| M25M a întrebat:

Orice actiune este voia Lui Dumnezeu, nu se intampla nimic fara voia Sa, fiindca "asa a vrut Domnul", sau fiindca asa a fost "scris", pentru ca toate fac parte din planul Lui.
Deci implicit uraganele, tornadele, cutremurile, eruptiile vulcanice, epidemiile, pandemiile, inundatiile, crimele, foametea, violurile, bolile letale si netratabile, etc sunt facute din voia Lui, cu acordul Lui daca imi permiteti sa ma exprim astfel.
Atunci, Diavolul ce naiba mai face?

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De ce ingaduie Dumnezeu catastrofe naturale, precum cutremure de pamant, uragane si tsunami? Toate acestea sunt semnale de alarma. Dezastrele naturale sunt consecinte ale pacatelor. Vedem in Numeri 16:30,, dar daca Domnul va face un lucru nemaiauzit, daca pamantul isi va deschide gura ca sa-i inghita cu tot ce au, asa incat se vor cobori de vii in Locuinta mortilor atunci veti sti ca oamenii acestia au hulit pe Domnul." Ele au rolul de a ne trezi si ca sa ne aducem aminte ca exista un Dumnezeu la care trebuie sa ne intoarcem.

| M25M explică (pentru EmaS):

Dezastrele naturale au fost si dinainte de Dumnezeu si de religia crestina.
P.S. Intreabarea cu diavolul ramane valabila big grin

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu ucide sute de mii de persoane ca sa ne amintim de el? de unde sti ca toti care mor sunt pacatosi?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Sta si priveste si el ce sa faca, dumnezeu, diavol nu exista

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Ei si care nu sunt pacatosi merg in rai la fericire eterna!happy

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Ii indeamna pe oameni sa nu asculte de Dumnezeu.Ii ispiteste ca sa pacatuiasca si sa mearga in iad.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da-mi o arma sa te trimit in rai vrei?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu poti tu sa imi iei viata fara sa iti fie ingaduit de sus.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Deci nu vrei sa mori?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Numai atunci cand va voi Domnul.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu da viata dar o vrea cand vrea el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Niimeni nu e pacatos. Fiecare face ce considera el ca e mai bine, deci n-are cum sa existe pacat. Oamenii sunt buni prin natura lor, circumstantele ii mai schimba. Si una din circumstante e aceea ca au fost pusi in situatia de a se indoi de ei insisi. Religia a fost unul din factorii care au contribuit la asta, iar religia a fost creata de oameni. Nici nu-mi trece prin cap sa zic ca intentia a fost rea dar... efectele se vad. Oamenii nu-si mai asculta sufletul, care vine direct de la Dumnezeu. Deci datorita religiei, oamenii nu mai comunica cum trebuie cu Dumnezeu. Ce ironie, nu-i asa?! Religia a facut mai mult: ne-a bagat in minte ideea de iad, diavol, a creat frica...de Dumnezeu. Ce ironie, nu-i asa?! De ce sa-mi fie frica de Dumnezeu, este el rau?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Exact.In Cartea vietii sunt scrise toate zilele vietii mele inainte sa fi fost vreuna din ele.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Atunci de ce viata unui om care se naste orb doar ca sal chinuie o viata un fel de placere a lui?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i rau doar te trimite vesnic in iad ca i negi existenta lui suprema si mare si invizibila desigur

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Caci suferintele de acum nu sunt vrednice sa fie puse alaturi de slava viitoare.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Suferintele? suferinta unui om care este data de dumnezeu de la inceput pana la sfarsit apoi paradisul ca in orice basm, de ce nu se arata zeul tau si numai trebuie sa omoare nevinovati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu nu stii sa citesti? Cam nimic din ce scriu TU NU INTELEGI. Incearca sa scapi de frustrari si de toate gadurile inutile pe care le tii in cap. Iti fac rau, te bruiaza si nu mai esti tu insuti.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Le fac ei doi in complicitate si cum Dumnezeu e bulangiu, il trimite la inaintare pe Satan.

| wales a răspuns:

Ai omis să specifici câteva amănunte importante, de exemplu; orice acţiune este voia Lui Dumnezeu în raport cu alegerile noastre. Păcatul este o alegere deliberată. Păcatul este o relaţie fundamentală; el nu înseamnă ‘’ a face rău ‘’, ci ‘’ a fi rău ‘’, ceea ce este o mare diferenţă, din ceva rău nu poate ieşii ceva bun. În lumina acestor lucruri mai poţi spune că ‘’ aşa a vrut Domnul? ‘’. Oare a vrut Domnul ca noi să devenim păcătoşi?
`` Doresc Eu moartea păcătosului – zice Domnul Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui şi să trăiască? `` Ezechiel 18:23.
Deci, Dumnezeu spune lămurit, că nu doreşte moartea păcătosului. Atunci se naşte o întrebare legitimă, care e cauza tuturor relelor din lume? Efectul îl vedem şi îl experimentăm, însă cauza la tot ce ai prezentat este păcatul, ci nu Dumnezeu. Aşadar, întrebarea era mai justificată dacă întrebai, de ce îngăduie Dumnezeu aceste lucruri în vieţile noastre.

