| Steregoi a întrebat:

Mulţi oameni de ştiinţă sunt de părere că viaţa a apărut din întâmplare, pornind de la forme foarte simple, ce au devenit tot mai complexe de-a lungul milioanelor de ani. Însă termenul „simplu" nu descrie în mod corect aceste forme de viaţă, deoarece toate fiinţele vii, chiar şi microscopicele organisme unicelulare, sunt de o uimitoare complexitate. Nu există niciun fel de dovezi care să ateste că vreo formă de viaţă a apărut sau ar putea apărea din întâmplare. Dimpotrivă, toate organismele vii dovedesc în mod incontestabil că au fost proiectate de o inteligenţă net superioară nouă, oamenilor (Romani 1:20).

Dacă aţi asculta o simfonie înălţătoare, aţi admira un tablou superb sau o realizare tehnologică uimitoare, aţi susţine apoi că nu au fost create de nimeni? Bineînţeles că nu! Dar astfel de opere pălesc în faţa complexităţii, a frumuseţii sau a ingeniozităţii proiectului ce stă la baza corpului omenesc.

Cum am putea spune că acesta nu are un Creator?

3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sunt partial deist, cred in exista unui Creator, dar ce treaba are pasajul biblic cu intrebarea asta? De ce trebuie sa fim noi, oamenii, sclavii acestui Creator? De ce este Creator fix Dumnezeul biblic? Noi nu ii datoram absolut nimic Creatorului. Oamenii si-o trag si fac copii din neatentie, de ce nu se poate ca Universul nostru sa fi fost creat tot din neatentie, din plictiseala, din mandrie, din gelozie, din razbunare, din invidie sau din lacomie?

| Ben00 a răspuns:

Se spune ca pestele nu vede oceanul. Viata e peste tot in jur, si nu avem timp sa ii cautam complexitatea. Daca te-ai duce pe o planeta pustie si ai gasi o rotita de ceasornic, ai putea spune ca s-a creat din intamplare? Totusi multi din semenii nostri au o asemenea optica.

| Steregoi explică (pentru Ben00):

Cineva mai sus a scris: "Sunt partial deist, cred in exista unui Creator, dar ce treaba are pasajul biblic cu intrebarea asta? De ce trebuie sa fim noi, oamenii, sclavii acestui Creator? De ce este Creator fix Dumnezeul biblic? Noi nu ii datoram absolut nimic Creatorului. Oamenii si-o trag si fac copii din neatentie, de ce nu se poate ca Universul nostru sa fi fost creat tot din neatentie, din plictiseala, din mandrie, din gelozie, din razbunare, din invidie sau din lacomie?" - A făcut Dumnezeu universul din "neatenție"? Neatenția presupune întâmplare oarba ce ar fi stat la baza apariției funcționalității in univers. Trecem la "plictiseala". A făcut Dumnezeu universul din plictiseala? Când cineva plictisit face un lucru din plictiseala si nu pentru ca își dorește acel lucru evident ca acel lucru e nefuncțional la cel mai mic grad de complexitate. A lucra fara tragere de inima cauzează un produs nefuncțional si cel mai probabil acel produs nu apare. Pe Dumnezeu nu l-a constrâns nimic si nimeni sa facă universul. Un om fara tragere de inima si fara nici o constrangere nu ar face nimic din plictiseala daca nu și-ar dori cu adevărat sa facă un lucru bun. Trecem la "mândrie". A făcut Dumnezeu universul din "mândrie"? Mândrie înseamnă când cineva se lauda ca a făcut ceva desconsiderând realizările altcuiva sau ignorând realizările altcuiva. Ignora Dumnezeu realizările omului sau le desconsidera? Daca le-ar desconsidera ar fi făcut in așa fel încât orice realizare a omului sa fie imposibila inclusiv tehnologia dar nu se întâmpla așa ceva. Trecem la "gelozie". A făcut Dumnezeu universul din "gelozie"? Gelozie înseamnă a face ceva sau a avea ceva fara a lăsa pe nimeni altcineva ori Dumnezeu era singur înainte sa creeze si după ce a făcut pe Cristos a creat restul lucrurilor prin el. A făcut Dumnezeu universul din "răzbunare"? Înainte sa creeze Dumnezeu era singur si nu avea pe cine sa se răzbune. A făcut Dumnezeu universul din "invidie"? Înainte sa creeze Dumnezeu universul era singur si nu avea pe cine sa fie invidios. A făcut Dumnezeu universul din "lăcomie"? Lăcomia are sens când cineva vede ce are si cand vede ca ar putea avea mai mult. Ce ar fi putut avea Dumnezeu mai mult când el are tot si din el este totul si ca a lui e toată energia si materia care exista? Nimic. Așa cum armonia legilor fizice pentru funcționalitatea lucrurilor nu avea cum sa apara decât dintr-o singura sursa statornica si invariabila si conștientă evident ca universul are ca si cauzalitate o singura sursa sau entitate de acest fel adică Dumnezeu cel real si adevărat prezentat in Biblie. Așa cum exista o singura sursa prima a binelui in persoana lui Dumnezeu tot așa exista o singura sursa prima a răului care a apărut ulterior adică un singur Satan care a cauzat mai multe entități rele numite demoni si mai multe lanțuri de evenimente rele si mai multe minciuni in timp ce exista un singur adevăr. In orice instalație care s-a defectat a existat o singura cauza prima a defectării din care a rezultat un lanț de cauze intermediare rele care au condus la defectarea instalației. La fel e si cu viata biologica de pe Pamant cu problemele si defectele care sunt pe Pamant. Astfel Satan exista si e o persoana rea. A apărea dintr-o sursa primara buna si armonioasa precum Dumnezeu nu înseamnă a deveni neaparat sclavul sursei primare adică sclavul lui Dumnezeu. A fi guvernat de Dumnezeu nu înseamnă neapărat a fi sclavul lui Dumnezeu in conditiile in care omul nu da la manivela ca sa crească vreo planta.