| muffy1 a întrebat:

"Mai multa inumanitate a omului fata de om (man inhumanity to man) a fost creata in numele religiei pe parcursul istoriei decat pentru oricare alta cauza"-autor necunoscut
atat crestinii prin cruciade, inchizitie, si foarte putina lume stie ca de fapt acestea au fost cele mai docile, masacrarea a milioane de negrii din africa si distrugerea civilizatiilor nord si sud americane de catre credinciosi au fost mult mai atroce, musulmanii, hindusii si multe alte religii au un trecut pavat cu sange, si in ziua de azi, in america ura si rasismul creationistilor fata de musulmani, atacurile terorise, razboaie civile in tinutul hindusilor si evreilor.
toate acestea confirma mult prea bine si prea exact cat de adevarat e citatul, intrebarea este, ce ar trebui schimbat in mesajul religios, si nu, nu vreau sa zic sa dispara religia, ci ce ar trebui schimbat in esenta religiei ca sa nu mai fie aceasta situatie?

5 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

De ce se bat oamenii pe stadioane, tot din cauza religiei?
Omul este de vina, nu religia.
Ateii crezi ca sunt mai buni?

| muffy1 explică (pentru Angel0):

Nu am spus ca violenta a fost inventata de religie, si binenteles de omul nu era o fiinta violenta nu existau razboaie.
dar religia este principala cauza in istorie pentru majoritatea razboaielor, argumentul ca de nu exista religia erau tot atatea razboaie e stupid, din simplul fapt ca exista, si asta a fost motivul.
tu nu iesi pe strada si omori oameni fara sa vrei, asa deodata, de ai iesi si ai face asta, ai avea un motiv, fie ca ai dat in psihoza, ca oamenii teau atacat sau orice, ar exista un motiv, si religia nu existanta fizica a omului a fost motivul atator atrocitati care inca se petrec.
si da, sincer cred ca ateii sunt mai buni, pentru ca mai iau dupa numere, nu dupa pareri persoanale, si de exemplu in america, care are populatie crestina covarsitoare, si plina de fundamentalisti care vai, isus in sus si jos, are mai multi puscariasi decat aproape toata europa combinata, si din aia doar 0, 2 la suta sunt atei, 96 la suta sunt crestini.
sau hai luam procentul de violenta si infractiuni, tari precum Olanda, belgia, si alte tari care au populatie atee de peste 80 la suta au de patru ori mai putine crime decat america si tari care *** la fel de religioase, sau somalia, unde nu exista deloc atei si se pune cea mai mare baza pe religie, cel mai mare grad al criminalitatii din lume.
nu zic ca orice om indiferent de religie nju e capabil de fapte atroce, dar religia e un motiv, si toate faptele comise in numele religiei se adauga faptelor care au avut alte cauze, si pana azi conduc cele religioase la numar.

Răspuns utilizator avertizat
| ZambetulNebuniei a răspuns:

In esenta religie, nu cred ca trebuie schimbat ceva, insa la oameni e alta poveste...
Religia a fost o unealta in mainile oamenilor fara scrupule, un motiv pentru a provoca un razboi (asa-i omul, un iubitor de razboi si sange, o sabie prea urata fara picatura sangelui care se scurge de pe ea). Sa fim sinceri oameni folosesc tot ce au la indemana, pentru as atinge scopul sau pentru ai face pe restul sa joace cum canta ei.

Sa sti Dumnezeu a mai spus ca trebuie sa traiesti in saracie si pocainta (parca asa era) si uita-te la papa cu limuzina, cruci de aur la gat si cate si mai cate, in timp ce alti mor de foame.
In incheiere repet ideea: Nu religia e vinovata, ci omul care o foloseste pentru a face rau.

P.S. Religia e buna pentru linistea spirituala si pentru pacea interioara, nu pentru razboi si suferinta.

| hunterpainting a răspuns:

Fiecare religie trebuie sa accepte si sa recunoasca celelalte religii si sa lase pe oameni sa aleaga ce le convine