| Daavidd a întrebat:

Crestinul Ortodox în ziua de astăzi este numai de formă, sunt o tară în care avem peste 90% creştini dar totul este de formă, majoritatea tinerilor înjura, beau, se droghează şi aşa mai departe dar nu noi ne numim crestinilaughing oare este aşa aştept răspunul vostru:

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Romania este o tara crestina cu numele.Imi pare rau sa spun ca tara noastra se scalda in sangele copiilor ucisi in pantecele mamei lor acolo unde ar trebui sa fie protejati.Nici la capitolul divorturilor nu stam mai bine.Astazi isi fac juraminte inaintea lui Dumnezeu ca se vor iubi toata viata, si nu peste mult timp raman copii cu ochii in lacrimi si cu inimioarele zdrobite de durere ca trebuie sa traiasca cu un singur parinte.Cat despre imoralitate si altele nu mai are rost sa amintesc caci stim cu totii. Iar pe Dumnezeu oamenii Il cauta cand au vreun necaz, si multi crestini merg la Biserica de Pasti si de Craciun.Din pacate multi de aici de pe TPU neaga existenta lui Dumnezeu. Oare asa trebuie sa arate un crestin adevarat? Cunosc oamenii care sunt adevaratele valori? Cunosc oamenii care este voia lui Dumnezeu, care sunt principiile dupa care ar trebui sa traiasca un adevarat crestin? Spune Dumnezeu despre astfel de crestini:,, Ei Ma cinstesc doar cu buzele dar inima lor este departe de Mine.,,

| FucktheSystem a răspuns (pentru EmaS):

Da dragă Ema, dar văd că nu poți să vezi și partea bună a divorțurilor și a avorturilor.
1.Ce crezi că ar fi mai bine pentru un copil: Să stea să o vadă pe mă-sa bătută de tac-su care vine beat mort de la cârciuma din sat, sau să locuiască doar cu mama lui?
2.Ce crezi că e mai bine în situația în care părinții din diferite motive nu pot să păstreze copilul: Să fie avortat sau să ajungă într-un orfelinat unde îi este distrus tot viitorul? Sau în cazul în care copilul ar rezulta în urma unui viol: Să îl păstrezi, deși nu îți dorești un copil, nu ai bani să-l crești și ți-ar fi rușien când te-ar întreba cineva „Cine e tatăl?" sau să-l avortezi?

| Daavidd explică (pentru FucktheSystem):

Te rog sa nu te superi dar pentru a înţelege mai bine trebuie să te întreb dacă mama ta te avorta crezi ca era mai bine sau mai rau, fiecare suflet are dreptul sa traiască si de unde sti u unde te vei naşte sau te-a intrebat cineva daca vrei sa vi sau nu? sti poate au fost uni chiar de la orfelinat care au ajuns mari, ce poti sti u ce urmeaza sau ce se va intampla?

| Urzi23 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Incearca te rog si vezi cu rabdare filmul. Vezi marea dragoste a mamei Zita care a crescut 37 de copii si toti ii spun mamica. Sunt copii abandonati,sunt copii care au fost scapati de la avort care au ajuns sa reprezinte Romania la Bruxelles, alti copii au ajuns Preoti altii sunt la Facultati, altii la liceu.
http://stirileprotv.ro/......copii.html
Dupa razboi cind era tara plina de vaduve si de copii orfani de ce mamele nu au omorit pruncii.A mai fost si o foamete si romanii au mers inainte fara sa omoare pruncii. Oare ce a transformat Romania in baie de singe?, ca tara poate hrani lejer 70 milioane.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Urzi23):

