| Raniia a întrebat:

Napoleon Bonaparte spune despre Domnul Isus:,, Eu cunosc oamenii si va spun ca Isus Cristos nu este un simplu om.Intre El si oricare alta persoana din lume nu exista niciun termen de comparatie.Alexandru,Cezar,Carol cel Mare si eu am fondat imperii. Dar pe ce am bazat noi creatiile geniilor noastre? Pe forta.Isus Hristos si-a intemeiat imperiul pe dragoste; si la aceasta ora, milioane de oameni ar muri pentru El.Cu toata armata si generalii mei nu am reusit sa domnesc macar un sfert de secol pe un singur continent. Iar acest Isus cucereste fara violenta popoarele si civilizatiile de mii de ani"Avem noi nevoie de acest Isus in care isi gasesc rezolvare toate problemele omenirii?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Cu totii avem nevoie de Isus Hristos! Avem nevoie de El acum,cand inca ne cheama si vrea sa ne fie Mantuitor,caci va veni o zi cand orice genunchi se va pleca in Fata Lui,dar atunci multi il vor cunoaste doar ca Judecator! Si judecata Lui este aspra si dreapta!
Sa ne oprim un pic din mersul nostru si sa meditam la viata noastra. La urma urmei Ce e viata? Un abur care trece,un fum e viata,un scrum! Din tarana am fost facuti, in tarana ne intoarcem, fie ca vrem fie ca nu.
http://www.youtube.com/watch?v=Gz2HwsSFziw

| Raniia explică (pentru Esperança):

Ajutorul nostru este in Numele Domnului, care a facut cerurile si pamantul.Domnul sa te binecuvinteze!

| Hombre a răspuns (pentru Esperança):

Robotelul lu' peste. Pentru @"Bliss 20. Cineva destul de pământean a spus că "In natura nimic nu se pierde, nimic nu se câstigă ci totul se transforma". Poti demonstra ca din tărână esti făcut?

| Esperança a răspuns (pentru Hombre):

Eu ma bazez pe Cuvantul lui Dumnezeu. Ce dovada imi trebuie? Imi este de-ajuns Cuvantul Sau Viu si Lucrator! Poate tu nu crezi in Biblie,dar Biblia mi-a schimbat viata, m-a facut sa devin un alt om, unul mai bun.
1 La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
2 El era la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
4 În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
5 Lumina luminează în întuneric, şi întunericul n-a biruit-o.
10 El era în lume, şi lumea a fost făcută prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11 A venit la ai Săi, şi ai Săi nu L-au primit.
Ioan 1

| Hombre a răspuns (pentru Esperança):

Tu nu gandesti si vorbesti cu mintea ta ci cu a celor care a scris biblia. Nu contest ca biblia ti-a schimbat viata este destul de evident, insa in ceea ce priveste bunatatea ma indoiesc, nu esti mai bun ci esti la fel, singurul lucru schimbat este acela ca faci troc cu Dumnezeu, te rogi sa-ti de-a de toate inschimbul credintei.

| Esperança a răspuns (pentru Hombre):

Eu nu fac schimburi cu Dumnezeu. Dumnezeu pentru mine nu este un amanet.
Tu nu ma cunosti, nu stii viata mea nu stii traiul meu, deci nu poti spune despre mine nimic! Nu stii modul cum l-am cunoscut pe Dumnezeu si nu stii nici ce ii cer eu Lui asa ca macar abtine-te de la "a-mi baga vorbe in gura"

| Hombre a răspuns (pentru Esperança):

Pai tu nu vrei sa-mi bagi pe gât psalmii tăi laughing Si totusi priveste in tine si intreaba-te daca cu adevarat crezi neconditionat.

| Esperança a răspuns (pentru Hombre):

In primul rand eu nu ti-am bagat pe gat nici un psalm,tu m-ai intrebat eu ti-am raspuns. Iar in al doilea rand privesc in mine si meditez la viata mea. Nu-ti face griji pentru mine, fa-ti pentru tine.
Observ ca ai chef de contraziceri, dar eu nu prea am... tocmai de aceea am evitat sa iti raspund prima data la intrebare dar daca tot am vazut ca insisti... In fine.

