| mentholinks a întrebat:

Mi-am dat seama ca Dumnezeul crestin si Isus exista doar in biblie pentru ca in afara ei nu mai exista nicio urma a acestor indivizi. Nu e asa?

9 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cam asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi ciudat ca noi sa fii aparut dintr o explozie... cum ar putea ceva sa apara din nimic?
Dumnezeu pentru mine exista, El mi-a schimbat viata...
Degeaba iti spunem noi ca El exista, daca tu nu vrei sa crezi asta.
Dacă crezi in El nu ti se va intampla nimic rau. da, vin ispite, necazuri, dar El te va salva mereu daca te increzi...
Pune te si roagă te si cerei sa ti dea un semn. Ai rabdare si nu lua rugăciunea in bătaie de joc.
Iti las mailul meu si daca tu vrei vreodata sa ma întrebi ceva legat de credinta mea, iti voi raspunde. godismyshield@yahoo.com

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Da-mi Facebook sa vorbim acolo, e mai simplu si rapid.

| dfeel a răspuns:

Si uite asa a inceput o discutie infinita...
Dumnezeu exista pentru cine are credinta si nu poate fi dovedit, daca asta cautai.
E un never ending story sa cauti probe palpabile ale existentei Lui happy

| liceu a răspuns:

Pai sunt doua "optiuni": ori exista Dumnezeu, ori noi am aparut datorita Big Bangului. Crezi ca tot ce exista pe pamant si nu numai e ca o urmare a unei explozii? O demonstratie foarte simpla ca sa.ti dai seama ca big bangul e o tampenie ar fi sa iei o petarda, sa o aprinzi, iar dupa ce face "boom" ia o floare si uita-te la ea si incearca sa-ti explici daca e posibil sa apara un lucru asa de frumos dintr-o pocnitura. E imposibil. Poate nu poti sa-L vezi pe Dumnezeu, dar poti sa vezi lucrarea mainilor Lui. Opreste-te putin si uita-te in jur. Priveste natura si vei vedea ce perfect a fost creat totul, fiecare floare asezata cu atentie pe camp, muntii cu fel de fel de forme si atat de multe peisaje frumoase. Apoi omul, care este atat de complex. Si cat despre Isus, mie mi-a schimbat viata. Cand am fost cazuta jos si nu mai stiam cum sa ma ridic, L-am cautat si L-am gasit. Mi-a vindecat depresia si in schimbul ei a pus pace si bucurie. Si am putut vedea cum Dumnezeu a lucrat si in vietiile altor oameni din jurul meu. Sper sa gasesti adevarul. Sa ai o zi frumoasa! happy

| mentholinks explică (pentru liceu):

Eu am zis ca Dumnezeul crestin, Yahweh, Isus nu exista decat in biblie, asta nu inseamna ca nu exista un Dumnezeu acolo. Chiar este foarte probabil sa existe, poate Brahman, poate unul de care nu a auzit nimeni, dar nu cel crestin.

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Sunt si alte surse in afara de Biblie: https://en.wikipedia.org/wiki/Sources_for_the_historicity_of_Jesus

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Brahman

'Brahman este un zeu impersonal obscur si care este peste tot.' - toate structurile din Univers si florile si toata creatia dovedeste ca au aparut cu un scop. Ceva impersonal precum ar fi Brahman nu ar determina un scop si un sens unei creatii. Doar o persoana poate crea ceva cu un sens si cu un scop. Dumnezeu a creat totul cu un scop si cu un sens.

Dumnezeul adevarat nu este peste tot. Desi El vede tot, El ca persoana NU este peste tot si in tot. Duhul Sau Sfant este aproape peste tot. Puterea lui Satan se datoreaza Duhului Sfant. Orice entitate a fost creata ( la inceput Satan a fost un inger bun ) prin separarea unei cantitati de energie din energia lui Dumnezeu sau din Duhul Sfant al lui Dumnezeu. Totusi deciziile pe care le ia Satan NU se datoreaza Duhului Sfant ci propriei lui libertati de alegere ( propriei persoane si propriei gandiri ) pe care o foloseste contra vointei lui Dumnezeu. Cand Satan va fi nimicit, toata constiinta lui nu va mai exista si va fi asimilat complet de Duhul Sfant al lui Dumnezeu. happy

| Dandanache a răspuns (pentru liceu):

Sunt mai multe optiuni. Mai cresti, mai citesti, mai vorbesti...