| Exilee a întrebat:

" Mintea fara credinta este o trestie slaba, care se clatina de vantul indoielilor. Credinta pentru ratiune este asemeni telescopului pentru ochi.Cu ajutorul telescopului ochiul vede ceea ce nu putea vedea singur. El razbeste spatiile care sunt inaccesibile pentru el fara acest ajutor. Tot asa e si credinta. Ea nu face decat sa intinda si sa intareasca ratiunea; ea o lasa sa se ocupe cu cercetarea celor ce sunt ACCESIBILE RATIUNII. Dar acolo unde puterile firesti ale naturii se sleiesc, vine credinta care o ajuta si-i arata adevaruri noi,supernaurale,diuvine, ea ii DA PUTINTA sa cunoasca tainele lui Dumnezeu.

A apara credinta inseamna a apara ratiunea. A apara ratiunea inseamna sa OCROTESTI credinta! " (Ernest Navil)

" Si in lumina fizica pe care Dumnezeu ne-a lasat-o sa o cercetam, intalnim la fiecare pas mistere! Deseori nu intelegem nici obiectele la care ne uitam, nici lucrurile pe care le pipaim. Nici noi nu ne putem indoi existenta lucrurilor firesti si nu stim cum exista ele! A ne teme de tainele religiei, inseamna a ne teme de propria noastra umbra, pentru ca tainele sunt pretutindeni " ( August Nicoli)

Nu este minunat?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Caci intelepciunea lumii acesteia este o nebunie inaintea lui Dumnezeu. De aceea este scris: "El prinde pe cei intelepti in viclenia lor. Multi din cei care se cred intelepti nu au parte de fericire si bucurie. Dumnezeu da bucuria si pacea.

| Polonic1 a răspuns (pentru EmaS):

Berea imi da aceleasi lucruri ca si zeul tau.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Comparatia este falsa,deoarece credinta nu presupune siguranta absoluta,dovada este faptul ca in momentul in care cred ca pot zbura tot nu reusesc sa zbor, in timp ce telescopul ofera imagini ale realitatii, deci ofera siguranta absoluta.

"Cu ajutorul telescopului ochiul vede ceea ce nu putea vedea singur. El razbeste spatiile care sunt inaccesibile pentru el fara acest ajutor. Tot asa e si credinta. Ea nu face decat sa intinda si sa intareasca ratiunea;"
Autorul afirma ca este asemeni si cu credinta, cu toate ca atunci cand vorbeste de telescop descrie ceva, iar cand vorbeste de credinta nu descrie acelasi lucru.

"Ea nu face decat sa intinda si sa intareasca ratiunea..."
Creditna nu intereste doar ratiunea, dar si iratiunea. Sa nu uitam ca multi oameni cred lucruri neadevarate.

| Exilee explică (pentru Inferno):

"Sa nu uitam ca multi oameni cred lucruri neadevarate." Asa este, din nefericire.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Exilee):

Zei, sfinti, chestii, trestii.

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

SI daca e asa atunci cum mai e adevarata afirmatia aceia a lui August nicoli cum ca credinta ar intari ratiunea?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Da. E minunat - pentru tine!

| costis a răspuns:

Seamana si nu prea. Ca la telescop depinde si de cel care se uita prin el, ca degeaba ajunge ochiul departe, daca nu ajunge si mintea.
In schimb credinta este facuta si pentru cei simpli, ba chiar as spune pentru cei ce au o anumita loialitate si dispozitie spre ascultare, spre jertfa.
Asa incat un taran got cum a fost Sf Sava Gotul a ajuns la sfintenie, pe cand un savant ca Jaques Monod nu a putut pricepe calea.

NOname
| NOname a răspuns:

Minunat? Este ridicol! : ))

| Exilee explică (pentru NOname):

De cand adevarul e ridicol?

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Adevărul? : ))
Poate doar în mintea ta şi a celor care cred în aceleaşi basme.

| doctorandus a răspuns:

Da' de tainele religiilor tribale ce zici? De ce nu te convertesti la ele? Ce te-o face sa crezi ca crestinismul o fi mai religie ca alte religii?

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar pentru un crestin credinta nu e credulitate, ci se bazeaza pe dovezi.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing, de fapt, credinta inseamna incertitudine, deci indoiala, asa ca "Mintea cu credinta este o trestie slaba, care se clatina de vantul indoielilor."

"Credinta pentru ratiune este asemeni telescopului pentru ochi.Cu ajutorul telescopului ochiul vede ceea ce nu putea vedea singur." - credinta pentru ratiune e de fapt ca ochelarii cu sticla normala pentru un ochi bolnav care o sa vada ce vrea creierul sa vada, nu ce exista.

"Tot asa e si credinta. Ea nu face decat sa intinda si sa intareasca ratiunea" - ea nu face decat sa inchida si sa orbeasca ratiunea. oh go on

| sublime89 a răspuns:

"Mintea fara credinta e o trestie slaba, care se clatina de vantul indoielilor". Cu asta spui totul despre ce este religia. Ea apare tocmai datorita faptului ca omul nu suporta prea bine indoielile, si ar vrea sa stie tot din prima, fara niciun efort. De ce nu sunteti capabili sa traiti cu dubii? Trebuie sa stii sa te controlezi si sa realizezi ca unele lucruri nu se stiu inca, si sa te impaci cu acest gand. Bineinteles, asta nu inseamna sa nu incerci sa le afli, dar doar prin intermediul stiintei poti.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu sunt de acord cu ce ai scris tu. Credinta inhiba dorinta de cunoastere. De ce? pentru ca deja ai raspunsurile la toate intrebarile si anume dumnezeu. in opinia mea, fara dorinta de cunoastere, nu o sa existe niciodata evolutie, voi sunteti doar niste paraziti

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Sunt de acord că credinţa este o însuşire extraordinar de puternică.

Dar este interesant ce spune 2 Tesaloniceni 3:2 despre această calitate.

O seară bună!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Acel moment cand realizezi ca prin credinta nu se refere la religie sau la zei, ci la propria vointa...

Nu este minunat?

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

M-am gandit si eu la asta, dar vorbeste si despre dumnezeu, si doar acea credinta e o certitudine, desi credinta inseamna incertitudine, dar na, la tăţ n-i greu.

| Marius511 a răspuns:

Pentru Bragi care mi.a dat ignore.
Lasa Bragi batjocura. dacă ar fi adevărat (dar nu-s), n.ar inseamna decatca in 30 ani de stiri truncate(foame de cancan) farse (ca numai asta gasesti pe youtube) a fost gasit un ratacit care s.a facut in asa hal de batjocura dracilorr…
e bine si ca ceilalti 30000 de calugari nu vor face niciodata asa ceva
Ceilalti vor sa se mantuiasca. Pe ala din imagine (daca ii adevarat, nici haina nu l-a putut salva degeaba a intrat in calugarie)