| Nilsson a întrebat:

Multi asociaza fariseismul cu religia, dar exista si o forma de fariseism ateist?

Adica acel ateu care se lauda ca face bine fara sa astepte recompense, ca este altruist, ca are o moraliate superioara fata de crestini, ca are o cultura mult mai bogata.

Cum zice ateul cand se priveste in oglinda?
"O, rationalul de mine, ce bine ca nu sunt precum acei crestini care beau, fumeaza, injura, etc."

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Nu, că fariseul din Biblie încerca să-L păcălească pe Dumnezeu că el e dedicat porucilor Lui.Ateul nu se obosește să păcălească pe nimeni -da se păcălește pe el că binele pe care îl face pentru că ascultă de conștiința cu care L-a înzestrat Dumnezeu e meritul lui.

6 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nu stiu, dar dintre doua persoane din care:
Una nu ma ucide de frica unei torturi vesnice.
Iar alta nu ma ucide de dragul faptul ca empatizeaza cu mine ca specie.
Automat il pun pe al doilea intr-o lumina mai buna, de fapt primul caz este un psihopat care e stopat de religie.
Nu religia te face ci empatia, sau uiti ca in numele religiei si zeului tau s-a ucis?

| Steregoi a răspuns:

Exista ateism fanatic. Fanatismul e legat de aspectul arbitrar.

https://dexonline.ro/definitie/fanatism

"Atașament pătimaș pentru o convingere, o persoană etc., dublat de o totală intoleranță față de convingerile altora."

| Darkmagic a răspuns:

Te superi daca pun punct acum? :D
Nu a definit nimeni "Morala", pentru ca NU poate sa o faca, raspunsul de mai jos pentru cine stie Filosofie este sper, edificator:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16372704/
Cat priveste Ratiunea, unii atei fac parada de termen, nestiind ca in fond, este cel mai important mijloc de intelegere a reflectiei SPIRITUALE.
Nu stiu cine face afirmatiile din textul intrebarii, dar ala, ateu sau nu...are doi neuroni din moment ce Ratiunea NU este apanajul exclusiv al ateilor iar Morala nu poate sa fie definita si nici cuantificata in vreun fel, deci "fariseismul" e prezent in toate formele indiferent de ideologie, ca e ateu, religios, politician, vegan, lgbt, etc.
Orice altceva dincolo de explicatiile de mai sus....sunt "vorbe", "ca sa vorbim". :D
Incheie "razboiul" cu Ray, nu are sens decat daca vrei publicitate pe TPU. :))

| Nilsson explică (pentru Darkmagic):

"fariseismul" e prezent in toate formele indiferent de ideologie, ca e ateu, religios, politician, vegan, lgbt, etc.

Sunt de acord cu tine.
In ceea ce priveste activitatea mea de pe TPU, sunt constient ca imi fac mai mult o imagine negativa pentru ca sunt mai populari cei care discuta despre filme, muzica, chestiuni s3xuale, a fi axat mai mult pe dezbateri religioase nu e foarte cool, dar tinand cont ca aici reprezint doar un cont anonim e paguba in ciuperci happy
Cand crezi intr-un lucru trebuie sa lupti pentru el, momentat constinta nu ma lasa sa fiu pasiv si ignorant la minciunile pe care le propaga unii.

Se pare ca sunt unii care chiar cred ca eu si Steregoi suntem acelasi utilizator.
Ei nici macar nu stiu ca avem religii diferite, dar comenteaza aiurea si fac pe desteptii

| Darkmagic a răspuns (pentru Nilsson):

Religia pe care o are fiecare este strict si la nivel foarte intim, problema lui.
"Ateul are o cultura mult mai bogata decat un religios"?
Daca ti-a spus cineva asta, ala E PRAF. Varza.
Sau dupa caz, grav incult.
Ca ai 708 conturi sau unul, din nou, nu cred ca este problema mea.
"Razboiul" tau cu Ray nu ma priveste, dar ma deranjeaza.
Nu am 26 de ani de scoala (si inca invat)...ca sa ma cert cu user Ray.
Pe bune?
Mai am sa-mi pun mintea cu copilul ala...YEE, si s-a terminat treaba! big grin
Te-am rugat sa incetezi conflictul, pentru ca de doua zile Religia si S&F sunt PLINE de "intrebari" de la tine si de la Ray!
Pui tu una, pune si el una, in care copiaza ce ai scris!
Ocazional, mai intervin si Shuriken cu Steregoi, sa para o conflagratie mondiala...
Nu credeti ca e DESTUL?
Pax! Pana mea... big grin

| Nilsson explică (pentru Darkmagic):

``"Ateul are o cultura mult mai bogata decat un religios"?
Daca ti-a spus cineva asta, ala E PRAF. Varza.``

Bine ai venit pe planeta Pamant laughing
Aceasta e principala ideologie a ateilor, indiferent de nivelul lor de cultura, chiar daca n-au nici macar 8 clase, ca ei sunt cu stiinta si cu ratiunea iar religiosii cu povestile de adormit copii.

Eu as zice mai degraba ca el se cearta cu mine, eu i-am si dat ignor de cateva saptamani dar cand minte de ingheata apele e cam greu sa nu il bag in seama.

Pana la urma eu un drept la informare al publicului de pe TPU, trebuie sa aiba un echilibru de opinii.

Stiu ca nu pot fi pe placul tututror, dar cand intra cineva pe categoriile pe care le-ai mentionat e un risc pe care si-l asuma sa nu gaseasca continut care sa-i fie pe plac.
E ca si cum deschide cineva televizorul si se plange ca pe anumite programe e continut vulgar sau violent in limbaj, de asta exista butoanele de schimbare canal.
De asta s-a inventat si scroll-ul pentru site-uri web, sa derulezi mai departe cand ceva nu te intereseaza.
Nici mie nu-mi plac multe din postarile lui Avaloh, baiatul acela e ca picatura chinezeasca, daca mai pune multe intrebari despre Donald Neale o sa innebunesc.