Sincer n-am chef să văd clipul până la sfârșit, dar știu despre ce e vorba mai bine decât cei care-l urmăresc luând în considerare că am fost acolo și am vorbit cu copiii ăia. Singura mare diferență între cazarea de la biserica aceea și un orfelinat este că la biserică sunt primiți și cei peste 18 dar și mamele cu copii mici date afară de soți. În rest tot un orfelinat este, poate cei de acolo sunt mai atașați de copii decât cei cei de la un orfelinat oarecare, dar până la urmă tot nu ține locul părinților. Nu cred că mulți dintre cei de acolo ajung la facultate sau măcar termină liceul ținând cont că am văzut și oameni de peste 20 de ani care tot acolo stăteau. Nu cred că au multe șanse în viață, cel mai bine cred că o să crească și o să locuiască tot acolo să aibă grijă de cei mai mici.
Oricum bravo mamei Zita că a putut să crească 37 de copii, dar ce înseamnă 37 fați de miile care sunt în sistem?
Și poate hrăni 70 de milioane dacă s-ar folosi tot pământul cultivabil, noi acum nu hrănim nici 20 de milioane. Și da s-au păstrat copii și în vremuri de foamete dar să ne gândim dacă acei copii au avut o viață fericită sau dacă de fapt foamea îi chinuia, dacă erau nevoiți să muncească de la vârste fragede etc. Tu ai vrea așa o viață? Și în Africa fiecare familia are nu știu câți copii, care majoritatea ajung să care bagajele turiștilor în hoteluri de pe la 7 ani, bagaje mai mari decât ei. Din cauză că au făcut mulți copii și n-au reuști să-i întrețin ști că în Cairo s-a ajuns să se locuiască în cimitire? E bine să ai așa o viață?

| FucktheSystem a răspuns (pentru Daavidd):

Mama are cu ce să mă crească, mama m-a făcut când avea o slujbă stabilă, când ăși permitea să-mi ofere tot ce am nevoie și când și-a dorit un copil.
Dcaă condițiile ăstea nu erau îndeplinite, da, preferam să mă avorteze.

| Daavidd explică (pentru FucktheSystem):

Nu ştiu dacă ceea ce mi-ai spus este adevarat sau nu dar îţi apreciez sinceritateahappy

| Urzi23 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Te rog sa citesti inca o data intrebarea, prin Cairo si Africa nu stiu de ortodocsi eu faceam referire la ce este la noi in batatura adica Romania.

Apreciez interesul tau pentru subiectul discutat, dar pina acum nu ai adus nici macar un argument.Nu trebuie sa fi suparata incearca sa aduci argumente sa avem ce analiza, Poate tragem si noi niste concluzii Din pacate pina acum nu ai spus nimic
Cu respect,,,

| FucktheSystem a răspuns (pentru Urzi23):

Ba cred că am adus câteva argumente foarte clare, dar dacă e nevoie le scot la liniuță:
-Acei copii nu preau au șansa la educație și al un viitor mai bun deci se învârt într-un cerc vicios.
-Copiii simt lipsa părinților chiar dacă li se oferă iubire și acolo unde sunt, nu poate să înlocuiască iubirea familiei.
-Și cel mai important argument este că sistemul de adopție din românia e varză, oamenii vor să adopte doar copii mici, dar până reușesc să adopte procesul poate dura și câțiva ani, iar asta e un motiv pentru acre mulți renunță la adopție și copiii rămân blocați în sistem fără o șansă la un viitor sigur.
Și argumente se mai găsesc deși zic că ăste sunt principalele. Eu îți zic cât pot de sincer decât să trăiesc la un orfelinat ca la 18 ani să fiu aruncată pe drumuri fără să fi terminat un liceu fără să cunosc pe nimeni prefer să fi fost direct avortată.

| Urzi23 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Ca de obicei argumentele tale sunt subrede tu gindesti din prisma copilului care are de la parinti un anumit confort material.Tu ai de etalon viata ta si te raportezi la ea, ce este sub tine ii incadrezi la suboameni.Tu judeci viata prin lucruri de ordin material tu nu ai un etalon spiritual. Daca sa presupunem te nasteai in cine stie ce sat din Romania si aveai 3 frati mai mici si te duceau la scoala cu caruta si simbata pasteai vaca si mai munceai si pe linga casa, dadeai de mincare la porc CE TE FACEAI FucktheSystem.Cum ai fi gindit in acest caz? Sareai de beregata mamei tale ca nu ai fost avortata sau luai destinul in miinile tale si puneai jbiltul de git?

