| Mircea08 a întrebat:

Multe lucruri scrise in Evanghelie par a fi simple si nu prea importante, cum ar fi faptul ca singurul invatator este Iisus. Daca este asa simplu de ce lumea in marea ei majoritate au ca invatator preotul, pastorul, prezbiterul, babele, sfintii de pe calendar (ma refer la spusele sfintilor parinti), si multi altii? De ce toata lumea asta, avand acelasi invatator au inteles atat de diferit invatatura?. Este acest lucru putin important?
Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l stie crestinii este ce inseamna sa fii crestin si cum trebuie sa te mantuiesti - nu cred sa fie 1% din populatia tarii care sa raspunda la aceste doua intrebari, in schimb ei stiu foarte multe alte povesti de prin vechiul testament, sau faptul ca Pavel nu este credibil. Au ajuns ei la concluzia asta, sau au auzit de pe la altii care au interes sa decredibilizeze Evanghelia?
Intrebarea este - cine are interes ca oamenii sa nu cunoasca invatatura lui Iisus (adevarul) si cine sunt slujitorii lui, cei care pun in practica dezinformarea oamenilor?
Am pus aceasta intrebare pentru ca lumea sa stie de cine sa se fereasca

Răspuns Câştigător
| Dom1 a răspuns:

1. Diavolul
2. Lupii îmbrăcați in blana de oaie, mare le va fi osândă celor care dezinformează poporul Lui Dumnezeu.

| Mircea08 explică (pentru Dom1):

Asa este!
"Şi a zis: O, tu cel plin de toată viclenia şi de toată înşelăciunea, FIULE AL DIAVOLULUI, vrăjmaşule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 13/10)

| Dom1 a răspuns (pentru Mircea08):

Noi personal trebuie sa ținem legătura mereu cu Dumnezeu prin rugaciune, dacă urmam ce spun cei din jur vom realiza ca am trăit degeaba.

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

Fii diavolului sunt cei la care face referire urmatorul verset :
Matei 13:25 Dar, pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmaşul lui, a semănat neghină între grâu şi a plecat.
Matei 13:38 Ţarina este lumea; sămânţa bună sunt fiii Împărăţiei; neghina sunt fiii celui rău.
Pe cand SLUJITORII diavolului sunt toti cei care fac rele mai mult sau mai putin. Am facut aceasta precizare deoarece fii diavolului "stramba caile Domnului cele drepte" constienti de ceea ce fac, iar slujitorii diavolului fac cam aceleasi dar nu o fac neaparat cu intentia planificata de a face rau. Ei nu primesc dispozitie (sa minta, sa manipuleze, sa obtina castiguri necinstite, etc,) de la nimeni ci o fac ca asa considera ei ca ar fi bine

| Dom1 a răspuns (pentru Mircea08):

Mircea omule, dacă ai sti ce probleme sunt la nivel de conduce al acestor religii, vorbești singur; cele mai mari păcate le fac conducătorii noștri, așa zis "sfinți" sau trimișii Lui Dumnezeu, vezi și tu ce se întâmpla: pedofilie, homosexualitate, preacurvie, trafic de persoane și multe alte păcate, dar Dumnezeu este Sfânt Dragoste și Drept și va judeca după legea Lui.
Cum spuneam mântuirea e personală, de aceea avem un avantaj fata de ei.

| Mircea08 explică (pentru Dom1):

Intr-adevar, nu stiu ce pacate fac mai marii bisericilor dar stiu sigur ca nu ei sunt pastorii cei buni
"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale.
Iar cel plătit şi cel care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 10/11, 12)
E usor sa ne dam seama cine este pastorul platit, care de fapt nu e pastor, ale caror oi nu sunt ale lui, sau mai bine zis cine e preotul platit care nu e preot, care are ca enoriasi crestinii si care nu sunt ai lui, ci ai lui Iisus.

7 răspunsuri:
| BogdantheDreamer a răspuns:

„Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele până la sfârşitul veacului. Amin."(Matei 28, 19-20)

„Și le-a zis (Iisus): Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toate neamurile" (Marcu 16:15)

„Și să se propovăduiască în numele Său pocăința spre iertarea păcatelor la toate neamurile, începând de la Ierusalim" (Luca 24:47).

„Dacă vestesc Evanghelia nu-mi este laudă, pentru că stă asupra mea datoria. Dar vai mie, dacă nu voi binevesti! (1Cor. 9,16)."

Iisus a trimis pe apostolii sai in lume ca martori ai existentei si suferintei sale si printre altele sa propavaduiasca altora invatatura Sa.

Preotii, mai marii Biserici, Sfintii Parinti duc mai departe invatatura lui Iisus.

Cei care dezinformeaza, am vazut foarte multa lume, chiar si aici pe TPU, spun ca Iisus nu a existat sau ca a fost "bolnav psihic", etc. sunt prostiti de oameni mult mai inteligenti ca ei, adepti ai Satanismului sau altor culte.
Veti vedea ca multi zic, nu credeti in Iisus, credeti in Dumnezeu. Veti crede ca va vrea binele, dar nu e deloc asa.

Iisus a zis:

" Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.
Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi pe El şi L-aţi şi văzut. "

Simplu. Fara Iisus nu exista mantuire, fara Iisus nu exista desavarsire.

| Mircea08 explică (pentru BogdantheDreamer):

E bine ce ai spus, dar vreau sa fac o precizare - ai spus ca "Preotii, mai marii Biserici, Sfintii Parinti duc mai departe invatatura lui Iisus." iar eu cred altceva. Cei de mai sus NU PROPOVADUIESC INVATATURA LUI IISUS (Evanghelia), ei propovaduiesc mai multe invataturi care formeaza invatatura religiei din care fac parte numita dogma. Iisus a spus sa nu avem o alta invatatura in afara de a Lui :
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţa şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 1/13)
Care sunt cuvintele sanatoase pe care le-a propovaduit apostolii? Vechiul Testament?, invatatura sfintilor parinti?, traditia? hotararile sinodale? CATEGORIC NU! ei au propovaduit EVANGHELIA LUI HRISTOS (Noul Testament) si au spus :
"Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!
Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaş la faptele lui cele rele."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/11)