteasca? Facerea 1:27, 28:"Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

Legat de fulgere in spatiu: tu vezi noaptea fulgere cand e cerul senin?

| Speranta12 a răspuns:

Ma, tu esti obsedat de relatiile intime. Ai nspe intrebari despre astea.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Nu sunt obsedat. Vad ca astia care se cred ca cunosc Biblia cunosc ce scrie in Biblie dar habar nu au si cu aceste intrebari fac campanie de informare. Multa lume fuge dupa relatii intime. Vreau sa dau o gura de oxigen la oamenii care tanjesc dupa un partener in aceasta viata dar nu-l gasesc.