| Jay1 a întrebat:

Mulţi pretind că sunt atei, discută toată ziua despre Dumnezeu!
Dar este foarte greu să rămâi ateu cand zaci pe patul morţii?

36 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Deci in rai vor fi schiopi, ciungi, orbi, etc.

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Filosofi de orientare analitică nu văd nici o incompatibilitate între credinţa religioasă şi raţiune, construiesc noi argumentaţii în favoarea acceptării lui Dumnezeu, susţin că raţiunea nu contrazice credinţa în Dumnezeu şi dezvoltă o epistemologie a religiei.

| Jay1 explică (pentru doctorandus):

DA! Trăim în secolul vitezei, când totul e în ritm accelerat.Nu Dumnezeu este cauza păcatului meu, ci libera mea voinţă.
"Păzeşte-ţi inima mai mult decât orice, căci din ea ies izvoarele vieţii."

"Dacă, deci, ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine… Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale, şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă." – Matei 5:29, 30
Principala sursă prin care noi arătăm ce avem in inima noastră este prin actiune, ca noi să avem un deplin control asupra acestor două membre principale şi imediat ce vedem unele acţiuni ce duc la păcat "să le tăiem" acţiunea lor şi numai astfel vom putea creşte în asemănarea de caracter!

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Iti dai seama ca folosesti argumente specific crestine, care n-au niciun efect asupra necrestinilor. Nu poti argumenta obiectiv ca Isus e Dumnezeu sau ca exista pacat sau ca exista rascumparare pentru pacat. Astea sunt credinte subiective, nu adevaruri obiective.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Cum breh, scrie in biblie! Si cica au fost nu mai putin de 500 de martori, zice un coleg! Si e absolut logic sa credem ca acum 2000 de ani au fost 500 de martori la o poveste cand noi nu stim exact ce s-a intimplat nici in august 2018...

| AcheronTPU a răspuns:

Am incercat de multe odata sa ma sinucid/era sa mor, insa nu mi-am recapatat credinta in dumnezeu.