NOname
| NOname a răspuns:

Întrebarea ta, Mihai, se leagă foarte bine cu răspunsurile de aici:

http://www.tpu.ro/......-lui-sunt/

Însă un credincios (îndoctrinat) întotdeauna va fi tentat să-i caute scuze și să-l apere cu orice preț. Așa cum și eu mi-aș apăra copilul cu dinții și puțin mi-ar păsa ce spun alții și ce e logic și ce nu. Iar pentru un credincios (poate ceva mai fanatic) Dumnezeu e mai presus decât copiii, persoana iubită, părinții, prietenii... Deci, pe undeva e de înțeles.

| Zenicide a răspuns:

Diavolul a dat oamenilor cunoastere, din cate stiu eu.

| Ali?a00000000000 a răspuns:

Asa e... diavolul ne face sa facem lucruri rele ...sa pacatuim, sa mintim, sa desfranam! tot ce i rau pe pamant de la diavol vine.

| RAY a răspuns:

Da le da idei sa faca lumea asta mai buna asta fac ateii, dumnezeu da ciuma, holera ateii cauta un leac

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu faci scurta de la cat arunci cu pietre?! Eh, lasa ca sportul face bine happy

| Mădă0611 a răspuns:

Who needs Satan when you have a God like this?

| milan9 a răspuns:

Se cunoaşte faptul că majoritatea "calamităţilor naturale" nu sunt chiar atât de "naturale", acestea fiind direct sau indirect cauzate de dezechilibrele induse de către om în mediul natural (poluare, exploatarea şi defrişarea excesivă a pădurilor şi altor resurse, dezechilibrarea ecosistemelor, creşterea temperaturii globale).

În timp ce Creatorul a înzestrat creaţia cu o copleşitoare varietate de plante şi vietăţi, omul, şi-a luat în serios dreptul de a exploata iraţional şi de a-şi manifesta... libertatea!

| Alphawolf a răspuns (pentru milan9):

Traiul omenirii presupune consum, iar consumul exploatare. Ar fi trebuit sa fim inapoiati din orice punct de vedere pentru a nu provoaca dezechilibrarea ecosistemelor. Ne vrea Dumnezeu inapoiati? Atat ne duce capul! Dumnezeu a stabilit cat sa ne duca capul. In plus, omenirea ar fi fost in numar mult mai mare daca am fi urmat invataturile religioase(nu ne-am fi protejat in actele sexuale si nu s-ar fi facut avorturi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liber arbitru. Nu stiu despre dezastrele naturale, dar restul noi le facem.
nu face nimic pentru ca nu exista.

| FuckTWorld a răspuns:

Orice actiune facuta, ii voia omului.Credinta trebuie sa fie numa in tine, nu in divinitate, nu in plastic, lemn s-au piatrawinking.

| FuckTWorld a răspuns:

De-atata sange spiritual ce inunda
Negativul din fratii mei si pamantul incepe sa planga.
Acest individ iubeste s-actioneze sublim
Tine
Destine
Captive
In palme nocive
Si te sugruma cu fier rupt din resurse pline
De schije.
Frang temple fictive
Dinamitez obiective
Filtrez cu greu acest aliaj blestemat numit sistem
Respins de mine ne-atacam reciproc
Rataciti isteric
Intr-un taram animat de-un fals feeric
Fara scop
Fara o misiune eronat ezoteric.
Lasati copiii stiintei sa vina la voi,
Sa sparga false oglinzi in care silabe mici se ratacesc
Cand frica si ignoranta in ei se-nmultesc
Nascand un spirit de turma
Ce personalitati curma
Traieste,
Iubeste,
Salveaza,
Apasa stop,
Respïra.
Nu-mi apartin is niste versuri dintr-o melodie, care spune foarte multehappy, o parte din ele, foarte adevarate pentru cine le poate intelegewinkingNumai bine!