| Sisiwieuc9 a întrebat:

Cine credeți voi ca a fost cel mai competent general din istorie? Eu cred ca este ba Alexandru cel Mare, ba Iulius Cezar, ba Genghis Han, ba Napoleon Bonaparte.

5 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

E greu de stabilit exact, pentru că nu există o unitate de măsură și un procedeu de măsurare. Totuși, dacă mă întrebi pe mine, cel mai mare general este contele Alexandru Vasilievici Suvurov, Generalissimo al Imperiului Rus, care n-a pierdut în viața lui o bătălie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba sau ba...deci care e?
Cred ca si generalii primesc ordine si depinde foarte foarte mult de ordinele pe care le primesc.

| Sisiwieuc9 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa decid care dintre cei patru a fost cel mai bun. Ia zi-mi tu care crezi ca ar fi cel mai capabil, dar cu argumente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Ahmose I, imi place mie asa Egiptul antic si-mi place de fondatorul celei de-a 18-a dinastii.

Mai este autorul lucrarii de strategie militara "The art of war", Sun Tzu, cu toate ca nu cred ca asta a fost numele lui adevarat.

In fine, despre Napoleon cred ca era (doar) foarte educat in ceea ce priveste strategia militara, dar si lucrul asta face ca o persoana sa fie foarte buna in ceea ce face.

| scp3008 a răspuns:

Intrebarea e foarte subiectiva, oficial este considerat Napoleon Bonaparte. Dar in functie de consecintele si dimensiunea actiunii lor as spune clar: Genghis Khan