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

Eu cred ca FucktheSystem ar fi pus in functiune la maxim Potentialul de asemanare cu Dumnezeu si invatai pe brinci sa realizezi ceva prin munca ta.

Cu respect,,,

| FucktheSystem a răspuns (pentru Urzi23):

Da desigur că argumentele trec prin prisma gîndirii mele care nu duc lipsă de absolut nimic. Cei de sub mine nu îi încadrez la suboameni, doar pe cei cu mult sub mine, cei care ajung să facă copii doar pentru alocație care n-au nici curent nici nimic dar țin să aibă copii care după nu-i pot îngriji și îi aruncă în orfelinate.

| Urzi23 a răspuns (pentru FucktheSystem):

FucktheSystem mai postez raspunsul asteptat, bineinteles daca ai ceva de spus daca nu eu zic sa o lasam balta.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

.Tu judeci viata prin lucruri de ordin material tu nu ai un etalon spiritual. Daca sa presupunem te nasteai in cine stie ce sat din Romania si aveai 3 frati mai mici si te duceau la scoala cu caruta si simbata pasteai vaca si mai munceai si pe linga casa, dadeai de mincare la porc CE TE FACEAI FucktheSystem.Cum ai fi gindit in acest caz? Sareai de beregata mamei tale ca nu ai fost avortata sau luai destinul in miinile tale si puneai jbiltul de git?

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

Eu cred ca FucktheSystem ar fi pus in functiune la maxim Potentialul de asemanare cu Dumnezeu si invatai pe brinci sa realizezi ceva prin munca ta.

Cu respect,,,

20 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pe mine mă disperă ăștai ca tine, sincer. Să presupunem că ar exista așa zisul Dumnezeu, de ce ți-ar interzice să bei, să fumezi sau să te droghezi? Oricare din lucrurile ăstea sunt bune cu măsură. Ști cât de mult bine poate să-ți facă un pahar de vin înainte de masă, ști că o țigare poate să te relaxeze și să te facăsă uiți de griji, ști că drogurile se folosesc și în scopuri medicinale și chiar ajută la prevenirea anumitor boli( și aici nu mă refer la căcaturile ălea de ednobotanice care dafapt nici nu ști ce sunt).
Dar mintea unora e limitată de vorbele unor preoți plictisiți, care interzic ce nu le convine lor.Ști ce am observat eu, majoritatea oamenilor care merg la biserică vor să fie ținuți sub control, vor să aibă reguli stricte, să fie pedepsiți și mustrați, așa că popa le face pe plac și le impune o grămadă de reguli tâmpite ca să aibă ce să încalce și după să fie mustrați.
Gândește-te la ce am scris și anunță-mă ce părere ai, nu tot ce este prezentat de media sau de altă sursă ca fiind rău este neapărat așa.

| Esperança a răspuns:

Uita-te aici si sigur vei primi raspuns la intrebarile tale

http://www.youtube.com/watch?v=3P3th7_QMyE

„Nu orişicine-Mi zice: 'Doamne, Doamne!' va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri. Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: 'Doamne, Doamne! N-am profeţit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Şi n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?' Atunci le voi spune curat: Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege." (Matei 7:21--23). Grozav lucru este să trăiască cineva în fărădelege! Şi Apostolul Pavel zicea: „Adevărat este cuvântul acesta, şi vreau să spun apăsat aceste lucruri, pentru ca cei ce au crezut în Dumnezeu să caute să fie cei dintâi în fapte bune. Iată ce este bine şi de folos pentru oameni." (Tit 3:8, 14).

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

"Nu judecati, ca sa nu fiti judecati. Caci cu judecata cu care judecati, veti fi judecati, si cu masura cu care masurati, vi se va masura" (Matei 7, 1-2)

Suntem deseori virulenti cand vorbim despre cei "fara Dumnezeu", despre cei care smintesc, despre cei ce au oarece neputinte ori traiesc vizibil in patimi. Judecam de multe ori fara sa avem macar sentimentul ca facem un pacat, un lucru rau, neplacut Bunului Dumnezeu.