| Hombre a răspuns (pentru Esperança):

Eu te-am intrebat daca poti sa demonstrezi ca esti facuta din tarana si tu la fel ca absolut toti credinciosi imi servesti psalmi. Zi ceva din capul tau, asta vreau lasa-i incolo de psalmi ca nu demonstreaza nimic.

| Esperança a răspuns (pentru Hombre):

Eu n-am ce sa-ti demonstrez pentru ca tot ce tine de Dumnezeu se demonstreaza prin credinta. Caci doar prin credinta intelegem ca lumea a fost facuta de Dumnezeu.
Prefer sa cred ca sunt facuta din tarana decat din explozie,maimuta, cimpanzeu, urangutani etc.

| Hombre a răspuns (pentru Esperança):

Superba demonstratie, calea spre credinta ti-e deschisa ca nu vrei sa concepi ca esti facuta din explozie, maimuta... ci musai din tărână laughing

| Esperança a răspuns (pentru Hombre):

NU! Era doar un fel de a spune. Credinta mea nu se bazeaza pe faptul ca nu imi place sa cred asta, asa ca aleg alternativa, nicidecum. Credinta mea se bazeaza pe adevar. Iar adevarul este Cuvantul lui Dumnezeu care spune asa:
Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.

14 Căci El ştie din ce suntem făcuţi; Îşi aduce aminte că suntem ţărână.

8 Dar, Doamne, Tu eşti Tatăl nostru; noi suntem lutul, şi Tu, olarul care ne-ai întocmit: suntem cu toţii lucrarea mâinilor Tale.

47 Omul dintâi este din pământ, pământesc; Omul al doilea este din cer.

43 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Se pare ca Isus incepe sa piarda din dominatie in tarile dezvoltate unde oamenii au acces la educatie.Nu in Isus omenira isi gaseste rezolvarea tuturor problemelor omenirii, ca daca am asculta exact ce ar zice biblia, acum am fi pe pamant vreo 30 de miliarde si planeta ar fi fost demult distrusa, sau am fi ramas in evul mediu la o populatie de maxim 1 miliard si planeta o ducea bine, dar noi oamenii am fi avut un trai foarte greu.Stiinta ne ofera cele mai multe solutii practice nu religia.

| Allrc24 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Hm.alt ateu care o arde stiintific. stiinta este 0 fara credinta.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Allrc24):

Aici ne refeream strict la Isus, nu la credinta pe care trebuie sa o aiba un om de stiinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Aparetele tale care le ai crezi ca au facute de preoti?

| Hombre a răspuns:

De multe ori ma intreb, oare Isus a existat ca entitate cu adevart. In afara de biblie unde mai este mentionat acesta. Nu se poate ca numele lui sa nu fie pomenut in cronicile vremii din moment ce a creat atata valva in Ierusalim. Daca stie cineva si alte documente in afara de biblie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Nu exista documente ca sa afirme si erau istorici multi pe acolo

| alessia5158 a răspuns (pentru Hombre):

Din sec. I exista referiri ale lui Tacit( in lucrarea "Anale lega"), Pliniu cel tanar ( intr-o epistola adresata imparatului Traian--- vezi aici un entry: http://mihaibala.wordpress.com/......crisoare/) si Suetoniu( in lucrarea "Vietile celor doisprezece Cezari").
Josephus, istoric evreu, are cele mai multe referiri cu privire la existenta istorica a tabloului zugravit de Evanghelii. ( vezi sursa din Wikipedia, "izvoare extrabiblice " :http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret)

Mai sunt si acele Evanghelii apocrife pe care biserica crestina nu le recunoaste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am inteles mare lucru. Vrei cumva sa-ti intemeiezi vreun imperiu?

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Logica omeneasca te-a determinat sa-mi pui o astfel de intrebare,dar cel mai bun exemplu despre cum infuenteaza conceptia comportamentul este cazul tau. Daca toata omenirea ar avea viata guvernata de conceptia de a trai frumos,dupa voia lui Dumnezeu,bazata pe dragostea si bunatatea Lui, am realiza din vietile noastre un,, Imperiu''

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Imperiul cui, si de ce? Ce om normal la cap are nevoie de un imperiu?

