| cristinacrissss a întrebat:

Multi atei si crestini se cearta adesea pe tema: "evolutie sau creatie?" Nu s-a dovetit clar existenta uneia dintre ele. Dar ambele au dovezi de existenta si dovezi de neexistenta.
Eu sincer cred in ambele. Faza ca au existat dinozauri si ca omul se trage din maimuta sunt dovezi ce nu le putem ignora dar nici sa zicem ca dintr-o simpla explozie s-a format totul... asa zic savantii, au descoperit un mod de a crea un mic Univers. Asta nu inseamna ca asa s-a si intamplat. Daca imi pun mintea la contributie si daca as fi un geniu poate as inventa si eu un alt mod de a crea un Univers in laborator. Si atunci ce a-ti face? A-ti crede toti ca lumea s-a format asa cum am descoperit eu?
In fine...
Ce cred eu este ca Dumnezeu a creat totul in 6 zile si in a 7-a zi s-a odihnit. Aceste 6 zile nu au durat 24 de ore, ci miliarde de ani in care Dumnezeu a creat lumea perfecta pentru noi oamenii, creand mai intai forme de viata primitive, apoi dinozaurii, apoi mamiferele (dintre care si maimutele) din care a creat omul. Primii oameni "adevarati" i-a numit Adam si Eva si restul e scris e Biblie.
Totul a trecut prin acest proces lung pentru ca noi oamenii sa traim intr-o lume si intr-un Univers perfect care functioneaza ca rotitele unui ceas. De ex.: Cine stie cum ar fi aratat lumea astazi daca dinozaurii nu ar fi existat. Multe animale deriva si au evoluat din ei.

Ce credeti despre asta? Combinati evolotia cu creatia sau credeti doar intr-una singura? Si daca credeti doar intr-una singura ce dovezi aduceti pentru a o sustine? (nu site-uri. ca din astea pot gasi si eu destule)

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ori e alba ori e neagra.Nu poti sa crezi si in evolutie si in creatie.Ori crezi ca Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor.Ori crezi ca totul a aparut la intamplare.

| cristinacrissss explică (pentru EmaS):

Tu nu ai citit bine ce am scris. Am zis clar ca cred in Dumnezeu. Dar nu pot nega dinozaurii sau evolutia din maimuta.

| EmaS a răspuns (pentru cristinacrissss):

Nu poti sa crezi doar pe jumatate.Ori crezi ca Dumnezeu este Creatorul, ori crezi in evolutie.

| cristinacrissss explică (pentru EmaS):

Adica vrei sa spui ca dinozaurii nu au existat?

| EmaS a răspuns (pentru cristinacrissss):

Eu nu spun ca nu au existat, dar vezi tu si in ziua de azi sunt multe animale pe cale de disparitie.

| cristinacrissss explică (pentru EmaS):

In Biblie nu zice nimic de dinozauri. De ce?

| EmaS a răspuns (pentru cristinacrissss):

Cei care cred într-o vechime mai mică a Pămîntului tind să considere că Biblia menţionează dinozaurii, cu toate că nu foloseşte niciodată cuvântul „dinozaur". În schimb, Biblia foloseşte cuvântul ebraic tanniyn. „Tanniyn" este tradus diferit în versiunile engleze ale Bibliei; uneori apare ca „balaur de mare", alteori ca „şarpe". Cel mai frecvent este tradus prin „dragon". Tanniyn pare să fi fost un fel de reptilă-gigant. Aceste creaturi sunt menţionate aproape de treizeci de ori în Vechiul Testament, care le prezintă atât pe uscat cât şi în apă.

În afară de menţionarea acestor reptile-gigant aproape treizeci de ori pe parcursul Vechiului Testament, Biblia prezintă o serie de creaturi într-un mod care i-a determinat pe unii cerecetători să creadă că scriitorii ar fi putut descrie în acest fe dinozauri. Despre Behemoth se spune că este cea mai măreaţă dintre toate creaturile lui Dumnezeu, un gigant a cărui coadă este asemănată cu un cedru (Iov 40:15). Unii cercetători au încercat să identifice Behemoth fie ca elefant fie ca hipopotam. Alţii au indicat că elefanţii şi hipopotamii au cozi foarte subţiri, incomparabile cu un cedru. Dinozauri ca Brachiosaurus şi Diplodocus, pe de altă parte, au cozi uriaşe ce pot fi uşor comparate cu un cedru.

| cristinacrissss explică (pentru EmaS):

Chiar nu stiam ca Biblia mentioneaza intr-un fel dinozaurii. Nu am citit vechiul Testament decat putin, in schimb am citit tot Noul Testament.
Ma bucur ca Biblia mentioneaza putin si dinozaurii. Sunt dovezi prea clare ca sa ii putem ignora.

| EmaS a răspuns (pentru cristinacrissss):

Noul Testament este mai usor de inteles.Vechiul Testament cuprinde Legea si Proorocii.Iar in Noul gasim mantuirea prin Jertfa Domnului nostru Isus Hristos.

| Shaddar a răspuns (pentru cristinacrissss):

Nu ti se pare ciudat ca s-a gasit faptul ca ii mentioneaza, abia dupa ce s-a pus problema " de ce nu sunt dinozaurii mentionati in biblie?".La fel ca si atemporalitatea si instantaneitatea creatiei.Nu ai soare, nu ai zile, cum poti numara zilele daca nu stii conceptul? Si s-a gasit repede o explicatie...a pai stai, e vorba de dumnezeu aici, sunt alte forte la mijloc.La fel cum acum se accepta faptul ca Pamantul e rotund ...etc.S-a schimbat biblia? Nu, dar inainte erai ars daca spuneai asa ceva, acum pentru ca s-a dovedit, biserica a simtit nevoia sa admita si asta.

| cristinacrissss explică (pentru Shaddar):

Stai linistit ca nu ma rezum doar la ce a spus ea. O sa caut si o sa ma documentez daca dinozaurii sunt sau nu mentionati in biblie.

| Shaddar a răspuns (pentru cristinacrissss):

Daca vei cauta, vei gasi ca cel mai probabil nu se refereau la coada lui Behemoth ci la penisul lui.Tot din traducere.Cel mai interesant ar fi sa gasesti niste carti de combatere a religiilor folosite de crestini.Protestantii au argumente la anumite lucruri spuse de ortodocsi, catolicii pentru protestanti.etc.Totul e facut pentru a combate religia celuilalt si a demonstra ca a ta e cea buna.Iti recomand sa citesti carti de filosofie, psihologie, logica, vei gasi mai multe lucruri care te pot ajuta in viata. Poti citi si biblia... daca vrei neaparat sa gasesti dovezi legate de incest si alte chestii care ar trebui sa fie impotriva firii oamenilor.Vezi cazul lui Lotwinking. Enjoy

| costis a răspuns:

Cred ca ti-ar place o carte a lui Dumitru Constantin Dulcan - "Inteligenta materiei". Nu sustine nici credinta, nici ateismul, dar daca te pasioneaza fenomenul vietii o sa iti placa.

| Shaddar a răspuns:

Te lupti cu morile de vant, crestinii nu pot face apel la logica.Presupun ca poti sa crezi "mixul asta", dar mai mult pentru a-ti acoperi toate bazele.In sensul ca iti place sa crezi ca e ceva dupa viata asta, dar din pacate, te asteapta viermii, la fel ca pe orice om. Dupa mine, daca ceva atat de puternic ar fi existat, oamenii nu ar fi ajuns in stadiul asta.