| anonim_4396 a întrebat:

Maica-mea ma obliga sa merg la biserica, fiind din cultul penticostal. Eu nu vreau si totusi ma amenintaa cu bataia si ca nu o sa ajung nimic in viata daca nu ma duc la biserica. Ce sa fac? Am 17 ani

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Fugi de ei că sunt niște manipulatori care îți vor controla toată viața,te vor învăța cum să manipulezi pe alti,ei caută disperat noi membri,îți cer date personale, totul despre viața ta, suna la protecția copilului, nu ești obligata să fii cum vor ei, daca tot crezi in Dumnezeu du-te la catolici e mai ieftin și modern

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Când ai 18 ani, te poți angaja, cauți chirie, plătești mâncare, cheltuieli și mergi numa unde vrei. Cât ești pe banii părinților e firesc sa asculți de ei. Dacă sunt lucruri cu care nu ești i clar sau nu ești de acord, discuta_le deschis și respectuos cu pastorul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te duci.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti ajunge multe in viata si fara sa mergi la biserica.Stai linistit, nu e neaparata nevoie de astfel de grupuri petru a-ti forma un sistem solid de valori morale.Mama ta ar trebui sa fie putin mai calculata, nu o habotnica care vrea sa te duca acolo cu forta.

| minrest a răspuns:

Draga guacamole, ai 17 ani, esti inca dependent de parinti; daca ar accepta ca ai dreptul sa ai opinii, ar fi foarte bine, dar asa, minte-i fara jena, mergi la bordelul ala penticostal care mi-a mancat 20 de ani din viata cu ura in suflet si zambetul pe buze; cum ai facut rost de o calificare buna, poti sa iti dai mama si pe pastor cap in cap, dar deocamdata, pupa-i in bot si le papa tot. Cat despre transexual, lasa sa fie secretul nostru, nu fi fraier sa te dai de gol. Risti sa ramai fara sprijin tocmai acum, cand trebuie sa obtii o calificare cautata. Rabdare! Nimic trainic nu se face in cateva zile.

| Sistemulxxl a răspuns:

Penticostalii sunt secta. Ce biserica au ei? Rupe-te de ei pana nu intri in necazuri. Te vor teroriza si iti vor lua tot.

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

Ce ușor e sa vorbești atunci când nu cunoști laughing

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ca stiu.

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

Știi prost, atunci.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti,,frate'' penticostal pus pe furat de la ceilalti membri? De ce erati interzisi pe timpul lui Ceausescu?

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

Pus pe furat? laughing laughing
Ce să fur? N am nimic de furat și nici n as face o. Și nici Biserica din care fac parte n o face, dacă te interesează.
De ce eram interziși? Întreabă l pe Ceaușescu. Ceea ce știu e că, pe perioada comunista, mulți penticostali au fost chinuiți pentru Dumnezeu sau chiar au fost omorâți (nu știu sigur). Și nu au fost bătuți și batjocoriți ptc "furau". Ai citit vreodată fericirile din Matei 5? Citește le pe ultimele și poate vei înțelege și tu ceva.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunteti niste hoti si santajisti. Introduceti membri noi in cultul vostru dupa care-i deposedati de bunuri. Ce te faci ca nu stii?

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

Cand o sa se întâmple asa ceva și la noi, te anunț. Nu stiu cine te a "informat", dar te a informat rău. Noi urmărim sa Îl urmam pe Domnul Isus, nu prea ne pasa de lucrurile astea materiale, cu cât mai mult sa le furăm...
Dacă vrei, pot începe și eu sa spun de ortodocși ca ati făcut o afacere din biserica, la biserica se vând icoane, lumânări și ce se mai vinde, ca să faci un botez trebuie sa dai bani, la înmormântare dai bani, la nunta dai bani... Dar pare asta e treaba mea? Sa ca judec pe voi? Nu.
Fiecare cu treaba lui. Dar ca idee am spus. Nu vorbi tu de noi, mai întâi uita te la voi și apoi discutăm. Și, ca să nu crezi ca ai dreptate și acum încerc sa ma scot... Noi NU FURAM cum crezi tu. Dacă nu vrei sa pricepi, înseamnă că nu mă pot înțelege cu tine

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti prostii.

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

Desigur, tot eu vorbesc prostii laughing

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand era comunism era permis cultul adventist dar cel cel penticostal era interzis. Ba mai mult erau bagati la puscarie. Esti tanar si prost.
De obicei RRomii sunt penticostali iar pastorul e bulibasa.
Esti RRom?

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

"Cand era comunism era permis cultul adventist dar cel cel penticostal era interzis." - Fie cum zici tu. Pe ce baza spui ca "penticostalii erau interziși pe vremea comunismului ptc furau"? Doar asa, ca ti a venit ție? Chiar m ai făcut curioasă, am să caut.
"Ba mai mult erau bagati la puscarie. " - În pușcărie erau și ortodocși, și adventiști și luterana etc. Vrei să spui că toti au furat? laughing
"Esti tanar si prost." - Vezi? Nici n am nevoie sa mi descrie cineva ortodocșii ca voi va autocaracterizati prin limbaj. Asa vorbește un credincios?
"De obicei RRomii sunt penticostali iar pastorul e bulibasa." - De când? laughing laughing laughing
Cunosc sute de penticostali care NU sunt romi și nici pastorul nu e "bulibasa". Dacă sunt biserici penticostale în care sunt majoritari romii nu înseamnă că majoritatea penticostalilor sunt romi.
"Esti RRom?" - Nu.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt musulman.

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

De asta într un comentariu ai spus ca Dumnezeu și Allah sunt una și aceeași Persoana? Un musulman nu cred ca ar spune asa ceva.
Mai încearcă.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu cine esti mah de te uiti in gura unui bulibase?

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

Ce te interesează?

| Drake21 a răspuns:

E bine sa te duci la biserica iti mentii mintea buna

| anonim_4396 explică (pentru Drake21):

Nu ma duc ca ma vorbesc toti pe la spate si isi bat joc de mine. Sunt baiat trans.

| Pocait01 a răspuns:

Și de câte ori pe săptămână îți cere să te duci la biserică? Că dacă sunt doar două zile pe săptămână atunci chiar ești nesimțit.
Ea este mama ta și tot ce-ți cere este să mergi cu ea la biserică, să pentreci timp cu ea în locul ei probabil preferat timp de 2-3 ore.

Nu mă interesează in ce crezi sau nu crezi, dar să nu-ți iubești mama într-atât încât să nu-i respecți o dorință ce-ți ai... cât? 6 ore pe săptămână?
Ai 17 ani, nu 3, ar trebui să înțelegi deja ce înseamnă că n-ai crescut la orfelinat.

| Nutita2602 a răspuns:

Desparte te din penticostali și mergi la ortodocsi, ai dreptul să-ți alegi religia!

| anonim_4396 explică (pentru Nutita2602):

De ce tocmai la ortodocsi?