| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Noe a luat in arca dinozaurii? (biblia nu vobeste deloc de dinozauri) ca doar s-au gasit multe oase de dinozauri pana acum. in mod clar au existat. dar biblia spune ca Pamantul exista de vreo 3500 de ani. un mamut are 15 metri.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/czVUaWJ.jpg

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......295162122/

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

This content is currently unavailable

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

Bravo. nota 10. vino in fata sa iti dau premiul. happy

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

Era amuzanta si aia cu monstrii din piatra din filmul arca lui noe aparut recent. (a nu se intelege ca am urmarit mai mult de 5 minute secvente din tot filmul happy )

| NOname a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

hee hee

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/YSUgfQ5.jpg

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

happy da. e culmea logicii sa spui cuiva ca ai dovezi cand nu ai si sa ii mai spui si ca e orb ca nu le vede.

| martzian a răspuns (pentru NOname):

Imi cer scuze ca intervin, dar, daca in loc de dovezi crestine veti trece dovezile ateilor, se potriveste cel putin la fel de bine. Daca nu ma credeti, va rog sa incercati un raspuns la intrebarea legata de aparitia universului. happy

| martzian a răspuns:

"dar biblia spune ca Pamantul exista de vreo 3500 de ani" - Nu am auzit nicaieri o prostie mai mare. happy

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru martzian):

Cand ai un T-Rex etc. pe planeta sau in arca te astepti sa scrie macar undeva prin biblie. ca nu era micut.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Interesant. Tu chiar ai impresia ca numele (T-Rex) vine direct de la Adam, nu-i asa? Sunt multe animale pe care Biblia nu le denumeste, asta nu inseamna ca nu au existat. Dar Biblia descrie din belsug animale care corespund descrierii.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru martzian):

Normal ca nu am zis sa scrie t-rex in biblie. dar cand ai un mamut de 15 metri nu e asa greu de descris.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Inca o data, Biblia descrie dinozauri. Ne iertati ca nu i-a luat pe toti la rand, dar nu asta a fost scopul ei. In urma cu multi ani, pana sa ne dumirim ca ei au existat, descrierea parea de natura SF.

Poftim, pentru ca inteleg ca ti-a fost lene sa citesti in link-ul pe care ti l-am oferit mai sus:

"Uită-te la behemot, căruia i-am dat viaţă ca şi ţie; mănâncă iarbă ca un bou. Tăria lui stă în şalele lui şi puterea în muşchii pântecelui său. Îşi îndoaie coada ca un cedru; tendoanele coapselor sale sunt întreţesute, oasele îi sunt ţevi de bronz, mădularele lui sunt ca nişte drugi de fier. El este cel mai mare între lucrările lui Dumnezeu. Cel Ce l-a făcut l-a înzestrat cu o sabie. Căci munţii îi dau hrană acolo unde se joacă animalele sălbatice. Se culcă sub lotus, între trestii şi în mlaştină. Lotusul îl acoperă şi-i ţine umbră, sălciile râului îl înconjoară. Dacă râul creşte, el nu se teme, stă linişit chiar dacă Iordanul se năpusteşte asupra gurii lui. Crezi că-l poţi prinde lovindu-l în ochi sau îi poţi străpunge nasul într-o cursă?" (Iov 40:15-24, NTR)

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru martzian):

Vezi sus cine a luat si de ce funda.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Am vazut. Sa inteleg ca ai ramas mut de admiratie la poza aia?

Nici nu ma asteptam sa ai exercitiul lecturii, ca sa faci deosebirea. Ia doar exemplul behemotului din poza voastra (ca la el m-am referit deja), ca sa intelegi penibilul. happy

| martzian a răspuns:

"Noe a luat in arca dinozaurii?" - desigur. Am dat, in trecut, dimensiunile probabile ale arcei si explicatia.

"biblia nu vobeste deloc de dinozauri" - asa crezi tu? :)

http://moldovacrestina.md/doctrina/referinte-biblice-despre-dinozauri

| MskDesign a răspuns:

In Biblie a fost scris doar ceea ce le-a convenit celor care au scriso.In esenta, nimic nu este adevarat decat existenta vietuitoarelor, si asta luat la modul general, neavand o explicatie logica.

| Lucică1998 a răspuns:

Bă nu știu ce a luat ce nu a luat da știu ca il chema Noe pe ăla cu arca, Moise scoate evreii din Egipt cateva sute de ani mai târziu.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Lucică1998):

Yep.am scris in graba si am gresit. my bad. am corectat.

| IisusHristos666 a răspuns:

Apar mentionati sub numele "Tanniyn".
Vechiul testament:-Iov 40:15.Acuma poate fi interpretat ca un Brachiosaurus sau Diplodocus.
De ce nu citesti biblia ateu destept ce esti.Ce o sa ne mai distram noi in iad dabia astept.Satan sa ne binecuvanteze

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru IisusHristos666):

Iad,care iad? big grin eu nu cred in nici unul din personajele imaginare.