Mila crestina, rugaciune si dragoste sincera, nefatarnica ar trebui sa avem fata de toti cei ce sunt departe de adevarul lui Hristos sau traiesc in pacate mari. Patima ar trebui sa o vedem ca un handicap si inca unul foarte grav, pentru ca nu e unul al trupului, ci al sufletului, iar pentru suflet nu poti da nimic in schimb, fiind mai de pret decat lumea intreaga. Asa cum fata de cel fara o mana sau picior avem mila, compasiune, asa ar trebui sa avem si fata de cei cu handicapuri sufletesti (patimi). Credeti ca judecata noastra ii lipseste aproapelui cazut? Nu-i de ajuns ca a cazut sub povara crucii sale, sa ii mai adaugam si noi? Doar dragostea vindeca, ea toate le crede, toate le rabda, toate le nadajduieste,,

- Stim noi ce plan are Dumnezeu cu fiecare, stim noi pe cine vrea El sa sfinteasca prin adanca pocainta? Nu o data din pacatosi a facut sfinti, intotdeauna a facut asa.

Ma intreb uneori cati or fi judecat odinioara pe Maria din Magdala, pe Zaheu Vamesul din Ierihon, pe talharul de pe cruce, pe Saul cel devenit Pavel, pe Ciprian al Cartaginei sau pe Siluan Athonitul inainte de schimbarea vietii, de "venirea in fire".
-Cu siguranta multi; ei au ramas cu pacatul judecatii, iar acestia, drepti facandu-se inaintea lui Dumnezeu, au ajuns in Rai... Mai mult chiar, Sfantul Apostol Pavel se intreaba: Au nu stiti ca sfintii vor judeca lumea? (I Corinteni 6, 2).

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

Oare noi suntem sfinti? Putem fi mai buni decat aproapele cand cadem in pacatul judecatii? D-apoi pacatul il indeparteaza pe om de Dumnezeu, asa ca e nepotrivit a arata cu degetul pe X spunand ca nu stiu ce patima are,,,, E posibil ca noua sa ne lipseasca acea patima, insa avem cu siguranta altele. E stiut ca Dumnezeu uneori, ca sa ne smereasca, slobozeste asupra noastra tocmai lupta cu patimile ce le-am judecat noi la aproapele. Cine ar putea spune ca cel mandru si plin de sine e mai aproape de Dumnezeu decat un desfranat, spre exemplu, sau cel manios mai aproape de Dumnezeu decat betivul?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asta numesc eu,, cre(s)tin cu numele''

| lifeForJesus a răspuns:

Din aia 90% "creștini" probabil is 10% creștini adevărați!
Domnul sa aiba mila!

| costis a răspuns:

Ai dreptate. Insa ce primesc tinerii de la societate? Uite-te la postarile lui Ramona30 care e mama, la ale lui raymusic. Vor neaparat distrugerea valorilor vechi, care deja sunt sterse. In loc de astea tinerii pun ce spui tu.

| Laura a răspuns (pentru costis):

De când până când trebuie să ai un dumnezeu ca să fi un om bun, "normal"?

regis
| regis a răspuns:

Pai astia macar nu se duc la biserica, deci poti fi inclusi in ceilalti 10%. Mie mi se pare insa mai grav ca din cei 90%, mare parte trec pe la biserica doar de marile sarbatori, iar la Boboteaza si de Florii isi calca in picioare aproapele pentru un pet cu apa sau pentru o nuielusa de salcie. Astia sunt crestinii de forma, nu tinerii pe care ii arata cu degetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in Germania se injura e o descarcare de nervi ceva normal / in spania aia se joaca cu drogurile / cu bautura sunt campioni rusi / vezi tu nu suntem chiar asa rau mai ales ca nu aveam de unde invata prea multe parintii lucra non stop tanarul de unde sa invete? Romania te face sa bei din cauza stresului sa traiesti in ea