| cucarachaalien a întrebat:

"Nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu." De cate ori n-ati auzit replica asta din gura preotilor? Daca ar fi sa-i credem inseamna ca lumea in care traim este exact cum vrea Dumnezeu. Dar cum poti sa arunci pe umerii lui Dumnezeu toate crimele, toate violurile, toate relele infaptuite zi de zi? Oare astia mai gandesc inainte sa scoata ceva pe gura sau singurul lor obiectiv e sa-i aduca pe sarmanii credinciosi intr-o stare orgasmica ca sa puna mana cat mai repede pe banii si pe increderea lor?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intr-adevar ai dreptate, de fapt Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitru deci decizile ne apartin, dar e mai comod sa dai vina pe Dumnezeu cand de fapt e vorba de actiunile intreprinse de oameni. Cat sufera Dumnezeu cand vede ca oamenii, mai ales preotii, il acuza pe nedrept. Iacov1:13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi cine-i de vina? Nu mai dati fratilor daca va zice inima ca nu e bvine. Oamenii se mai pot ajuta intre ei si in alt fel. La ce sa-i trebuiasca Lui banii pe care ii dati voi prin mana unui popa. Sa-si cumpere guma?
Vrei sa ajuti un sraman, il pui pe picioare si-i dai o sansa, nu bani la popa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau mai bine zis Dumnezeu este Atotcunoscător şi răbdător şi îngăduie omului după alegerea lui. Deci omul trage ponoasele propriilor decizii sau după caz al deciziilor altora deoarece oamenii trăiesc în comuniune şi fapta unuia poate produce o reacţie întregului colectiv.

| MrsDraguttza a răspuns:

Dumnezeu uraste pacatul nu pacatosul
Dumnezeu nu a vrut ca noi sa fim niste robotei care fac ce se cere
El ne-a dat vointa
Si chiar daca lui Dumnezeu nu-i place ce se intampla in lume El ne-a dat o salvare
Pe Isus
Tot ce trebuie sa facem este sa credem in El
Oamneii aceia rai sunt controlati de diavol Si noi nu trebuie sa le raspundem cu aceiasi moneda ci sa le aratam ce suntem noi - crestini