| kira30 a întrebat:

N-ar fi o lume mai buna daca toti oamenii indiferent de suntem crestini sau atei sa se comporte asa?

OCTALOG

Urmatoarele opt precepte constituie fundamentul pentru omul moral.
Inchina-te Creatorului Suprem si nu idolatriza nici o fiinta.
Fii arbitru al existentei si operei tale pentru a te elibera de nevoi.
Fii credincios si respectuos cu oricine si ajuta-i pe cei loviti de vreo nenorocire.
Procreeaza supunandu-te ratiunii si nu simturilor.
Nici unei fiinte umane nu-i este ingaduit sa subjuge sau sa-si distruga proprii semeni.
Patria sa-ti fie planeta pe care sa traiesti impreuna cu fratii tai din specia umana.
Nu trada familia umana, nu-ti insusi haina nimanui: hraneste-te si distreaza-te cu moderatie.
Dreptul la viata implica datoria de a munci, de a te instrui, de a te odihni.

60 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Http://europeanmedicalfoundation.org/......e-sociala/
(EXPLICATIE SINTETIZATA A OCTALOGULUI)

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Mersi happy

| RAY a răspuns:

Parca Romania e o tara crestina deci ce atata va plangeti ca e rau, ateii sunt rai acel mic nr de 21000 de persoane face tot raul in Romania

| kira30 explică (pentru Lizzu):

Poti sa iubesti dar sa nu idolatrizezi.Idolatrizare in sensul de divinizare.

Si mai spun din nou :
Cum s-ar simtii parintii tai ca dupa ce te-au creat tu sa uiti de ei si sa nu-iubesti? Despre asta e vorba Dumnezeu e tatal nostru (ipotetic pentru tine), si vrea sa-L iubim, asa cum doresc si parintii tai.E ceva rau in asta?

| kira30 explică (pentru Lizzu):

Asta se invata la psihiatrie si eu asta invat la scoala in ora de psihologie/psihiatrie.

| kira30 explică (pentru Mădă0611):

Nu pretind ca sunt altfel.Nu va mai prefaceti ca sunteti victime.Nimeni nu e victima nimanui.Nici cretinul victima ateului nici ateul victima cretinului, ci suntem victimele orgoliului nostru si prostiei care n-are granite.

| kira30 explică (pentru Mădă0611):

Hmm,...acum ti-am observat raspunsul, dar de data asta n-am sustras informatia de pe vreun site ci de pe caietul meu de psihiatrie/psihologie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Nu m-am prefacut, intr-o tara teista, ateii sunt victime, in tarile neseculare sunt victime sigure. Victima nu inseamna neaparat sa te loveasca cineva in cap, ci sa nu ai aceleasi drepturi ca altii, sau sa fii obligat sa faci ce fac altii.

NOname
| NOname a răspuns (pentru kira30):

Kira30: "... Dumnezeu e tatal nostru (ipotetic pentru tine), si vrea sa-L iubim, asa cum doresc si parintii tai.E ceva rau in asta?"

Vezi tu, Kira, părinţii noştri (mă rog, ai mei, nu garantez pentru cei psihopaţi) nu ne ordonă să-i iubim şi să-i slăvim, ca în caz de nu o facem să ne trimită să ardem o veşnicie în iad. E o mică-mare diferenţă, nu crezi?

| kira30 explică (pentru NOname):

Daca Dumnezeu a dat ca prima porunca sa-L iubim asta nu inseamna decat ca Dumnezeu ne iubeste pe noi asa cum ne-a poruncit noua sa-L iubim pe El.
Si chestia cu trimisul in iad este o mare abureala. Akingem in iad pentru faptele si necredinta noastra.Si ateii sunt judecati dupa legea constiintei/moralitatii si a faptelor.

| cristi202 a răspuns:

Ai auzit de Utopia?

| doctorandus a răspuns (pentru Mădă0611):

Profesorul dumitale zice de filosofie cum zice vulpea de strugurii la care nu poate ajunge.

| AvalohAlyn a răspuns:

Normal ca ar fi.Defapt,asta e si legea, porunca data de Mantuitorul Iisus Hristos.Totusi,unii nu o inteleg sau nu o inteleg pe deplin.Asta este LEGEA IUBIRII data de Mantuitorul.
Sa ne ghidam si sa o iubim! Sa incercam daca nu pute, sa incercam pana reusim.
Iisus este Calea, Adevarul si Viata. Iisus este IUBIRE!

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Hei Mada, mi-e dor de tine, ce mai zici? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

laughing ma plictisesc, nu vad intrebari interesante pe aici...