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Imperiu care sa inlocuiasca ura cu dragoste,rautatea cu bunatate,mincuna cu adevar,mandria cu smerenie,mania cu blandete,tristetea cu bucurie, faptele rele cu faptele bune, violenta cu pacea; acest imperiu intemeiat pe dragoste ar trebui sa stapaneasca toata omenirea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

In momentul in care acest "imperiu" s-ar infiinta, credinta ar disparea de la sine, pentru ca nu mai face obiectul scopului in sine. Deci, care-i rostul, pana la urma urmei?

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Toata lume zace in cel rau, este inselata de cel rau.Si lumea si pofta ei trece, dar cine face voia lui Dumnezeu ramane in veac.Isus Hristos a intemeiat imperiul pe dragoste, nu vrea decat sa fim ca El.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Nu ai raspuns intrebarii mele.

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Credinta nu ar disparea, cand s-ar infiinta acest imperiu.Este suficient sa privim in jurul nostru pentru a ne convinge de valabilitatea acestei afirmatii.Majoritatea relelor pe care si le provoca lumea sunt consecinte directe ale nerespectarii sfaturilor Cuvantului lui Dumnezeu.Pe tot parcursul secolelor, istoria zbuciumata a omenirii a dovedit ca oamenii sunt incapabili sa ia hotarari corecte in materie de moralitate. Dumnezeu este infinit mai intelept ca noi.De ce atunci sa nu acceptam mai degraba ceea cespune El, in loc sa ne incredem in propria nostra intelepciune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Tot nu mi-ai raspuns...
Ce rost mai are dumnezeu in viata noastra, daca totul este dupa voia lui? Daca tot ne-a adus pe calea cea dreapta... unde si-ar indrepta el atentia?

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Am fi responsabili intr-o lume iresponsabila!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Napoleon Bonaparte = toate femeile sunt curve asta a spus tot el deci si tu esti la fel? Napoleon Bonaparte = un criminal ne invata el pe noi ce e bun oamenii aia nevinovati ce vina aveau?

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Te rog sa -ti contolezi vocabularul,dapa cum spuneai mai demult ca tu esti,, septic'',(ti-am recomandat atunci sa fi aseptic)incearca acum sa fi sceptic, si nu fa afirmatii nefondate despre mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Asta a spus Napoleon Bonaparte ce am scris rau?

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

De data asta esti amnezic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Nu ma jigni asa a spus el

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Fiecare femeie este o tarfa, in afara de mama si sora mea, dar sa nu uitam ca si ele sunt femei. http://www.rightwords.ro/......ama-si-...

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate Napoleon Bonaparte a afirmat asa despre femei dar asta nu inseamna ca iti permit tie sa afirmi asa ceva despre mine; eu cred ca sunt bunuta cu tine si ar trebui sa fi putin mai intelept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Nu am afirmat nimic am spus daca esti de acord cu tot ce spune el, crezi ca e un bun crestin?

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tot ce spune el dar tie nu-ti permit sa ma jignesti si ca atare de astazi te ignor ca si cand nu esti REAL.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raniia):

Câţi ani ai tu de vorbeşti despre înţelepciune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Esti de acord ca fiecare femeie e o tarfa?

| Raniia explică (pentru Woodenpints91):

Intelepciunea este luminata si cei care o iubesc o vad usor si cei care o cauta o gasesc.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raniia):

Nu mi-ai răspuns la întrebare. Nu te-am întrebat ce este înţelepciunea, oricum mi-ai dat o definiţie greşită. Te-am întrebat câţi ani ai.

| Raniia explică (pentru Woodenpints91):

Are importanta cati ani am? Facuta sa traiesc o singura data pe pamant!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate are dreptate Napoleon dar in legatura cu femeile care il inconjurau pe el! Ca sunt si femei care au un singur partener! Intr-adevar sunt rare dar sunt!