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Eh vezi, nu se compara cu intrebarile mele, alea nu te plictiseau, scuze ca nu am avut timp sa caut dovezi, dar o sa caut si te anunt.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nici nu stiu ce intrebari ai pus daca nu ma uit pe profilul tau. laughing Nu exista dovezi, mai ales ca eu stiu cat de cat cum functioneaza creierul.
Frumos era sa te intreb si eu ce faci, dar asta nu e chat.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai draga mea, eu as fi vrut sa facem chat, dar tu ai refuzat cand am cerut. Te inteleg happy, ti-e frica ca te conving de existenta lui DUmnezeu, ti-e frica sa vorbesti cu mine mai mult de doua trei raspunsuri pe aici imprastiate laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

:)) pfffffff, nu mi-e frica, ar fi culmea. Nu imi prea place sa vorbesc mult cu baieti, ma simt naspa daca cineva incepe sa ma placa, pe net e usor sa placi lume, fetele n-o sa ma placa altfel, nici eu pe ele :)) http://i.imgur.com/PfAtpc0.jpg (a se observa data, si am inceput sa folosesc contul prin septembrie, desi il aveam de ceva timp). Si apoi m-as simti iar naspa cand n-o sa vreau sa iti explic ceva. N-am vrut sa ii explic unei prietene de ce nu exista dumnezeu pentru ca oricum n-ar fi inteles, acum ma simt naspa ca am considerat-o prostuta, de fapt inca o consider si mi-e rusine sa fac pe prietena cu ea.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Da da MAdalina Ca de obicei vi cu zeci de motive impotriva. Chiar nu as intelege de ce sa te simti naspa daca te place cineva. Crezi ca eu te plac?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Normal, motive si dovezi, altfel e fals, asta exista pentru mine inainte sa exitse TPU, deci si categoria religie.
Nu stiu, dar nu vreau sa ma placa cineva mai mult decat plac eu (friendzone), decat cand vreau eu. laughing devil

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai bine, ai zis dovezi ca altfel e fals, ok dar ti le-am dat, de ce nu le accepti?
Ce fel de dovezi vrei tu? O poza cu Dumnezeu, sa-l inregistrez cand vorbeste laughing, nu inteleg.
Si ce are daca cineva te place mai mult decat prieten?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Asta e deja chat laughing
Alea nu sunt dovezi. Imaginea mea de profil e dovada ca exista unicorni si Sailor Moon? Sunt sigura ca unii copii au vazut-o si au vorbit cu ea, e dovada ca exista? Autosugestia si halucinatiile sunt dovezi ca orice dovezi marturii ale credinciosilor ai aduce, sunt false.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar daca ti-as aduce dovezi ale ateilor care au devenit crestini le-ai accepta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ateii nu devin crestini, mai ales ateii ex crestini, acei... gandaci despre care vorbesti nu erau atei, erau crestini lenesi, sau crestini anti teisti. Era pe aci un nene, preot cica, si zicea ca pana la vreo 20 de ani a fost ateu, a baut, a fumat, era numai cu femei, injura de dumnezeu. Asta se numeste prostie, de 2 ori prostie. 1. iti distrugi viata, 2. n-ai pic de creier (ca iti distrugi viata si ca vorbesti fara sa stii). Mai era una care a zis ca era atee pentru ca se droga si se prostitua pentru banii de droguri. Vai de capul ei. Cu astfel de exemple dovedesti doar cat de prosti sunt unii oameni, oameni care sunt crestini. Eu, de exemplu, daca m-as visa in iad, in vis poate m-as speria, m-au hranit astia destui ani cu porcarii, dar cand o sa ma trezesc si o sa incep sa gandesc, n-o sa ma tem, pentru ca stiu 100% ca iadul nu exista. Zic de iad pentru ca "ateii" tai au devenit crestini dupa ce au foat acolo, nu?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Sa imi bag ceva daca nu esti imposibila, eu ma refream la atei adevarati, nu la drogati sau alcolici, lasa ca o sa vezi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ateii adevarati nu devin crestini, devin cel mult agnostici, iar agnosticii nu au treaba cu dumnezeul biblic, deci vorbeai de gandaci din aia deveniti "atei" doar pentru ca nu le merge bine nu stiu ce. Aud multi crestini spunand "am fost ateu un an/o luna/o saptamana", vai de capul lor. rolling on the floor)

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca vei devenii si tu crestina o data, de unde sti ca vei ramane mere atee?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pentru ca am cautat si am gasit raspunsuri la intrebarile mele, raspunsuri logice, cu dovezi concrete, dumnezeul biblic nu exista, deci nici diavolul, asa ca amenintarile cu iadul, singurele care pot prosti lumea, nu merg cu mine. Ti-am explicat autosugestia de mai multe ori. Ca tot ce cred despre crearea lumii nu e adevarat, nu conteaza, suflet nu exista, astfel n-am ce sa pierd daca ma insel. Habar n-ai cat de fain e sa intelegi lumea, sa intelegi cum functioneaza, nimic nu se compara cu asta, adica ar fi raiul, dar daca ar exista zei, lumea n-ar fi atat de frumoasa.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Serios? Am sa iti spun o intrebare :
Esti fericita?